Македонско образование

Страна 7 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by defo on Сре Дек 09, 2015 5:00 pm


Абе види после ќе му е ѓаолот крив што го редат по плакати, ама сам си е крив што разбира гојдо, што е разум bounce bounce bounce

defo

Број на мислења : 2120
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин on Чет Окт 06, 2016 5:18 pm

Заврши претресот на универзитетот МИТ

По шеснаесетчасовните претреси на Универзитетот МИТ во Скопје, Обвинителството соопшти дека запленило документација, компјутери и компјутерски податоци. Од доказите, како што соопштуваат, дошле до првични сознанија кои укажуваат на тоа дека голем број студенти биле запишани на факултети кои немаат ниту дозвола ниту акредитација.

„Со проверката е утврдено дека оваа високообразовна институција не поседува дозвола за работа за Факултет за дентална медицина, додека за Факултет за козметологија и физиотерапија нема ниту дозвола, ниту акредитација. За студентите кои биле запишувани да студираат на овие факултети во факултетската документација се водела паралелна евиденција – покрај онаа за коресподенција со студентите, друга за отчет пред државните институции“ – велат од обвинителството.

Сопственичката на Универзитетот, Билјана Апостолова, ги дематира овие наводи и тврди дека МИТ работи законски. Таа порачува дека е подготвена да одговара доколку постојат нерегуларности.

Таа смета дека акцијата е политички реваншизам од страна на сегашниот дополнителен заменик министер во МВР Оливер Андонов, како и членот на комисијата за заштита од дискриминација, Тони Науновски, инаку поранешни професори на Универзитетот.

Андонов и Науновски денеска не одговараа нашите повици за да дадат коментар. Во изјава за 24 Вести, синоќа, Андонов ги демантираше сите обвиненија и порача дека се лага. Тој изјави дека за акциајта на Обвинителството дознал по службена должност и дека не ни знае зошто се сомничи Универзитетот.

И Од Обвинителството ги демантираат обвинувањата за политичка поврзаност на акцијата и додаваат дека запленетата опрема од Универзитетот ќе биде вратена во најкус можен рок со цел наставата да се одвива без пречки. Сосптвеничката кака галвен мотив за, како што вели, хајката што се прави врз неа смета дека се нејзините јавни критики кон власта.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин on Чет Окт 06, 2016 5:20 pm

No eve shto veli sopstvenichkata na MIT...Kogo li se nie stavame na funkcii...Mislam deka sopstvenichkata na MIT gi ima dokazite protiv ovie dvajca, Andonov i samiot priznava a Naunovski gleda da se distancira...Ako navedenoto ne e tochno dosega stopati kje najaveshe tuzhba...

Македонско образование - Page 7 2vl0jsz

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин on Чет Окт 06, 2016 5:22 pm

I ushte edna vest povrzana so obrazovanieto...

Хелсиншки комитет поднесе кривични пријави полицајците кои тепаа студенти

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против полицијата која тепаше студенти на протестите на изборите за претседател на Студентскиот парламент.

За време на протестот во јуни годинава пред студентскиот дом Кузман беа повикани полициски специјалци кои грубо упаднаа во просториите на СПУКМ и насилно ги исфрлија студентите.

Кривична пријава против раководни лица на Министерството за внатрешни работи и на припадници на Единицата за брзо распоредување поднесе Хелсиншкиот комитет затоа што ги тепаа и спречуваа студентите да протестираат при изборот на претседателот на студентскиот парламент на 30 јуни годинава. Самиот ден на изборите за студентски лидер гласањето започнало без исполнување на потребните услови на што било укажано од студентите, а потоа и гласачката кутија била насилно грабната од член на изборната комисија кој бил придружуван од непознати лица кои не биле студенти за потоа да се упатат кон седиштето на СПУКМ кое се наоѓа во зградата на студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“. Во пријавата се наведува дека Кулминацијата се случила околу 22 часот кога пристигнале специјалните единици со оклопни возила, кои тргнале кон студентите што протестираа пред влезот на студентскиот дом. Полициските специјалци насилно влегле во просториите на студентскиот парламент и почнале да ги удираат со нога студентите, за да го расчистат патот за лицата кои ги носеле гласачките кутии.

Со своето постапување при извршувањето на наредбата, припадниците на ЕБР сториле две кривични дела, и тоа: „Спречување на јавен собир“ предвидено во член 155, став 2 од Кривичниот Законик и „Малтретирање во вршењето на службата“ предвидено во член 143 од Кривичниот Законик.

Своевиден скандал беше и вчерашното појавување на поранешниот министер за внатрешни работи и актуелен директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков на референдумот на студентите. Од студентскиот пленум не пропуштија да го прашаат зошто е дојден и под чија команда полициските специјалци грубо ги избркаа студентите за време на изборите.

Зошто Чавков беше во посета на УКИМ за време на вчерашниот референдум не одговорија од МВР.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот