Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

4 posters

Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by defo Пет Мај 10 2019, 22:31


Ангелка Пеева Лауренчиќ, сопственик на ПР агенцијата ImagePR, со нејзиниот починат сопруг израбoтија, многу политички кампањи во Македонија, и на Балканот.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by трендафил Нед Мај 12 2019, 19:01

Евроатлантската меѓународна банда наметна систем во кој малите партии не можат да опстанат. Од друга страна со низок одзив на Албанците, како најверни слуги на бандата, секогаш имаат пратеници со најмалку гласови по пратеник и доволно да претегнуваат на политичката вага. За жал Стево Пендаровски не е избран како граѓански политичар туку како дел од чудна коалиција на Албанци и Македонци кои сметаат дека се Словени, а ја мразат најголемата словенска нација - Русија. Поблиски ви се Албанците од Македонците што сметаат дека дел од идентитетот на Македонците е и античка Македонија. Веројатно освестувањето ќе дојде предоцна, кога со години ќе чекаме пред вратите на ЕУ. Дури и ако следната година формално добиеме датум за преговори. Очигледно во ЕУ не сакаат Муслимани, пример е Турција. Дали Албанците се спремни за влез во ЕУ да ја сменат верата со леснотија со која им го сменија званично идентитетот на повеќе Македонци отколку што има Албанци во државата.
Втора причина за тоа што нема трета опција е тоа што партиите се формираат на мафијашка основа, без идеологија, за пусти пари. Затоа се претопуваат кај големите партии - кој ќе плати повеќе. Нај повеќе плаќаат тие што имаат пари, а тоа се странците. Сите партии се легло на странски шпиони, класично кажано. Не знам дали нешто ќе се смени по средбата на Трамп и Орбан, двојца противници на неолибералната, да не кажам неофашистичката длабока држава со Сорос како истакнат претставник.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by Teo Нед Мај 12 2019, 21:21

Ne lazhi megjunarodnata zaednica nema nishto so toa, tvojot nikogash neprezhalen pastir, osudeniot kriminalec vo begstvo Grujoshesku odbi Makedonija da bide edna izborna edinica. Vo takov sluchaj albancite imaat pomalku pratenici (dokaz zhestokoto protivenje na albanskite partii na ova) plus konechno kje beshe razbien monopolot na dpsmne-predavnichka i SDSM a malite partii kje imaa mnogu pogolemi shansi za vlez vo parlamentot. Vsushnost toa e i edinstveniot nachin za pojavuvanje i opstanok na treta opcija na politichkata scena.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by трендафил Пон Мај 13 2019, 11:50

Нема ниту една поважна работа во Македонија во која немало директно мешање на странци. Шесте изборни единици се резултат на Рамковната спогодба што ни ја натурија странците откако воено се консолидиравме и требаше да ги уништиме терористите од ДУИ (тогаш УЧК). Еве ти ги кандидатските листи за изборите во 2002 година на кој се гледа дека има 6 изборни единици, со потсетување дека имаш грешка во чипот, па се што било лошо во Македонија го префрлаш на сметка на Груевски, а се што е добро на Заев.
http://izbornaarhiva.mk/dokumentacija/Парламентарни%20избори%202002/3_Кандидатски%20листи/Kandidatski%20listi_Parlamentarni%20izbori%202002.xlsx

П.С.: Мислам дека не лажеш свесно, туку дека не ги познаваш работите. Побарај си податоци на интернет, а ако веќе го користиш не се врзувај само за еден извор на информации. Ако прелистуваш и 50 сајтови платени од Сорос имаш само една иста информација.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by Teo Пон Мај 13 2019, 12:04

Premnogu si glup za da mozhesh tolku da lazhesh tolku kolku shto jas mozham da gi pobivam tvoite lagi.

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева 110
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by трендафил Пон Мај 13 2019, 12:36

Предлогот на СДСМ е последица на резултатите од претседателските избори. Со една единица како на претседателските победи Стево Пендаровски. Со овие резултати на парламентарни ВМРО ќе имаше повеќе пратеници. Се игра и на кусото паметење на гласачите на СДСМ. И Албанците ќе бидат против една изборна единица, па ќе се пропагира дека ВМРО е во сојуз со Албанците, а ќе се заборави дека 100% Албанци гласаа за кршење на човековите права на Македонците (за создавање преспански македонци) и за Пендаровски.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by Teo Пон Мај 13 2019, 12:47

Ne se pravi glup so sila, jas go tvrdev ova:  
tvojot nikogash neprezhalen pastir, osudeniot kriminalec vo begstvo Grujoshesku odbi Makedonija da bide edna izborna edinica
za shto dokazhav deka e tochno, za razlika od tvojata glupa laga:  
имаш грешка во чипот, па се што било лошо во Македонија го префрлаш на сметка на Груевски, а се што е добро на Заев.

I ako ne si totalno glup kje prestanesh da se samodozakopuvash. Twisted Evil
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by трендафил Пон Мај 13 2019, 13:38

Извини, во овој случај ти работел чипот, но бидејќи ретко се случува такво нешто не обрнав внимание на датумот. Не верував дека симпатизер на партија што гледа во сегашноста и иднината, а не во минатото ќе се повикува на историја. Не ги знам причините, но штом СДСМ барал една изборна единица имал некоја ујдурма на ум. На тие избори ни со една изборна единица не би имало пратеник од помала партија. Шанси на малите партии, но и на поединци им дава мнозинскиот систем во кој се гласа и за човек, а не само за партија. Но тоа повторно не им одговара на Албанците затоа што живеат во етнички гета, па ќе имаат помалку пратеници за уцени. И евроатлантската меѓународна банда нема да може да ги користи за уцени врз Македонците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by Luxor Пон Мај 13 2019, 16:44

трендафил напиша:Извини, во овој случај ти работел чипот, но бидејќи ретко се случува такво нешто не обрнав внимание на датумот. Не верував дека симпатизер на партија што гледа во сегашноста и иднината, а не во минатото ќе се повикува на историја.

Фатен во лага се обидуваш да се извлечеш со глумење лудило и навреди. Сепак морам да признаам дека барем си го напишел зборчето "извини" па затоа ќе ти дадам добронамерен совет. Колку помалку лажеш (и мислиш дека нема да те фатат) толку помалку ќе мораш да се извинуваш.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by трендафил Пон Мај 13 2019, 19:03

Форумите и служат за размена (проверка) на информациите и мислењата. Гледам посебно задоволство на овој форум е ако погрешам јас, но не ми пречи тоа. Од друга страна задоволство ви е кога ве лаже Заев. Јас имам доблест да признам кога ќе погрешам. Не сум Бог црпнат од нива затоа што сум роден во Скопје, кај што нема ниви, а само Боговите се безгрешни. Очигледно не ме сметаш за еднаков со другите на форумов затоа што никогаш не си реагирал кога некој се обидува мене да ме навреди. Не се навредувам затоа што веќе се знаеме па точно знам од кого што може да очекувам. Јасно ми е и дека Сорос успеа форумите и социјалните мрежи да ги претвори во гладијаторска арена кај што на тој што мисли спротивно му се посакува се најлошо. Јас, да напишам повторно, сум за мнозински систем во кој ќе се кандидираат локални жители, што ќе бидат вистински народни претставници и кои нема да можат да бидат слепи послушници на лидерите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by Teo Пон Мај 13 2019, 19:45

Kako kje prepoznaesh chlen na kriminalna organizacija? Predlaga izbirachki sistem vo koj najlesno mozhe da se manipulira so glasovite na gragjanite. Voedno do smrtt e uplashen od model koj bi ovozmozhil maksimalna transparentnost i minimum manipulacii kako shto e proporcionalen so edna izborna edinica i otvoreni izbirachki listi. I normalno kako papagal go povtoruva i poddrzhuva toa shto negoviot pastir kazhal deka go saka.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by трендафил Пон Мај 13 2019, 19:57

А што му пречи на мнозински модел во кој шанса има да стане пратеник некој што воопшто не е член на партија и за кого ќе гласаат негови комшии. Ако на една заедничка листа бидат Заев и Ахмети, како што Пендаровски беше заеднички кандидат, многу ми е тешко да поверувам дека Ахмети ќе ги застапува интересите на некој од Делчево, на пример. Заев веќе исполнува повеќе ветувања дадени на гласачите од Липково или Арачиново отколку на остатокот од граѓаните на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by Teo Пон Мај 13 2019, 20:02

Toa shto go imavme i se pokazha deka e najlesen za manipuliranje i kradenje na glasovi. So otvoreni listi partiite kje bidat primorani da kandidiraat soodvetni lichnosti a so nizok izboren prag pomalite partii drastichno gi zgolemuvaat shansite za vlez vo parlamentot. Tochno zatoa sega od pozicija na vlast SDSM dobi amnezija.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by трендафил Пон Мај 13 2019, 22:10

Со мнозински систем не гласаме за листа туку за поединец. Има 120 изборни места (патем мислам дека за Македонија 120 пратеници се многу и треба да ги има помалку) и посебно во помалите места сите ги познаваат кандидатите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by Luxor Пон Мај 13 2019, 22:29

Не си информиран доволно, точно затоа постојат отворените избирачки листи, да можат гласачите да определат кој кандидат без разлика на местото што го има на листата ќе влезе во парламентот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by трендафил Вто Мај 14 2019, 15:14

Да, но партиите, поточно кажано лидерите на партиите определуваат кој ќе биде на листата и ниту еден нема да гласа ниту по сопствена волја, ниту како што сакаат граѓаните и повторно се гласа партиски. На една листа може да се случи сите кандидати да бидат од еден град. Има ли некој во СДСМ што се смета потомок на Александар, а да е пратеник или да бил на пратеничка листа?
Не знам кога некоја партија во Македонија ќе избере раководство со непосредно, тајно гласање, на сличен начин како што избираме пратеници или претседател, само без бугарски возови и полнење на кутии. Да не кажам да се распише интерен референдум во партијата како да се гласа за некое поважно прашање. За жал во Македонија бегаме од демократија, затоа што демократијата носи одговорност. Во принцип сакаме диктатор, само да бил добар. Јас не знам дека некогаш и некаде некој диктатор бил добар. Наједноставен одговор зошто во Македонија нема трета опција е затоа што народот не го сака тоа во доволен број. Сигурно е дека не очекува некој Заев да си замине сега од власта и да назначи трета опција. Па веднаш треба да се најде во затвор, нели?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by Luxor Вто Мај 14 2019, 15:47

Партијата која ќе има партиски послушници на листата ќе изгуби. А во парламент ќе влегуваат луѓе од листите кои имаат углед и интегритет. Полека го оставаме зад нас времето на гласање за партии, граѓаните се заситени од лидери или како што ти ги викаш диктатори па се повеќе обраќаат внимание на комплетната понуда, не само на амбалажата. Иако секогаш ќе има полтрони што ќе се понижуваат самите себе величејки ги неспособните лидери и нивните сателити.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by трендафил Вто Мај 14 2019, 16:08

За жал таква е поделеноста што ја создаде Џорџ Сорос кај Македонците што повеќе се гласа врз основа на омраза кон „другите“ дури и ако штетата е поголема од тоа што победиле „нашите“. Кај Албанците првата и единствена партија ПДП не постои, а партијата со киоја влегоа во 21от век е пред гасење. Кај нас ситуацијата е иста како на почеток на плурализмот. ВМРО победи на изборите, а СДСМ е на власт со коалиција со Албанците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by Teo Вто Мај 14 2019, 19:11

трендафил напиша: За жал во Македонија бегаме од демократија, затоа што демократијата носи одговорност. Во принцип сакаме диктатор, само да бил добар. Јас не знам дека некогаш и некаде некој диктатор бил добар. Наједноставен одговор зошто во Македонија нема трета опција е затоа што народот не го сака тоа во доволен број.

Za chudo golemo konechno i ti da napishes neshto vistinito.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by трендафил Пет Мај 24 2019, 10:46

Teo напиша:Premnogu si glup za da  mozhesh tolku da lazhesh tolku kolku shto jas mozham da gi pobivam tvoite lagi.

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева 110
Одговорот зошто СДСМ сака една изборна единица е во последната вест на сликата, на Радио слободна Европа. Помалите партии се за една изборна единица, а СДСМ е помала од ВМРО. За да има стабилна власт во некои земји, Грција на пример, победникот добива бонус пратеници. Ако влезат 20 партии во парламентот со месеци не ќе може да се формира влада и ќе има страшна корупција за купување пратеници. Подобро е како сега кога една партија владее и на државно и на локално ниво и има претседател од своите редови. Веднаш знаеме кој е виновен, за жал не сме имале ситуација да гледаме кој е заслужен, за ситуацијата во државата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by Luxor Пет Мај 24 2019, 19:18

Си лажел дека меѓународната заедница забранува Македонија да биде една изборна единица наспроти тврдењето дека на тоа се противи твојот пастир Грујошеску. Те фатиле со спуштени гаќи па сега се обидуваш да го скриеш тоа. Затоа во случајов е неважно зашто СДСМ сака една изборна единица. Далеку поважно е дека си фатен во лага и што сите кои го читаат форумот можат да видат зошто зло како вас не смее да се врати на власт.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by трендафил Пет Мај 24 2019, 21:22

Немало изборен закон или било кој друг закон во Македонија без натурање од евроатлантската меѓународна банда. Тие си ги менуваат законите како што им одговара на нив. ВМРО може да ги загуби изборите само во една опција - сите против ВМРО. Во моментов тоа е поголема заслуга на Али Ахмети и Зоран Заев отколку на Мицковски.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by Luxor Нед Мај 26 2019, 17:11

Гладна кокошка просо сонува а дпмне-оФците победа на избори. Ќе бидете прегазени од страна на СДСМ и тоа ќе биде крајот на вашето стадо.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева Empty Re: Зошто на нашата политичка сцена не заживеала трета опција – разговор во Студио 1-Ангелка Пеева

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот