IZBIRACHKI SPISOK

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Сре Мар 30, 2016 9:23 pm

Артан е член на ДУИ. Партија што во политичка ја промовира токму СДСМ во 2002 година. Ајде да прашам зошто и претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов се наоѓа на според вас фантомскиот список кој сакавте да го сокриете од јавноста и да продолжите со бесрамното лажење за лажни гласачи кои ви ја креадат изборната поБЕДА.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4783
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by defo on Сре Мар 30, 2016 10:01 pm

Го гледав списокот од ДИК, имало бар така викаат и многу луѓе кои не се фантоми, што и јас го приметив, и списокот милам дека не е во ред ако е таков. Сега за мене, како информатичар се поставува прашањето, дали фирмата/ите кои го правеле софтверот не направиле грешка во изработката на софтверот за вкрстено пребарување???? Дали таа грешка е случајна или намерна???? Кои се фирмите кои го изработиле софтверот??? Дали фирмите користели, следеле процедура за девелопмент на вакви софтвери??? Дали бил добро истестиран??? Кој би ја сносел евентуалната одговорност, за настанатите пропусти??? Дали некој има намера преку изигрување на ДИК, да покаже нешто.

defo

Број на мислења : 2120
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Чет Мар 31, 2016 6:47 pm

И јас сум информатичар па затоа и поставив некои прашања. Како тоа да не се изврши и пребарување по матичен број кај тие што имаат проблем со тоа што некои знаци не се исти на латиница и кирилица, а јасно е дека порано избирачкиот список беше на латиница, па е трансфериран во кирилица. Нели покрај домашните, пред се партиски информатички експерти имаше и странец чија стручност требаше да ја надмине евентуалната политичка одлука за прикривање или, како што очигледно се случи зголемување на наводните фантоми. Ако странецот не бил под притисок и не работел на сметка на чадорот тогаш не е експерт туку дудук. Знае ли некој од која земја е дојден странскиот експерт. Да не е од САД на пример.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4783
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Пет Апр 01, 2016 11:49 am

Mene povekje mi lichish na zhitel na Idrizovo vo prugasto odelo osuden za izborni falsifikati... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Пет Апр 01, 2016 2:49 pm

Дефо, не е проблем во најголем број кога се работи за адресите во софтверот туку во тоа што адресите не се ажурирани не во списокот туку во било кој документ почнувајќи од личните карти на граѓаните. Порано имаше маалски полицајци кои знаева кога ќе се досели некој и го посетуваа да им напоменат дека треба да ја смени личната карта. Па евиденцијата беше поточна. Такво нешто нема одамна. Но грешките со Љ и Лј можат многу лесно да се проверат преку матичниот број кој постои во базата на ДИК и во базите на сите државни институции. За среќа се покажува дека избирачкиот список нема некои позначителни неправилности, па не треба да се срами Македонија како држава, туку некои опозициони партии, невладината пирамида на Сорос и амбасадорите на некои земји кои лажеа во обид да извршат промена на власта и инсталација на квислиншка влада.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4783
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by defo on Пет Апр 01, 2016 2:55 pm

Не списокот за проверка е скроз утнат, на него има само постоечки луѓе, оние фантоми од Мала Преспа што гласаат на сите избирачки места од Ресен до Центар, ги нема.....тоа ми дава право да се сомневам, не тврдам, се сомневам дека има некоја ујдурма во целиот процес и некој сака да не превесла жеден преку вода, на наша штета (и моја и твоја Трендо).

defo

Број на мислења : 2120
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Пет Апр 01, 2016 3:04 pm

Луѓето од Мала Преспа не се фантоми туку живи луѓе државјани на Република Македонија. На списокот има и Индијци со македонско државјанство, синот на Субрата Рој, на пример. Но така е според законот. Сите државјани на Република Македонија се избирачи. Да потсетам дека ВМРО-ДПМНЕ предлагаше активно запишување во избирачкиот список, со лично пријавување во подрачните единици на ДИК во Македонија и во дипломатските представништва во странство.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4783
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by defo on Пет Апр 01, 2016 3:15 pm

Точно не викам не, ама зошто Мало Преспанците (кои ги почитувам) не гласаат во амбасадата во Тирана..зошто гласаат во Центар, зошто влијаат на изборот на постојаните жители на Центар. Зошто се носени од Мала Преспа во Ресен, во Битола, Охрид, Велес, Центар??? инаку и кај актвиното запишување без соодветна контрола може да предизвика уште поголеми нерегуларности, ќе платите на Омега Експрес од Охрид пак, ќе ги извози од Мала Преспа до Битола, Прилеп, Велес, Центар ќе се запишат во овие градови. Друга тура во Охрид, Кичево, Струга и готово. Имате вие план за се.....не се секирам...ама некако ви пропаѓаат плановите.

defo

Број на мислења : 2120
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Пет Апр 01, 2016 3:38 pm

Бројот на гласачи од Мала Преспа не е толку голем за да влијаат битно на изборите. Посебно е мало нивното влијание на парламентарните избори, а на 24ти април требаше да се одржат парламентарни избори. Законот за избори предвидува секој гласач да биде запишан на неговата последна адреса во Македонија, па истото важи и за гласачите од Мала Преспа. Но нив ги нема 180 илјади туку се помалку од еден процент од таа бројка. Во Кичево и во Струга не гласаа Македонци од Мала Преспа туку Албанци од земјите од ЕУ и не гласаа за ВМРО-ДПМНЕ како што сакаат да представат СДСМовците, соросоидите и нивните странски поддржувачи наречени чадор.
Не разбирам ниту зошто мислиш дека Македонците од Мала Преспа треба да гласаат во Тирана, а не во Ресен на пример кој им е многу поблиску. Да не кажам зошто да не гласаат во Мала Преспа.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4783
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by defo on Пет Апр 01, 2016 3:46 pm

трендафил напиша: Да не кажам зошто да не гласаат во Мала Преспа.

Ова се надевам не си сериозен така. Па да гласаат во Тирана, бидејки не живеат повеќе од 3 години активно во Македонија, ете затоа. Па за локални ич не треба ни да гласаат истиот закон за дијаспора треба да важи и за нив. А истото треба да важи и за гласачите на вашиот коалиционен партнер, секој кој не живее активно во Македонија повеќе од 3 години да нема право да гласа во македонија, него конзуларното преставништво. Друго пратениците од дијаспората да имаат лимитирано право, да неможат за се и сешто да гласаат.

defo

Број на мислења : 2120
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Пет Апр 01, 2016 10:11 pm

defo напиша:
трендафил напиша: Да не кажам зошто да не гласаат во Мала Преспа.

Ова се надевам не си сериозен така. Па да гласаат во Тирана, бидејки не живеат повеќе од 3 години активно во Македонија, ете затоа. Па за локални ич не треба ни да гласаат истиот закон за дијаспора треба да важи и за нив. А истото треба да важи и за гласачите на вашиот коалиционен партнер, секој кој не живее активно во Македонија повеќе од 3 години да нема право да гласа во македонија, него конзуларното преставништво.  Друго пратениците од дијаспората да имаат лимитирано право, да неможат за се и сешто да гласаат.
Можеме да дискутираме што треба, а што не треба, но факт е дека во актуелниот избирачки закон не пишува нешто такво, па гласачите од дијаспората може да бираат дали ќе гласаат во странство или во Македонија. И дека тој закон е донесен и со гласовите на СДСМ.
Што се однесува до одлагањето на изборите закажани за 24 април веќе станува јасно дека тоа е направено врз основа на една ноторна лага за наводна непрочистеност на избирачкиот список. Претходно паднаа и лагите за наводно фалсификување на лични карти од страна на власта. Излезе дека фалсификати правел Чауш, активистот на СДСМ и амбасадорите од групата чадор, со медиумска поддршка од ЗНМ.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4783
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Саб Апр 02, 2016 10:34 am

Добро бе Трендо, до кога ќе лажеш и ќе тврдиш дека другите лажат. Сите знаат дека Чауш работел за дпмне, а намерно сте го натерале да се зачлени во СДСМ за да ги компромитирате. Ако не го откриеше Спасовски, тоа ќе го направевте вие преку Гоца и тоа баш пред избори. Како и да е Чауш однапред беше жртвуван од твојот месија Грујошеску. Требаше да послужи само за лажни обвинувања против СДСМ за злоделата кои вие ги правите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Нед Апр 03, 2016 10:38 pm

Сомнежи во теренската проверка на ДИК

Растат сомнежите за начинот на кој се спроведува теренската проверка на сомнителни гласачи во избирачкиот список. Претседателката на ДОМ и пратеничка, Лилјана Поповска оценува дека постапката е несериозна, со оглед на тоа што, како што вели, ДИК одлучи да провери само 89.000 од првично објавените над 300.000 спорни записи во избирачкиот список.

- Едноставно ова е еден вид биење мајтап со граѓаните. Се вознемируваат чесни граѓани кои живеат со години на одредени адреси, а оние со кои некој си поиграл, имиња или граѓани кои се иселени или починати, тие се ставаат на страна за да може повторно да бидат злоупотребени во текот на изборите, изјави Поповска.

Според Поповска, вака прочистениот список нема да биде кредибилен затоа што од теренската проверка се изоставени голем број од сомнителните записи, кои беа пријавени од страна на граѓаните.

- Не знам по која логика беа пропуштени 124.027 иселени, 35.859 починати, 62.837 кои треба административно да се проверат, како и 7.345 лица за кои нема објаснување во која смисла се проблематични, изјави Поповска.

Од Државната изборна комисија, иако најавија, денеска не споделија со јавноста никакви информации за тоа до каде е теренската проверка на 89.383 гласачи и дали ќе има пролонгирање на првично поставениот рок од седум дена. Дел од членовите на ДИК во телефонски разговор ни изјавија дека работата на терен најверојатно ќе заврши денес или утре, но потоа ќе бидат потребни барем уште 2-3 дена за внесување на податоците, со оглед на тоа што таа постапка не е направена во голем број подрачни единици.

http://telma.com.mk/vesti/somnezhi-vo-terenskata-proverka-na-dik

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Нед Апр 03, 2016 11:42 pm

Наместо Телма да објавува сомнежи од Лиле Поповска, која сега веројатно се кае за напуштањето на победничката коалиција затоа што поверува во манипулациите на црпнатиот од Муртино, најдобро би било да се обрати до Виолета Дума, член во ДИК од опозицијата. А ако Поповска која исто како и Павле Трајанов беа на заедничката листа на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ смета дека победила со фалсификувани гласови, не знам зошто не си поднесе оставка на местото во Собранието.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4783
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Пон Апр 04, 2016 10:38 am

Трендо, нели ти реков доста со зелени. Членовите на ДИК од опозицијата се до сега беа малцинство. Мнозинството го сочинуваа твоите дпмне-овци заедно со вашите браќа учките.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Чет Апр 07, 2016 11:31 pm

ВМРО има избрано само два од деветте членови на ДИК. А во експертскиот тим на информатичарите има само еден претставник. А вие имате проблем со експертот донесен од ЕУ. Тој е тој што им има пренесено на газдите дека изборниот список бил и чист е и сега.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4783
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Пет Апр 08, 2016 10:45 am

Ne zaboravaj gi tvoite shiptarski brakja ucki...Verni do grob...Onie istite so koi ja unishtuvate drzhavata na makedoncite...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Пет Апр 08, 2016 9:55 pm

Експертот од ЕУ кој учествува во прочистувањето на списокот не е Албанец, како што сакаш да претставиш, а тој ја урна поддршката што ја имавте од чадорот затоа што излезе дека списокот бил чист и дека сте лажеле во врска со фантомските гласачи. Ќе лажевте и понатаму ако го немаше неутралниот експерт, кој беше изненаден од добрата работа на ДИК и сега и во минатото. Ајде да ве потсетам дека ДИК, а не владата е институцијата што ги организира изборите. А врз основа на тие лаги ги направивте сите кашканици за да и наштетите на Македонија, односно да ја казните Македонија и Македонците затоа што не гласаат за вас. Дури се обидовте со фалсификување на лични карти и клевета дека тоа го правела власта, што би рекле на криминален начин да си го подобрите рејтингот. Но наместо сите тие работи да ви го подобрат рејтингот, како што очекувавте, ви го симнуваат. Затоа што не размислувате на нормален начин.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4783
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Пет Апр 08, 2016 10:59 pm

Трендо пак лажеш. Ако списокот е чист зошто се продолжува со прочистрување? Зошто Трајко противуставно ќе распишува избори после распуштање на собранието? А тој експерт за кого зборуваш ти, нема право, нити пак учествувал во гласањето на комисијата. Ниту пак урнал некаква поддршка. Затоа што според соопштението на Бејли и Орав далеку сме од чист избирачки список и кредибилни избори.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Саб Апр 09, 2016 7:23 pm

До сега воопшто немаше прочистување туку само проверка на списокот. Со исклучок на починатите во време кога списокот не е ажуриран, иако должност на ДИК е тоа да го прави континуирано. Кога веќе та излажале дека Вељановски го крши Уставот, напиши по кој член, па да дискутираме. Претходно да те потсетам дека сегашниот претседател на Собранието има уште една улога. По изборите да ја свика првата седница на Собранието во нов состав. Експертот од ЕУ нема гласано, но има учествувано во проверката на списокот, која ти и останатите приврзаници на црпнатиот политичар од Муртино ја нарекувате прочистување и за тоа има поднесено извештај на своите, односно на меѓународната заедница или чадор како што кај нас се нарекува во последно време.
Извини, но не знам кој тоа црпнат експерт мисли дека Претседателот на Собранието требало да распише избори пред распуштањето на Парламентот. Такво нешто нормален човек не може ни да помисли.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4783
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Пон Апр 11, 2016 11:02 am

Сега е должност на ДИК. Досега беше должност на МВРО-ВМРО на Гоца.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Пон Апр 11, 2016 11:36 am

Избирачкиот список одамна е во надлежност на ДИК. Така беше и на изборите што ги загубивте со 150 илјади гласови.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4783
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Пон Апр 11, 2016 11:38 am

Netochno Trendafile...Izbirachkiot spisok pomina vo nadlezhnost na DIK so przhinskiot dogovor...Pishav jas na drugata tema deka gubite kontakt so realnosta...Shto vi napravija so ova SJO...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Пон Апр 11, 2016 12:09 pm

luxor напиша:Сомнежи во теренската проверка на ДИК

Растат сомнежите за начинот на кој се спроведува теренската проверка на сомнителни гласачи во избирачкиот список. Претседателката на ДОМ и пратеничка, Лилјана Поповска оценува дека постапката е несериозна, со оглед на тоа што, како што вели, ДИК одлучи да провери само 89.000 од првично објавените над 300.000 спорни записи во избирачкиот список.

- Едноставно ова е еден вид биење мајтап со граѓаните. Се вознемируваат чесни граѓани кои живеат со години на одредени адреси, а оние со кои некој си поиграл, имиња или граѓани кои се иселени или починати, тие се ставаат на страна за да може повторно да бидат злоупотребени во текот на изборите, изјави Поповска.

Според Поповска, вака прочистениот список нема да биде кредибилен затоа што од теренската проверка се изоставени голем број од сомнителните записи, кои беа пријавени од страна на граѓаните.

- Не знам по која логика беа пропуштени 124.027 иселени, 35.859 починати, 62.837 кои треба административно да се проверат, како и 7.345 лица за кои нема објаснување во која смисла се проблематични, изјави Поповска.

Од Државната изборна комисија, иако најавија, денеска не споделија со јавноста никакви информации за тоа до каде е теренската проверка на 89.383 гласачи и дали ќе има пролонгирање на првично поставениот рок од седум дена. Дел од членовите на ДИК во телефонски разговор ни изјавија дека работата на терен најверојатно ќе заврши денес или утре, но потоа ќе бидат потребни барем уште 2-3 дена за внесување на податоците, со оглед на тоа што таа постапка не е направена во голем број подрачни единици.

http://telma.com.mk/vesti/somnezhi-vo-terenskata-proverka-na-dik
ДИК, во која од 9 членови тројца, два од ВМРО и еден од ДУИ, се од власта, очигледно прави се да ја тегне работата до недоглед. Не се поминати 2-3 дена туку 8 дена, а ДИК уште нема излезено со резултатите. Има и решение доколку од било кои причини нема избори на 5ти јуни. Власта да состави влада без канцерогени (технички) министри и изборите да се одржат во редовниот термин по две години. Неодржливо е СДСМ да биде дел од власта што требаше да трае до 24 април, да бега од избори со поддршка на ДИК во која мнозинството е од опозицијата и независни т.е. луѓе блиски Сорос и амбасадорите.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4783
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Сре Апр 13, 2016 7:20 pm

A Tachi, veren do grob na bratuchedot kaj go stavash??? Se obiduvash so sila da se pravish glup???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 4 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот