Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

БАРАЊЕ НА ГРУЈО

5 posters

Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by osa Саб Мај 13 2017, 23:46

Груевски: Што побрзо локални избори, а со нив и предвремени парламентарни
4 часа Оставете коментар 4 Прегледи


Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е ден порано да се организират локалните избори. Најблизок рок е 45 дена од носење на закон со кој ќе се одреди тоа. 45 дена од понеделник е 2-ри јули, истакна денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по вршењето увид во градежните работи на Градскиот стадион Филип Втори во Скопје.

Нашиот став е ден порано да се организираат локалните избори. Најблизок можен рок е 45 дена од носење закон со кој ќе се одреди тоа. Од понеделник 45 дена е 2. јули. Затоа апелот на ВМРО-ДПМНЕ е да се одржат локалните избори на 2. јули првиот круг и 14 дена подоцна, односно на 16. јули вториот круг. Од другата страна гледаме дека нема расположение за брзи локални избори, инаку ако имаат би го прифатиле рокот за 2. јули. Изгледа се плашат дека ќе ги загубат и бараат колку што е можно подолг период да се пролонгират. Од тие причини ние за отворени оставивме уште два термина во септември, 17. и 24. септември, и последен, како најдалечен што би можеле да го прифатиме е 15. октомври. Се понатаму ќе биде грубо кршење на демократските процеси, во смисла на редовно одржување на редовни локални избори, изјави Груевски.

Треба да заврши оваа изборна атмосфера за да можат и компаниите во една порелаксирана атмосфера понатаму да продолжат да работат во земјата. Да падне тенизјата од избори кај сите граѓани, кај сите компании и едноставно сите да сме фокусирани кон развој на државата, на развојни проекти, додаде Груевски кој вели дека не знае по кој основ СДСМ во нивните изјави споменувале локалните избори да се одржат следната пролет.

Со тоа покажуваат дека се преплашени од соочувањето со граѓаните. Преплашени се и затоа што направија многу грешки и работи спротивни на интересите на народот и сега се плашат да излезат затоа што народот едвај ги чека за да им каже што мисли за нив, сообено после изборите кога излегоа со Тиранската платформа и направија еден вид изборна измама. Сакам да потенцирам дека ова е добра шанса, кога и онака ќе се одржуваат локални избори, да се организираат и предвремени парламентарни, тоа е барање на ВМРО-ДПМНЕ, тоа останува барање на ВМРО-ДПМНЕ. Предвремените парламентарни избори ќе расчистат многу дилеми, многу нешта за кои СДСМ вели дека не згрешил и не го измамил народот, дека не постапил нешто спротивно од тоа што го ветувал, ќе може да си го верификуваат на изборите и на народот да му се даде шанса да каже што мисли за СДСМ, што за ВМРО-ДПМНЕ, што за Тиранската платформа и ваквиот начин на силување на државата и игнорирање на граѓаните кои 75 дена протестираат, дециден е Груевски.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by osa Саб Мај 13 2017, 23:50

se nadevam deka SDSM nema da mu ja ispolni POSLEDNATA ZELBA pred politichka smrt ......na lokalni izbori ke se odi koga ke se napravat del od reformite vo drzavata koi ke garantiraat fer izbori ...plus mora da im pokaze Zaev i SDSM na graganite deka gi cheka svetla idnina ...da pokachi plati vo administracijata koja gujo ja lazeshe celi 11 godini ,pa da isplati subvencii ,da ukine radiodifuzna taksa ,da vrati eftina struja i red drugi povolnosti za da graganite mu dadat povtorno DOVERBA deka ke gi odnese vo podobar zivot ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by трендафил Пон Мај 15 2017, 07:24

Зарем треба да се бараат воопшто избори кои по закон требаше да се одржат најдоцна до денес. Нивното распишување требаше да биде прва работа на божем претседателот на Собрание. Мислите дека народот ќе ја заборави Тиранската платформа. Ако чекате на тоа треба никогаш да нема избори затоа што такви работи не се забораваат. Парламентарните избори ги одложивте два пати со лажни обвинувања за наводни фантоми додека не успеавте да купите гласови на Албанците заедно со меѓународната банда што се претставува како меѓународна заедница. Два пати ист штос не поминува. Нека победи подобриот. Дали тоа ќе биде албанската коалиција предводена од СДС? или коалицијата на Македонците со другите етнички заедници ќе видиме кога амбасадорите претставници на Четвртиот рајх ќе дадат дозвола истите да се одржат. Се надевам дека овој пат нема да се мешаат како на минатите избори. Посебно кога гледам дека амбасадорот на САД го немаше на последната средба кај т.н. претседател на Собранието, амнестиран за тероризам во 2001 година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by PRVOBOREC Пон Мај 15 2017, 11:53

Нели Талат не го признавате? Како сега ќе одите на избори распишани од него? И не се радувај многу на брзи избори. Ќе се одржат после изборот на влада и доволно време да се уништи партиската криминогена структура инфилтрирана во администрацијата. Изборите ќе ги изгубите катастрофално. Ниту ќе можете да се заканувате, ниту ќе можете да фалсификувате а уште помалку да ѕиркате во црните вреќи врзано со она нешто како патент што вели Миле хилта.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by трендафил Пон Мај 15 2017, 20:08

Единствени сомнежи во врска со последните избори се дека се купени гласови од Албанците за СДС балистичка. Се покажа и дека лажевте за наводни фантомски гласови порано. Но во секој случај, ако те разбирам добро на албанските и проалбанските партии што создадоа мнозинство во Собранието не излегуваат на избори затоа што се плашат дека ќе победат. Ајде да ја почекаме малку истрагата на американскиот конгрес за тоа дали Бејли и поранешната структура на Стејт департментот вршеле изборен фалсификат во Македонија. И последната анкета правена од американците во Македонија не покажува дека ВМРО ќе ги загуби изборите. Се разбира дека секогаш не треба да им се верува на странци.
Лично мене ме интересира дали во Арачиново градоначалникот ќе биде од СДС балистичка, затоа што таму „победивте“ на парламентарните избори. Нели Македонците од албанска етничка заедница беа лути на ДУИ, а нешто не забележувам дека им пречи тоа што останаа на власт на државно ниво. Мислам дека тие што не го сакаат ДУИ гласаа за БЕСА. Дали сум во право ќе видиме на следните избори. Локални или парламентарни, сеедно. Зошто не и едното и другото.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by osa Пон Мај 15 2017, 20:45

dobro kako ne razbirash i da ima parlamentarni izbori ,i da dobie dpmne 100 pratenici nema so kogo da koalicira zatoa shto niedna partija od albancite nesaka da koalicira ,a sami dpmne nemoze da pravat vlada ...i shto ne e jasno tuka ...zoshto izbori ...za da gi zamajuvate graganite ,zatoa ??? sramota ..treba da se sramish shto tresesh gluposti ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by трендафил Сре Мај 17 2017, 18:25

Не знам од каде ти е податокот дека мора да има албанска партија во коалиција за да се состави влада. И Бадинтерово мнозинство може да се добие со гласови на пратеници од другите малцински етнички заедници. Изгледа ти се утувило во глава дека Албанците одлучуваат кој ќе биде власт. Така е само во случај како сега кога ниту една партија нема мнозинство сама. И сега можеше ВМРО и СДСМ да состават влада без партиите на Албанците. Друга работа е што вие мислите дека Зијадин Села ја сака повеќе Македонија од мене или било кој друг што не сака странци да ни составуваат влада.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by OPOZICIONER Сре Мај 17 2017, 22:05

vau trendo pa ti si legenda .sam pishuvash ili ti pomaga ile kopile ,m ,koga toa vo drzavava ke ima badinter so drugi mnozinstva ?pa shto ne napravi togash mnozinstvo so tie "drugi "malcinstva ?
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by трендафил Чет Мај 18 2017, 08:50

Пишувам за можност. Доколку ВМРО и СДСМ се обединат некогаш за македонските интереси или ако некоја од овие партии победи со голем резултат. Изброи колку припадници на малцинствата има во моментов во двете најголеми македонски партии. (Се надевам дека не те навредив со тоа што и СДСМ ја сметам за македонска). Да не зборувам за тоа дека секој може да се пријави како припадник на етничка заедница на која што сака. Не постои државен регистар за етничка припадност. Па може да се случи во Собранието најголема малцинска г рупа да бидат Англичани наместо Албанци. Уште ако се организира гласање како при изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието има уште поголеми можности за елиминација на Бадинтер.
За составување на влада не е потребно бадинтерово мнозинство, а се помалку закони се носат по овој принцип затоа што правото на вето на малцинствата е ограничено за одредени области кои во главно се решени на некој начин. За жал не постои обратен Бадинтер, па може да се донесе одлука спротивна на волјата на мнозинството, односно на македонскиот народ. Во моментот овој пропуст може да се злоупотреби затоа што имаме коалиција на сите албански партии со македонската партија што ги загуби изборите. (Ајде повторно да напишам дека се надевам дека не те навредува што СДСМ ја сметам за македонска партија. Ако е така се извинувам.)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by osa Чет Мај 18 2017, 13:08

Iskreno i mene me zaprepasti bre trendafile.i dokoga ke se falish pobedivme . . kolku poveke pratenici imate ? Samo DVAJCA !?!?zatoa ti se chudam na gluposta so toa chukanje vo gradi POBEDNICHKA PARTIJA ....vie ,potochno DPMNE ste navistina najgolemite GUBITNICI.Zoshto?imavte 63pratenika ,pa na sledni izbori 59 pratenika i sega samo 51 pratenik i toa so falsifikat shto go vide sekoj glasach vo drzavata .....zatoa MOLCHI I NE OTVARAJ USTA

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by Комита Чет Мај 18 2017, 19:03

И еден да е победници се ВМРО-ДПМНЕ.

Комита

Број на мислења : 48
Join date : 2017-02-23

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by osa Чет Мај 18 2017, 20:30

Комита напиша:И еден да е победници се ВМРО-ДПМНЕ.

ама не е ни пола ,не еден ...само со вашиот ФАЛСИФИКАТ и оние идиоти во изборна комисија ,успеавте да ги ЗЕМЕТЕ овие два пратеникаи да го дрвите колку сте вие добри и ПОБЕДНИЦИ ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by OPOZICIONER Пет Мај 19 2017, 00:13

aj ke ve ostajme da se raduete deka vie ste pobednici
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by трендафил Пет Мај 19 2017, 07:48

Секогаш победникот не мора да се радува. Македонија се радуваше и на четвртото место на европското првенство во кошарка. Бројките покажуваат дека победи ВМРО. Не секогаш победникот составува влада, посебно око меѓународната банда што се претставува како меѓународна заедница не го сака тоа. Ако во обид да создадете Четврти рајх можеби ќе го елиминирате и претседателот на САД, што станува за Груевски.
Единствен сомнеж во врска со последните избори е дали гласовите на „Албанците“ што гласаа за СДС? беа купени или гласаа за вас поради незадоволството на македонците од оваа етничка заедница од ДУИ. Ако е така незадоволството ќе остане бидејќи ДУИ остана дел и од тиранската влада што на галено си ја викате реформска.
Гледам реформите почнуваат со будалаштина односно со укинување на државното, екстерното, тестирање. Не времено, доколку мислите дека е лошо само за оваа година, со негово подобрување по ваша мерка, туку укинување за сите времиња. Иако сите знаеме дека оценувањето на наставниците не е еднакво по повеќе основи. Една од нив е и етничката.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БАРАЊЕ НА ГРУЈО Empty Re: БАРАЊЕ НА ГРУЈО

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот