Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by osa on Нед Ное 04, 2018 8:43 am

ПРОЕКТ НА СВЕТСКА БАНКА
За четири години нови 7.500 деца ќе се вклучат во градинките
Во наредните четири години во градинките ќе бидат вклучени 7.500 деца. Тоа ќе биде овозможено со проектот што го финансира Светска банка со 30 милиони евра за детска и социјална заштита, што ќе го спроведува Министерството за труд и социјална политика.


Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска оцени дека со проектот и вклучувањето на овие 7.500 деца ќе се зголеми до 50 проценти вклучувaњето на децата од три до шест години во предучилишно образование што е индиктор во програмата на Владата.

Проектот е насочен кон подобрување на претшколското образование, зголемување на неговиот опфат, како и подобрување на квалитетна социјална и детска заштита.

Опфатот на децата во градинките во Македонија е околу 30 проценти и целта е опфатот да изнесува 50 проценти.

Проектот со Светска банка ќе се спроведува до 2024 година, а целта е покрај поголем опфат на децата и развој на нови стандарди за социјални услуги, интеграција на социјалните надоместоци и социјалните услуги, подобрување на стручниот капацитет на воспитувачите и на социјалните работниции промовирање на наставни методи во чиј центар е детето.

Во Македонија во 28 главно рурални општини нема државни градинки, а стапката на запишување на децата во предучилишно образование е шест пати поголема во однос на руралните подрачја.

Проектот ќе придонесе и за подобрување на човечкиот капитал и подобрување на вештините на што има влијание и предучилишното образование кое е важно за развојот на децата. Она во што треба да инвестираат земјите од регионот, вклучително и Македонија е токму развојот на човечкиот капитал, бидејќи податоците покажуваат дека потенцијалната продуктивност во просек во регионот се движи околу 65 отсто, додека во Македонија индексот е 0,53 проценти или 53 отсто од потенцијалната продуктивност. Во земјите од ЕУ потенцијалната продуктивност е 75 отсто.

Министерот за финансии Драган Тевдовски на конференцијата на која беше објавен почеток на проектот рече дека Македонија мора да инвестира во човечкиот капитал и дека токму тоа ја потврдува реформата што интензивно ја води Министерството, а тоа е директно вложување во социјалната заштита во оние коишто се најранливи, но исто така вложување и во предучилишно образование инфраструктурно, но и во зголемување на квалитетот и капацитетот на воспитувачите во градинките.

Училишното образование секаде во светот покажува дека ако инвестирате во првите пет години вие имате подобри резултати во основното, подобри резултати во средното и многу попродуктивни граѓани понатаму на пазарот на трудот.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15824
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by osa on Нед Ное 04, 2018 8:45 am

interesno najbitni bile prvite pe godini za ponatamoshen uspeh na livchnosta .....a zoshto togash vo obrazovanieto se pogolemi platite od onie na kadarot vo gradinkite??? eve i vchera imashe baranje za zgolemuvanje na platite na nastavnicite vo uchilishtata !

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15824
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by osa on Нед Ное 04, 2018 8:45 am

interesno najbitni bile prvite pe godini za ponatamoshen uspeh na livchnosta .....a zoshto togash vo obrazovanieto se pogolemi platite od onie na kadarot vo gradinkite??? eve i vchera imashe baranje za zgolemuvanje na platite na nastavnicite vo uchilishtata !

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15824
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by osa on Нед Ное 04, 2018 9:11 am

eve ja vesta za baranjeto za povisoki plati ama vo obrazovanieto ,a gradinkite ke si "skapat" vo socijala i trud ,kako da ne obrazuvaat ...

Независниот синдикат на образование и наука бара 20 отсто повисоки плати
03.11.2018 | 17:52МакедонијаПрочитано: 766


Дваесет отсто зголемување на платите во образованието бараа независниот синдикат за образование и наука.

На ресорното министерство му порачаа дека потребно е од зборови да се премине на дела за унапредување на ресорот.

Од Владата пак со став дека платите и за наставниците се зголемени за пет отсто и постепено се оди кон подобрување на состојбите.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15824
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by Bosonoga on Нед Ное 04, 2018 9:56 am

Tie od vcera sto se deklariraat kako nezavisen sindikat se dpmneovski crepovi formirani 2018 godina ne se nikakov sindikat tuku partiski poltroni.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 851
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by трендафил on Нед Ное 04, 2018 5:54 pm

Ако во образованието платата биде во висина на просечната плата што ја вети СДСМ, покачувањето треба да е поголемо од 20%.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by luxor on Нед Ное 04, 2018 8:18 pm

Ветувањето беше дека просечната плата ќе ја достигне таа вредност до крајот на мандатот. До тогаш има уште две години па како ит можеш да знаеш дека за тие две години образование нема да го достигне тој просек.
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by трендафил on Нед Јан 13, 2019 3:00 pm

Значи ли ова нови 7.500 дечиња вакцинирани со МРП вакцина порано отколку што тоа е медицински препорачливо за да можат да бидат запишани?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by трендафил on Пон Мај 06, 2019 3:02 pm

Додека да ги изгради власта градинките сегашните дечиња ќе пораснат, а наталитетот толку се намалува што нема да има потреба од нови градинки. Доколку градинките не се прават за бегалците од Азија и Африка.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by nino on Пон Мај 06, 2019 5:47 pm

Тие деца треба некој да ги направи. А бидејќи младите масовно бегаат од овде, од каде тие нови 7500 деца.
Гласачкото тело, бабите и дедовците, не прават деца.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by трендафил on Пон Мај 06, 2019 6:15 pm

Да се раѓаа деца кога власта ги „дупи“ граѓаните ќе имавме огромен наталитет.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by трендафил on Нед Aвг 04, 2019 10:50 pm

Ајде да прашам колку од најавените градинки се изградени или почнати со градење. Ако се градеа не ќе имаше катастрофално ниска сума на пари потрошени за инвестиции во кои спаѓаат не само патишта, туку и градинки, училишта, болници, театри и друго.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by Teo on Нед Aвг 04, 2019 11:34 pm

Pa neli ne se ragjale deca ako vlasta ne ve dupi? Ushte eden dokaz deka vlasta na SDSM e narodna a ne dupachka kako onaa na dpsne.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by трендафил on Сре Aвг 07, 2019 8:08 pm

Прашањето беше колку од тие наводни градинки се градат и со кое темпо тече градењето ако воопшто го има. Да се градат толку градинки процентот на потрошени пари за инвестиции ќе беше на нормално ниво, 50% за половина година. Не 20%.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by Teo on Сре Aвг 07, 2019 8:12 pm

Izgradbata e vo najava. Dali kje se ostvari kje vidime.

Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by трендафил on Сре Aвг 07, 2019 8:24 pm

Во најава беше и дека нема да има промена на уставното име. Имаше најава и за наводно крадење на 500 милиона евра годишно, па гледам дека Клиничкиот центар во најава не се прави од тие наводно крадени пари, туку ќе се зема кредит. Значи ли тоа дека и сега се крадат 500 милиона плус дополнителните приходи (на пример од зголемени акцизи за дизел гориво) или се работело за лага. А кој лаже тој и краде, вели поговорката.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by Teo on Сре Aвг 07, 2019 8:43 pm

Pa kradevte. A sega tie pet milijardi shto vie gi krdevte khe bidat investirani za dobroto na narodot. Ete kade se.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by трендафил on Сре Aвг 07, 2019 8:46 pm

Кога ќе ги инвестирате. После 10 години ли. Зошто вчера владата не задолжи со нови 17 милиони евра ако има пари во буџетот?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by Teo on Сре Aвг 07, 2019 8:52 pm

Sekoja godina tvojot idol Grujoshesku zemashe krediti a parite gi kradevte. Sega barem odat na vistinsko mesto, za dobrobit na narodot.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by трендафил on Сре Јун 17, 2020 7:56 pm

СДСМ изгледа ќе го заврши мандатот без ниту едно дете (нула деца) во градинките. Наместо да се зголеми бројот за 7.500 дечиња.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА Empty Re: НОВИ 7500 ДЕЧИЊА ВО ГРАДИНКИТЕ -НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот