Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TEMA ZA SE

+15
zozoti
Zhane
cvetka
TRAJCHE
Luxor
Dino
misterija
OPOZICIONER
SHARENI
Delta
Nebula
Bosonoga
osa
Flora
Albatros
19 posters

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros Пет Ное 23 2018, 12:53

Nisto ne ni e sveto i nisto ne znaeme da zacuvame za idnite generacii.

Моторните масла од пловните објекти се истураат во Охридско Езеро

СОС Охрид алармира за уште едно загдување на Охридско Езеро, а тоа се употребените масла од пловните објекти кое се исфрла во езерото.

Како што покажуваат фотографиите , мрсните дамки на површината јасно покажуваат каде одредени сопственици на пловни објекти го истураат употребеното масло, или пак други само ќе го остават позади некоја грмушка, мислејќи дека завршиле работа.

https://ako.mk/%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BE%D0%B1%D1%98%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8-%D1%81/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Flora Саб Дек 01 2018, 11:20

Pa zatoa site sakaat da izbegaat od ovde.

Каде е поевтино: во Македонија или во Германија?
Нашиот заклучок: без оглед на огромната разлика во животниот стандард и просечната плата, цените во Германија во најголем дел се поевтини. Во Македонија осетно поевтини се само солта, кафето, овошјето и зеленчукот.

https://www.dw.com/mk/%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B5-%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0/g-37066995

Flora

Број на мислења : 417
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros Нед Дек 02 2018, 16:24

Баба по мајка - зошто ни го одбележала детството и не сака повеќе од другата баба?

Категорија: Останато Создадено: 01 Декември 2018 Напишано од Елизабета Дамјаноска Спасеновска

Помеѓу внучето и бабата по мајчина страна, покрај љубов и внимание постојат уште неколку посебни врски.Ако сте имале среќа да растете покрај својата баба, веројатно вашите спомени од детството се полни со емоции поврзани со уживање и сигурност.Со сета почит кон бабата по таткова линија, но дали некогаш ви паднало на памет дека постои биолошка разлика помеѓу неа и бабата од мајчина страна? Ако може да им се верува на научниците, помеѓу внучето и бабата од мајка, покрај љубов и внимание постојат уште неколку посебни врски.Неоспорна генетикаГенетичарите велат дека внуците со бабите и дедовците делат во просек 25 отсто ДНК. Гените ги наследуваме и од бабите и дедовците, но најмногу од бабата по мајчина страна, тврдат научниците, бидејќи нивните гени имаат поголемо влијание на потомството. Научниците веруваат дека тоа е поради „поврзаноста по хромозомот X“. Имено, бабата по мајка на децата им пренесува 25 отсто хромозом X, без разлика на полот на детето, додека бабата по татко пренесува еден X хромозом на женските внуци, додека на машките не постои пренос на X хромозом.Што тука пречи во односот на внуците со родителите на таткото?Постојат повеќе теории, но најголем број научници веруваат дека во прашање е „татковата неизвеснот“, односно мајката на детето и нејзината мајка се 100 проценти сигурни дека одгледуваат свое дете, додека татковцит и нивните семејства, во тоа потсвесно не се секогаш сигурни, бидејќи тие не се страната која учествува во раѓањето.Сосема посебна блискостБабите по мајка се поблиски со внуците, веруваат научниците. Во многу семејства, токму бабата по мајка носи најголема одговорност за децата и најмногу време поминува со нив. Вложува во нив и најмногу се грижи за воспитувањето нивно, за разлика од бабата по татко.Единствена улогаЕдна чилеанска студија покажала дека од сите четири родители на нашите родители, внуците се најприврзани со бабата по мајка, бидејќи гените „прескокнуваат“ една генерација (мајката и таткото), па можеби токму поради тоа многу подобро се согласуваат со бабата и дедото, отколку со мајката и таткото.Дали се согласувате со тврдењето на научниците? Какво е вашето искуство?

https://mtm.mk/ostanato/36317-baba-po-majka-zoshto-ni-go-odbelezhala-detstvoto-i-ne-saka-povekje-od-drugata-baba

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by osa Нед Дек 02 2018, 20:42

navistina e taka ....potpolno se soglasuvam so tvrdenjeto na nauchnicite ....

p.s. i jas go vidov na internet i sakav da go postiram ,no telepatski(si mi gi prochital mislite ) i si go postiral ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros Пон Дек 03 2018, 12:04

Neka se srekni sto nikogo ne ubile.

Во Грција за шест дена повеќе од 16.200 молњи

За помалку од една недела, Грција ја погодиле околу 16.200 молњи, а невремето наречено „Пенелопа“ донесе високи температури на запад и обилни снежни врнежи на исток, пишува „Катимерини“.

https://makfax.com.mk/svet/region/%D0%B2%D0%BE-%D0%B3%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%B5%D1%81%D1%82-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%9C%D0%B5-%D0%BE%D0%B4-16-200-%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D1%9A%D0%B8/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Nebula Пон Дек 03 2018, 12:39

Vo Kina izgradile hotel pod zemja vo napusten rudnik, atraktiven a ne e ni skap mnogu.
Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros Пон Дек 03 2018, 13:07

Nisto de, norvezanite pod more izgradija. Very Happy


Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros Чет Дек 06 2018, 10:03

Kozata im gi izela parite, ne mi se veruva.

Имено, како што пишува локалниот портал aranđelovacinfo.rs во куќата на семејството Симиќ од Србија се случил незапаметен настан кога козата белка изела 20.000 евра кои семејството ги спремало за да купат 10 хектари земја.

https://press24.mk/sakale-da-kupat-zemja-pa-spremile-20000-evra-vlegla-kozata-belka-nezapameten-nastan

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Nebula Пет Дек 07 2018, 10:23


Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros Пет Дек 07 2018, 11:53

Bosanec e ne e iznenaduvanje. Very Happy


Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Delta Саб Дек 08 2018, 13:04

tvrdogalavec./.../,
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros Саб Дек 08 2018, 16:54

Lizacot na cekani konecno ke si go dobie.

АВМУ ОДГОВОРИ НА ПРЕТСТАВКАТА НА ВОДИТЕЛКАТА ЕЛЕНА СТЕФАНОВСКА: СЕРГЕЈ ВАРОШЛИЈА УПОТРЕБУВАЛ НЕПРИСТОЈНИ КОМЕНТАРИ И НЕДОЛИЧНИ ОПИСИ

https://www.24.mk/details/avmu-odgovori-na-pretstavkata-na-voditelkata-elena-stefanovska-sergej-varoshlija-upotrebuval-nepristojni-komentari-i-nedolichni-opisi

Елена Стефановска го возврати ударот врз „1ТВ“ империјата: Сергеј Варошлија оди на суд! (ФОТО)

https://vistina.com.mk/radio-mileva/elena-stefanovska-go-vozvrati-udarot-vrz-1tv-imperijata-sergej-varoshlija-odi-na-sud-foto/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Nebula Чет Дек 20 2018, 16:32


Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros Нед Дек 23 2018, 10:40

Sadete drvja sekade kade sto imate uslovi ako sakate cist vozduh.

Едно дрво може да произведе околу 145 килограми кислород годишно, што е доволно за двајца возрасни.

https://netpress.com.mk/mokta-na-edno-drvo/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Flora Нед Дек 23 2018, 12:32

Ama kaj nas tie sto go vdisuvaat kislorodot ke go isecat i na negovo mesto ke napravat nekakva betonska grdotija.

Flora

Број на мислења : 417
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by SHARENI Пон Јан 07 2019, 14:01

Premierot Zaev vo manastirot Sveti Leontij za Bozik.SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by TRAJCHE Вто Јан 08 2019, 08:39

Vladata i premierot Zaev so poddrska i olesnuvanja za firmite so blokirani smetki.

Фирмите со блокирани сметки ќе можат да работат со компензации

Фирмите кои имаат блокирани трансакциски сметки ќе можат да вршат плаќања со пресметка на меѓусебните побарувања и обврски до крајот на оваа година.

Измените на Законот за платен промет, со кој се предлага да се продолжи рокот е на дневен ред на утрешната собраниска седница.

https://plusinfo.mk/фирмите-со-блокирани-сметки-ќе-можат-д/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 678
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by osa Вто Јан 08 2019, 12:07

Bravo za vladata ,no pogolemo bravo za premierot Zaev

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by OPOZICIONER Сре Јан 09 2019, 10:46

Premierot se grizi za dobroto na graganite pa i za toa da imaat zdrava i bezbedna hrana.

ЕКОНОМИЈА 7,8 милиони денари за откривање пестициди и ГМО-храна

Министрите на владина седница ја прифатија предлог-програмата за мониторинг на безбедност на храната во Република Македонија за 2019 година. За оваа намена се предвидени 7,8 милиони денари, а целта на програмата е одредување на присуството и концентрациите на контаминентите во храната, утврдување присуство на резидуум од пестициди во и на храната, миграцијата на одделни супстанции од материјалите и производите што доаѓаат во контакт со храната, мониторирање можно присуство на ГМО-храна, микробиолошки критериуми и други опасности во храната, како и евалуација на нивното влијание врз здравјето на човекот.

https://makfax.com.mk/ekonomija/78-милиони-денари-за-откривање-на-пести/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by OPOZICIONER Пон Јан 21 2019, 19:13

Градоначалникот на Бутел на работа со автобус

Градоначалникот на општина Бутел Велимир Смилевски, вчера по препораките на Град Скопје поради енормното загадување на територијата на Скопје го користеше превозот на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје.

TEMA ZA SE - Page 2 Gradonachalnikbutel
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by misterija Пон Јан 21 2019, 21:10

OPOZICIONER напиша:Градоначалникот на Бутел на работа со автобус

Градоначалникот на општина Бутел Велимир Смилевски, вчера по препораките на Град Скопје поради енормното загадување на територијата на Скопје го користеше превозот на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје.

TEMA ZA SE - Page 2 Gradonachalnikbutel

Браво за градоначалникот..жив среќен е што уштедил бензин и искористил беплатен превоз.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Dino Пон Јан 21 2019, 21:29

A so da ne odi slucajno so negova kola na rabota pa da zastedi i bas mu e kef da se pika u avtobusot, populizam cist kako koga se vozese Gruevski so ministrite i kupuvase gevrek.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Luxor Пон Јан 21 2019, 22:17

Јакиа дискусија нема што. Ако оди со градски се рекламира, ако оди со кола загадува, само да се мрчело за нешто.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Bosonoga Вто Јан 22 2019, 11:49

najdobrata ministerka vo cela vlada, najmnogu raboti.

Царовска: Лицата со попреченост мора да ги остварат своите права како и сите други граѓани

https://kanal5.com.mk/articles/363387/carovska-licata-so-poprechenost-mora-da-gi-ostvarat-svoite-prava-kako-i-site-drugi-gragjani
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Dino Саб Јан 26 2019, 18:25

Dogodina klucna ke bide 2020 godina i taka u beskraj i se narodot ke bide kriv.

Макрадули: 2019 година клучна во борбата со загадувањето
Оваа, 2019-та е клучна година во борбата со аерозагадувањето, порача денеска заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули на одбележувањето на Денот без возила на фосилни горива.

https://kanal5.com.mk/articles/363958/makraduli-2019-godina-kluchna-vo-borbata-so-zagaduvanjeto

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

TEMA ZA SE - Page 2 Empty Re: TEMA ZA SE

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот