Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КЕ СЕ ОПАРИЛИ ДРЖАВАТА

2 posters

Go down

КЕ СЕ ОПАРИЛИ ДРЖАВАТА  Empty КЕ СЕ ОПАРИЛИ ДРЖАВАТА

Пишување by Bosonoga Сре Мај 09 2018, 17:36

СЛУЧАЈ ТИТАНИК
СЈО бара да им се конфискува имотот на Груевски, Димовски и Протоѓер во вредност од 2,2 милиони евра
Никола Груевски, Мартин Протоѓер, Илија Димовски и Леко Ристовски ќе треба солидарно да ѝ вратат на државата 2,2 милиона евра ако Кривичниот суд ги осуди за виновни во предметот „Титаник", бараат обвинителите на Специјалното јавно обвинителство.

На денешното судење за предметот „Титаник“ специјалните обвинители рекоа дека за финансирање на изборната кампања во 2011 година лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и поранешниот шеф на кабинетот на Груевски, Мартин Протоѓер, треба да вратат во буџетот 567 илјади евра. СЈО од Груевски, Илија Димовски и Леко Ристовски побарува дополнителни 673 илјади евра за кампањата во 2012 година.

Сите заедно, за изборната кампања во 2014 година, според СЈО, ако бидат осудени на државата ќе треба да ѝ вратат и дополнителни еден милион евра. Или вкупно - 2,2 милиони евра.

Се работи за обвинението на СЈО за случајот Титаник во кое пишува дека обвинетите како организатори на изборните кампањи користеле пари од неидентификувани извори. Според обвинението, парите во кеш биле чувани од поранешниот генерален секретар на Владата.

Делата за кои овие лица се обвинети се злосторничко здружување, злоупотреба од средствата на изборната кампања и повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на гласачите и уништување изборен материјал.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

КЕ СЕ ОПАРИЛИ ДРЖАВАТА  Empty Re: КЕ СЕ ОПАРИЛИ ДРЖАВАТА

Пишување by OPOZICIONER Сре Мај 09 2018, 17:59

od koj li dzeb ke gi vadi grujo ,a tek protuger,aj ne me smej
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

КЕ СЕ ОПАРИЛИ ДРЖАВАТА  Empty Re: КЕ СЕ ОПАРИЛИ ДРЖАВАТА

Пишување by OPOZICIONER Пет Мај 11 2018, 17:51

poleka no sigurno go stegat obrachot ,koj ke bide faten vo nego ke vidime
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

КЕ СЕ ОПАРИЛИ ДРЖАВАТА  Empty Re: КЕ СЕ ОПАРИЛИ ДРЖАВАТА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот