Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

REFERENDUM

+7
misterija
TRAJCHE
OPOZICIONER
SHARENI
Luxor
Bosonoga
Teo
11 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

REFERENDUM Empty REFERENDUM

Пишување by Teo Нед Сеп 30 2018, 10:25

Zasega se teche mirno...Do devet chasot izleznosta 2,5%...Neregularnosti nema...Dpne-ofcite kako shto se ochekuvashe bojkotiraat...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Bosonoga Нед Сеп 30 2018, 10:31

Aj so sreka pa da proslavime vecer.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Нед Сеп 30 2018, 10:54

Еве уште една причина да гласате, во интерес на вашите сограѓани кои бојкотираат.

REFERENDUM Untitl13
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by SHARENI Нед Сеп 30 2018, 11:03

Ajdeee padnaa prvite zrtvi na gluposta na bojkotiracite od dpmne.

Инцидент пред гласачко место во Ново Лисиче – хулигани нападнале жена што гласала, па се судриле со полицијата

Инцидент на стартот на гласањето пред Основното училиште „Лазо Ангеловски“ во скопската населба Ново Лисиче.

Група од млади малтретирале жена која дошла да гласа на референдумот на гласачко место во училиштето, по што интервенирале полицајци кои биле распределени на ова гласачко место. Напаѓачите се спротиставиле и судриле со полицијата, по што дошло засилување и лицата биле приведени и однесени во полициска станица, велат очевидци за Либертас.

Лица од групата извикувале „Смрт за ш…..и“.

По инцидентот, пред училиштето има засилено присуство на полиција, а гласањето тече непрекинато.

Се очекува официјална информација од МВР за инцидентот.

https://www.libertas.mk/intsident-pred-glasachko-mesto-vo-novo-lisiche-huligani-napadnale-zhena-shto-glasala-pa-se-sudrile-so-politsijata/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by OPOZICIONER Нед Сеп 30 2018, 11:20

Trgna vozot, Daniela Rangelovka i Dragan Danev pratenici na dpmne a vtoriot i koordinator na edna nivna pratenicka grupa glasaa.

ФОТО: Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, гласаше на референдумот

https://www.libertas.mk/foto-pratenichkata-od-vmro-dpmne-daniela-rangelova-glasashe-na-referendumot/

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, гласаше на референдумот

http://www.libertas.mk/koordinatorot-na-pratenichkata-grupa-na-vmro-dpmne-dragan-danev-glasashe-na-referendumot/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by TRAJCHE Нед Сеп 30 2018, 12:45

I potpretsedatelot na dpmne i gradonacalnik na Kavadarci Mitko Jancev glasase.

Градоначалникот на Кавадарци и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ гласаше на референдумот

https://novatv.mk/gradonachalnikot-na-kavadartsi-i-potpretsedatel-na-vmro-dpmne-glasashe-na-referendumot/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 679
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by misterija Нед Сеп 30 2018, 18:42

Ocekuvano slab odziv, da ne kazam porazuvacki i deprimiracki za Zajko.....
Bravo Makedoncinja, bravo..

Vo misja rupa li se sokrija melnicarive???

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Нед Сеп 30 2018, 19:08

Гледам според резултатите во 18.30 дека нај европска општина во Македонија е Липково, па претпоставувам дека сите проевропски ќе се преселат таму. До сега само во Липково мнозинството има излезено да гласа. Останува да видиме како гласало.
Останува да видиме како меѓународната банда (заедница) сега ќе се обиде да не обезличи со корупција на пратеници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Нед Сеп 30 2018, 19:28

misterija напиша:Ocekuvano slab odziv, da ne kazam porazuvacki i deprimiracki za Zajko.....
Bravo Makedoncinja, bravo..

Vo misja rupa li se sokrija melnicarive???

Гледам ти си овде, или можеби мислиш дека не спаѓаш во мелничарите?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Нед Сеп 30 2018, 19:30

трендафил напиша:

Останува да видиме како меѓународната банда (заедница) сега ќе се обиде да не обезличи со корупција на пратеници.

Нема да има таков обид. Сценариото ќе се одвива поинаку но засега не би сакал да коментирам. Можам само да кажам дека правецот на движење на работите ќе го одреди бројот на гласови ЗА.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Нед Сеп 30 2018, 19:39

Ако нема излезност од 50% референдумот исто како да не се одржал. Во секој случај нема да се водиме како нација што сама сабе си се укинала, туку тоа ќе мора да се прави со сила.
Гледам дека Сарај е поевропски од Липково. Изгледа полначите на кутии поминале пред 18.30 и им требало време за да ги испратат резултатите во ДИК. Во Сарај излезноста е 67,63%. Изгледа дека нема луѓе на работа во странство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Нед Сеп 30 2018, 19:51

Гледам дека Заев веќе почна со шоуто. Барем да ги почекаше резултатите. Единствено е добро што изгледа не мисли да оди на купување на пратеници, туку на предвремени избори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Нед Сеп 30 2018, 20:15

Ти пишав дека нема да се оди со притисок на пратениците. Изгледа СДСМ имаат податоци дека мнозинството од можните околу 1 милион и 100 илјади гласачи гласале ЗА па затоа ги уфрлаат предвремените избори во игра. Не очекував Заев толку рано да го објави тоа, мислев дека ќе почека до конечните резултати но тие имаа свои извори и информациите до нив стигнуваат порано.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Нед Сеп 30 2018, 20:46

Во досега преброените гласови 90,94% се ЗА. На референдумот за територијална поделба над 95% беа против сегашните општински граници.

https://referendum.sec.mk/Referendum/Results?cs=mk-MK&r=r&rd=r1&eu=All&m=All&ps=All

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Нед Сеп 30 2018, 21:01

Ќе се обидам онака просто да ти објаснам. Максимум гласачи што може да излезат на предвремени се околу милион и сто илјади. Ако на референдумот ЗА гласале повеќето од тие милион и сто илјади СДСМ ќе оди на предвремени.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Нед Сеп 30 2018, 21:45

А ќе има ли 550 илјади гласа ЗА?

Дали Зоран Заев си даде оставка. Нели вети дека си заминува ако референдумот не биде успешен?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Нед Сеп 30 2018, 22:13

Трендо јас не сум гатачката на Груевски. Дали ќе ги има или не ќе дознаеме кога изборната комисија ќе ги објави конечните резултати. Не верувам дека ти сериозно чекаше оставка од Заев. Ако погледнеме од сегашен агол, референдумот беше искористен само за прецизно а необврзувачко проценување на силите.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Пон Окт 01 2018, 09:33

Сериозно. Не верувам дека Заев ќе си замине затоа што Македонија не е слободна земја, а меѓународната банда (заедница) не може да најде друг играч (предавник) што ќе ги исполни нивните желби. Очекувам исто како и за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието (патем Талат вчера не гласаше) со 60 гласа, и сега да биде поздравен „успешниот“ референдум, па да се помине на купување на пратеници од ВМРО, или притискање на евентуални криминалци меѓу пратениците да гласаат за промена на Уставот. Борбата за слобода ќе продолжи, се надевам без убиства.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Пон Окт 01 2018, 10:13

Малку да продолжам во врска со референдумот иако не очекувам од оваа марионетска власт да ги почитува резултатите, односно фактот дека референдумот не е успешен. Значајно е тоа што не се укинавме сами како народ, туку дека ќе мора да се направи обид тоа да се направи со сила. Шанси за победа имаме. Победија во минатиот век Индијците или Виетнамците на пример. Во овој век Сиријците се пред победа. Кога ги споменав Сиријците не навлегувам во тоа дали Асад бил диктатор или таквото мислење е само производ на пропагандата на меѓународната банда (заедница), но секогаш е полош вазал од домашен диктатор. Вазалот е двоен диктатор, еднаш тој самиот, втор пат преку странските наредбодавачи.
Во небрано е по референдумот и целата екипа од меѓународната банда што работи на разнебитување на македонскиот народ, почнувајќи од тие во САД што ја водат играта, но и нивните слуги од ЕУ, меѓу нив и тие што дојдоа во Македонија пред референдумот. При тоа имаат потрошено и големи пари, повеќе за себе отколку за платениците во Македонија, па ако не ги оправдаат ќе имаат сериозни проблеми за своите кариери. Што би рекле имаме сериозни непријатели, па мораме да бараме серозни сојузници, затоа што сами не можеме да ја добиеме битката. Тоа треба да го направиме на време, за да нема жртви како во Сирија, од која немаше бегалци пред истите служби што работат во Македонија таму не воведоа „демократија“.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Teo Пон Окт 01 2018, 12:03

трендафил напиша: Шанси за победа имаме. Победија во минатиот век Индијците или Виетнамците на пример. Во овој век Сиријците се пред победа.

Sporeduvash nesporedlivo...Indija barashe nezavinsnost...I den denes e chlenka na Komonveltot...Vietnam imashe gragjanska vojna...Na negova strana vojuvaa i kinezite i rusite...Patem znaesh li kolku vietnamci i indijci ima??? I ubavo si zabelezhal, edniot nastan beshe vo pedesetite a drugiot vo sedumdesetite godini na minatiot vek...

трендафил напиша: Што би рекле имаме сериозни непријатели, па мораме да бараме серозни сојузници, затоа што сами не можеме да ја добиеме битката. Тоа треба да го направиме на време, за да нема жртви како во Сирија, од која немаше бегалци пред истите служби што работат во Македонија таму не воведоа „демократија“.

Ako ne ja branea sopstvenata baza vo Sirija, rusite nemashe so prest da mrdnat za Asad...Sepak i pokraj tvoeto proglasuvanje pobeda vo Sirija, SAD imaat tamu dve voeni bazi...De fakto Sirija e podelena i rasparchena pomegju SAD i Rusija...I mnogu daleku od normalna zemja...

Ubavo shto spomnuvash sojuznici...Samo ushte da kazhesh koi bi bile tie...Kinezite shto gi prodadoa svoite mrtvi od bombardiranjeto na NATO na ambasadata vo Belgrad za 15 milioni dolari??? Ili rusite, koi tolku mnogu ja poddrzhaa Srbija shto NATO ja svede na Belgradski pashalak???

Kade i da e Srbija kje go Priznae Kosovo...Vo zamena za chlenstvo vo EU...Nie ili kje se prikluchime kon modernite tekovi ili kje ostaneme crna dupka...A mozhebi i kje prestaneme da postoime...Shto kje se sluchuva vo Makedonija kje vidime...Najverojatno narodot kje odluchi na predvremeni izbori...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Пон Окт 01 2018, 12:20

Ајде и на матичнава тема за референдумот да напишам, следејќи ја логиката на непријателот дека не треба да се мешаат баби и жаби, односно референдум и парламентарни избори, па ќе ги споредам референдумот за независност занемарувајќи го бојкотот на Албанците, дека тогаш 75,72% гласале ЗА. Сега тој процент е 36,87%. По логиката на вазалот Заев и меѓународната банда што го поддржува на овој референдум 75,72 - 36,87 излегува дека Против се 38,85%. Вакви весели математики за замајување можеме да правиме до бесвест, но останува фактот дека нема потреба од математика затоа што референдумот не е успешен. Нема излезност од 50%. Ниту од 40% како што очекуваше Бујар Османи.

Нормално е сега сите што се соучесници во проектот за создавање на нова нација, без историја, што би рекле без корен, сега почнуваат борба за сопствен опстанок и сега ќе се обидуваат да пронаоѓаат различни насилни начини за продолжување на проектот. Со користење на нашето име, индиректно се обидувате да не избришете нас Македонците како народ и со нашето име вие да продолжите да постоите како новосоздадена нација, без историја. Се разбира по наредба на некои лудаци од странство кои тоа го замислиле.

Срамота е што во 21 век некој се обидува колонизаторски да се однесува кон Македонија и да сака да спроведува диктатура преку домашен диктатор. Македонци има колку што има, но сме успеале со тој број да создадеме држава и не гледам зошто би ја загубиле сега. Зошто мислиш дека е неможно Русија да има база и во Македонија доколку на тоа со идиотското однесување не натера меѓународната банда (заедница). Србија ќе го признае Косово затоа што економски не и се исплатува да ја има таа територија заедно со жителите кои многу би го чинело остатокот од државата. Освен вас од СДСМ не верувам дека некој друг во регионот посакува заедница со Косово.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Dino Пон Окт 01 2018, 13:21

Trendafil so napraivte be so pratenicite poveke od pola ne se izjasnija dali ke glasaat vo parlament?

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Пон Окт 01 2018, 13:32

Не можам да знам што станува во партија на која не сум член. Друга работа е што мислам дека тоа што уште можам да се изјаснам како Македонец со целосна сопствена историја, а да не бидам казнет, е заслуга токму на оваа партија. Тоа го поддржуваа и Љубчо и Љубе додека беа во ВМРО-ДПМНЕ. Постои игра околу купување на пратеници и уцени кај тие што се обвинети од СЈО или што врз основа на некој разговор со купени сведоци може да им се накалеми некаков криминал. Во секој случај и по референдумот во 2004 година ВМРО-ДПМНЕ имаше многу малку пратеници во Собранието, ВМРО-НП имаше поголема парламентарна група, па победи на изборите. Лично се надевам дека на следните избори, ако ги има, бидејќи меѓународната банда не сака да одлучува народот, сите што се за слободна Македонија и за опстанок на македонскиот народ со сите атрибути ќе се обединат наспроти помалиот дел Македонци во заедница со партиите на Албанците кои се во служба на меѓународната банда (заедница). На овој референдум се покажа дека добар дел од Албанците се солидарни со нас, Македонците, и дека има заедничка иднина со нормални, човечки односи. Да напоменам дека на Балканот додека не почнале да се мешаат странци, немало етничка омраза, па не гледам ниту зошто би ја имало во иднина.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Пон Окт 01 2018, 13:55

б) По добивање на известување дека Собранието на Втората страна ја ратификувало оваа спогодба, Првата страна веднаш:
(i) ќе го извести Претседателот на Советот на Европската Унија дека дава поддршка за почеток на преговори за членство на Втората страна во Европската Унија, под името и термините од член 1 од оваа спогодба.
(ii) ќе го извести генералниот секретар на НАТО дека дава поддршка НАТО да ѝ упати покана за пристапување на Втората страна. Таквата поддршка на Првата страна е условена, прво, со исходот на референдумот, доколку Втората страна одлучи да одржи референдум, во согласност со оваа спогодба…


Ова е дел од точка 2 од Преспанскиот договор. По него е јасно дека по неуспешниот референдум Грција повечќе нема обврска да не поддржи за членство во НАТО и ЕУ. Што би рекле предавниците може да ни го сменат името и идентитетот за бадијала. Грците се имаат обезбедено за сите ситуации и сите времиња, а нашите како будалетинки имаат потпишано изгледа на слепо.


https://infomax.mk/wp/сопругот-на-рената-дескоска-референд/


Да ги спомнам и анкетите кои веројатно беа пропаганда на власта. Сите имаат огромно промашување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Teo Пон Окт 01 2018, 14:01

трендафил напиша:На овој референдум се покажа дека добар дел од Албанците се солидарни со нас, Македонците, и дека има заедничка иднина со нормални, човечки односи.

Najgolemata glupost shto si ja tropnal dosega...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот