ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ

Go down

ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ  Empty ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ

Пишување by Bosonoga on Сре Апр 11, 2018 5:56 pm

Гласање доверба на влада
11.04.2018 | 17:02МакедонијаПрочитано: 1368
Десет месечното владеење на Зоран Заев и на парламентарното мнозинствотo, првпат директно, преку прашањето за доверба на владата, на соочување со опозицијата. Интерпелацијата во закондавниот дом ја образложи координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев кој ги обвини владините функционери за криминал, а владата ја оцени како неспособна и корумпирана.Неговиот колега од СДСМ пак, Томислав Тунтев одговори дека 10 години не можат да исправат за 10 месеци.

„Го покренавме ова прашање за доверба на владата со една цел, а тоа е јавно да ги изнесеме сите факти и аргументи зошто оваа демократка, неспособна, најнеработлива и најкриминална влада треба да биде минато.“ - изјави Драган Данев – Пратеник од ВМРО-ДПМНЕ

„10 години да уназадуваш нешто и уште поневозможно е сето тоа да го анулираш или обновиш за 10 месеци.“ - изјави Томислав Тунтев – пратеник од СДСМ.

На собраниската говорница жестока дебата се разви и за социјалната политика, а прва на удар беше министерката за труд и социјала. Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова ја повика на одговорност Мила Царовска за случајот со децата од 25 мај. На што реплицираше Царовска која кажа дека наследила уништен систем за социјална политика.

„Дозволивте три дечиња од 25 мај, да бидат силувани и да не поднесете одговорност, нека ве снимат камерите какви фаци правите и не можете ни во градинка да одите, а не да водите министерство. Оставка веднаш.“ - изјави Даниела Рангелова – пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ

„Она што јас го наследив во министерството е згмечен систем за социјална заштита.“ - изјави Мила Царовска – Министерка за труд и социјална политика.

Интерпелацијата на владата го помести и гласањето за реформските закони, кое е одложено за утре. Законите треба да се усвојат до крајот на неделата, за Македонија да може да очекува безусловна препорака од ЕК за старт на преговорите за членство.


Јован Ѓорговски
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 835
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ  Empty Re: ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ

Пишување by Bosonoga on Сре Апр 11, 2018 5:59 pm

aman da se nemalo sram ....oni ke zborat za chesnost ....odi bre Rangelova udavi se ' kaj shto mochaat babi"(taka velat vo pogovorkite )
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 835
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ  Empty Re: ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ

Пишување by Bosonoga on Сре Апр 11, 2018 6:01 pmaj poglednise sama
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 835
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ  Empty Re: ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ

Пишување by Bosonoga on Сре Апр 11, 2018 6:03 pm

dobro slushajte shto zboruva nashiot premier Zaev
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 835
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ  Empty Re: ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот