ZORAN ZAEV

Страна 12 of 25 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18 ... 25  Next

Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo on Пет Сеп 22, 2017 7:02 pm

E mnogu mi e kjeif koga chitam kako kvichite od toa shto Tramp vi go nachuka do daska a ne smeete da mu stanete od skut tuku samo mu prichinuvate pogolemo zadovolstvo koprcajki se...
Teo
Teo

Број на мислења : 4185
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by OPOZICIONER on Пет Окт 13, 2017 11:34 pm

spored mene ,mnogu opshtini ke bidat sdsmovski ,ke se smeni vladeachkata struktura ,a pobednici na izborite ke bidat od SDSM
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 478
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by OPOZICIONER on Нед Окт 15, 2017 3:00 am

ostana ushte malku ,mene son ne me fati ,dali ke dojde zivotot vo site opshtini bash me interesira
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 478
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo on Пон Дек 11, 2017 12:37 pm

Ja stavam kolumnava ovde od dve prichini...Milchin mu se obrakja direktno na Zaev...A imenuvaniot ako e pameten kje ja prochita nekolku pati...

Врати се дома, Заев, времето си лета!

Владимир Милчин ● во 15:50 09 декември 2017 ● Прочитано 24599


Наумив да исчекам со писмово да помине празников, но откако те видов седнат до поглаварот кој нема ништо заедничко со духовноста на Климент Охридски, побрзав да ти се обратам јавно пред да заминеш во некоја од престолнините во туѓина или на заедничка седница со некоја од комшиските влади.

Времето си лета, премиеру! Не е време за празнувања ниту за куртоазни и протоколарни визити кои резултираат главно со повторување на веќе познатото и кажаното. Намерните или ненамерните „гафови“ на функционерите на ЕУ во употребата на името Македонија не се доволна причина за еуфорија во земјичкава во која сè уште, иако некако зарипнато, одекнува паролата „Нема правда, нема мир!“. Членството во НАТО (веројатно во блиска иднина) и во ЕУ (веројатно во помалку блиска иднина), сè уште не се на дофат на рацете и не можат да бидат компензација за стравувањата дека паролата „Живот за сите“ ќе остане само парола.
Претпоставувам дека освен оние кои се платени да ја информираат јавноста за активностите на владата и за твоите активности, имаш и такви кои се платени да те информираат и за убавото и за грдото што се случува во земјичкава. А можеби се истите? Доколку се истите кои во неколку наврати беа фатени како ја дезинформираат јавноста, дотолку полошо. Како и да е, сè уште ме мачи дилемата дали твоето неизјаснување за забеганоста и аздисаноста на новоизбраните и новоименуваните функционери е резултат на неинформираност или на одбегнување да се соочиш со реалноста која од тебе бара решителни потези. Тие се единствениот начин граѓаните да здивнат од бремето на прашањето дали новата власт сепак не е како старата.

Знам дека пратениците и членовите на ДИК не се под ингеренција на премиерот. Но ти не си само премиер, ти си и претседател на СДСМ и лидер на владејачката коалиција и, како таков, одговорен си не само за конфликтите на интереси, клиентелизмот, непотизмот, расипништвото и разгаќеноста во јавната администрација, туку и за „братството по оружје“ на оние од СДСМ, ВМРО и ДУИ, кое излегува на виделина кога ќе бидат фатени со рацете во медот. Сложни калуѓери и во петок мрсат, нели? Не можам да се ослободам од чувството дека Бејли се појави во улога на „свиркач“ и поради твоето неизјаснување за себенаградувањето зад затворените врати на ДИК.

Итните реформски приоритети ниту се утврдени ниту се остваруваат на заеднички седници со владите на Бугарија, Србија, Албанија и Косово, туку на седници на твојата влада, премиеру. Итните реформски приоритети не се остваруваат ни со „експертизата“ на луѓето кои ги скроија законите што го овозможија владеењето на режимот против кој се боревме 10 години. Рецидивите од тој режим нема да ги отстранат неговите рецидивисти, луѓето за сите режими, од кои мнозина се создадени или растени во кадровските кујни на СДСМ. Неопходно е да се дистанцираш од нив пред да биде доцна. Неопходно е да не дозволиш министрите да ти ги шверцуваат во разни совети. Но, неопходно е и да ги заштитиш оние министри кои зад кулисите се изложени на притисокот од самопрогласените партиски комесари.

Се плашам дека те дезинформираат дека сите критички (не критизерски!) гласови, а ги има сè повеќе, се гласови само на некогашни соборци незадоволни поради тоа што извисиле во борбата за фотелји. Не ќе да е така, премиеру. Пред неколку дена своето разочарување од себенаградувањето во ДИК го објави Бранимир Јовановиќ, нововработен раководител во Министерството за финансии. Потоа се огласи Сашо Тасевски, в.д. директор на Драмски театар, протестирајќи против телефонски налози да изврши трансфер на актери. Способноста, а уште помалку талентот, особено во уметноста, не произлегуваат од партиските заслуги или невладиниот активизам. Пречекорувањето на ингеренциите и злоупотребита на функциите мора да бидат казнети, без оглед на партиските заслуги. Ми се чини дека е крајно време не само да потсетиш на владеењето на правото, туку и да ја казниш забеганоста која го ништи токму владеењето на правото.

Претпоставувам дека коалицијата со ДУИ не беше посакуван, туку неизбежен компромис кој разочара и многу наши сограѓани Албанци. Но, секој компромис, па и овој, подразбира отстапки од двете страни, а функционерите на ДУИ не даваат сигнали дека во коалицијата со СДСМ нема да се однесуваат како што се однесуваа во коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. Владата не може да има две политики, министерствата не можат да имаат по две политики, различни толку многу што се спротивни. Двојни стандарди не смее да има врз основа на етничката припадност на фунционерите, како што не смее да има ни врз основа на партиската припадност.
Не знам какви интереси се кријат во заткулисните игри поради кои Македонија нема министер за здравство. Но, знам дека пазарењето, заради партиски или етнички (патем биди речено, кај нас и едното и другото честопати претставува само параван за клиентелистички) интереси, го онеспособува здравството кое се тетерави толку што му се заканува клиничка смрт.

Врати се дома, премиеру, нештата не се одвиваат во посакуваната насока! Соочи се со секојдневието во кое граѓаните не ги препознаваат ветувањата. Дишат на шкрги во животната околина која не е загадена само од издувните гасови, туку и од фалсификуваните лекови, остануваат без здив не само поради недостигот на чист воздух, туку и поради недостигот на пристојност и морал кај избраните и именуваните функционери, поради нивното фарисејство, ароганцијата и ненаситноста. Сиромаштијата е тешко поднослива, но најнеподнослива е кога граѓаните знаат дека се плен на безобразно богати криминалци кои се кријат под скутот на власта и го чекаат денот кога ќе ја зграпчат за врат, ќе ја искомпромитираат и на крајот ќе ја згазат доколку во неа видат и такви кои се непоткупливи и отпорни на привилегиите.

Нема да должам, премиеру. Ми паѓа лошо од набројувањето на проблемите кои го чекаат вашето враќање дома. Колку повеќе го одложувате соочувањето со нив, толку поголеми и потешки ќе ви се видат. Сè уште не е доцна за враќањето на оној Заев кој ја разбуди надежта во Македонија!
Teo
Teo

Број на мислења : 4185
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил on Пет Сеп 28, 2018 9:56 am

Нема да ја коментирам содржината на обраќањето на Зоран Заев снимено кај (Северно) Македониумот во Крушево, но сцената ме шокираше. Посебно наредените гардисти и знамињата. Нешто што не сум очекувал дека ќе го видам во Македонија во 21 век. Такви работи немаше ниту во времето на диктатурата на Тито. Вакви сцени можеби имало во Северна Кореја, но не верувам дека ги има сега. Се надевам дека нашиот премиер нема здравствени проблеми што така се однесува во современиот свет во кој живееме.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4572
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo on Пет Сеп 28, 2018 10:01 am

Sosema normalno premierot da se obrati od Makedoniumot a gardistite da bidat okolu nego, go ima toa pravo daleku povekje od fikusot koj ne blamira na megjunarodna scena...Ushte povekje zatoa shto toj e chovekot shto go zashtiti makedonskiot nacionalen identitet i jazik kako i makedonskiot suverenitet i integritet...Toa shto tebe negovoto obrakjanje te potsetuva na slavnite vreminja na drugarot Tito koj ti beshe idol i ti predizvikuva nostalgija za tie prekrasni(spored tebe) diktatorski vreminja ne e vina na mnogupochituvaniot premier gospodinit Zoran Zaev...
Teo
Teo

Број на мислења : 4185
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил on Пет Сеп 28, 2018 8:23 pm

Интересен е светот во кој живееш. Нема да коментирам повеќе поради референдумскиот молк пред се во врска со зачувување на идентитет со бришење на историјата.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4572
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by luxor on Пет Сеп 28, 2018 8:25 pm

Не се грижи, нема ништо да нарушиш и ако коментираш, сите веќе одлучиле како ќе постапат во недела.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил on Саб Сеп 29, 2018 10:11 am

Не сакам ни формално да го прекршувам законот иако сум согласен дека сите имаат одлучено уште пред да почне кампањата и да доаѓаат високи претставници на меѓународната банда (заедница).
Ајде да напишам дека започна штрајк во фирмата што доби лиценца за производство на марихуана, а е дел од картелот Заеви. Луѓето немаат добиено три плати, што практично значи дека треба бескаматно да го кредитираат новиот бизнис на газдата. Платите им се минимални. Далеку од ветените 500 евра.


https://lider.com.mk/makedonija/foto-video-shtrajk-vo-oranzerii-na-zaevi-ne-mozat-da-ja-vodat-ni-svojata-firma/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4572
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by luxor on Саб Сеп 29, 2018 10:22 am

И пак истите лаги и манипулации. Ако твојот братучед убие некого да те затвориме и тебе? Ако украде да лежиш и ти за кражбата? Ако твојот прв братучед е неспособен за рандом работа тогаш по дифолт и ти си неспособен? Престани со глупости, тоа можеби пали кај дпмне-офците но не и кај нормалните луѓе.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил on Саб Сеп 29, 2018 4:48 pm

Јас и моите братучеди не сме во ист картел и јас му немам дадено работа на мојот братучед, како што тоа го има сторено Заев. Не сум премиер па некој да ја следи мојата работа.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4572
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by luxor on Саб Сеп 29, 2018 5:10 pm

Не да не сте во исти картел, ти и твоите братучеди сте во иста злосторничка организација која ја уништува државата со години. И син ти и ќерка ти се во истото злосторничко здружение а жена ти е еден од главните извршители на криминалните дејства.

Се шегувам бе, само за да видиш колку лесно скриен зад мониторот можеш да шириш дезинформации.

Разбирам да го навредуваш и да шириш лаги за политичарот лично, ама да вмешуваш семејство само заради тоа што си спротивна политичка опција, не.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил on Саб Сеп 29, 2018 5:22 pm

Да бидам искрен не знам од која политичка опција се братучедите на Заев. Моите не се сите од иста, но не се мразиме поради тоа. Секој има право на свое мислење. Всушност и не е интересно да разговараш само со луѓе што се од иста политичка опција. Тоа заличува на вербално самозадоволување, да не кажам онанија.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4572
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by luxor on Саб Сеп 29, 2018 5:29 pm

Ценам добра расправа, ама со аргументи. Обидот за манипулација би престанал да биде тоа ако порталот се погрижил да даде докази дека Заев како премиер има учество во таа фирма. Вака се се сведува на злобна инсинуација.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by misterija on Саб Сеп 29, 2018 6:37 pm

Зоран Заев повторно излажа..каде се 5% покачување за вработените во здравство??

Абе овие ѓонови наместо образи имаат.... Evil or Very Mad Evil or Very Mad

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 441
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo on Саб Сеп 29, 2018 6:51 pm

Jok, ne izlazha Zaev, ti se obiduvash da izlazhesh...

Околу 19.000 здравствени работници во болниците и клиниките од септември ќе добијат за 5 проценти поголема плата, најави министерот Венко Филипче.

https://sitel.com.mk/vladata-ja-pokachi-platata-vo-zdravstvoto-za-5-opozicijata-kritikuva-za-neispolneti-utopijski


Зголемувањето ќе започне да се применува со исплатата на септемвриската плата и тоа значи реализација на уште една точка од Програмата за работа на оваа Влада на Република Македонија, соопшти Министерството за здравство.

https://sitel.com.mk/pokachuvanjeto-na-platite-vo-zdravstvoto-od-1500-do-4548-denari
Teo
Teo

Број на мислења : 4185
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by misterija on Саб Сеп 29, 2018 6:55 pm

Teo напиша:Jok, ne izlazha Zaev, ti se obiduvash da izlazhesh...

Околу 19.000 здравствени работници во болниците и клиниките од септември ќе добијат за 5 проценти поголема плата, најави министерот Венко Филипче.

https://sitel.com.mk/vladata-ja-pokachi-platata-vo-zdravstvoto-za-5-opozicijata-kritikuva-za-neispolneti-utopijski


Зголемувањето ќе започне да се применува со исплатата на септемвриската плата и тоа значи реализација на уште една точка од Програмата за работа на оваа Влада на Република Македонија, соопшти Министерството за здравство.

https://sitel.com.mk/pokachuvanjeto-na-platite-vo-zdravstvoto-od-1500-do-4548-denari

Абе остај што пишуваат, кажи ми каде е покачувањето??
Платата веќе е направена, во понеделник е први октомври а обавестување за никакво покачување не е стигнато..

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 441
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo on Саб Сеп 29, 2018 7:18 pm

Tie finti na drug prodavaj mu gi...Platata treba da se isplati do 15 vo mesecot i ako togash gi nema tie 5% togash mozhesh da se bunish...
Teo
Teo

Број на мислења : 4185
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by misterija on Саб Сеп 29, 2018 7:19 pm

Teo напиша:Tie finti na drug prodavaj mu gi...Platata treba da se isplati do 15 vo mesecot i ako togash gi nema tie 5% togash mozhesh da se bunish...

не ти продавам финти, само ти кажувам дека платата за септември е веќе направена, кога ќе се правата исправки?
Зошто се чека уште?

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 441
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo on Саб Сеп 29, 2018 7:25 pm

A od kaj znaesh deka ne e so pokachuvanje presmetana??? Inaku, prijatno me iznenaduva shto Filipche vospostavil red vo zdravstvoto pa gi presmetuvaat platite pred da pomine mesecot...
Teo
Teo

Број на мислења : 4185
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by misterija on Саб Сеп 29, 2018 7:29 pm

Teo напиша:A od kaj znaesh deka ne e so pokachuvanje presmetana??? Inaku, prijatno me iznenaduva shto Filipche vospostavil red vo zdravstvoto pa gi presmetuvaat platite pred da pomine mesecot...

Работам во здравство а Филипче ништо досега нема мрднато со прст а за било каков ред несакам да говорам.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 441
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo on Саб Сеп 29, 2018 7:31 pm

C c c, ti tvrdeshe deka platite se presmetani ushte pred da zavrshi mesecot...Znachi barem delot zaednichki sluzhbi funkcionira sovrsheno...
Teo
Teo

Број на мислења : 4185
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by misterija on Саб Сеп 29, 2018 7:34 pm

Teo напиша:C c c, ti tvrdeshe deka platite se presmetani ushte pred da zavrshi mesecot...Znachi barem delot zaednichki sluzhbi funkcionira sovrsheno...

Ти очигледно не знаеш како се прават плати.
Ама ајде ќе видиме другата недела дали ке добиеме некое обавестување..но потоа е потешко, треба да се викаат програмери и да се направи пресметка за плус 5%..живи били па видели.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 441
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo on Саб Сеп 29, 2018 7:37 pm

Znam podobro od tebe...Zatoa ne mozhesh da me izlazhesh...
Teo
Teo

Број на мислења : 4185
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by misterija on Саб Сеп 29, 2018 7:38 pm

Teo напиша:Znam podobro od tebe...Zatoa ne mozhesh da me izlazhesh...

Не, не знаеш...не те лажам...

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 441
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 12 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 25 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18 ... 25  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот