РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by OPOZICIONER on Вто Јун 12, 2018 8:42 pm

Заев: Решението е Република Северна Македонија
Македонскиот премиер Зоран Заев попладнево на прес-конференција сопшти дека е постигнато решение за името. Тој ги повика на граѓаните на референдум наесен да ја „зграпчат шансата“.

Името за кое е постигнат договор е Република Северна Македонија (на англиски: Republic of North Macedonia).

На прес-конференцијата во Скопје македонскиот премиер Заев попладнево оцени дека е постигнато „достоинствено и историско решение“ за името – Република Северна Македонија со превод на сите јазици, за севкупна употреба, кое ќе се прецизира со амандман во Уставот.

„Националноста е македонска / граѓани на Република Северна Македонија. Со решението го јакнеме идентитетот македонски. Македонскиот јазик и народ ќе бидат заштитени и зајакнати еднаш и засекогаш. Нема веќе ФИРОМ, нема веќе договори во кои се избегнува македонскиот јазик. Свои сме на своето и конечно тоа е признато од сите наши соседи. Ќе се зајакне културниот идентитет, нашата придобивка е огромна, ветува стабилна и просперитетна иднина на нашите граѓани“, рече Заев на средбата со новинарите.

Според него, договорот ќе биде презентиран пред сите релеватни фактори во државата. За наесен, како што кажа Заев, е планиран референдум, на кој граѓаните ќе се изјаснат за договореното.

„Граѓаните треба да излезат на референдум и тој да биде успешен. Граѓаните ќе ја донесат одлуката, а јас јасно го соопштувам мојот став и праќам апел граѓаните да ја зграпчат оваа шанса“, порача премиерот на прес-конференција во Владата.

Доколу референдумот биде успешен, како што рече Заев, ќе следуваат уставни измени, по што грчкиот парламент би требало да го ратификува и договорот за името и протоколот за полноправно членство на Македонија во НАТО. Доколку Грција не го ратификува договорот, постапката за преговорите се враќа на почеток.

Клучот за европската перспектива на земјата, нагласи Заев, е во рацете на македонските граѓани:

„Се осмеливме затоа што не ни беше сеедно, не сакаме порази, туку победи. Се определивме за иднина, за тоа имаме успех, имаме историско вековно решение. Решавајќи го спорот градиме пријателство меѓу двете земји и двата народа, кое никогаш не било поголемо...Решаваме спор за да ја извлечеме земјата од стегите на изолација“, рече Заев.

Mazedonien Skopje (DW/F. Schmitz)
Референдум во Македонија ќе се одржи наесен, рече Заев

Ципрас: Договорот е добар

Грчкиот премиер Алексис Ципрас попладнево го информирал грчкиот претседател Прокопис Павлопулос за постигнатиот договор за името. Тој е уверен дека договорот е добар и дека ги задoвoлува условите на Грција.

„Имаме договор, имаме сложено име со географска одредница за сите намени. Нашите соседи ја преземаа обврската за уставна ревизија која предвидува промена на нивното уставно име. Најважната работа е дека во Уставот се менуваат и елементите кои што предизвикуваа недоразбирања и што е особено важно овој договор се гарантира културното богатство и наследство на грчка Македонија... Договорот ќе влезе во сила и ќе биде ратификуван од грчкиот парламент откако другата страна ќе ги исполни своите основни обврски, особено уставната ревизија.“

Грчкиот премиер на Павлопулос му рекол дека ќе ги информира и лидерите на политичките партии и ќе го контактира претседателот на парламентот за тој да може да свика седница на која ќе биде разгледан документот.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 737
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by OPOZICIONER on Вто Јун 12, 2018 8:44 pm

bravo premieru ,vaka se odi kon idninata ,a na site shto se protivat ke gi zaprashame kako oni bi go reshile ovoj spor so koj samo odime napred ?
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 737
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by osa on Вто Јун 12, 2018 8:48 pm

chestitki za postignatiot dogovor do dvajcata sogovornici ......za site koi ne go prifakaat ovoj dogovor samo glasno ke im upatam prashanje : i srbija barashe da bide JUGOSLAVIJA ,no za zal go izgubi i kosovo ,mnogu zrtvi ,mnogu nesrekni gragani ...i zoshto ? vredeshe li ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15769
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by osa on Вто Јун 12, 2018 10:55 pm

dobro bre kako mozeshe Jugoslavja da ja snema ...da gi smenite pasoshite i site dokumenti od jugoslovenski vo makedonski i nishto da ne vi fali ,shto tolku galama dignavte ....kako ne razbirate deka ova e najdobroto reshenie so koe odime kon posvetla idnina ....shto e podobro da sme BJRM i site da se iseluvaat vo drugi zemji ,ili da vlezeme vo nato i EU i da ostane narodot vo drzavata ?????

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15769
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by defo on Чет Јун 14, 2018 10:12 pm

ОСА...прво иселувањето да сме реални ке продолжи и понатаму. По влезот на ЕУ во 6 месеци од Македонија ќе се иселат од 60.000-100.000 по моја пресметка. Оние што немаат пари за бугарски пасош, а неможат да фумкционирааат тука. Економски бар уште 20 години нема да зајкнеме. Долго не цицаја.

Околу решението, незнам не коментирам не сум прочитал ништо.

defo

Број на мислења : 2279
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by osa on Чет Јун 14, 2018 10:32 pm

defo kako moze da si tolku pesimist za dogovorot Very Happy ? sepak mislam deka veke beshe redno da se zatvori ova prashanje ...mene mi e poprifatlivo Severna Makedonija ,otkolku BJRM .....se izmoriv i ostarev chekajkigo podobroto utre za narodot vo ovaa zemja ...

pa i da se isselat ,za tie shto ke ostanat ke ima podobro utre ,poveke rabota i poveke pari

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15769
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by defo on Чет Јун 14, 2018 11:18 pm

Не сум песимист. Чекам уште. Се трудам да бидам рационален. Што уствари е ова. Се плашам од замки како онаа од 2001 до безкрај повикување на парче хартија. Дали со ова ќе завршат идиоштините на Грците и остали.

defo

Број на мислења : 2279
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by osa on Пет Јун 15, 2018 12:31 am

premierot kaza jasno pred makedonskata javnost deka so ova zavrshuvaat site otvoreni prashanja so grcite ....jas mu veruvam i razmisluvam vaka deka dosega tapkame vo mesto,pa ajde sega da vidime dali ke se pomrdne neshto ...eve ja slushav predmalku i g-dja SHekerinska i me bendisa ,veli jas i ponatamu ke si bidam Makedonka ,no ke bidam i minister vo vladata na republika Severna Makedonija zatoa shto ova e reshenie koe nesmee da se propushti ....iskreno im veruvam ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15769
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by EVITA on Пет Јун 15, 2018 12:36 am

i jas veruvam deka ke ima prosperitet so vlez vo nato i eu ,a ovoj dogovor tokmu toa ni go dava ,zarem srbite go izgubija kosovo i posle tolku zrtvi ,pa zar nie ke se zanesuvame za imeto ,ushte pa i spored mene e realno

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 251
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by EVITA on Пет Јун 15, 2018 12:41 am

go slusam onoj gluvcheto"micko " pa se nerviram kako nema nekoj od novinarite da go prasha i nego i horhe kade bea 11 godini da kazat deka ne e spored zakon i ustav da go kradesh sopstveniot narod ,i seushte da jadesh LEB od makata na toj narod (kolku samo pari vleche za sopstvenoto obezbeduvanje koe go ima spored zakon shto sam go donese,i toa za grujo e vo red )

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 251
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пон Сеп 10, 2018 5:29 pm

Не знам зошто секогаш се враќаш во историјата иако ова е форум за актуелни настани. Но не значи и ако некој во минатото крадел, иако за такво нешто до сега нема правосилна пресуда, што би рекле потврда, дека треба да се самоукинеме како држава и да почнеме да говориме на друг јазик иако името на јазикот би останало исто. За почеток треба да бидеме единствен словенски народ што за Солун вика Тесалоники. На нашите производи не ќе смее да пишува Made in Macedonia. Тоа ќе го пишува на производите од Јужна Македонија па Грците ќе имаат два бренда, Made in Greece и Made in Macedonia, а ние ќе останеме без мадиња. На нашите производи ќе може да пишува Македонски домати, македонски гаќи но не и како кај сите други земји Произведено во Македонија. Треба ли да ти пишувам уште со што се друго се согласил црпнатиот сељак од Муртино или ќе го прочиташ договорот од Преспа сам.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6240
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by luxor on Пон Сеп 10, 2018 5:34 pm

трендафил напиша:Не знам зошто секогаш се враќаш во историјата

Можеби затоа што твојот пастир и дпмне се минато?
luxor
luxor

Број на мислења : 5392
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пон Сеп 10, 2018 8:49 pm

Секој сака да се сеќава на времето кога живеел подобро.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6240
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by Teo on Вто Сеп 11, 2018 11:05 am

A ti zatoa do skoro go obozhuvashe drugarot Tito...Shteta shto ne me poslusha i go zameni so neperspektivniot Grujokio...
Teo
Teo

Број на мислења : 4923
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Вто Сеп 11, 2018 7:52 pm

Никогаш не сум почитувал диктатори. Ниту Груевски не сум го гледал како црпнат, односно на религијска основа, како Бог. Само го сметав за подобар од Заев и сегашноста потврдува дека сум бил во право. Во моментов Груевски не е дел од македонската политичка сцена, па да се вратам на темава.

Еве што мисли еден Албанец за референдумот

АЛБАНЦИ НЕМА ДА ГЛАСААТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ: “Нема Албанци за да гласаат на референдумот, но таму се ДУИ со “експертите” за пополнување на кутии!”

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6240
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by luxor on Сре Сеп 12, 2018 7:59 pm

Така е кога нема да му ги задоволиш апетитите и не го ухлебиш во администрација како рамковен.
luxor
luxor

Број на мислења : 5392
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Нед Сеп 16, 2018 3:02 pm

Според депеша објавена на Викиликс министерот Димитров бил кодош што на амбасадорот на САД му ги презентирал разговорите помеѓу тогашниот премиер и претседател на Македонија, Груевски и Црвенковски.


_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6240
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by Teo on Нед Сеп 16, 2018 6:35 pm

Chista laga od infomaks na ivcheva prezemeno od ofcharskata alfa...Objaveni se razgovorite pomegju Riker i Crvenkovski i Riker i Grujoshesku...Dimitrov e spomnat samo vo kontekst na pregovarach za imeto i negovoto brifiranje na Crvenkovski i Grujoshesku za posledniot sostanok so Nimic i toa od samite niv...Vsushnost od objaveniot original jasno se gleda deka Dimitrov voopshto ne se sretnal so Riker...Pak lazhete...

https://wikileaks.org/plusd/cables/08SKOPJE618_a.html
Teo
Teo

Број на мислења : 4923
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Нед Сеп 16, 2018 7:06 pm


_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6240
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by Teo on Нед Сеп 16, 2018 10:01 pm

Istiot link ti go imam postirano jas vo pogornata poraka...I tvrdenjeto shto go iznesuvam vo nea e potpolno tochno...Znaesh angliski, prochitaj i ne se izlozhuvaj na potsmev na onie shto chitaat...
Teo
Teo

Број на мислења : 4923
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Нед Мај 26, 2019 7:09 pm

За жал се потврдува дека идентитетот на Македонците не е зацементиран затоа што е нормално некој што е од Северна Македонија да се именува како северномакедонец, од Јужна Америка јужноаамериканец и слично. Еве на линкот подолу напис од германски весник за северномакедонецот Пеце Клечкароски. Договорот со Грција е билатерален, а евроатлантската меѓународна банда ги почитува очигледно ставките што се против Македонија и Македонците. Но не се обврзани да се однесуваат на подруг начин.

https://expres.mk/betoniraniot-identitet-vo-napis-za-mlad-severnomakedonec-vo-germanski-vesnik/


_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6240
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by Teo on Нед Мај 26, 2019 8:24 pm

Jugensorosoidot ljupche zlatev (malite bukvi ne se greshka) stavil skrinshot a ne link do germanskiot medium. Znaejki kakva gnasa e zoshto da ne mislam deka e fotoshop?
Teo
Teo

Број на мислења : 4923
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Нед Мај 26, 2019 9:31 pm

Зошто не си побараш сам на Гугл и да видиш дека секој што тврдел дека идентитетот ни е зацементиран за цел свет, а имаме договор само со Грција, или е многу наивен или слеп со партиска заслепеност или нешто трето што на никого не му посакувам. Пишувам за обичните луѓе. Тие што учествуваа во капитулацијата на Македонија можеби земале пари. Еве ти линк до оригиналот.

https://www.handelsblatt.com/arts_und_style/kunstmarkt/food-innovationen-wieeinjungernordmazedonierdie-kueche-seiner-heimat-revolutioniert/24349250.html

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6240
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by luxor on Нед Мај 26, 2019 9:49 pm

Не ми се верува, конечно да се обидеш со аргументи а не со лаги и манипулации. Сепак ќе треба да докажеш дека преводот е исправен и дека "nordmazedonier" значи северномакедонец. Мене повеќе ми изгледа дека пишува младич од Северна Македонија.
luxor
luxor

Број на мислења : 5392
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пон Мај 27, 2019 12:52 pm

Да не треба да ти докажам дека дишеме воздух, а не вода. Зарем вас во партијата ве учат дека Nord не значи север во германскиот јазик. Во секој случај ако сакаш верувај, ако не прашај некој што знае германски, а му веруваш. Иако знам дека ќе го сакаш Заев и кога ќе видиш дека не ни е зацементиран идентитетот. Твое право.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6240
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕШЕНИЕ ЗА ДОЛГОГОДИШНИОТ СПОР СО ГРЦИЈА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот