Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC on Вто Aвг 14, 2018 12:30 pm

Машала мнозинството македонци ќе гласаат ЗА на референдумот, а бидејки ИПИС е на Божиновски кој е ваш кадар јасно е дека нема потреба да се сомневаме во резултатите.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1351
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Вто Aвг 14, 2018 8:52 pm

26,2 +27,8 е 54 % Против или Бојкот. Многу веројатно до 30 септември поголемиот дел ќе бидат за бојкот. Ќе видиме.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6969
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC on Вто Aвг 14, 2018 8:54 pm

Ајде де, тие што нема да излезат на гласање очигледно се незаинтересирани и оставаат институциите да решат. Математиката што се обидуваш да ја протнеш е гола вода.

PRVOBOREC

Број на мислења : 1351
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Сре Aвг 15, 2018 5:02 pm

Да беше така како што се обидуваш да манипулираш сега јас ќе имав стан во општина Центар, а не во Чаир. Затоа што на референдумот против територијалната поделба што ја договорија СДССМ и ДУИ и која имаше поддршка од меѓународната банда (заедница) 95,06% гласаа ЗА, 4,94% ПРОТИВ, а 1,11% ливчиња беа неважечки. Но немаше доволно излезност поради според тебе незаинтересираните. Тогаш вие од СДССМ, Албанците и меѓународната банда поддржувавте бојкот. Кога власта повикува на бојкот, тоа може да се смета и како застрашување на државните службеници, приматели на социјална помош, учесниците во сообраќајот и на сите други кои повеќе или помалку можат да имаат проблеми со власта на некој начин.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6969
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC on Сре Aвг 15, 2018 7:21 pm

Логиката ти е гола вода. Види вака, 2001 владата прави територијална поделба, референдумот пропаѓа заради бојкот, т.е. незаинтересираност на граѓаните, територијалната поделба останува. 2018 владата го менува името, референдумот пропаѓа поради бојкот т.е. незаинтересираност на граѓаните, промената на името останува. За да се зачува името мора мнозинството да биде против, тие што ви продаваат приказни од типот ако нема цензус нема промена на име ве лажат.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1351
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пет Aвг 17, 2018 10:32 am

Разликата што преку веројатно розевите наочари што гледаш и реалноста е во тоа што тогаш референдумот беше распишан на барање на граѓаните, а предлагач беше СМК (да ти напоменам Светскиот Македонски конгрес, да не се префрлиш на СКМ, т.е. СДСМ), со собрани над 150 илјади потписи. Сега предлагач на овој референдум е северноцрнатоалбанската власт во Македонија, па ако нема излезност значи дека не поминал предлогот на предлагачот. Да потсетам и дека во 1996 година беа собрани потребните потписи за реферндум за предвремени избори, а тогашната комуњарско албанска влада (тогаш СДСМ и ПДП) откако беа собрани потписите го донесе законот за референдум по кој народот нема право да ја разреши власта и поставени се услови по кои народната волја на референдум многу тешко може да помине. Во 2004 година го измисливте и бојкотот како начин на изјаснување на референдумот. Во тоа бевте поддржувани како и секогаш од вашите газди од меѓународната банда (заедница). Бојкотот е потребен затоа што ги купивте лидерите на етничките малцинства во Македонија, Албанците, Турците, Ромите и други, па со релативно мал број на Македонци, околу 1/4 со релативно мал фалсификат, како на локалните избори, референдумот би можел да пројде. Затоа е нужен бојкот. Ако го купите и Мицковски кој би успеал да направи тие што се како вас во ВМРА да излезат на гласање референдумот има повторно шанси. Иако гласачите на ВМРО се тешки за купување, но такви за ваша жал има се повеќе и во СДСМ. Најчиста ситуација ви е со Албанците.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6969
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC on Пет Aвг 17, 2018 11:00 am

Колку пати треба да ти објаснам, нема поминува и не поминува. Референдумот е консултативен и е распишан за да се прашаат граѓаните дали сакаат во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот со Грција. Ако граѓаните се заинтересирани да учествуваат во донесувањето на одлуката ќе излезат и ќе гласаат секој според своето убедување. Доколку тоа не е случај и граѓаните се незаинтересирани тогаш парламентот ја донесува одлуката.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1351
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пет Aвг 17, 2018 4:11 pm

АКо нема потреба од референдумот сакаш ли да кажеш дека власта е составена од будали што распишале референдум за заебанција. Доколку имаш проблем со помнењето побарај малку на интернет да видиш дека нашиот северноцрнат премиер ветуваше референдум. Доста со фашистичките манири дека вие сте секогаш во право и кога работите ќе се сменат. Еве ти една колумна за фашистичките манири на левичарите и за нашиот референдум напишана од еден Американец.


Како екипата што го поддржува договорот Заев – Ципрас ги замолкнува тие што не се согласуваат

али сакате да имаме отворена, чесна, робустна, а веројатно и галамџиска дебата за договорот меѓу Заев и Ципрас? Ако да, тогаш не се ни обидувајте да дебатирате со тие што го поддржуваат договорот. Тие едноставно не сакаат да имаат дебата. Всушност, многумина од нив сакаат да го запрат дебатирањето и се однесуваат како разгалени деца кои одбиваат да ги слушаат возрасните, ги ставаат рацете на ушите, ги затвораат очите и викаат „на на на на на“ или некоја друга будалаштина. Штета што се такви. Јас баш сакам добра дебата.
Да погледнеме неколку од тактиките кои ги користат за да ја прекинат дебатата и да ги замолчат тие што го поддржуваат името и достоинството на Македонија.
Екипата што не убедува дека е „сега или никогаш“. Овие луѓе и институции велат дека е „сега или никогаш за Македонија!“ и очекуваат да им поверувате. Освен што тоа не е точно. Упорното повторување дека било „сега или никогаш“ е лажна дихотомија во која се претставуваат само две опции, кога всушност пред нас се повеќе опции. Мојата колумна на оваа тема можете да ја прочитате тука.
Екипата „за или против“. Слични на претходната група, овие пред нас претставуваат лажна дилема чија цел е да ги довде во тесно тие што го поддржуваат зачувувањето на македонското име. На пример, пред некоја недела македонскиот новинар Борјан Јовановски преку Твитер на еден мој пријател му го постави прашањето „дали си ти за или против ЕУ?“ Не го знам ставот на мојот пријател во врска со македонското членство во ЕУ, но знам дека овие теми никогаш не се едноставни, особено кога толку многу работи се доведени во прашање, пред се македонското име, достоинство, идентитет, историја, култура и многу други нешта. Знам многу Македонци кои го поддржуваат влезот на Македонија во ЕУ и НАТО – но не по цена на македонското име. Овие прашања се замислени како стапица, како некој да те праша „од кога престана да си ја тепаш жената?“
Екипата: „вие сте фашисти и националисти“. Овие луѓе сериозно сакаат да ја прекинат секоја дебата и користат тактика чија цел е да се оцрнат поддржувачите на македонското име со етикети како што се „фашисти“ и „националисти“. Иако, повеќето од оцрнувачите самите се вистински фашисти, што е идеологија на левицата (види:Џовани Џентиле)
„Вие сте со Русија“ екипата. Слично како и претходната група, меѓу нив е поранешниот службеник на американската амбасада во Македонија Дејвид Стивенсон. Ја користи оваа тактика на пример кога на Твитер напиша дека „тие што го поддржуваат #бојкотирамго поддржуваат руското мешање во нашите внатрешни работи и нашите две и пол децениски аспирации за интеграција во ЕУ и НАТО“. Ова едноставно не е точно. Би рекол дека повеќето Македонци кои сакаат Македонија да ги зачува името, идентитетот, своето достоинство, историја, култура… не се за или против Русија повеќе отколку што се за или против САД. Но, оваа тактика ја користат затоа што, повторно, сакаат да ја замолчат дебатата.
Заканувачите – најдобро претставени преку примерот на Кирил Ефремовски, кој на Твитер и Линкдин се претставува како човек од „ПР-от и граѓанското општство“ и „активист во душа“. Пред некој ден тој објави закана во која, меѓу другото, вели дека 40 проценти од тие кои објавуваат Твитер пораки во поддршка на бојкотот имаат „про-фашистички ставови“ и се „анти-Семити“, како и дека тоа што го пишуваат „веројатно е во спротивност со Кривичниот законик“ и може да повлече „казна затвор од десет и повеќе години.“ Уау. Е ова е обид да се замолкне слободната на говорот. Како поддржувач на слободата на говорот, сметам дека не е работа на Владата да определи каков говор е дозволен или не е дозволен. Ако верувате дека е добро и исправно Владата да го контролира говорот, тогаш вие не се пријател на демократијата, а порано или подоцна, Владата ќе дојде и по вас и ќе го одземе и вашето право на говор. Тоа ви го гарантирам.
Екипата која бара „да се придружиме на Западната цивилизација“. Добар претставник на овие, пак, е новинарот Владимир Птерески. Тој неодамна напиша дека „наскоро ќе гласам на референдум со кој мојата држава и официјално ќе се приклучи на Западната цивилизација. Нема ништо поважно од ова. Но, толку сум изморен од борбата против авторитарните популисти во изминатите 10 години што е тешко да се продолжи. Борбата за демократијата бара да и се посвети целото време“. Иронијата е што се согласувам со него во последната реченица, за демократијата. Така е Владимир – потребна е постојана борба за да се зачува слободата и таа почнува со зачувување на Западната цивилизација, што пак значи почитување на јудео-христијанските вредности. Имам пријатели кои се атеисти, а разбираат дека ова е точно.
По логиката на Владимир, Турција е дел од Западната цивилизација, но Нов Зеланд, Австралија, Швајцарија (на пример) не се. Напротив, не се станува дел на Западната цивилизација со зачленувањето во НАТО, се станува дел на Западната цивилизација со штитењето на нејзините основите кои, повторно, во голема мерка се засновани на јудео-христијанските вредности. Многумина во Западната цивилизација престанаа да го прават тоа.
Конечно, ја имаме екипата која вели дека „ги поткопуваме македонските стратегиски интереси – членството во ЕУ и НАТО – ако не го поддржите договорот“. Ова е веројатно најрасипаната од сите овие групи поддржувачи на договорот. Две нешта тука – ако гласате на референдумот или ако го бојкотирате и членството во ЕУ и/или НАТО се заемно исклучиви. Анкетите покажуваат дека повеќето Македонци сакаат да се зачленат во ЕУ и/или НАТО, но анкетите исто така покажуваат дека мнозинството не сака да се зачлени ако тоа значи менување на македонското име. Поради низа причини, погрешно е, а и опасно, да се поврзуваат овие две прашања.
На крајот на денот, останува еден факт: идејата за репрезентативна демократија слабее, се расипува и, конечно, умира, во оваа наша пост-вистина Западна цивилизација, а со тоа, овие тактики ќе продолжат да се користат.
пишува за СВЕСТ.мк: Џејсон Мико

https://www.svest.mk/kako-ekipata-shto-go-poddrzhuva-dogovorot-zaev-tsipras-gi-zamolknuva-tie-shto-ne-se-soglasuvaat/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6969
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC on Пет Aвг 17, 2018 4:47 pm

трендафил напиша:АКо нема потреба од референдумот сакаш ли да кажеш дека власта е составена од будали што распишале референдум за заебанција.

Не, туку најдоа будали како бојкотирам да им овозможат од тие што ќе излезат на референдумот, а според сите па и вашите анкети ќе ги има околу 60%, мнозинството да се изјасни за промена на името, кое пак од друга страна му дава легитимитет на парламентот да го промени уставот.

PRVOBOREC

Број на мислења : 1351
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пет Aвг 17, 2018 5:27 pm

Ако излезат не 60% туку 50% плус еден гласач референдумот би бил успешен. Стравот од бојкотирање е во тоа што такво мнозинство има само во соништата на предавниците. Нивните газди, за да си обезбедат какви такви односи со Македонија и во иднина, веќе почнаа да ја напаѓаат северноцрпнатоалбанската влада. Прво за корупција, па за слобода на говорот ...

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6969
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC on Пет Aвг 17, 2018 5:48 pm

Нема страв од бојкотирање, тие што се ЗА и тие што ќе гласаат ПРОТИВ се над 60%.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1351
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пет Aвг 17, 2018 5:56 pm

Да сме живи и здрави, ќе ги следам дома извештаите за излезност на 30 септември, согласно вашата препорака СЕДИ ДОМА, ГЛЕДАЈ ТЕЛЕВИЗИЈА од минатиот референдум.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6969
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC on Пет Aвг 17, 2018 6:00 pm

Не заборавај во 20 часот да се вклучиш на форумот и да ни честиташ победа.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1351
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пет Aвг 17, 2018 6:08 pm

Зошто би ти честитал за евентуално успешно извршена кражба со која ќе ми украдете поголем дел од мојот идентитет. Не знам на кој начин ќе ми забраните да им ја раскажувам на моите внуци историјата на Македонија што ми ја има пренесено дедо ми. Затоа што и покрај лажните приказни што се слушаат денес, во времето кога СДСМ се викаше СДСМ, не се спомуваше античката историја на Македонија, туку учевме за тоа дека со трска во устата нашите предци поминувале по дното на Дунав, што за секој нормален човек е во ранг на научна фантастика. Тогаш кога Русија (СССР) беше најсилна комунистичка земја за власта беше чест да има задкарпатско (руско) потекло. Во иднината што ја спремате, може децата ќе учат дека потекнуваме од САД, а Бејли ни е прататко.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6969
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC on Пет Aвг 17, 2018 6:12 pm

Гледаш кај е проблемот, дури и ако мнозинството македонци се ЗА, а вие го знаете тоа дека ќе биде така, однапред сте спремни да ја негирате волјата на македонскиот народ. Со кој ум замислувате дека вие сте тие што знаете подобро од народот што е добро за народот јас навистина не знам.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1351
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пет Aвг 17, 2018 6:17 pm

Ако мнозинството Македонци се ЗА треба многу малку Албанци или Роми за да помине референдум со бојкот на тие што се против. Вие имате мнозинство Албанци, со гласовите на Ромите за жал лесно се манипулира поради социјалната состојба на оваа етничка заедница но малку Македонци. Од тука е и стравот ако референдумот не помине затоа што тогаш лета Заев, а сите негови поддржувачи ќе си го добијат заслуженото место во општеството.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6969
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC on Пет Aвг 17, 2018 6:20 pm

Ајде од почеток, според ИПИС мнзинството македонци ќе гласаат ЗА, помалку се оние што ќе гласаат против. Тие што нема да излезат на референдумот не се противат на договорот, затоа што ако се против така и ќе гласаат.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1351
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пет Aвг 17, 2018 6:33 pm

Јас сум против договорот, а нема да гласам. Ист случај е ис о многу други Македонци.

https://twitter.com/TheSoulBlightR/status/1030118212778819585/photo/1

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6969
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC on Саб Aвг 18, 2018 11:20 am

Ти си исклучок, а исклучоците само го потврдуваат правилото, не гласаш против значи не си заинтересиран и оставаш избраните претставници на народот да решаваат за тебе.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1351
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Саб Aвг 18, 2018 9:06 pm

Уставот не вели така. Но во секој случај не е добро ако власта се обиде по насилен пат да го протурка договорот, затоа што секоја акција има и реакција. Според тебе изгледа времето на претставување на ставовите наместо на два дела, на тие што се ЗА и тие што се против, треба да биде поделено на три дела, односно една третина од времето за платена политичка програма за претставување на својот став на телевизиите и другите медиуми да имаат и тие што се за бојкот.
Гледам министерството за одбрана ќе даде скоро 1 милион евра за испирање на мозок дека нема да ни се смени идентитетот. Од тој милион најмалку половина евро се мои пари.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6969
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC on Саб Aвг 18, 2018 9:44 pm

Уставот воопшто и не ја третира таа проблематика, така да секое толкување може да биде легално. Инаку да, се согласувам дека треба да добиете и време и простор во медиумите па и средства за да го искажете вашиот став. Колку повеќе бојкотирачи, толку поубедливо ќе изгледа мнозинството што ќе гласа ЗА на референдумот.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1351
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Нед Aвг 19, 2018 4:53 pm

Устав на РМ, став 2
Одлуката на референдумот е усвоена, ако за неа гласало мнозинството од избирачите кои гласале, доколку гласале повеќе од половината од вкупниот број избирачи.

Не треба да е човек правник, доволно е само малку да му работи умот, па да види дека ако не гласале повеќе од половина гласачи одлуката не е усвоена, односно дека резултатот во конкретниот случај би бил дека граѓаните се против членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?

Постои и закон за референдум кој е уште поконкретен.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6969
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by osa on Нед Aвг 19, 2018 4:56 pm

PRVOBOREC напиша:Уставот воопшто и не ја третира таа проблематика, така да секое толкување може да биде легално. Инаку да, се согласувам дека треба да добиете и време и простор во медиумите па и средства за да го искажете вашиот став. Колку повеќе бојкотирачи, толку поубедливо ќе изгледа мнозинството што ќе гласа ЗА на референдумот.


ubavo si mu kazal ,ushte on da te razbere i super ke bide .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15952
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Нед Aвг 19, 2018 5:32 pm

Закон за референдум
Член 30
(1) Одлуките на референдумот на државно ниво се сметаат за усвоени ако за нив гласале мнозинството од вкупниот број граѓани кои гласале, доколку гласале повеќе од половината од вкупниот број граѓани запишани во Избирачкиот список, освен во случаите кога за одделни прашања со Уставот и со овој закон поинаку не е утврдено.
(2) Собранието е должно во рок од 60 дена по објавувањето на резултатите од референдумот да го уреди прашањето, односно законот по кој се одлучувало на референдумот, во согласност со резултатите од референдумот.


Законот е многу јасен. Ниту со Уставот ниту со законот за референдум нема утврдено прашање за кое не е потребна излезност од повеќе од половина гласачи, па ако нема доволна излезност во рок од 60 дена Собранието треба да ја поништи ратификацијата на т.н. Преспански договор.

Интересен е и
Член 12
(1) За референдум овластениот предлагач може да води јавна пропаганда на свој трошок.


Предлагачи на овој референдум се пратеници на СДССМ, ДУИ и БЕСА. Не е владата, па излегува дека само пратениците од свој џеп може да го финансираат пропагирањето. Не на пример министерството за одбрана да одвои 60 милиона денари за оваа намена. Се разбира дека ниту една диктаторска власт не се држела многу до законите што сама ги донела, па не верувам и дека картелот на Заев ќе го направи тоа.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6969
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC on Нед Aвг 19, 2018 8:16 pm

Знаеш ли колку се 43,2 + 22?

Анкета на ИПИС: На референдумот 43,2 % ќе гласаат „за“, „против“ ќе бидат 22 отсто, а ќе бојкотираат 22,7 % од граѓаните

Истражувањето на јавното мислење на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) покажува дека на претстојниот референдум 43,2 отсто од граѓаните би гласале „за" промена на името, 22 отсто „против", а 22,7 отсто од испитаниците рекле дека ќе го бојкотираат референдумот. Одговорот не знам како ќе гласам го избрале 12 отсто од испитаниците.

https://www.mkd.mk/makedonija/politika/anketa-na-ipis-na-referendumot-432-kje-glasaat-za-protiv-kje-bidat-22-otsto-a

PRVOBOREC

Број на мислења : 1351
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 2 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот