Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

REFERENDUM

+7
misterija
TRAJCHE
OPOZICIONER
SHARENI
Luxor
Bosonoga
Teo
11 posters

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Пет Окт 05 2018, 19:01

Прашај оној од умс на дпмне кој досега беше претставник таму.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 09:30

Гледам листата се проширува. Еден од вашите лидери, Артан Груби, за неуспехот на референдумот сега ги обвинува и Турција, членка на НАТО и Унгарија, членка на ЕУ и НАТО.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Teo Саб Окт 06 2018, 09:40

A koj drug osven vie dpne-ofcite tvrdi deka referendumot e neuspeshen...600K ZA i samo 37K protiv jasno davaat na znaenje koja e voljata na makedonskiot narod...
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 11:15

Така тврди Државната изборна комисија во која само еден член е претставник на политичка партија што не го поддржува референдумот, а четворица се од партии што поддржуваат укинување на македонскиот народ во замена за членство во НАТО и можеби по една или повеќе децении во ЕУ.
Има и една разлика. Поранешната власт имаше 2/3 мнозинство, па можеше да го смени Уставот и без референдум. Но не беше предавничка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Саб Окт 06 2018, 11:27

трендафил напиша:Така тврди Државната изборна комисија во која само еден член е претставник на политичка партија што не го поддржува референдумот,

Многу лажеш во последно време. Паника од распадот или бес што дпмне ќе гласа за промена на уставот?

Оливер Дерковски од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде претседател на Комисијата, а негов потпретседател ќе биде Дитмире Шеху од редовите на ДУИ. Елизабета Постоловска е избрана како член од ВМРО-ДПМНЕ. Борче Кондарко, Јанакие Витановски и Радица Ристевски се членови од СДСМ. Фадил Зендели потврди дека за член во ДИК од Беса на Касами ќе биде Енвер Салиу.

https://republika.mk/942668
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 23:15


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Нед Окт 07 2018, 16:25

Сега точно си кажал, додека тврдеше дека од дпмне во изборна има само еден член лажеше.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Пет Окт 12 2018, 09:33

Ирецот Ед Годшел кој живее и работи во Скопје се срами од Европската Унија за нејзиниот однос кон Македонија.
“Како граѓанин на ЕУ, засрамен сум од позицијата во која ЕУ ја стави Македонија. Сеењето недоверба, употребата на надмоќ, предавство на демократските принципи и основното право на самоидентификација, не се добри работи”, смета Годшел кој пораката му ја упатува на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

http://expres.mk/irec-vo-skopje-se-sramam-od-odnosot-na-eu-kon-makedonija/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by PRVOBOREC Пет Окт 12 2018, 10:30

Колку го плативте тоталнов анонимус, повеќе или помалку од Мико?

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Вто Jул 09 2019, 19:18

Еве дел од разговорот што во август минатата година, пред референдумот, го води премиерот и министер за финансии Зоран Заев со комедијант за кој мисли дека е Порошенко, тогашен претседател на Украина.

Руски комедијант: Како што вели еден од нашите политичари: -Не е важно како гласаат граѓаните, важно е како се бројат гласовите.
Заев: Да, да, да, да…
Руски комедијант: Се надевам дека овој совет ќе ви помогне?!
Заев: Да ќе ми пoмогне, сигурно!

После ова треба ли да веруваме во резултатите од референдумот кој и покрај тоа што беше неуспешен власта и тие што ја поставија го прогласија за узпешен.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Teo Вто Jул 09 2019, 19:39

Vo pravo si, ne treba da veruvame na rezultatite od referendumot, lazhni se. I bidejki vistinskite rezultati sekogash se sprotivni od lazhnite a DIK go proglasi referendumot za neuspeshen jasno e deka referendumot vsushnost bil uspeshen. Sega se postavuva prashanjeto zoshto uspeshen referendum e proglasen za neuspeshen? Da ne imash nekoja ideja?

PS. Vo kratki crti kje te molam, neshto me fati mrza denes pa ne mi se chitaat tvoite spin referati.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Вто Jул 09 2019, 19:44

Уставот предвидува 50% плус еден глас за успешен референдум.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Teo Вто Jул 09 2019, 19:57

Tochno, no ako rezultatite se lazhni togash znachi deka referendumot bil uspeshen no nekomu mu odgovaralo da go proglasi za neuspeshen. Ili pak Zaev ne go iskoristil sovetot od ruskite komedijanti i rezultatite se regularni.

Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Вто Jул 09 2019, 21:28

Заев го примени советот во Собранието. И при изборот на Талат Џафери за спикер и за Преспанскиот договор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Вто Jул 09 2019, 21:58

Од немање каде по неуспешниот обид за дискредитација на премиерот уште малку и ќе тврдите дека Заев ја поделил Македонија со Букурешкиот договор. А може и поназад во историјата ќе се вратите.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Сре Jул 10 2019, 08:21

Не можам да се правам дека сум слеп и глув па да мислам дека Крсто Мукоски, на пример, без уцена и евентуелен поткуп гласаше за Преспанскиот договор. Кога во времето на според тебе режимот имало случај некој од затвор да биде ослободен и директно, без да отиде дома, дојде во Собранието да гласа?
Еве ти едно мислење од Твитер:

„Кога го гласав Заев во 2016, искрено не можев да замислам нешто полошо од Грујо.

Сега не морам да замислам, го гледам. Гледам и не ми се ни верува.

Во моја одбрана, бев премлад, и цел живот го знаев само на Грујо владеењето. Се извинувам од се срце и длабоко се срамам.“

https://expres.mk/mislel-deka-nema-polosho-od-gruevski-dlaboko-se-izvinuva/

Да напоменам и дека мислењето за Грујо Стормфире го оформил со помош на повеќето десетици милиони евра (близу 100) од странски извори дадени за платени новинари за испирање на мозок.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Сре Jул 10 2019, 09:26

Мислењето на партиски бот што твита од подрумски штаб на дпмне е релевантно како лански снег.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Саб Окт 26 2019, 13:04

Пратеникот Змаго Јелинчич од Словенечка национална странка ѝ постави ново прашање на Владата во Љубљана во врска со Македонија, незадоволен од „бирократскиот“ одговор на претходното.
„Дали од страна на словенечката Амбасада во Република Македонија бевте известени за настаните од 27 април 2017 година, посебно за начинот и за постапката на избор на претседателот на македонскиот парламент? Дали амбасадорот Јазбец ве исвести за тоа дека претседателот на Парламентот е избран со заобиколување на парламентарните процедури, без потребното мнозинство и спротивно на законот?
Врз основа на што сегашниот министер за надворешни работи Миро Церар ден по референдумот, на кој на 30 септември 2018 година граѓаните на Република Македонија одлучуваа за прашањето: ‘Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Република Македонија и Република Грција?’, го означи референдумот за успешен и го повика премиерот Зоран Заев да ги почитува резултатите, иако на референдумот гласаа само 36 проценти од електоратот и македонската Државна изборна комисија го означи референдумот за неуспешен?
Каков е ставот на Владата на Република Словенија за аферата ‘Рекет’ (изнуда), за која во Македонија се приведени специјалната обвинителка Катица Јанева и главниот организатор, сопственикот на една од комерцијалните телевизии Бојан Јовановски (познат како Боки 13), двајцата блиски пријатели на претседателот на Владата, Зоран Заев, исто така наводно вмешан во аферата, со оглед на тоа дека самата афера укажува на тешка системска корупција во рамките на правосудниот систем на државата?
На Интернет кружи слика на Бојан Јовановски придружуван од словенечкиот амбасадор Милан Јазбец. Ме интересира што правел амбасадорот Јазбец во друштво на Јовановски и дали за таа средба, што се одржала во почетокот на 2109 година, поднел службена депеша?
На заседанието на Европски совет на 17 октомври 2019 година претседателот на Владата, Марјан Шарец, беше еден од главните заговорници за почеток на пристапни преговори на ЕУ со Република Македонија, тврдејќи дека Македонија ги исполнила сите критериуми. Ве прашувам конкретно: Кои критериуми ги исполни Македонија, покрај преименувањето на државата, што никогаш не бил официјален критериум и на тоа ја принудивте, со оглед на тоа дека претседателот Макрон во посебна изјава истакна дека Македонија не ги исполнила сите критериуми што ѝ беа наметнати, посебно истакнувајќи го неуспехот во справувањето со корупцијата и во судските реформи?“, стои во писменото прашање до Владата на Словенија од лидерот на партијата што за пратеник во Европски парламент го кандидира македонскиот активист Андреј Дочински.

https://www.magazin.mk/јелинчич-побара-од-владата-на-словени/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 4 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот