Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SDSM "Na prav pat"

Go down

SDSM "Na prav pat" Empty SDSM "Na prav pat"

Пишување by Bosonoga on Нед Окт 13, 2019 10:43 am

Tribinata vo Stip.

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by Bosonoga on Нед Окт 13, 2019 10:44 am

I taa vo Kumanovo.

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by osa on Нед Окт 13, 2019 12:03 pm

Mnogu ubavi vesti od tribinata vo Kumanovo ...poeftinuva zeleniot karton ,ke shetame so koli ,i poeftinuva registracijata na vozila ....bravo premiere

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by Kalinda on Нед Окт 13, 2019 8:53 pm

Како може 
да величате некој 
како него ?
Аболициран крадец?
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by Bosonoga on Саб Окт 19, 2019 1:06 pm

Denesniot pres na premierot.

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by TRAJCHE on Саб Окт 26, 2019 7:21 pm

sekoja ches ,zborot vazi
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 568
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by osa on Нед Окт 27, 2019 12:36 pm

[size=48]Со стратегија за создавање едно училиште за сите ученици , Град Скопје ја поттикнува меѓуетничката интеграција[/size]
На следната седница на Советот на Град Скопје, советниците ќе ја разгледуваат Стратегијата за меѓуетничка интеграција во образованието, се наведува во соопштението од градот.


[size=16]Град Скопје развива систем на организација на заеднички активности со МИО, а дел од реформите коишто се спроведуваат во образованието не опфаќаат само подобрување на академските знаења, туку и учење коешто помага учениците да се подготват да живеат во мултикултурно општество.
Раководителката на Секторот за образование на Град Скопје, Даниела Адамова, посочи дека токму активностите кои се во насока на промоција на меѓуетничка интеграција во образованието обезбедуваат можности за непосредна интеракција на учениците со различен културен идентитет. И токму овој вид на активности овозможуваат младите да учат едни за други и едни од други, а не да живеат едни покрај други.
Стратегијата има за цел создавање „едно“ училиште за сите ученици, независно од нивната етничка припадност, како и поттикнување и развивање на граѓанската партиципативност на учениците од средните училишта на Град Скопје.
Град Скопје ќе поддржува заеднички наставни активности (заеднички часови) со ученици од различни наставни јазици според планиран обем и разновидност што ќе произлезе од донесените годишни програми на средните училишта, а ќе се однесуваат на МИО во делот на одржување на заедничка настава.
Средношколците преку организираните  меѓуучилишни средби на повеќејазичните и еднојазичните училишта ќе споделуваат искуства и ќе  стекнуваат нови познанства. Кога учениците учествуваат во заеднички активности, тие имаат можност за непосредна комуникација и меѓусебен контакт, меѓусебно запознавање и формирање интерперсонални релации, учење едни за други, едни од други и за намалување на негативните стереотипи и предрасуди за другите.
- Посебен акцент се дава на организирањето на заеднички часови, заеднички секции, екскурзии и приредби. Град Скопје ќе поддржи консултативни и организациски средби со ментори/експерти за планирање на наставата, активности за МИО и слично.
Исто така ќе поддржиме  активности за обезбедување посебна поддршка на учениците коишто изучуваат различен јазик од мајчиниот преку организирани посети на курсеви за јазик, користење интерактивни техники – компјутерски курсеви, ликовни изложби, разни заеднички настани и меѓусебно дружење во текот на наставата и надвор од редовната настава – рече Адамова.
Преку запознавањето со различностите учениците всушност ќе се зближат и ќе  живеат заедно. Сево ова ќе резултира со унапредување на меѓусебните односи и развивање на соработка и заедништво. Овие активности придонесуваат и за интензивирање на неформалната комуникација меѓу учениците надвор од училиштето, што би била повисока цел на Стратегијата за меѓуетничка интеграција во образованието и граѓанската вклученост.
Секако треба да нагласиме дека во Програмата за активности на Град Скопје од областа на средното образование, меѓуетничката интеграција е една од приоритетните цели. Град Скопје во соработка со училиштата е посветен на креирање своја политика за промовирање на меѓуетничка интеграција во образованието и граѓанска вклученост на младите, планира активности според карактеристиките на самите училишта. Во рамките на активностите за меѓуетничка интеграција во образованието ќе се промовира интеракцијата и социјализацијата меѓу учениците од различните заедници/наставни јазици и во еднојазичните и во повеќејазичните училишта.
Во активностите за граѓанска вклученост на младите, тие ќе бидат насочувани и поддржувани да идентификуваат конкретни проблеми во училиштето и заедницата. Потоа, врз основа на нивните заеднички одлуки, младите ќе преземаат иницијативи за акции со цел да се придонесе кон решавање на постојните проблеми и недостатоци на ниво на училиште и заедница.

ПРЕТПЛАТЕТЕ СЕ НА НАШИОТ NEWSLETTER

[/size]

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by osa on Нед Окт 27, 2019 12:40 pm

Заев: Носиме одлуки за да ни ја биде државата
[size=10]Facebook
11TwitterViberMessenger

SDSM "Na prav pat" 2069015010155730065687932510072692445903994o
Ние сме овде да служиме, ние сме овде да носиме храбри одлуки, одлуки кои живот значат за да ни ја биде државата. Ова го напиша премиерот Зоран Заев на Фејсбук.
- Дали сега пак ќе дозволиме да ни ја вратат државата од таму каде што ја извадивме или ќе чекориме внимателно, со храброст, со одлучност, знаејќи дека тоа е вистинскиот пат?, напиша тој.
[/size]

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by osa on Пон Окт 28, 2019 6:47 pm

[size=46]Еден тон јаболки дневно за струмичките основци


 

 

 


[/size]
[size=16]Од денеска во  основните  училишта во Струмица ќе бидат дистрибуирани по 5000 јаболка. Јаболката се наменети за сите ученици во општината  од прво до деветто одделение, а ќе ги добиваат во рамки на проектот ,, Здрав оброк за секое дете,,. Секој ден од понеделник до петок децата ќе добиваат по едно јаболко или вкупно 1 тон дневно. Градоначалникот на општина Струмица вели дека се работи за ужина, односно овошје кое треба да иницира промени во начинот на исхраната на децата.
,,Мислам дека овој проект содржи многу потенцијал. Јас се надевам дека најправилно ќе биде разбран од родителите, педагозите и од наставниците и дека ќе придонесе во една заедница, заеднички децата да се стимулираат да ги променат своите навики и по здраво да се хранат. Секако, со тоа обезбедуваме еден по здрав развој на нашите деца, ги потсетуваме на она што би требало да биде навика која што ќе трае цел живот.,, - вели Коста Јаневски, градоначалник на Општина Струмица.
Секое дете јаболкото го добива во книжно ќесе на кое има и ознаки за употреба. Целта е покрај здравите навики за исхрана  децата уште од мали нозе да стекнат и добри навики за однесувањето со отпадот.
До крајот на првото полугодие ќе бидат поделени 240 илјади јаболка или 48 тони. од општина Струмица информираат дека  јаболката се македонско производство и се набавени од ресенскиот регион.
 


na prav pat sme se grizime za decata ,idninata na nashata drzava 
[/size]

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by OPOZICIONER on Вто Окт 29, 2019 1:17 pm

Sekoja ches na vladava ,vistinski vlozuvanja vo mladite ,idninata na sekoja drzava ,a ne barokni zgradi i spomenici
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by Teo on Сре Окт 30, 2019 8:52 pm

malku docnam so chestitkite od opravdani prichini ,sepak se raduvam na uspehot na ovaa vlada
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by OPOZICIONER on Сре Ное 06, 2019 1:23 am

i denes se vide licemerieto na dpmne ,ja napushtija sobraniskata sala i ne glasaa za pokachuvanje na minimalnata plata ,a se potpishaa za da si zemat debela dnevnica a shto srabotija?
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by osa on Чет Ное 07, 2019 11:02 pm

НИКОЛОВСКИ: НА 12-ТИ АПРИЛ ПОБЕДАТА ЌЕ БИДЕ ЗАЕДНИЧКА И ЗА СИТЕ
07/11/2019 19:52


Генералниот секретар и шеф на изборниот штаб на СДСМ, Љупчо Николовски на својот Фејсбук профил рече дека изборниот штаб на владејачката партија и коалицијата ќе донесат нови стандарди и огромна динамика на политички и оперативни активности на терен со граѓаните.
„Денес е долг ден. Ден на многу пораки и контакти, со мотивирани поединци и со борци, со охрабрени членови и чинители надвор од политиката па и со различни погледи но со иста верба. Верба дека ќе не биде и дека друг пат нема. За слобода, демократија и сигирна иднина се изборивме и назад во изолација, мрак и молк враќање нема. За правда и европска иднина се бориме и ќе ја достигнеме“, напиша Николовски.
Според него, на 12 април, победата ќе биде заедничка за песпрективата и иднината што сите ја заслужуваат.
„Укажаната доверба да бидам шеф на изборниот штаб на СДСМ за мене не значи само кормило во процесот на изборите, туку значи верба од СДСМ во новото време и новите генерации кои се посветени да го исполнат сонот на сите граѓани, среќно да живеат и успешно да работат во својата татковина. Почитувани, на 12-ти април победата ќе биде заедничка и за сите, затоа што знам дека нема да гласаме само за да ги победиме изборите, туку ќе гласаме затоа што сакаме и одбираме заедно и сложно да одиме по правиот пат, пат на перспективна и иднина што сите ја заслужуваме. Иднината ни припаѓа нам, градена со заемна почит и заеднички државен интерес“, пишува генералниот секретар на СДСМ.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by osa on Чет Ное 07, 2019 11:03 pm

bravo i chestitki za Nikolovski

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SDSM "Na prav pat" Empty Re: SDSM "Na prav pat"

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот