Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Збогум Дневник, Утрински, Вест

+2
трендафил
defo
6 posters

Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by defo Сре Јун 14 2017, 21:02

Згаснаа трите, најчитани весници во Македонија, Дневник, Утрински, Вест. Иако во последно се приклучија во владината ДПМНЕ-оска машинерија, мене лично ми е жал. Не ги жалам толку нив колку самиот себе си, бидејќи на овој начин се намалува пристапот до квалитетна информација. Иако им требаше длабока реформа, сепак мислам дека Утрински и Дневник требаа да опстанат.
Згасна Дневник, првиот приватен весник во Македонија
Дали МПМ згасна заради згаснувањето на владините реклами?

А ова последното е најтрагично, владата на Груески успеа да го уништи и маркетингот, огласувањето, кое е стожер на секој медиум, на секој медиумски бизнис. Ќе ни требаат години за повторно да се вратиме во нормални услови во овој бизнис.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by трендафил Чет Јун 15 2017, 07:06

Мала корекција поради неинформираноста пред се на медиумите, сите до еден. Прв приватен дневен весник во Македонија беше Република. Основачи на весникот беа Јордан Плевнеш, Гоце Трајковски (директор на НИО „Република“) и Неан Кристоф Нотиас (директор на Еуропрес инвестисман, Париз). Првиот број излезе на 2 август 1991 година, а излегуваше потоа од октомври па до јануари следната година. Згасна како дневен весник, но од декември 1992 излегува како неделник до ден денешен. Ако Сорос престане со финансирањето на весниците што ја поддржуваат неговата политичка опција во Македонија, веројатно ќе згаснат и други печатени медиуми. Проблеми имаат сите печатени медиуми на светот. Да беше сега ВМРО-ДПМНЕ ба власт тоа ќе беше виновно за гаснењето на веснициве. За разлика од СДСМ кое не беше виновно за затворањето на НИП Нова Македонија. Гледам дека и невладиниве организации и т.н. меѓународна заедница не реагираат на гаснењето на овие весници. Веројатно се радуваат поради „смртта“ на непријателот. Како што би се радувале и ако престанеме да постоиме како Македонци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by defo Чет Јун 15 2017, 08:06

Види ДПМНЕ секако е виновно за гаснењето на весниците, бидејќи преку државата го руши огласувачкиот бизнис. Владата стана главен огласувач. Цените на огласување растеа, растеа и огласувачите од приватниот сектор се откажаа. Истото се случува и со електронските медиуми, гледај и таму што ќе се деси. ради таквиот глуп концепт на ДПМНЕ, веќе немаме ниту едно фудбалско првенство на малите екрани. Племе им еб*ам!!!

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by PRVOBOREC Чет Јун 15 2017, 10:56

Еј море небањат, криминалното дувло МПМ не згаснува заради промената на власта туку заради секнувањето на приливот од пари украдени од народот. Од реномирани медиуми како Утрински, Вест и Дневник направивте дувло за перење пари во кое собравте збирштина од неспособни полтрончиња и морончиња. Добро е што такви куртон медиуми исчезнуваат за да отстапат место на пазарот на вистински информативни гласила кои ќе ја презентираат реалната слика во државата и светот а не психопатските илузии креирани во центарот за лаги и манипулации.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by OPOZICIONER Чет Јун 15 2017, 11:30

Apasi site do eden tamu, Kerim pari vo sisinja kradese, ovaa iljadnici evra plata, site se za robija.

https://kajgana.com/direktorkata-stanisavljeva-zemala-plata-od-25000-evra-dodeka-mpm-tonel-vo-zagubi

Збогум Дневник, Утрински, Вест Img-333309
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by трендафил Чет Јун 15 2017, 14:27

Владата почна преку кампањи да ги финансира весниците поради скоро 100% корумпираност на медиумите од страна на невладината мафија на Џорџ Сорос. Која пази Бога ти, сега е дел од владината коалиција. Новинарите ги поткупуваа и странски амбасади со свои „донации“. Еден од купените новинари од Сорос е и Бранко Тричковски за кого името Република Македонија е како сифилис. Тоа му се допаѓа на членот на извршниот одбор на СДСМ Аднан Џаферовски.

Збогум Дневник, Утрински, Вест Trickovski640

Патем да ви честитам. Новата влада, премиерот Заев ја отвори првата странска инвестиција во Струмица која ќе донесе 1.300 нови вработувања.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by Teo Чет Јун 15 2017, 14:51

Pochituvan Trendafile, ne gledam deka si ja komentiral platata na Jana od 25 000, i so zborovi, dvaeset i pet iljadi evra dodeka MPM se naogal na rabot na propasta...
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by трендафил Чет Јун 15 2017, 21:16

Што имам да коментирам договор помеѓу приватна фирма и приватно лице. Повеќе ме интересира тоа што Али Ахмети, еден од „реформските“ лидери земал поткуп од 2,5 милиони евра за да продолжи монополот на Телеком. Ова според правосилна пресуда на судот во САД против Маѓар Телеком.
Колку што гледам се работи за анекс на договор. Дали оваа плата е намалена во однос на основниот договор што го имал управителот пред да се смени сопственикот на весниците. Од каде ви е договорот. Дали ви го обезбеди криминалецот Верушевски?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by Teo Чет Јун 15 2017, 22:55

Toa privatno lice pochituvan Trendafile spored tvoe lichno priznanie tie pari gi zemalo direktno od nashite dzhebovi...Subvenciite za koi pishuvash deka bile davani na vesnicite vkluchitelno i na vesnikot koj ti go imenuvash kako privatna firma ako dosega ne ti beshe jasno doagjaat od budzhetot koj go polnime site nie...
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by трендафил Пет Јун 16 2017, 15:23

Не знам за какви субвенции пишуваш. Плаќањето на простор во весниците за владини кампањи не е поврзано со платите. За тоа како ќе ги трошат парите одлучуваат сопствениците на медиумите. Ме изненадува како немаше проблем кога меѓународната банда, Сорос и граѓаните на САД, Германија, Холандија и други држави плаќаа новинари да пишуваат дека сакаме да си го смениме името на државата и идентитетот. Еве што пишува еден од тие платеници деновиве. За човеков Република Македонија е како сифилис.

Збогум Дневник, Утрински, Вест Trickovski640

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by Teo Пет Јун 16 2017, 20:34

Pochituvan Trendafile MPM propadna od ednostavna prichina...Zatoa shto bea kurton mediumi na pastirot tvoj...A toa so platata na Jana e perenje pari isto kako i so shisheto na Kerim...Kje ima dosta rabota noviot JO...A Trichkovski ima pravo na svoe mislenje...Issto kako shto imash i ti...
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by трендафил Саб Јун 17 2017, 18:51

Дај споредбено колкава плата имаат директорите на Фокус, Слободен печат и други медиуми кои немаат проблем со излегувањето, па ќе можам да продолжам да дискутирам. Веројатно тој што набавил копија од договорот на директорката на Дневник, доколку не се работи за фотошоп, да не кажам фалсификат, полесно може тоа да го добие во сопствените редови.
Се разбира дека Тричковски има право на свое мислење, само нека се обидеше некој да напише сон за убиство на Обама сигурно е дека ќе имаше проблеми со институциите на САД. Знам дека сега е претседател Трамп, да нема недоразбирање, но мислам дека и во САД сега можат да се објават соништа како тие на Тричковски, односно дека проблем и за соништата и за последиците од нив се до меѓународната банда што се претставува како меѓународна заедница, чиј платеник е и Тричковски. Кој веројатно не прикажува сопствено мислење, туку е платен да презентира туѓо. И секој има право да мисли што сака, но нема право јавно да изнесе се што мисли.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by Luxor Саб Јун 17 2017, 18:53

Трендо, Фокус и Слободен печат не пропаѓаат и не ги оставаат вработените на улица. Несреќна ти е споредбата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by трендафил Саб Јун 17 2017, 21:43

Имаат постабилен извор на финансии. Џорџ Сорос и амбасадите на земјите што сакаат да ни го сменат името и идентитетот. Знаеш ли колку луѓе останаа на улица кога вие ја затворивте Нова Македонија со 4 дневни весници, повеќе неделни и редакцијата на Детска радост.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by PRVOBOREC Саб Јун 17 2017, 21:49

Така е кога се потпираш на небањата и криминална влада, ти ке им се пикаш у шупак а они ке ти дозволат да крадеш и да ги префрлаш парите преку граница криејки ги во шишиња плус да плаќаш спонзоруши по 25 илјади евра перејки ги парите добиени со криминал а вработените ем не ги палкаш ем на крај они ти се криви за се.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by трендафил Саб Јун 17 2017, 22:21

Не разбирам што врска има ова што си го напишал со затворањето на НИП Нова Македонија кога мислам дека 3 илјади луѓе останаа на улица.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by Teo Саб Јун 17 2017, 22:32

Pochituvan Trendafile, potrudi se pomalku da mislish a povekje da rabotish so provereni fakti...Zatvoranjeto na NIP e sosema razlichna prikazna od MPM...

Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Дневник, Утрински, Вест Empty Re: Збогум Дневник, Утрински, Вест

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот