Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЗАДУШНИЦА Е ВО САБОТА НА 15 ЈУНИ 2019 Г

Go down

ЗАДУШНИЦА Е ВО САБОТА НА 15 ЈУНИ 2019 Г  Empty ЗАДУШНИЦА Е ВО САБОТА НА 15 ЈУНИ 2019 Г

Пишување by EVITA Сре Јун 12 2019, 00:14

[size=38]Отец Бобан: Не оставајте храна на гробовите, не ноќевајте на гробишта[/size]


 

 

 

ЗАДУШНИЦА Е ВО САБОТА НА 15 ЈУНИ 2019 Г  Htrsdzj-222028Православните христијани во сабота ги празнуваат Задушница и Духовден.
Отец Бобан Митевски, свештеник во црквата „Св. Николај Чудотворец“ во Аеродром објаснува што е Задушница, а што Духовден, кога се оддава помен на починатите и зошто тоа се прави.
Црквата апелира дека треба да престане раздавањето на храна на гробовите за Задушница и ноќевањето на гробишта. Зошто тоа не треба да се прави и како правило се одбележува овој празник, слушнете во краткото интервју со отецот.https://sitel.com.mk/sites/default/files/styles/large/public/article/teaser-images/2019/juni/htrsdzj-222028.jpg?itok=_1yDcJ8Q

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот