Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЗОШТО НЕТРЕБА ДА ЈА ....

Go down

ЗОШТО НЕТРЕБА ДА ЈА .... Empty ЗОШТО НЕТРЕБА ДА ЈА ....

Пишување by osa Пон Ное 05 2018, 19:11

Еве зошто не треба да ја фрлате кората од портокал


Докажано е дека кората од портокал има повеќе ефект на подобрување на здравјето отколку самиот плод на ова овошје.

Содржи повеќе калциум, дури два пати повеќе отколку јадрото и со тоа ги зајакнува коските. Исто така, поради високата содржина фалавоноиди, кората на ова медитеранско овошје го регулира крвниот притисок и го намалува лошиот холестерол.Исто така, поради споменатиот антиоксиданс, многу е делотворна во первенција од канцер.

Богата со витамин Ц, кората од портокал е една од најздравите намирници кои ги фрламе.Бидејќи вкусот не е сладок колку и самиот плод, можете да ја користите рендана во салати, дури и да подготвувате чај.

Придобивките од сокот од портокал:

Антиоксидансите кои ги содржи сокот од портокал помагаат во регулирање на дигестивниот систем и на метаболизмот со што се спречува непотребното задржување на течности во организмот,а помагаат и при исфрлањето на штетните масти.

Со пиење на само една чаша 100% сок од портокал без додаден шеќер и без конзерванси директно ќе придонесете кон подобрување на вашето здравје.Една чаша сок од портокал задоволува 25% од дневната потреба на витаминот Ц во вашиот организам, витамин што преставува неизоставен дел кој помага во зацврстување на коските, одржување на кожата во најдобра состојба и директно влијае во подобрување на имунолошкиот систем во борбата со сезонските вируси и инфекции.

Портокалите содржат природни состојки кои помагаат во намалување на ризиците од срцеви заболувања и аритмија, а постојат и истражувања кои велат дека портокалот помага во намалувањето на ризиците од појава на повеќе типови на карцином.

Некои од состојките на 100% сок од портокал помагаат во намалувањето на создавањето на ЛДЛ холестеролот во телото, со што се намалува ризикот од појави на проблеми со срцето.Вива, 1 литарскиот 100% сок од портокал е произведен од 12 сочни портокали. Без додаден шеќер и без конзерванси, Вива 100% сок од портокал овозможува одличен почеток на денот, помага во воспоставувањето баланс во исхраната и исполнува со чувство на свежина која се преточува во пријатно и среќно расположение кое ќе ве води низ денот.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16216
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот