Zashtita na zhivotnite

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by osa on Сре Фед 08, 2017 7:43 pm

Угина еден од двата морски лавови во ЗОО Скопје

Засега, причините за смртта не се познати. Од скопската зоолошка велат дека ќе го соопштат својот официјален став дури откако ќе бидат готови резултатите од обдукцијата
Смртта на мајмунчето пред 2 недели, утринава во Зоолошката градина во Скопје угина еден од двата морски лавови. Засега, причините за смртта не се познати. Од скопската зоолошка велат дека ќе го соопштат својот официјален став дури откако ќе бидат готови резултатите од обдукцијата. Морскиот лав од утринава е на факултетот за ветеринарна медицина, каде во период од 24 до 72 часа, со низа анализи треба да се утврдат причините за смртта.

По угинувањето на морскиот лав, реагираа од здружението за заштита на животните „Анима Мунди“. Велат – иако е нормално во секоја зоолошка градина, поради неприродните услови за живот, да угинуваат животните, сепак, раководството треба да понесе одговорност. Таму, како што тврдат од здружението, никој од вработените не ги следи, не ги набљудува животните. Од „Анима Мунди“ ги повикаа граѓаните да ја бојкотираат, односно да не ја посетуваат зоолошката и на тој начин да не бидат соучесници во злоставувањето на животните.

Двата морски лавови, од минатата година беа жители на скопската зоолошка градина. Тие беа донесени од зоолошката во Загреб. Дали ќе добие ново друштво преостанатиот морски лав засега не се знае.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12124
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by SHARENI on Чет Фед 09, 2017 12:17 am

da sublimiram vo MK se umira
avatar
SHARENI

Број на мислења : 134
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Гостин on Пон Фед 13, 2017 7:09 pm

Начи извинувам се jа не сум касап ама кога нешто нападне или напорави рана на човек тоа мора да се стрела на место.Не знам како е каJ вас но тука со кучинjата проблемот е голем.Во смисла е модерно да имаш куче ама доста како имат некакви проблеми или заминуват некаде или просто веке не сакат да се грижат и го пуштат кучето по улиците.И понеже по закон не моат ништо да им направат освен кастрациjа они си одат по улиците.Мора да се стават за една недела во приjут ако никоj не ги побара или не сака да ги земе хумано да се ефтаназират.Не е нормално кай дете 10 кила да иде куче 30-40 кила и ти да раасчиташ само на неговата добра волjа дека нема да го повреди.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo on Вто Фед 14, 2017 9:39 pm

Здравко напиша:Во смисла е модерно да имаш куче ама доста како имат некакви проблеми или заминуват некаде или просто веке не сакат  да се грижат и го пуштат кучето по улиците.

Sfakjash sega od kade doagja problemot???
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Гостин on Вто Фед 14, 2017 11:13 pm

Ja сфакjaм.По закон се должни да имат и чип и да се регистрирани.ама проблемот е дека никоj го не ебе овоj закон па ни власта не го следи. И кучинjата си се проблем.Ja секогаш сум се чудел како така лесно се приемат закони и после никоj не му е гаjле да провери и да спроведува законот. Инаку ако се спроведуваа ние одамна штевме да сме нормална држава со економски просперитет и т.н.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo on Сре Фед 15, 2017 5:03 pm

Jas povekje bi rekol deka vlasta i nesovesnite sopstvenici se problem...Zatoa ako nekoe kuche skitnik napravi problem odgovornost pokraj vlasta shto ne prezela nishto treba da snosi i toj shto go frlil kucheto na ulica ako go najdat se razbira...A se naogja ako zhivotnoto e chipirano...
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Гостин on Сре Фед 15, 2017 11:46 pm

Со ваков народ тежко ке се промени нешто :
http://www.dnevnik.mk/?ItemID=12DB43C64B12B847B62A25A786DC4484

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by delta on Чет Фед 16, 2017 10:09 am

treba lugjeto u zooloska a zivotnite nadvor./
avatar
delta

Број на мислења : 256
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Гостин on Пон Фед 20, 2017 2:29 pm

http://dnes.dir.bg/news/kucheta-chetiri-lapi-mikrochip-25301289?nt=4
Хе хе од почетокот на годината чипирани се 1505 кучинjа. А се родени сигурно 15 илJади. си представувам татко ми на село ке фати кучето и ке го води во град да го чипираат. Да ви ебам и законите што вака ги гласате само на хартиJа!
Имало чипирано 80 илJади. Они се милиони!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by luxor on Пон Фед 20, 2017 7:03 pm

Треба организирана и високо координирана акција. Вакви работи се само алиби за властите дека преземаат нешто.
avatar
luxor

Број на мислења : 3225
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo on Чет Апр 13, 2017 1:25 pm

ТАЈВАН ЗАБРАНИ КУЧЕШКО И МАЧЕШКО МЕСОТајванскиот парламент донесе закон со кој се забранува колење на мачки и кучиња за производство на месо за човечка исхрана. Со истиот закон се забранува корисниците на автомобили и моторцикли да ги влечат своите миленици додека возат.

Законот предвидува парични и затворски казни до две години, а имињата и фотографиите на прекршителите ќе бидат јавно објавувани, така што дел од казната ќе биде и јавно понижување.

Ова е прв ваков закон донесен во Азија.

Тајван во 2001 година забрани продажба на месо од овие животни, од економски причини.

Месото од мачки и кучиња беше дел од исхраната на луѓето на островот, а денес овие животни се сметаат за членови на семејството.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga on Саб Апр 15, 2017 1:58 pm

ha ha ovie gi zashtituvaat domashnite zivotni ,a nie nemojme ni lujgeto da gi zashtitime ,i posle sme bile drzava ,koj ve lazi ?
avatar
Bosonoga

Број на мислења : 157
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga on Чет Мај 11, 2017 11:09 pm

ja isprativ drugackami ,pred dva dena dojdena od Germanija ,pa kazuva kako se grizele za zivotnite tamu ,a kaj nas ni za lujgeto ne se grizat ,sramota
avatar
Bosonoga

Број на мислења : 157
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga on Пет Мај 12, 2017 10:57 pm

koga ja slusav posakav da sum "zivotno" vo Germanija
avatar
Bosonoga

Број на мислења : 157
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by delta on Вто Мај 16, 2017 8:31 am

koa ke odam nema cka ke te vikanam da mi bidessssssssssssssssssssssss/.<?.<?
avatar
delta

Број на мислења : 256
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo on Пон Јун 05, 2017 9:18 pm

Postignat napredok vo zashtitata na kritichno zagrozeniot balkanski ris...

Откриено младо од рис – Еколозите имаат нови знаења за заштита на овој редок вид


Младенче од рис: Фотографија на Македонско еколошко друштво

За првпат после 11 години истражување на балканскиот рис, тимот на Македонско еколошко друштво доби информации дека има младо од рис. Ова ќе донесе нови информации кои можат да помогнат за заштитата на рисот.
Истражувачите од Македонското еколошко друштво, после повеќе од една деценија набљудување на балканскиот рис, се на прав пат да ги добијат најважните информации за тоа како опстојува ова животно на планините со цел да се исполни нивната замисла да се запре исчезнувањето на тој редок вид. Ова е возможно, откако покрај мажјаците кои досега беа следени, годинава беа најдени женка и нејзин пород.

„За првпат после 11 години истражување на балканскиот рис тимот на Македонско еколошко друштво да добие информации дека има младо од рис. Оваа информација доаѓа откако во февруари имаше прв пат фатено женка за научни цели на кој што и беше поставен ГПС околувратник. Се надевавме дека од неа ќе добиеме нови информации и добивме нови информаци тоа е дека во нејзиното дувло имаме здраво младо рисче“, вели Ксенија Путилин од друштвото.

Младото ја комплетира листата на примероци на рисот. Сега сите податоци од мажјаците, женката и нејзиниот пород стануваат силна емпириска основа која ќе помогне на еколозите во иднина да знаат како да постапуваат со цел да не се дозволи исчезнување на рисот. Во друштвото сега се знае каков е начинот на природна репродукција, како се движат и која територија ја опфаќаат, исхраната и слично кај рисовите низ планините.

„Тоа што сега имаме податоци за прво младо од рис, ќе се обидеме да го следиме заедно со неговата мајка, значи дека најверојатно ќе добиеме нови информации кои досега сме ги немале. Ова е алката којашто недостигаше во податоците за да се разбере животот на младите рисови во Македонија. Се надеваме дека ова ќе помогне во нивното понатамошно зачувување“, истакна Ксенија Путилин.

Рисот како загрозено животно веќе го нема на планините во источниот дел од Македонија, додека сите обиди за набљудување и се прават во западните планини

„Балканскиот рис е особено загрозен. Односно на листата е ставен како критично загрозен вид. Најзначајни закани за неговиот опстанок остануваат криволовот, драстичното намалување на неговиот плен и уништување и фрагментацијата на неговите живеалишта“, вели таа.

Рисовите се следеа со помош на ГПС околувратник. Освен следењето на терен, преку Програмата за закрепнување на балканскиот рис, еколозите се обидуваат да убедат институциите да се прогласат нови заштитени подрачја како и намалување на главните заканите по животот на рисот.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by TRAJCHE on Пет Јун 30, 2017 9:22 pm

malku da gi potsetam ljubitelite -sopstvenici na kuchinja so dolga dlaka da im pomognat vo ovie pretopli denovi polesno da gi pominat
avatar
TRAJCHE

Број на мислења : 100
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by delta on Саб Jул 01, 2017 11:46 am

neka gi turat u dlaboko.,//.
avatar
delta

Број на мислења : 256
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Kalinda on Нед Jул 02, 2017 12:05 am

Повеке пишувате за
животните ,
отколку за актуелната
политичка состојба.
Дали ова да го разбереме
како веке изрежиран
филм?
avatar
Kalinda

Број на мислења : 434
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo on Пон Jул 03, 2017 6:40 pm

Kolku povekje gi zapoznavam lugjeto, tolku povekje gi sakam zhivotnite...
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот