Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SDSM opraj se

+5
PRVOBOREC
Bosonoga
трендафил
Dino
OPOZICIONER
9 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

SDSM opraj se Empty SDSM opraj se

Пишување by OPOZICIONER Саб Aвг 04 2018, 16:51

Pak firma na Angusev dobila tender i koga dpmne toa go kazuva na pres SDSM se branat u stilot vie taka pravevte ama nie sme posteni. Oprajte se na vreme dodeka ima oti veke ne pominuva vasite gluposti da gi kriete so toa sto pravel dpmne koga bile na vlast. Toa pomina i ako odite taka navistina ke bide site se isti.

https://standard.mk/vmro-dpmne-firmata-brako-na-angjushev-dobila-tender-vreden-blizu-40-000-evra-video/

https://standard.mk/sdsm-vremeto-na-kriminalni-tenderi-zavrshi-zaminuvanjeto-na-vmro-dpmne-vo-opozicija/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by Dino Саб Aвг 04 2018, 16:54

Angusev e noviot bratuced, tenderi od drzava, grantovi od fondovi za inovacii se lepat za nego kako muvi na govno.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by OPOZICIONER Саб Aвг 04 2018, 16:56

Mozi tenderite da bile cisti ama narodot toa ne go interesira. Tolku li nema niz drzavata firmi da ponudat uslugi i proizvodi.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by Dino Саб Aвг 04 2018, 16:59

Se stavat specifikacii vo uslivite sto odgovaraat na edna firma, taka bese so tenderot za reagensi na Filipce dobi firma osnovana samo za taa rabota cetirieset dena pred tenderot.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by OPOZICIONER Саб Aвг 04 2018, 17:01

Se zalea za toj tender drugite kompanii i ponisten e sto sepak znaci deka unkcioniraat instituciite.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил Саб Aвг 04 2018, 21:03

Да не беше притисокот од јавноста, односно ако ВМРО не го објавеше  случајот, тешко дека ќе беше поништен тендерот. Премногу време помина од жалбите на компаниите до одлуката на комисијата. Не верувам ниту дека некој ќе одговара за обидот за криминал на тендерот.
Не знам ниту дали некој ќе одговара за тоа што 4 девојки со службено луксузно теренско возило на МВР биле на викенд или одмор во јужна Македонија прекинат по објавувањето на случајот.

http://netpress.com.mk/foto-i-video-dzip-na-mvr-so-cetiri-devojki-leta-po-grckite-patista/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by Bosonoga Саб Aвг 04 2018, 21:28

lele be seksisti sram da vie. za Dimeta so pijan so svalerkata i sluzbeno vozilo lupase koli niz grad zab ne obelivte. sega ste zapnale da gi raspnete devojcinjata.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил Саб Aвг 04 2018, 21:59

Во тоа време министер за внатрешни беше денешниот, Оливер Спасовски, па немаше такво обвинение против Спасовски како што клеветиш. Но во секој случај ВМРО не е на власт па тоа треба да се случи и со партијата на тој што ја извршил оваа злоупотреба.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC Саб Aвг 04 2018, 22:06

И ова со наводната злоупотреба на возило на МВР ќе излезе лага пласирана од куртон медиумите на небањатите. Што се однесува до тендерот кој го добил Брако, документацијата е јавна и секој може да провери која била најефтината и најквалитетна понуда. И кога веќе се декларираш како патриот пиши барем Беломорска Македонија,   ни за саглам патироти не ве бидува, пу јазк.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил Саб Aвг 04 2018, 22:21

PRVOBOREC напиша:И ова со наводната злоупотреба на возило на МВР ќе излезе лага пласирана од куртон медиумите на небањатите. Што се однесува до тендерот кој го добил Брако, документацијата е јавна и секој може да провери која била најефтината и најквалитетна понуда. И кога веќе се декларираш како патриот пиши барем Беломорска Македонија,   ни за саглам патироти не ве бидува, пу јазк.
Колку што ми е познато кога некоја фирма има наградна игра вработените во неа немаат право да учествуваат во неа. Ни чистачките, портирите и други вработени кои немаат влијание на играта. Не може ни вработен во владата, вицепремиер, да добива владини пари. Ако е Република Македонија северна, не знам зошто на тебе, што го поддржуваш тоа куртонско име ти пречи ако за делот на југ користам термин јужна. За момент и јас погледнав кон иднината со ваши очи. Дали имаме куртонски медиуми или куртонска влада ќе видиме. Ако со куртонска револуција добивме власт изгледа дека името помалку прилега за медиумите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC Саб Aвг 04 2018, 22:27

Само глупа власт може вас да ви ги даде тендерите за двапати поскапи и понеквалитетни понуди, па после дури и за тоа да ја обвинувате. Затоа парите ќе одат кај најефтината и најквалитетна понуда без оглед кој е сопственик на фирмата. Помина времето кога дпмне-офците се богатеа на сметка на народот.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by osa Саб Aвг 04 2018, 23:14

pa aj sega da ne ziveeme nie ....nikoj nema pravo da raboti ??? glupi ste i tochka ...barate vo jajceto vlakno samo da se zashtitite i da izbegnete zatvor ....ke si lezite nabanjati ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил Нед Aвг 05 2018, 18:08

Секој криминалец треба да си одговара за тоа што го направил. Без разлика дали е небањат или со испран мозок како вас. Во времето кога денешната куртонска влада ја водеше куртонската револуција не беше нормално и ако фирма на трет братучед на некој функционер добие тендер. Сега е нормално ако тендер или субвенции добие министер кој ја составува комисијата. Дали вие имате сопствено мислење за некоја работа и колку му е рокот на траење. Во ЕУ не е нормално министер да добива тендери. Треба ли тоа да ви го кажат Франција или Данска на следниот Самит на ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC Нед Aвг 05 2018, 18:25

Прво треба да се докаже криминал. Ако СДСМ го дале тендерот на најповолната и најефтина понуда согласно законите тогаш не е важна сопственичката структура на фирмата. Важно е државата да ја добие најквалитетната и во исто време најефтина услуга. Мило ми е што оваа власт домаќински ги троши парите на граѓаните наместо како вие да збогатува партиски фирерчиња на штета на државата и народот.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил Нед Aвг 05 2018, 18:36

Ако старата власт работела недомаќински и крадела, а новата е чесна и домаќинска, требаше да има вишок, непотрошени пари во буџетот. Посебно кога за инвестиции скоро ништо не се троши. А не да има нови задолжувања за веќе близу до половина милијарда евра.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил Нед Aвг 05 2018, 20:44

Нели Анѓушев самиот изјавуваше дека неговите фирми нема да зимаат пари од државата затоа што тоа е неморално. Вие очигледно сте се навикнале да ве лажат и тоа не ви пречи.
_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC Нед Aвг 05 2018, 21:16

Што од следната реченица не ти е јасно?

Ако СДСМ го дале тендерот на најповолната и најефтина понуда согласно законите тогаш не е важна сопственичката структура на фирмата. Важно е државата да ја добие најквалитетната и во исто време најефтина услуга.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by Dino Нед Aвг 05 2018, 21:39

PRVOBOREC напиша:И ова со наводната злоупотреба на возило на МВР ќе излезе лага пласирана од куртон медиумите на небањатите. Што се однесува до тендерот кој го добил Брако, документацијата е јавна и секој може да провери која била најефтината и најквалитетна понуда. И кога веќе се декларираш како патриот пиши барем Беломорска Македонија,   ни за саглам патироти не ве бидува, пу јазк.

Nejke da e laga toa so voziloto, nekoj od MVR se setal na smetka na graganite niz Grcija. Dojde zivot za familijata ama sega ne se Gruevci tuku Zaevci.

МВР во врска со написот објавен од порталот Нет прес, известува дека Одделот за внатрешна контрола и професинални стандарди веднаш доби наредба да изврши проверки и да достави извештај. По извршените проверки, констатирано е дека на ден 2 август 2018 година, возилото „Ренџ Ровер Дискавери Спорт“ со регистарски таблички СК-9559-АЛ е управувано од полициски службеник вработен во Одделот за заштита на определени личности и објекти кој возилото го управувал со соодветен службен налог. Возилото во 13 часот и 35 минути го преминало граничниот премин Богородица и патувало на територија на Република Грција. Возилото е вратено во Република Македонија истиот ден, 2 август 2018 година. Не е точно дека возилото го управувало неовластено лице, ниту пак дека било управувано од член на семејството на директорот на Биротото за јавна безбедност. Ве известуваме дека ќе бидат направени и дополнителни проверки и по утврдување на сите факти, доколку се утврдат неправилности, ќе бидат преземени соодветни мерки.

http://www.mvr.gov.mk/vest/7044

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by SHARENI Пон Aвг 06 2018, 18:15

Ama lazele deka go vozela kerkata na Velkovski so drugarkite go vozela pa izleguva deka lazat i za se drugo, mozda kolata sluzbeno bilo tamu.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by TRAJCHE Пон Aвг 06 2018, 19:46

Pa nekla kazat a ne tamu ke proveruvale, ova ona. Imalo potreba sluzbena, otisle i gotovo.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 681
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил Пон Aвг 06 2018, 21:34

PRVOBOREC напиша:Што од следната реченица не ти е јасно?

Ако СДСМ го дале тендерот на најповолната и најефтина понуда согласно законите тогаш не е важна сопственичката структура на фирмата. Важно е државата да ја добие најквалитетната и во исто време најефтина услуга.
Многу лесно може да се манипулира со условите при распишување на тендерот за да го добие одредена фирма. Не коментираш ни за тоа што пред една година вицепремиерот Анѓушев изјави јавно дека неговите фирми нема да учествуваат на тендери, а те излажа тебе и тие што му верувате. Не сум психијатар па не можам да кажам дали е нормално некој да му верува безрезервно на некој што ретко му се случува да ја каже вистината.

Што се однесува до возилото на МВР изгледа дека во него имало четири чистачки за оружје кои во кампот биле испратени на семинар. Откако Заев му го баци на Столтенберг (пенкалото), дотичните изгледа треба да им го чистат оружјето на функционерите од НАТО за побрз прием на владата на Заев во Алијансата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC Пон Aвг 06 2018, 21:44

Дај само еден доказ за патниците во возилото, макар и од вашите куртон медиуми во спротивно ќе биде очигледно дека намерно лажете.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил Пон Aвг 06 2018, 22:09

Да немаше Нетпрес докази веројатно до сега ќе добиеше тужба за клевета или од МВР или од директорот на бирото за јавна безбедност затоа што се спомнува неговото и името на неговата ќерка како една од четирите девојки што се возеле во џипот. Патем кажи ми која би била според тебе причината возило на МВР на празник, 2 август да оди до камп во Грција, ако не се работи за викенд патување. Која важна личност била во кампот па возилото да го вози вработен во одделот за заштита на одредени личности и објекти. Знам дека на секој татко му е важно детето, но не може со мои пари ако е функционер да го испраќа да си го накваси задникот во солена вода.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC Пон Aвг 06 2018, 22:15

Почекај тужбата ќе следува. И размислувај пред да пишеш, 2 август, Илинден, не е празник во Грција. Така да ако некоја службена работа била договорена порано, функционерот од МВР не можел на грчките колеги да им каже : празник е не доаѓам. Посебно ако се работи за двајцата бегалци, сведоци во процесот против Мијалков и Јанкуловска кои чекаат екстрадиција во Македонија.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил Пон Aвг 06 2018, 22:35

Сакаш ли да кажеш дека директорот за јавна безбедност кога го закажувал „состанокот“ во кампот „Евридики“ мислел дека 2 август ќе биде укинат како празник?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

SDSM opraj se Empty Re: SDSM opraj se

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот