Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СУДСТВОТО КАЈ НАС

+14
Zhane
Albatros
EVITA
defo
TRAJCHE
SHARENI
OPOZICIONER
Bosonoga
Teo
misterija
Luxor
PRVOBOREC
трендафил
osa
18 posters

Страна 1 of 15 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next

Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by osa Чет Мај 25 2017, 18:02

Аневски без потребната поддршка од мнозинството25 МАЈ
Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски ги доби првите сигнали односно губењето на мнозинството членови во Советот. Ова се случи откако во отсуство на доволен број обвинители, Советот не успеа да го помине дневниот ред на кој се очекуваше да се одлучува кој ќе раководи со Вишото јавно обвинителство на Скопје. Аневски истакна дека членовите не го поддржале дневниот ред со образложение дека до формирање на новата влада не може да се именуваат нови обвинители.

На претседателката на Вишото Јавно Обвинители на Скопје, Гордана Гешковска ù заврши мандатот на 16 мај. За продолжување потребно е двотретинско мнозинство гласови. Вишото Обвинителство на Скопје не е единствениот орган кој е без претседател. Аневски вели дека долгиот постизборен период ја отежнал работата во одредени обвинителства.

Околу именувањето на новиот претседател на Вишото Јавно Обвинителство на Скопје, Алсат М претходно од релевантни извори дозна дека на позицијата на Гешковска, со интервенција на обвинителот Марко Зврлевски имало обид да се именува шефицата на неговиот кабинет, Бисера Лазаревска. Но, сценариото не завршува со тоа. Зврлевски предвидел во случај ако Лазаревска не биде прифатена од членовите на Советот, на нејзино место да дојде поранешниот адвокат Весна Јовановска.

Моментално, со Вишото Јавно Обвинителство- Скопје раководи Јован Цветановски, заменикот на Гордана Гешковска, која пак уште шест месеци ќе ја врши задачата, но нема право да зема нови предмети. Гешковска ги истражува настаните на 27 април во Собрание додека претходно за јавноста стана позната како обвинителка во случаите „Монструм“, против сопственикот на А1 телевизија Велија Рамковски, како и за смртта на новинарот Никола Младенов.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16163
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Чет Мај 25 2017, 19:54

Интересна конструкција на Алсат М. Точно е тоа дека нема 2/3 мнозинство затоа што поради лошиот изборен закон кој ја блокира државата од распишувањето на избори до избор на нова влада, што кај нас трае веќе повеќе од една година поради двократното одложување на изборите со лажни обвиненија за фантомски гласачи кои не се потврдија. Да се надеваме дека Заев ќе формира влада па работите да се одблокираат. Ако Алијансата на Албанците, со 35 илјади гласови добие како што се шпекулира две министерски места, не знам колку ќе бараат Албанците од СДСМ. ДУИ веројатно ќе ги задржи постоечките места со можност за промена на еден до два ресори. Да не е човек во кожата на Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Сре Јун 07 2017, 19:29

Денеска Советот на обвинители ја одржа својата седница и си ја заврши работата што беше блокирана со идиотскиот изборен закон што го наметнаа странците и домашните предавници. Интересно е што амнестираниот криминалец и осомничен за повеќе кривични дела Зоран Заев бара разрешување на државниот обвинител со политичка оценка, без да се наведе што тоа не направил или направил погрешно обвинителот. Изгледа како најголемо зло му сметаат дека е виновен што за неколку месеци без да ги има копиите од разговорите не покренал ниту едно обвинение против политичките противници на евроатлантската банда и нивните домашни слуги. Да потсетам дека на социјалдемократското јавно обвинителство на Катица Јанева му требаше многу подолго време за истото, а ги имаше на располагање сите материјали кои Заев ги криеше претходно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by PRVOBOREC Пет Јун 09 2017, 18:55

Добро бе ти глуп си или лоботомијата у жолтата куќа била стопроцентно успешна. Ако јавниот обвинител го бира парламрнтот а не советот на јавни обвинители тогаш како можеш да тресеш глупости дека разрешувањето било со политичка оценка.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2034
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Нед Јун 11 2017, 09:33

Во барањето за разрешување не е спомената ниту една единствена конкретна грешка на Зврлевски.

П.С.: Знам дека си фашист и дека ги мразиш сите што не мислат како тебе, но не мислиш ли дека се понижуваш самиот себе си со говорот на омраза што го користиш. Излегува дека не си способен да му одговориш со факти на некој што нема мозок. Како би му одговорил на некој што има?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Luxor Нед Јун 11 2017, 11:34

Зврле има толку многу грешки што полесно би било да се наброи што не згрешил.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by PRVOBOREC Нед Јун 11 2017, 12:12

трендафил напиша:Во барањето за разрешување не е спомената ниту една единствена конкретна грешка на Зврлевски.

П.С.: Знам дека си фашист и дека ги мразиш сите што не мислат како тебе, но не мислиш ли дека се понижуваш самиот себе си со говорот на омраза што го користиш. Излегува дека не си способен да му одговориш со факти на некој што нема мозок. Како би му одговорил на некој што има?

Тие што имаа мозок досега сфатија. А кај лоботомираните небањати како тебе фактите ништо не помагаат.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2034
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Нед Јун 11 2017, 15:45

Немој да ми продаваш муда ѕа бубрези дека Албанците се 100% со цел мозок, а мнозинството Македонци се лоботомирани и небањати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Чет Окт 12 2017, 18:08

Панче Ангелов, човекот што ја скубна Радмила Шеќеринска на протестите на 27 април е осуден на 4 (и со зборови ЧЕТИРИ) години затвор. Изгледа дека ова е најскапо скубнување во Македонија. Немам коментар за судската пресуда. Очекувана е од судство под контрола на Бејли и Заев. Кој му е виновен на Панче што не е Албанец. После ова за тие што го повредија црпнатиот од село Муртино очекувам смртна казна. Веројатно на електрична столица во време од 14 до 16 часот кога има евтина тарифа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Пон Окт 01 2018, 21:00

Градоначалникот на Ново Село доби намалување на казната од 1,5 година на 6 месеци затвор од Апелација. Членот на СДСМ беше фатен како шверцува 3.300 штеки цигари во Бугарија во вредност од над 3 милиони денари. Казните се намалени и кај другите учесници во злосторничкото здружение, на кои криминалот им бил семеен бизнис. Градоначалникот е член на СДССМ.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Luxor Пон Окт 01 2018, 21:09

За разлика од порано кога сваровски судиите ги вадевте од тефтерчето на Гоца и го злоупотребувавте акмисот, ова е пресуда на независните судии од апелација кои за среќа сега се ослободени од притисокот на политиката.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Пон Окт 01 2018, 23:03

Шест месеци за шверц на цигари во вредност од 3 милиони денари е смешно. Подобро кажано за плачење.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Luxor Пон Окт 01 2018, 23:11

Така е кога суди независно судство а не судство по нарачка на Мијалков, Гоца и Грујо. Да не го заборавам фалсификаторот и подметнувач на лични карти Хер Флик Милошовски.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Саб Окт 20 2018, 20:40

Да одбележиме дека независното судство ослободи го укина притворот на тројца обвинети за настаните на 27 април само за да можат да гласаат за уставните промени. Останува да видиме и дали во понатамошна постапка ќе бидат ослободени сите што лично или за своите од семејството гласаа вчера. На пример Владанка Авировиќ во полза на ослободување на својот син осуден во прв степен на 3 години затвор или Зекир Рамчиловиќ во полза на својот пријател Сеад Кочан осуден на 6 години за случајот Труст.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Luxor Саб Окт 20 2018, 20:44

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Саб Окт 20 2018, 21:06

Извини, но не и верувам на Катерина Блажевска. Во секој случај сигурен сум дека сите притворени, а малку останаа, не се поддржувачи на договорот со Грција. Би било добро оваа вест да ја имаше споделено барем уште некој медиум, но со список на тие што напишале соопштение. Во секој случај во иднина ќе видиме дали има спрега на судот и извршната власт, односно дали тие што гласаа ЗА укинување на Република Македонија и стварање на нова Северна Македонија ќе имаат привилегии поради тоа. Не сакам да бидам пророк. Ќе чекам.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Luxor Саб Окт 20 2018, 21:16

Нешто пак си побркал. Блажевска е во Призма а линкот е од Дојче Веле.

СУДСТВОТО КАЈ НАС Untitl17
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Саб Окт 20 2018, 22:56

Блажевска е и дописник на ДФојче Веле од Македонија и го има проследено овој напис. Ајде пак да напишам дека би било добро да видиме слика од оригиналот и список на потписниците. Дали писмото е напишано на рака од притвор или е отпечатено на печатар од некој компјутер. Или е фејк њуз измислено од некој а пренесено од други без проверка. Многу ми е чудно да се сретнат, дури и да контактираат притворени и обвинети што се бранат од слобода. Законите не дозволуваат такво нешто. Но повторно не гледам зошто потписниците на ваков документ би биле анонимни.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Teo Нед Окт 21 2018, 09:27

Gi predadovte, shto drugo ochekuvash ti??? Im vetivavte deka Horhe kje proglasi vonredna sostojba...Deka kje gi amnestira...I sega koga sfatije deka gi predadovte i so pravo se luti ti duri i tie shto do vchera gi glorificirashe si spremen da gi pushtish po voda za inetresite na mafijashkata klika vo dpne...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by misterija Нед Окт 21 2018, 09:54

Dali ke go oslobodat sega cicko Pance, kubacot na kosi?
(go obozavam coekot)

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Teo Нед Окт 21 2018, 10:29

Verojatno vo april...Po izborite za nov pretsedatel...Druga opcija za izbegnuvanje na odgovornosta za 27 april ne gledam...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Сре Окт 31 2018, 18:02

Teo напиша:Gi predadovte, shto drugo ochekuvash ti??? Im vetivavte deka Horhe kje proglasi vonredna sostojba...Deka kje gi amnestira...I sega koga sfatije deka gi predadovte i so pravo se luti ti duri i tie shto do vchera gi glorificirashe si spremen da gi pushtish po voda za inetresite na mafijashkata klika vo dpne...
Сакаш ли да ме убедиш дека сега повеќе пари од буџетот се трошат за народот. Зошто тогаш сиромаштијата се зголемува, наместо да се намалува?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Luxor Сре Окт 31 2018, 19:16

Каква врска имаат парите од буџетот и како се трошат со тоа што вие ги предадовте сопствените членови кои претходно ги натеравте да упаднат во парламентот ветувајки им прогласување вонредна состојба и амнестија?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Пет Ное 02 2018, 20:46

Меѓу судените за тероризам најголем број воопшто се немаат ни приближено до местата на кои имало насилство. Ако добро те разбирам ти сметаш дека уставните промени ќе се донесат со гласови на терористи и криминалци или членови на нивните семејства и пријатели. Распрашај се во твојата партија дали е точно дека спремате закон со кој ќе ги ослободите тие што учествуваа во настаните на 27 април, но и терористите од Куманово (Диво насеље) и Смиљковското Езеро. И министерката за култура преку која се поминати сите пари за Скопје 2014 што вие го сметате за криминален проект.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Teo Пет Ное 02 2018, 21:17

Na site temi edno i isto kje ti odgovoram...Shto ochekuvavte vie posle vashite kriminalni i manipulatorski 11 godini vladeenje??? Napravivte neshto za sprechuvanje na ova shto sega se sluchuva??? Se distanciravte od NATO i EU??? Ili kako najgolemi orospii koketiravte so niv??? Gi lazhevte deka kje go smenite imeto, pregovaravte so grcite, pa duri i so bugarite??? Se samo zaradi vashite kriminalni i nezasitni lichni interesi...Zoshto seriozno ne rabotevte na alternativni reshenija, makar toa bila i Evroaziskata unija??? Zoshto ne se povlekovte od pregovorite so Grcija i Bugarija??? Zoshto ne im kazhavte glasno i jasno na NATO i EU deka ne sakate tamu??? I zoshto prodolzhuvate so predavstvata??? Namerno ne go napushtivte sobranieto...Namerno gi ostavivte pratenicite na cedilo da im se vrshi pritisok...Namerno ste seushte vo parlamentot za da dadete legitimitet na seto toa...So edna edinstvena cel bojkotiravte...Se nadevavte deka zapadot shto do vchera go lazhevte da vi dava krediti koi vie gi kradevte kje se otkazhe ako referendumot nema cenzus...I deka kje uspeete da gi izmanipulirate pak lazhejki deka kje ispregovarate podobar dogovor...Iako mnogu dobro znaevte deka dogovorite so grcite i bugarite ne se delo na Zaev i negovite kolegi od Grcija i Bugarija tuku deka se pishuvani vo Vashington...A vie glupite partiski poslushnici go velichevte Tramp...Glupiot Zhmicko i idiotite Nikolovski i Antonijo mislea deka se pametni...Ama go izduvaa nabrzina...Ve nasankaa vas da uchestvuvate vo predavstvoto bojkotirajki iako jasno znaeja deka postapkata kje prodolzhi vo parlamentot bez ogled na rezultatite zatoa shto referendumot beshe konsultativen...I posle toa napravija se da uspee promenata...Sedejki vo parlament...Nezashtituvajki gi pratenicite...Celta ednostavna...SDSM kje go smeni imeto, na sledni izbori doagjate na vlast na krilata na patriotizmot...Problemi nemate...EU fondovi techat vie masovno kradete...No glupacite shto gi postavivte na chelo na dpne ni za tolku ne se sposobni...Uspeaa da ja izoliraat i marginaliziraat partijata so svoite idiotski potezi...Pa i pokraj sesrdnata sorabotka promenata na imeto da uspee sepak vashite dovcherashni partneri procenija deka so takvi nesposobnjakovichi na chelo najdobro e da ve snema od politichkata scena...Shto kje bide najdobroto reshenie za Makedonija...Od samata pojava do den denes vashata uloga bila predavnici i krvnici na Makedonija i makedoncite...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 15 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот