[size=30]Германската канцеларка Ангела Меркел најверојатно боледува од некоја болест, прогнозираат експертите откако два пати во десет дена неконтролирано се тресеше пред камерите. Меѓутоа, слично нешто се случи и во четвртокот додека стоеше покрај германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер на церемонијата за поставување нов министер за правда.