Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

+8
misterija
TRAJCHE
PRVOBOREC
SHARENI
трендафил
OPOZICIONER
Kalinda
osa
12 posters

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by osa Саб Јун 23 2018, 11:45

(ВИДЕО) 360˚ Арсовски: За референдумот за името да биде фер треба да се исклучи цензусот

Дали по таа логика бидејќи го избираме претседателот со 40%, тој е нелегитимен? Или дали по таа логика, бидејќи за пратениците нема цензус и можеме да ги избереме и со 20% излезност, а формално имаат право да ја сменат Македонија и во уставна монархија, дали значи дека и тие немаат легитимитет – запраша Арсовски.

Тој рече дека моделот на референдум кој го има Македонија е наменет за прашање за кои треба да се надгласа некаква претходна одлука, како со Законот за територијалната организација на локалната самоуправа и со тоа не е правилно применлив за прашањето за името.

– Референдумот не е само анкета. Тој произведува правно дејство и на него двете страни треба да имаат подеднаква шанса да го спроведат своето мислење. Задолжителниот референдум дозволува еднаквост помеѓу недостиг на цензус и мнозинство против. Ги едначи тие и така оние кои се противници на договорот имаат двојно повеќе шанси да успеат на референдумот отколку оние што се поддржувачи на договорот, и покрај тоа што поддржувачите можеби се мнозинство. Тоа значи дека ВМРО-ДПМНЕ или противниците на договорот кои можеби се малцинство, со едноставен технички бојкот можат да ја изиграат волјата на мнозинството заради вака поставениот референдум. Нели мислите дека тоа е малце нефер – рече Арсовски.

Како што рече Арсовски, единствен начин за обезбедување фер натпревар во кој и двете страни ќе треба да ги стимулираат гласачите да излезат е да се исклучи цензусот како услов.

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА YOax6b_igEU

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by Kalinda Сре Јун 27 2018, 22:56

Што после оваа одлука?
Условена препорака !
Не е само продај име ,
и завршена работа?
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by OPOZICIONER Чет Aвг 09 2018, 18:03

izbirackiot spisok e objaven i moze da si rpoverite dali ste na nego.

https://www.24.mk/dik-izbirachkiot-spisok-deneska-e-staven-na-javen-uvid
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил Саб Aвг 11 2018, 20:06

Уставот предвивува кога е избран претседател, а кога е успешен референдум. Тоа што некој не размислувал за тоа сека СДСМ и ДУИ го немаат патентирано правото на бојкот што го спроведоа на референдумот за територијална поделба и дека бојкотот е еден од начините на гласање не значи дека Уставот не треба да се почитува ако тоа им одговара на овие две „демократски“ партии. Или можеби се работи за „демократската“ меѓународна банда, кај нас позната како меѓународна заедница која се потпира на СДСМ и партиите на Албанците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by Kalinda Саб Aвг 11 2018, 20:33

Се надевам дека
ке може народот
да размисли убаво
и секако да остане
надвор од оваа
голгота .
Се надевам ке
бојкотира.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by SHARENI Саб Aвг 11 2018, 20:41

poleka no sigurno odime kon posvetla idnina ,ostanuva pomalku od 40 dena do pobeda ,izlezi i glasaj za idnina

zaokruzi "ZA" za vlez vo EU i NATO
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил Саб Aвг 11 2018, 20:47

Треба ли да гласам дека Илинденското востание не било македонско, туку бугарско и да им се извинувам на Бугарите ако го сметам за македонско како што направи црпнатиот од Муртино.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC Нед Aвг 12 2018, 10:32

Паниката мора да достигнала критична точка штом вашите мозоци не можат да го разликуваат Преспанскиот договор од Договорот за добрососедство.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил Пон Aвг 13 2018, 16:32

И двата договора се предавнички чинови односно капитулација на Македонија во време кога не сме во безизлезна ситуација. Ме чуди зошто, за разлика од мене, сметате дека нема никакви шанси лидери на земјите од НАТО и ЕУ да дојдат нормални луѓе, кои ќе ги сменат овие идиоти што сакаат да ни ја избришат скоро целата историја, а со самото тоа да ни го сменат идентитетот. Како можам да сметам дека е придобивка што е признаен македонскиот јазик дури и ако тоа беше сторено без фуснота поврзана со идното име кое насилно треба да се протне. Може ли нормален човек да каже дека македонскиот јазик не постои. Не е ли безобразно што повторно странци, дури и истите што веќе не опоганија порано (Робертсон, Солана, Пердју, Лероа ...) сега повторно стапуваат на сцена како пропагатори, наместо да не остават на мир, самите, што би рекле демократски да одлучиме како и дали воопшто ќе се изјасниме. Нели ќе влезевме во НАТО и ЕУ по потпишувањето на Рамковната. Па по територијалната поделба, како да не може Македонија да биде членка на ЕУ со Струга и Кичево со мнозинско македонско население и Скопје без 20% Албанци. Треба ли да заборавиме дека 4 илјади Албанци учествувале во отоманското задушување на Илинденското востание. Востание поради кое црпнатиот со свиткана кичма им се извинуваше на Бугарите затоа што го нарече македонско, односно не излажа дека е заедничко.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC Пон Aвг 13 2018, 16:46

Додека за вас договорите се предавнички, за поголемиот дел од граѓаните тие се гаранција за иднината на Македонија и македонците. Секој со своето мислење, иако вие сте малцинство па затоа знаејки дека сигурно губите на референдумот ка се криете и бојкотирате.

Лидерите на ЕУ се потполно нормални. Ние сакаме во нивно друштвои, тие ги одредуваат условите. Веќе ти пишав, ако не можете да понудите алтернатива тогаш само кревате врева за ништо.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил Пон Aвг 13 2018, 16:58

Не ми се верува дека ниту Бугарија, ниту Грција не би ги прифатиле обврските на Македонија во договорите. Ниту било која друга нормална земја на светот. Не сакам да бидам во друштво со земји кои се однесуваат потценувачки со мојата земја. Ако татко ми бил против Тројниот пакт, не гледам зошто јас би бил за НАТО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC Пон Aвг 13 2018, 17:07

Па да бевме во нивна позиција а тие да бараа прием во ЕУ и НАТО ни ние немаше да прифатиме. Инаку ајде пак, го почитувам твоето право да бидеш против НАТО, ама проблемот е што не нудиш било каква алтернатива.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил Пон Aвг 13 2018, 18:09

За НАТО не ни треба алтернатива. Јас сум живеел и во време кога СДСМ не убедуваше дека одиме во комунизам и за тоа нема алтернатива. Вакви договори, кои во најголем дел се ненормални, се превисока цена и за влез во ЕУ. За НАТО да не зборувам. по извештајот на ГРЕКО за разочарувачка борба против корупцијата на сељакот апаш од Муртино и сељакот терорист од Зајас не се големи надежите дека ќе станеме членка на ЕУ и ако помине референдумот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC Пон Aвг 13 2018, 18:17

Ни треба, Македонија е премала земја и со преслаба армија да може да се спротивстави на било каков обид за нарушување на нејзиниот територијален интегритет и суверенитет. Со оглед на опкружувањето, НАТО е најдоброто решение, посебно затоа што вие што најмногу сте против немате втора опција.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил Пон Aвг 13 2018, 18:25

Нека не нападне Грција на пример, па да видиме што ќе се случи ако побараме помош од Турција со која имаме договор за пријателство. Нешто не се сеќавам дека НАТО ни помагаше во 2001 година, што не би можело да се каже и за вашите моментално коалициони партнери.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC Пон Aвг 13 2018, 18:34

Ништо нема да се случи. Најверојатно Турција ќе го искористи моментот и ќе се испазари за некои свои интереси за да не прави проблеми додека Грција не напаѓа. 2001 е спорна година. Да интервениравме моментално, силно и одлучно веројатно немаше да се случи ниту рамковниот договор. За жал владата на дпмне во тие моменти беше изгубена и ја пропушти можноста Македонија да ја промовира како еднонационална држава.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил Пон Aвг 13 2018, 18:50

Во 2001 година НАТО откако се наоружавме и се обучија луѓе спремни да ги победат терористите, прво бевме ставени под ембарго за оружје, потоа приморани на употреба на пропорционална сила. И покрај тоа што Косово не е членка на НАТО не притискаа на договор од типот на тие со Бугарија и Грција што личат на капитулација. Дали забележа дека на денешната прослава на Рамковната ги немаше Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски. Не сакаа да бидат заедно со Заев предавникот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC Пон Aвг 13 2018, 18:52

Не зезај, па точно тие го потпишаа рамковниот и се директно виновни што наместо брза воена интервенција за уништување на терористите се мајмунисуваа и надитруваа обидувајки се едниот да дојде а другиот да остане на власт.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил Пон Aвг 13 2018, 20:54

Георгиевски додуше беше за Северна Македонија уште тогаш. Се разбира без фуснота кај јазикот и државјанството. Беше еден од поддржувачите на Заев на парламентарните избори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC Пон Aвг 13 2018, 21:47

Ајде немој да ме тераш да мислам дека си во тие 97% што не го прочитале договорот. Нема никаква фуснота кај јазикот.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by osa Вто Aвг 14 2018, 00:41

ochekuvav veke denes da vidam nekoj od chlenovite da si stavi"potpis " i da mu kontrira na trendafil ,ama nishto ni denes ....se plashite ????????

a glej kako trendafilcho stavil BOJKOTIRAM .....

nitu eden chlen ne se ohrabri posle moeto javno prozivanje da stavi na primer :

glasaj ZA na referendumot ,toa e idninata

ili odberi idnina ne nebidnina glasaj ZA na referendumot

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by osa Вто Aвг 14 2018, 00:43

pa i ti PRVOBOREC se plashish i ne stavash potpis do referendumot na primer :


zaokruzi ZA da im pomognesh na mladite da ostanat doma

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by Kalinda Вто Aвг 14 2018, 01:33

Кога би биле сигурни
дека ова е навистина добро
решение
сигурно би ставиле
потпис на аватарот
впрочем како мене .

#БОЈКОТИРАМ
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by TRAJCHE Вто Aвг 14 2018, 10:21

Cestito na SDSM i garganite. IPIS na vmrovecot Bozinovski vo anketata tvrdi deka referendumot em ke bide uspesen em ke ima cenzus. Duri i mnozinstvoto makedonci ke glasaat za.


Анкета на ИПИС: На референдумот 43,2 % ќе гласаат „за“, „против“ ќе бидат 22 отсто, а ќе бојкотираат 22,7 % од граѓаните

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Mkd-386567

https://www.mkd.mk/makedonija/politika/anketa-na-ipis-na-referendumot-432-kje-glasaat-za-protiv-kje-bidat-22-otsto-a
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 678
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил Вто Aвг 14 2018, 11:06

По оваа анкета излегува дека Албанците 2,5 пати повеќе од Македонците ја сакаат Македонија, затоа што 80,9% од најголемото малцинство што се замислува дека е второ мнозинство е ЗА промена на името на државата и на идентитетот на Македонците, а тој процент кај мнозинството е 32,4%. Ајде да не се сомневам во бројките. Се извинувам што еве ќе напишам дека многу ми е тешко да поверувам во тоа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот