Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ВАКА СЕ САКА НАРОДОТ И ДРЖАВАТА

Go down

ВАКА СЕ  САКА НАРОДОТ И ДРЖАВАТА  Empty ВАКА СЕ САКА НАРОДОТ И ДРЖАВАТА

Пишување by osa Нед Јан 19 2020, 01:17

[size=30]ОД КОЛЕКТОРОТ ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО ПРИ ЧИСТЕЊЕТО СЕ ВАДАТ ТУЛИ И БЕТОНСКИ АРМАТУР[/size]

По три децении конечно почна чистењето на колекторот за заштита на Охридското езеро од отпадни води. Вработените од филијалата на хрватската фирма „Инд Еко“ од главниот цевковод вадат тули, бетонски арматури и друг отпад со кој бил затрупуван системот. Се претпоставува дека тулите и бетонските арматури во цевководот се фрлани преку шахтите.

Првите зафати на колекторот започнаа кај црпната станица кај хотелот “Гранит“ и кај станицата кај “Орце Николов”. Според планот, цевководот до потегот кај Подмоље ќе биде исчистен до мај. Ќе бидат заменети и редукторите на неколку црпни станици. Се очекува системот на пролет да почне да функционира со 70 отасто од програмираниот капацитет.

ВАКА СЕ  САКА НАРОДОТ И ДРЖАВАТА  Lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=31&loc=https%3A%2F%2Fsdk.mk%2Findex
Досега колекторскиот систем работеше само 20 отсто од капацитетот.

„За прв пат по три децении ќе почнеме и со чистење на секундарната градска канализација“,вели директорот на новоформираноти јавно претпријатие “Колекторски систем” Владимир Алексијоски.
Поради запоставеност и негрижа колекторот во текот на летните месеци речиси не функционираше поради што во Езерото се влеваа и фекалии што предизвикуваше револт кај жителите на крајезерските населби туристите.
Д. ЧУБРИЌ

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот