Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Страна 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Саб Сеп 08, 2018 12:00 pm

Наведе само тројца од стотиците илјади Македонци што се за бојкот на референдумот. И тие тројца не се професионалци за водење кампањи. Знам дека сметаш дека само парите на Џорџ Сорос и амбасадите на земјите од меѓународната банда (заедница) не се валкани затоа што си се навикнал на мирисот на тоа ќубре што со години го има во Македонија и секогаш е на страна на Албанците и СДСМ. И на овој референдум.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by OPOZICIONER on Саб Сеп 08, 2018 12:01 pm

Merkel pristigna ke ima pistenje vristenje vo stabot na dpmne.

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Саб Сеп 08, 2018 12:09 pm

Треба ли да паднам на задник затоа што дошла Меркел за да поддржи уништување на еден народ. Не разбираш ли дека колку повеќе лидери ќе доаѓаат во Македонија за да ни го заматуваат мозокот, толку повеќе луѓе ќе го бојкотираат референдумот. Мислам на Македонците, не на Северно Македонците, Албанците и Ромите. Гледам дека дојде со мерцедесот за кој обвинителството и основниот суд лажат дека Груевски го набавил за лична корист и дека овој пат не го згрешија знамето на Германија. Не мислиш ли дека не е безобразно некој да се меша во референдум во друга држава?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by Teo on Саб Сеп 08, 2018 6:28 pm

Koj go kazhuva toa, lichnosta koja se paleshe na Tramp, Kurc, Orban i slichni...Dobri vi bea koga ve poddrzhuvaa na izborni kampanji i kampanji protiv Sorosh, a sega koga ve nabija brutalno krivo vi e...Kaj i da e i Putin i Erdogan na koi se palite sega kje ve zaebat...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Саб Сеп 08, 2018 9:02 pm

Исто и вие сега се палите на Амди Бајрам, на пример. Во секој случај безобразно е странци да се мешаат во референдум со кој треба да се укине еден народ. Треба да ја избришеме историјата, да го менуваме јазикот, односно македонскиот да биде единствен словенски јазик што Солун ќе го вика Тесалоники, Гоце Делчев како Бугарин роден во Килкис. За симпатизер на Амди Бајрам тоа е прифатливо веројатно. За мене не.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by Teo on Саб Сеп 08, 2018 9:11 pm

Amdi e vasha kreatura, izbran vo ovoj sostav na parlamentot od vashata izborna lista...Sega samo plakja za druzhbata so kriminalci kako vas...Za vreme na mandatot na Branko plati so lezhenje robija...A sega kje plati so glasanje vo parlamentot...Isto kako i desetina drugi vashi pratenici...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Нед Сеп 09, 2018 7:57 am

Teo напиша:Amdi e vasha kreatura, izbran vo ovoj sostav na parlamentot od vashata izborna lista...Sega samo plakja za druzhbata so kriminalci kako vas...Za vreme na mandatot na Branko plati so lezhenje robija...A sega kje plati so glasanje vo parlamentot...Isto kako i desetina drugi vashi pratenici...
Амди е ваша креатура. Од 1994 до 1998 година, кога прогнозираше ваша победа од 102% беше во коалиција со СДСМ и сега се врати во старото јато. Изгледа дека си ја избришал историјата се до доаѓањето на црпнатиот што по свои зборови ја свитка кичмата пред Грците, но и пред Бугарите иако тоа не го најавуваше.
https://mk.m.wikipedia.org/wiki/Амди_Бајрам

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by luxor on Нед Сеп 09, 2018 11:47 am

Зборуваме за Амди кој во коалиција со дпмне пред парламентот им покажуваше среден прст на македонците и им викаше умрете?

luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Нед Сеп 09, 2018 11:55 am

Да, но не на сите туку на тие што сакаат да станат северномакедонци, а кои тогаш сакаа со насилство на пратениците да го спречат носењето на буџетот кој имаше 2/3 мнозинство во Собранието.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by Bosonoga on Нед Сеп 09, 2018 12:17 pm

Leleee crepot pak pocnal da gi deli gi deli makedoncite.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 883
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Нед Сеп 09, 2018 8:45 pm

Јас си останувам Македонец каков што бев, а ти нецрепната се откажуваш од македонската историја, односно го сметаш Гоце Делчев за Бугарин, а Александар за Грк. Не ја прават поделбата тие што остануваат такви какви што биле, туку тие што го следат Заев и се издвојуваат во посебна нација настаната со црпнувањето на сељакот од Муртино, како што верувате.
Дури ќе говориме на друг јазик. Вие северномакедонците ќе бидете единствени од словенската група на јазици што Солун ќе го викаат Тесалоники на пример. Се извинувам што користам референца северномакедонски, додека не си одберете ново име кое сега засега, поради референдумот не го откривате, но јасно е дека за вас Македонци не се Македонците туку Грците.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by luxor on Пон Сеп 10, 2018 5:43 pm

И кој сега ги дели македонците на антички и неантички?

трендафил напиша:Не сме Македонци какви што бевме до сега ако се откажеме од Александар, но и неантичките Македонци Карпош, Димитар Поп Георгиев Беровски, Гоце Делчев, Кузман Јосифовски-Питу ...
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пон Сеп 10, 2018 8:29 pm

Не ја правам поделбата јас кој ги почитувам истите личности што ги почитувал и дедо ми кој е роден во 19 век. За жал прадедо ми е починат пред да се родам во 1953 година. Вие се разликувавте до скоро само во тоа што се сметавте за чисти Словени, без мешање со античките Македонци, но сега веќе се откажувате и од Словените, па сега ќе воведете нови, грчки зборови во вашиот јазик, односно ќе користите и грчки зборови за да ја покажете понизноста. Не постои друг словенски јазик освен идниот северномакедонски во кој Солун се вика со грчки збор Тесалоники. Кога светите браќа Кирил и Методиј го ширеле христијанството низ Европа доаѓале од Солун, не од Тесалоники, како што сега сакате да наметнете. Вие сакате да створите нова нација настаната ваљда со црпнувањето на Заев, а да го украдете македонското име. Се што направиле Македонците, без разлика дали е тоа направено само на територијата на Република Македонија го сметам и за мое наследство, не мислам да се откажам од моите сонародници во Грција и поради тоа вие сакате да ме отфрлите или со сила да ме принудите и јас како вас да се откажам од моите предци. Дедо ми бил Македонец уште во времето кога немало комунисти никаде на светот, татко ми пред да посѕои Југославија, па не можам да не ги сметам за будали сите што тврдат дека Тито вештачки ја створил нашата нација. Меѓународната банда или заедница како што вие ја викате со домашни предавници сака да створи вештачка нација. Вие сакате да бидете дел од новата творба, јас немам намера да ве следам. Сакам да умрам таков како што сум се родил. Нека ви е среќен патот, но ќе си го одите без мене.
За крај нека ви биде јасно дека штом меѓународната ја фати паника и направи државен удар во Македонија за да ја спроведе својата налудничава замисла сигурно смета дека повеќе не е единствен избор, па не гледам зошто јас би ги сметал за такви. Посебно кога се работи за НАТО, многу ми е тешко да го видам тоа што вие го гледате, дека природно сме припаѓале на Северниот Атлантик. Само затоа што и тие го имаат во името зборот Македонија, што сакате да го наметнете и на нашата земја.
И најнакрај, секогаш не делеле странци што не и мислат добро ниту на Македонија, ниту на Македонците, па истата ситуација ја имаме и сега.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by Teo on Вто Сеп 11, 2018 11:15 am

Ne samo shto ja pravish, tuku i gi poddrzhuvash tie shto povikuvaat na konechna presmetka so neistomislenicite, chitaj vistinskite makedonci...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Вто Сеп 11, 2018 6:26 pm

Мислиш ли сериозно дека вистински Македонци се тие што за Солун ќе викаат Тесалоники што не се користи во ниту еден словенски јазик. Инаку никогаш не сум поддржувал насилство но тоа, а не знам дека некој повикувал на насилство врз било кој. Не може Заев со договор да ги крши моите човекови права затоа што дел од мојот личен идентитет е и античката историја. Тоа не го мислам само јас, туку сите Македонци ширум светот освен вас, не знам што име да употребам, Македонци што сакаат да бидат северномакедонци, односно Македонци СДСМовци.

Еве го грбот на општина Мала Преспа во Албанија

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Grbot


На ОМО Илинден Пирин во Бугарија

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 250px-OMO_Ilinden_PIRINСонцето од Кутлеш ќе треба ли да го викаме сонце од Вагина според вас заевистите што сакате да се одвоите во нова нација, а да го украдете македонското име. Да не бевме ние Македонците ќе умреше и македонското име. Реално договорот со Грција е и подобар од тој со Бугарија затоа што не го оспорува периодот по 6 век, историја што и вие признавате дека на вас сдсмовците е заедничка со другите Македонци. Тој период ќе го нападне Бугарија во тек на преговорите за евентуално членство во ЕУ.
Безобразно е иначе Албанци, Роми и припадници на други етнички заедници да гласаат дали во македонскиот јазик насилно ќе се внесуваат немакедонски зборови како веќе спомнатите Тесалоники или Вагина (или Вергина беше, не знам грчки).
И крајно безобразно е што Собранието во платената политичка програма платена со пари од сите граѓани ја пропагира само опцијата на власта. поточно кажано на СДСМ, партиите на Албанците и на Амди Бајрам. Или што МАНУ денеска немаше дебата околу договорот туку збор имаа само поддржувачите на референдумот, повеќето од нив политичари, а не академици.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by OPOZICIONER on Сре Сеп 12, 2018 9:42 am

Sega sto ke pravat gi povika zmicko da postapat po sopstveno ubeduvanje.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by osa on Сре Сеп 12, 2018 10:41 am

Shto bi se reklo sepak ni kaza "shto privatno mu kazala Merkel".....a narodot znae deka nema druga opcija i ke si izleze da glasa na referendum

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by Bosonoga on Сре Сеп 12, 2018 10:47 am

Lele lele crepovite mora da se skroz zbuneti kako guski vo magla.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 883
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by SHARENI on Сре Сеп 12, 2018 11:22 am

Ke glasaat, i tie sakaat vo EU.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 708
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by TRAJCHE on Сре Сеп 12, 2018 12:05 pm

Se raspaga dpmne Mitko Jancev edinstveniot gradonacalnik od niv i potpretsedatel nivni dade izjava kade gi povikuva da glasaat.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 569
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by OPOZICIONER on Сре Сеп 12, 2018 1:09 pm

Zaev go nokautirase Zmicko, ke izleze na debata koga zmicko ke kaze deka e protiv bojkot.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by PRVOBOREC on Сре Сеп 12, 2018 2:13 pm

Не е само Јанчев. Има уште разумни луѓе во дпмне освен небањатите слепи послушници на пастирот.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1296
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by osa on Сре Сеп 12, 2018 4:36 pm

mislish i takvi deka postojat ..vo dpmne ????? jas mislam koga im davaat pristapnica ,vednash gi "chipiraat"

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by трендафил on Сре Сеп 12, 2018 4:54 pm

Еве ви и мислење на еден Албанец интелектуалец

Доколу референдумот не успее, тоа нема да биде поради Русија, Турција, Вануату, национализмот или вегетаријанците, туку поради коруптократите и криминалците спонзорирани од Запад како “вистински модел на Демократи”. Референдумот не се однесува повеќе на името, неговата цел е спасување на неуспешните западни политики во борбата против локалниот криминал. На народот му е премногу од сето ова, пишува Зеколи на својот Твитер профил.

https://republika.mk/958734

Што се однесува до бојкотот и јас ќе бев против бојкот ако сега ЗА не се тие од СДСМовското стадо кое бојкотираше еден референдум и Албанците кои до сега ги бојкотираа сите референдуми во Македонија. А секој ден имаме по еден гостин од меѓународната банда (заедница) кој врши притисок врз гласачите, а зборува за руско влијание што никој не го почувствувал. Очигледно странците си спремаат руско алиби за тоа што дозволија референдум не сметајќи на бојкот.

Чудно е што не спомнавте дека и Амди Бајрам го поддржа референдумот, па сега веќе можеме да зборуваме за тоа дека според вас Македонците најмалку ја сакаат Македонија, а Албанците и Ромите скоро 100 %. Пак ќе прашам кое право го имаат малцинствата да го направат македонскиот јазик хибриден и да бидеме единствен словенски јазик во кој Солун би се викал Тесалоники.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by luxor on Сре Сеп 12, 2018 8:01 pm

Тоа да видиш, дури и Амди со лавчето на прстенот ви сврте грб, што не е изненадување стаорците први го напуштаат бродот што тоне.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - Page 5 Empty Re: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот