Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Збогум Македонијо, каде и да си

4 posters

Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by defo Пон Окт 01 2018, 21:08


Прво, еден човек уште пред 10 години ни предвиде дека ќе ни е потребна помошта на севишниот."Кога ќе ви дојдат сметките на 1-ви повисоки од вашата плата, сетете се дека името не го дадовте, полесно ќе ви биде.

Кога ќе се скарате со родителите оти не ви ја даваат пензијата за да ги платите кредитите на 5-ти, верувам полесно ќе ви е оти вчера бојкотиравте.

Кога синот или ќерката ќе ви кажат оти не стапуваат во брак и не сакаат деца затоа што на 35 години се уште невработени или на минималец, бидете горди оти сепак вечното име го зачувавте.

Кога ќе ви зачукаат на врата извршителите за застарен неплатен долг, со исправена глава ќе им кажете дека пиреј сте, платата ќе ја дадете ама името не.

Кога на суд ќе изгубите затоа што судијата бил од тефтерчето и штител партиски интереси, не очајувајте, па не сте северномакедонци.

Кога политичарите од било која партија на избори ќе ви ветуваат а после нема да исполнуваат и ќе работат за лични интереси, ама ич да не ви е гајле бидејќи лекција им одржавте на референдумот.

Кога работодавецот ќе ве малтретира, ќе ви исплаќа помалку плата, ќе ви даде 5 дена одмор колективен сосе викенд, ич да не му ја мислите, името го зачувавте.

Кога децата ќе ви бараат нови патики оти од старите прстињата им излегуваат, гордо кажете им дека се потомци на Александар, а и он одел со голи прсти.

Кога децата ќе ви се јават од јабана, голтнете ги солзите и сетете се дека не за џабе гласавте против ЕУ и НАТО, помалку ќе печат солзите.

Кога ќе им се пожалите на вашите роднини од странство дека тешко се живее во Македонија, а тие ќе почнат да ви кукаат колку е потежок животот во странство, дека едвај врзуваат крај со крај, и после ќе ви се пофалат со слики од одморот на Сејшели, не се нервирајте, па нели за името се жртвуваа и тие.

Кога ќе го затворите бизнисот заради нелојалната конкуренција на партиските фирми, главата горе, антички македонец се може да истрпи.

Кога ќе отидете на лекар, и без врски со месеци нема да добиете точна дијагноза, и на крај кога ќе ви кажат дека имате уште 1 месец живот, ама да се откриело порано сто посто ќе сте се излечеле, не очајувајте, името не го продадовте.

Кога на шалтер во банка ќе ви кажат дека и минусот веќе сте го потрошиле, вратете се дома и кажете им на вашите деца дека е подобро да гладувате отколку со империјалисти во сојуз да влегувате.

Добро утро од македонската реалност!"

Автор @ Hajdi Sterjova Simonovic.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by Luxor Пон Окт 01 2018, 21:13

Постојат уште две можности да го избегнеме ова. Првата, пратениците од дпмне да се опаметат и да сфатат дека немаат шанси да дојдат на власт па да гласаат во парламентот и втората на предвремените избори коалицијата за европска Македонија да добие двотретинско мнозинство. Што ќе се случува ќе дознаеме за десетина дена.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by defo Пон Окт 01 2018, 21:42

Хм, не знам.....има и друга некој да сака да го врати ДПМНЕ назад, а зошто незнам...Sad.
ДПМНЕ, вакво какво што е е не за на власт, сеуште.

А може и целава ситуација со референдумов да е и игранка, во која ДПМНЕ го лапна мамецот цел. Ќе видиме топрва.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by трендафил Пон Окт 01 2018, 22:29

Разговарајте со некој во Бугарија или Романија па ќе видите дека младите од таму масовно бегаат, а луѓето имаат проблеми со плаќање на сметките. Но за зачувување на македонскиот идентитет нашите предци пролеале и крв, а не биле ми побогати од нас.
Демократско решение е да имаме предвремени избори на кои сигурно нема да има бојкот, па едноставно да видиме која е народната волја. Дали СДСМ со партиите на Албанците ќе успее да обезбеди двотретинско мнозинство за промена на Уставот. Корумпирани пратеници или криминалци со добиена амнестија не ја одразуваат волјата на народот туку на наредбодавецот. Нешто не ми се верува дека Фрчковски и другите странски платеници не можат да си ги платат сметките. Уште помалку дека владата на Заев им го олеснила плаќањето на луѓето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by Luxor Пон Окт 01 2018, 22:34

Мислиш ли на идентитетот кој според тебе србите ни го дале на подарок а кога пишуваш за нашите предци кои пролеале крв мислиш на предавниците кои во балканските и прва светска војна се бореле во редовите на српската војска? Зошто нели ако србите сакале да не владеат ние ќе сме немале држава.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by трендафил Пон Окт 01 2018, 23:00

Македонските браќа Кирил и Методиј Солунски, што вие сакате да ги прекрстите во Тесалонички имаат големи ѕаслуги во идентитетот на сите словенски народи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by Luxor Пон Окт 01 2018, 23:09

Татко им грк, мајка им словенка, зборувај ми за македонските браќа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by defo Пон Окт 01 2018, 23:42

Кај си бе Трендо пушко стара....
Сега шо сме антички Македонци или Словени, нели им се помочавте на Св.Кирил и Методиј и Блаже Конески. Делми сме Антички Македонци.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by трендафил Вто Окт 02 2018, 13:34

И во проектот Скопје 2014 солунските браќа свети Кирил и Методиј Солунски (додека е дозволено да го напишам два пати Солунски) имаат свое место исто како и свети Кирил и свети Наум Охридски. И Блаже Конески доби споменик во Скопје, пред МАНУ, во времето кога СДСМ не беше на власт. Никогаш не сум помислил дека 100% сум потомок само на античките Македонци, туку ги прифаќам сите предци и се што допирало до територијата на Македонија. Дел од мојот идентитет не се само Македонци, туку и Битлси, Лед Цепелин, Реј Чарлс, Џими Хендрикс ... За разлика од Најчевска не сметам дека и aмебите се грчки.
Што би рекле во идентитетот имаме и антички и словенски корени. Јазикот ни е словенски со тоа што ако помине договорот ќе бидеме единствен словенски јазик со фуснота во името и што ќе користи грчки зборови за имињата на населени места во Грција. Се надевам дека договорот ќе помине, а дека меѓународната банда (заедница) наместо да притиска врз нас да се откажеме од историјата и да продолжиме како вештачка новоформирана нација, да почнат со лечење на својата болна членка. Сериозно мислам дека нормален човек не може да се однесува како Грција, а ако им се попушти ќе станат уште поболни.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by Teo Вто Окт 02 2018, 14:28

I da rezimirame, spored tvoeto pishuvanje ti si nekakva meshavina od sekoj i seshto koj nekogash zhiveel na teritorijata na Makedonija ama pretendirash celokupnata istorija na taa teritorija od pochetokot na svetot do denes da ja monopolizirash iako kontrolirash samo okolu 40% od taa teritorija...
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by трендафил Вто Окт 02 2018, 14:50

Не сум јас туку Грците се тие што сакаат да ја монополизираат историјата. Јас не им бранам ниту на Грците да се сметаат за Македонци односно дека има македонски и грчки Македонци. И ти како Грците мешаш баби и жаби. Јас не им забранувам на Грците што живеат во Република Македонија да си изберат самите дали ќе се претстават како Грци или како Македонци, А Грците не им го дозволуваат тоа на македонските Македонци што живеат во Грција. Зошто ја посипуваш со пепел Македонија кога вината е кај Грција. И меѓународната банда што ја поддржува.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by Teo Вто Окт 02 2018, 15:01

E pa togash Aleksadar kako kje go delite??? Kje bide grchki ili makedonski Makedonec???
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by трендафил Вто Окт 02 2018, 15:38

Како што Јосип Броз Тито има почитувачи и во Македонија, а Хрватите не се бунат поради тоа (можеби има некој во лудница), не гледам зошто би имало проблем со Александар. Нема потреба да се дели, туку цел може да го почитува кој сака. Јас не сум слушнал дека на некој што не е од англосаксонско потекло Англичаните во САД му забрануваат да го почитува Џорџ Вашингтон, дури и ако сега се досели. Не разбирам зошто на Грците или на Македонците би им пречело ако било кој го почитува Александар го смета за свој? Останува фактот дека ако не бевме ние, македонските Македонци, името Македонија ќе беше дел од историјата, а не од сегашноста и иднината. Според мене во секој случај „поголеми“ Македонци се тие што зборуваат македонски, отколку тие што зборуваат грчки јазик.
Александар како личност што се почитува на двете страни би требало да не обединува, а не да не разединува.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by Luxor Вто Окт 02 2018, 16:27

Види види колку толерантни станавте откако ви кажаа дека ќе одите на предвремени. Уште малку наместо тешки националисти ќе станете најголемите интернационалци.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by трендафил Вто Окт 02 2018, 16:52

Никогаш не сум сметал дека само Македонците имаат право да го слават Александар Македонски, дека само Хрватите имаат право да го слават Тито или само Англичаните да го слават Џорџ Вашингтон, а само Шпанците Кристофер Колумбо. Предвремените избори во секој случај се едно од подобрите и по демократските решенија иако референдумот не успеа и ова прашање не би требало да се потегнува во следните две години.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by Luxor Вто Окт 02 2018, 17:13

Можеби ти не си сметал, ама добар дел од неандарталците што ги поддржуваш не само што сметаат туку и повикуваат на насилство кон оние што не мислат како нив. Еве како вашиот Цветин повикува на силување.

Збогум Македонијо, каде и да си Untitl14
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by трендафил Вто Окт 02 2018, 19:15

За да можам да коментирам би требало да имам увид на целата преписка, а не само на еден извадок. Во секој случај не поддржувам насилство и затоа кога ќе има референдум за влез ќе гласам против. Најповеќе поради насилството што НАТО го врши врз Македонија од 2008 година наваму.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by Luxor Вто Окт 02 2018, 20:01

Каква преписка не се прави глуп, јасно се гледа дека Цветин повикува на силување на своја колешка, странска новинарка, и за тоа ќе го јаде дебело. Еве тоа е друштвото бојкотирам, странски шпиони и сексуални престапници. Да не заборавам, реагираше и амбасадата на САД како и ОБСЕ.

Збогум Македонијо, каде и да си Untitl15

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by defo Сре Окт 03 2018, 20:57

Збогум Македонијо, каде и да си Kumplu10

Јовица го даде вистинскиот одговор.Кој сфатил сфатил, кој не го жалам.


defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by defo Сре Окт 03 2018, 20:59

Збогум Македонијо, каде и да си 43061511_2386512754699067_4314350869953904640_n
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 21:05

Не ми се верува дека туку така Цветин го напишал тоа што го напишал. Што напишала странската новинарка. Зошто никој од дотичните не се јавува на написите на Бранко Тричковски по социјалните мрежи. Изгледа дека Цветин ќе им ги лечи болките од јадењето на сопствените јајца на тие што потрошија милиони долари и евра за катастрофален исход на референдумот што требаше да биде врв на операцијата што меѓународната банда (заедница) го води против Македонија од моментот на нашето осамостојување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by Teo Сре Окт 03 2018, 21:24

Dobre bre Trendafile...Sakash konechno dra pokazhesh deka si totalno glup siledzhija ili samo inaet terash...Shto i da napishala novinarkata nikoj ne smee da povikuva na nejzino siluvanje...Govna da jade i Chilimanov i site vie shto go branite...Obichni gnasi i seksualni predatori samo mozhat da go napravat toa...Shto treba sega, jas da povikam da te siluvaat tebe ili nekoj od zhenskite chlenovi na tvojata familija zatoa shto nemame isti politichki sfakjanja??? Zasrami se bre Trendafile...Ne pagjaj od dnoto podolu...Ako vekje ne si i padnat...

Eve ti gi drugarchinjata...Pokraj impotentniot seksualen predator Cvetin i tvojot kolega oid bojkotiram losho gaze ima da ti kazhe neshto...Dodusha toa mozheshe da se naseti ushte po nikot shto go izbral...

Збогум Македонијо, каде и да си 511
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by трендафил Нед Дек 20 2020, 19:48

defo напиша:
Прво, еден човек уште пред 10 години ни предвиде дека ќе ни е потребна помошта на севишниот."Кога ќе ви дојдат сметките на 1-ви повисоки од вашата плата, сетете се дека името не го дадовте, полесно ќе ви биде.

Кога ќе се скарате со родителите оти не ви ја даваат пензијата за да ги платите кредитите на 5-ти, верувам полесно ќе ви е оти вчера бојкотиравте.

Кога синот или ќерката ќе ви кажат оти не стапуваат во брак и не сакаат деца затоа што на 35 години се уште невработени или на минималец, бидете горди оти сепак вечното име го зачувавте.

Кога ќе ви зачукаат на врата извршителите за застарен неплатен долг, со исправена глава ќе им кажете дека пиреј сте, платата ќе ја дадете ама името не.

Кога на суд ќе изгубите затоа што судијата бил од тефтерчето и штител партиски интереси, не очајувајте, па не сте северномакедонци.

Кога политичарите од било која партија на избори ќе ви ветуваат а после нема да исполнуваат и ќе работат за лични интереси, ама ич да не ви е гајле бидејќи лекција им одржавте на референдумот.

Кога работодавецот ќе ве малтретира, ќе ви исплаќа помалку плата, ќе ви даде 5 дена одмор колективен сосе викенд, ич да не му ја мислите, името го зачувавте.

Кога децата ќе ви бараат нови патики оти од старите прстињата им излегуваат, гордо кажете им дека се потомци на Александар, а и он одел со голи прсти.

Кога децата ќе ви се јават од јабана, голтнете ги солзите и сетете се дека не за џабе гласавте против ЕУ и НАТО, помалку ќе печат солзите.

Кога ќе им се пожалите на вашите роднини од странство дека тешко се живее во Македонија, а тие ќе почнат да ви кукаат колку е потежок животот во странство, дека едвај врзуваат крај со крај, и после ќе ви се пофалат со слики од одморот на Сејшели, не се нервирајте, па нели за името се жртвуваа и тие.

Кога ќе го затворите бизнисот заради нелојалната конкуренција на партиските фирми, главата горе, антички македонец се може да истрпи.

Кога ќе отидете на лекар, и без врски со месеци нема да добиете точна дијагноза, и на крај кога ќе ви кажат дека имате уште 1 месец живот, ама да се откриело порано сто посто ќе сте се излечеле, не очајувајте, името не го продадовте.

Кога на шалтер во банка ќе ви кажат дека и минусот веќе сте го потрошиле, вратете се дома и кажете им на вашите деца дека е подобро да гладувате отколку со империјалисти во сојуз да влегувате.

Добро утро од македонската реалност!"

Автор @ Hajdi Sterjova Simonovic.
Јасно е дека НАТО не донесе инвестиции како што се лажеше, а за членство во ЕУ треба многу повеќе од промена на името и античката историја. Некои постари Македонци мора да лажат дека до 1945 година биле Бугари, а другите дека тоа биле нивните дедовци и татковци. Очигледно е дека не примија во НАТО за да не случајно бараме чаре надвор од евроатлантската меѓународна банда, Русија или Кина на пример, а дека изживувањето со дополнителни барања за поголемо (пониско) виткање на кичмата ги превзема ЕУ преку Бугарија.
Првата епизода со античките Македонци и Александар заврши. Сега проблем е Гоце Делчев како Македонец, татко ми како Македонец, можеби и јас ако во евентуалниот тек на преговорите со ЕУ Заев или некоја нова будала договори дека немало Македонци до 1991 или 1992. За жал кај нас секоја будала ако се дограби до власт мисли дека светот почнува од него.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Збогум Македонијо, каде и да си Empty Re: Збогум Македонијо, каде и да си

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот