Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Христијанство

+6
Фири1
Пат
reiter
kiBik
osa
tmoro
10 posters

Страна 7 of 14 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 10 ... 14  Next

Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Пет Апр 24 2015, 11:55

mumley напиша:Естир, се замислив над едно прашање. Што со хомосексуалците? Апостол Павле спомнува дека меѓу христијаните има и такви, но се откажале од тоа заради бога. Но како ние треба да се поставиме во денешно време? Дса ги осудуваме? Да ги изолираме? Да ги прогласиме за болни? треба ли да ги прифатиме како нешто нормално во нашата средина? Што навистина ни налага да направиме христијанската љубов?

Писанието е категорично: това е мерзост и гнусота.

Ние обаче не може да сме съдници - нямаме такова право, пълномощно. По-добре да се занимаваме със собствените си грехове, не с людските.

Аз лично се отнасям толерантно към тези хора, при все, че намирам тва за извращение. Ма не ми е работа, мисля си, да се занимавам с интимния живот на хората.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Гостин Пет Апр 24 2015, 15:23

Естир, дали толерантноста оди дотаму да дозволиме бракови помеѓу хомосексуалците, или уште подалеку, да им дозволиме да посвојуваат деца, како што некаде им е дозволено? Да организираат паради со кои ќе ја промовираат хомосексуалноста? Да им овозможуваме права, кои и онака би ги имале како нормални луѓе? Мислам дека сепак некаде треба да се постави граница. Да, не ми е работа да се занимавам со личниот живот на луѓето, но дали треба да бидам пасивен кога тие самите ми го набиваат нивниот личен живот пред нос? Кога наместо приватниот шивот да го чуваат како своја приватност, тие јавно го објавуваат? Какво влијание ќе има животот врз дете посвоено од хомосексуални родители? Нели е уште од старт осудено на погрешно воспитување и животна ориентација? Можеби звучам како инквизитор, но не сум јас тој што сака со сила да навлезе во нивните животи.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by kiBik Пет Апр 24 2015, 20:00

Znaesh sho druzhe mumley? Preku ... mi e koj kako se zadovoluva. Samo da ne e peder po dusha...
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by корисТник Пет Апр 24 2015, 20:27

A по срце може?

корисТник

Број на мислења : 37
Join date : 2015-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Пет Апр 24 2015, 21:05

mumley напиша: Мислам дека сепак некаде треба да се постави граница. Да, не ми е работа да се занимавам со личниот живот на луѓето, но дали треба да бидам пасивен кога тие самите ми го набиваат нивниот личен живот пред нос? Кога наместо приватниот шивот да го чуваат како своја приватност, тие јавно го објавуваат?  

И кво предлагаш като активност? Да ги тепаме ли? Very Happy

Види, сериозно....лично аз не се имам в право никакви граници на никого да поставям. Който иска да си е гей и да го демонстрира - ми нека. На неговата си съвест и отговорност е. Веднъж имах подобна дискусия с един гей (в един форум - християнски) и той се опитваше да изкара, че видиш ли Писанието тва, онва...абе въртеше по целесъобразност да си изкара, че е ОК с гейството си спрямо Писанието. Ми и не е. Ма не е моя работа неговото гейство. Та тва му и казах - щот най мразя да си кривя душата.


Много лесно се сочат людските кусури, хеле такива, към които човек няма как да е причастен. Ма като се загледа в свойте си грехове.....мое се окаже, че е по-зле от някой гей.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by kiBik Пет Апр 24 2015, 21:10

корисТник напиша:A по срце може?
Ne znam... ne sum psihiatr.... No.... ako treba kje pomagame... ti samo kazhi???
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Гостин Саб Апр 25 2015, 11:35

Не, не предлагам да ги тепаме. Само прашувам што правиме ако, еве откриеш дека твој пријател е хомосексуалец? Продолжуваш како ништо да не се случило? Се оддалечуваш од него, и повеќе не го сакаш за пријател? Такви работи.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by osa Саб Апр 25 2015, 11:52

mumley напиша:Естир, дали толерантноста оди дотаму да дозволиме бракови помеѓу хомосексуалците, или уште подалеку, да им дозволиме да посвојуваат деца, како што некаде им е дозволено? Да организираат паради со кои ќе ја промовираат хомосексуалноста? Да им овозможуваме права, кои и онака би ги имале како нормални луѓе? Мислам дека сепак некаде треба да се постави граница. Да, не ми е работа да се занимавам со личниот живот на луѓето, но дали треба да бидам пасивен кога тие самите ми го набиваат нивниот личен живот пред нос? Кога наместо приватниот шивот да го чуваат како своја приватност, тие јавно го објавуваат? Какво влијание ќе има животот врз дете посвоено од хомосексуални родители? Нели е уште од старт осудено на погрешно воспитување и животна ориентација? Можеби звучам како инквизитор, но не сум јас тој што сака со сила да навлезе во нивните животи.
vo potpolnost se soglasuvam so tvoite sogleduvanja .samo ke povtoram ,nivniot zivot e nivni i mene voopshto ne me interesira ,dokolku moze kako TAKOV da se prilagodi na" normite"na ziveenje na obichnite luge ,vo red, ako pak  neshto mu nedostasuva sepak ne e vina na opshtestvoto ,odnosno na mnozinstvoto gragani ,a deka toa ke bide taka TOJ/TAA trebal/la da go znae ushte pri pochetokot na formiranjeto na sopstvenata seksualna opredelba ....mozebi chudno zvuchi ,no jas smetam deka opredelbata e samo neshto shto TOJ /TAA go "proizvel" a ne deka tie kako lichnost go poseduvale ...
eden mnogu poznat makedonski psiholog ja ima iskazano slednava misla :" sekoe dete e proizvod na roditelot" 
objasnuvanjeto negovo na ovaa misla e deka sekoe dete se raga bez nikakvi poroci ,toa ne se raga kako pushach ,nitu pie ,nitu se kocka ,nitu pak se raga kako homoseksualec... i.t.n. ,shto roditelot ke proizvede znachi shto ke mu dozvoli ,a shto ne ,kolku ke se izbori da ne bide negovoto dete vo sluchajov homoseksualec ,toa zavisi od roditelot ne od deteto ,neli toa se raga chisto kako solza bez nitu eden negov porok ,zatoa ke povtoram homoseksualnosta e "proizvod " ne neshto koe e vrodeno !


Последната промена е направена од osa на Саб Апр 25 2015, 16:05. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16510
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Саб Апр 25 2015, 15:51

mumley напиша:Не, не предлагам да ги тепаме. Само прашувам што правиме ако, еве откриеш дека твој пријател е хомосексуалец? Продолжуваш како ништо да не се случило? Се оддалечуваш од него, и повеќе не го сакаш за пријател? Такви работи.

Ми не съм имала такъв приятел /не се е случвало просто/, но се замислих хипотетично....ами, да - изобщо не бих засягала тази тема, нито бих показала някакво различно отношение, нито бих се отдалечила....не и по такава причина.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Гостин Саб Апр 25 2015, 18:26

Естир напиша:

Ми не съм имала такъв приятел /не се е случвало просто/, но се замислих хипотетично....ами, да - изобщо не бих засягала тази тема, нито бих показала някакво различно отношение, нито бих се отдалечила....не и по такава причина.

Esther, mislam deka na toa ima vlijanie i sredinata vo koja zhiveesh...Ako nekoj zhivee vo nekoe malo mesto, kade malogragjanshtinata e na visoko nivo, dvapati kje pomisli prd da se druzhi so lichnost koja se deklarira kako gej...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Саб Апр 25 2015, 18:33

Teo напиша:
Естир напиша:

Ми не съм имала такъв приятел /не се е случвало просто/, но се замислих хипотетично....ами, да - изобщо не бих засягала тази тема, нито бих показала някакво различно отношение, нито бих се отдалечила....не и по такава причина.

Esther, mislam deka na toa ima vlijanie i sredinata vo koja zhiveesh...Ako nekoj zhivee vo nekoe malo mesto, kade malogragjanshtinata e na visoko nivo, dvapati kje pomisli prd da se druzhi so lichnost koja se deklarira kako gej...

Сигурно е така. Нека пак да повторя - аз смятам този избор (защото това е избор, независимо дали е бил психически повлиян) за патологичен и намирам демонстрирането на тази патологичност за неособено тактично.
От друга страна, намирам, че не бива да бъдат подлагани на тормоз от обществото.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Гостин Саб Апр 25 2015, 18:37

Se soglasuvam so tebe...Samo sakav da kazham deka i samata sredina na zhiveenje, ponekogash vlijae na nasheto odnesuvanje...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by osa Сре Апр 29 2015, 18:20

Гостин напиша:Se soglasuvam so tebe...Samo sakav da kazham deka i samata sredina na zhiveenje, ponekogash vlijae na nasheto odnesuvanje...
chovekovoto odnesuvanje e zbir od mnogu neshta ,i pod vlijanie na mnogu neshta !

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16510
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Гостин Саб Мај 09 2015, 10:45

Одамна не сум бил на форум. Сте ја запоставиле темата. Но еве, едно прашање. Не убивај, е една од десетте божји заповеди, но како што тргнало фамилијата ќе не внесе во граѓанска војна, ако народот не се свести на време и не излезе масовно да и стави крај на диктатурата. Што ако некој се најде во ситуација неговиот, и животот на неговите најблиски да биде загрозен? Има ли право да убие/ва во самоодбрана и одбрана на она што му е свето, животот, семејството, народот, државата? Знам дека некои цркви, како јеховините сведоци не сакаат да носат оружје, но исто така знам и дека радо би биле под заштита на оние другите, кои би убивале за да ги одбранат и нивните животи. Која би била вистинската постапка во една таква ситуација? Око за око, одбрана на сопствениот и животите на останатите по цена на прекршување на божјата заповед, или свртување и на другиот образ, и надевање на божјата заштита, додека ти ги масакрираат најблиските, и додека не дојде твојот ред?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by osa Саб Мај 09 2015, 10:54

mumley напиша:Одамна не сум бил на форум. Сте ја запоставиле темата. Но еве, едно прашање. Не убивај, е една од десетте божји заповеди, но како што тргнало фамилијата ќе не внесе во граѓанска војна, ако народот не се свести на време и не излезе масовно да и стави крај на диктатурата. Што ако некој се најде во ситуација неговиот, и животот на неговите најблиски да биде загрозен? Има ли право да убие/ва во самоодбрана и одбрана на она што му е свето, животот, семејството, народот, државата? Знам дека некои цркви, како јеховините сведоци не сакаат да носат оружје, но исто така знам и дека радо би биле под заштита на оние другите, кои би убивале за да ги одбранат и нивните животи. Која би била вистинската постапка во една таква ситуација? Око за око, одбрана на сопствениот и животите на останатите по цена на прекршување на божјата заповед, или свртување и на другиот образ, и надевање на божјата заштита, додека ти ги масакрираат најблиските, и додека не дојде твојот ред?

i nie so netrpenie te chekavme da se vratish ! dobro e shto si tuka ,uzivam da te chitam ,imaj ubav prestoj na Melnica !
bi sakala da slushnam odgovor od Estir (kako najkompetentna lichnost )na tvoite prashanja !

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16510
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Саб Мај 09 2015, 18:18

mumley напиша:Одамна не сум бил на форум. Сте ја запоставиле темата. Но еве, едно прашање. Не убивај, е една од десетте божји заповеди, но како што тргнало фамилијата ќе не внесе во граѓанска војна, ако народот не се свести на време и не излезе масовно да и стави крај на диктатурата. Што ако некој се најде во ситуација неговиот, и животот на неговите најблиски да биде загрозен? Има ли право да убие/ва во самоодбрана и одбрана на она што му е свето, животот, семејството, народот, државата? Знам дека некои цркви, како јеховините сведоци не сакаат да носат оружје, но исто така знам и дека радо би биле под заштита на оние другите, кои би убивале за да ги одбранат и нивните животи. Која би била вистинската постапка во една таква ситуација? Око за око, одбрана на сопствениот и животите на останатите по цена на прекршување на божјата заповед, или свртување и на другиот образ, и надевање на божјата заштита, додека ти ги масакрираат најблиските, и додека не дојде твојот ред?

Изказвам съвсем частнота си позиция без никаква претенция да е правилна. Аз лично ще браня дома си, близките си, родината си, ако трябва да е с оръжие - с оръжие! Да пази Господ да не се налага, но всеки има право да се защитава, ако бъде нападнат.

Не става дума за мъст, а за отбрана.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Гостин Саб Мај 23 2015, 01:15

Здраво Естир. На кратко наминав на форум па сакав да ти кажам дека се согласувам со тебе. Ако навистина ги сакаме нашите блиски, ќе ги одбраниме од опасноста и по цена да го изгубиме вечниот живот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Гостин Саб Мај 23 2015, 09:52

Ne sakam da se nametnuvam kako portparol na Esher, no mi se chini deka taa go zastapuva stavot deka nema da go izgubime vechniot zhivot dokolku gi zashtituvame nashite bliski.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Саб Мај 23 2015, 11:14

Тео напиша:Ne sakam da se nametnuvam kako portparol na Esher, no mi se chini deka taa go zastapuva stavot deka nema da go izgubime vechniot zhivot dokolku gi zashtituvame nashite bliski.

О, да.

Много важно е да се запомни, че Бог спасява и вечният живот ни е подарък от Него.  Това е нещо, към което ние нямаме грам заслуга.

Онова, което е от значение, е нашата искреност към Бог, мисля, че това е, което Той най-много цени. Пълна искреност в отношението към Него. Чистота по сърце (което точно това означава - искрено сърце).
Не може да Му пробутваме.....някакви свои заслуги, пък колко сме послушни и добри, пък как не защитаваме близките си, пък как ги защитаваме, пък....

Христос беше казвал, че каква по-голяма любов може има от тая да се жертваш за приятелите си.

В 1 Тимотей е записано, че ако някой не мисли за своите, а най-вече за домашните си, той се е отрекъл от вярата, и от безверник е по-лош.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Саб Мај 23 2015, 11:35

Освен това в Стария завет има много, ама много примери, които показват, че законната самозащита не се наказва, т.е. й се отдава право. Сега не ми се цитира (мога, ако някой има интерес), но категорично ясно става, че човек има право на законна самозащита - както на дома си, така и на народа си.

Има и в Новия завет относно "органите на реда" Very Happy
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Нед Мај 24 2015, 11:52

Нещо, свързано с днешния светъл празник на Словото и Писмената.

http://bible.netbg.com/bible/library/docs/Articles/bible.htm

Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Гостин Вто Јун 16 2015, 18:34

Естир, зарем не мислиш дека бог ни дал премногу слобода, и дека треба да биде поприсутен меѓу нас на земјата, ако сака некако да помогне. Инаку се останува само на зборови и празни заложби.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Вто Јун 16 2015, 20:36

mumley напиша:Естир, зарем не мислиш дека бог ни дал премногу слобода, и дека треба да биде поприсутен меѓу нас на земјата, ако сака некако да помогне. Инаку се останува само на зборови и празни заложби.

Бог ни е дал свобода. Свободата на избора. Тя не може да бъде определяна като "много свобода", "малко свобода", свободата или я има, или не я.

И Бог присъства между нас. Изобщо не ни е оставил. Въпросът е дали ние Го искаме между нас, или Го загърбваме. Там, където е загърбен/отхвърлен, Бог не Се натрапва. Но друг се натрапва, използвайки свободата ни.

Не е любов това, което ограничава свободата на избора. А Бог е любов.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Сре Јун 17 2015, 14:59

Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Гостин Пон Јун 22 2015, 11:30

Зарем ти, ако видиш дека едно од твоите деца, им нанесува штета на останатите, не би реагирала? Зарем не би го спречила тоа? Би допуштила ја уништува иднината на останатите?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 7 Empty Re: Христијанство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 14 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 10 ... 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот