Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

+23
Albatros
Bosonoga
misterija
SHARENI
OPOZICIONER
Dino
Kalinda
nino
PRVOBOREC
TRAJCHE
Teo
Luxor
IVA
defo
ribar1
osa
Hamad bim Khalifa
трендафил
Sotir
sokoli
kiBik
Arhimed
tmoro
27 posters

Страна 2 of 40 Previous  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Next

Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Arhimed Сре Апр 22 2015, 19:09

Долговите на МЖ „Транспорт“ ќе се претворат во траен влог на државата ПлусИнфо
Вкупниот долг на МЖ „Транспорт“ кон државата по основ платени рати од кредити кон странски банки и долгови кон странски железнички претпријатија заклучно со декември 2014 година изнесуваат 268,7 милиони денари (4,37 милиони евра). Обврските кои доспеваат во првиот квартал на 2015 година по овој основ изнесуваат вкупно 8,8 милиони денари (144.000 евра), а до крајот на отплатниот период по основ договорите за заем со Светска банка (2022 година) и Европската банка за обнова и развој (2028 година), МЖ Транспорт АД Скопје ќе има обврски во вкупен износ од околу 63,4 милиони евра.

Големата задолженост на МЖ „Транспорт“ кон странство доведува до континуирана неликвидност на претпријатието и до загрозување на неговото работење.

МЖ „Транспорт“ во 2008 година има земено кредит за реализирање на проектот „Реформи во железницата“ од Меѓународната банка за обнова и развој. За реализирање на проектот „Набавка на нови влечни и влечени средства“ во 2012 година МЖ „Транспорт“ се задолжи кај Европска банка за обнова и развој.
А каков беше бизнис планот на МЖ во 2008 кога се земаа кредити во износ од 60 милиони евра?
Дека ќе земат пари од кредит и друг ќе ги враќа?
Исто како со браната кај Пробиштип (ЈП не ги враќа парите).
Слично како со ТК Прилеп, ЈП Македонски Шуми - обврските за ДДВ и данок се претвараат во траен влог.

Всушност, паразитите се навикнати да трошат туѓи пари, а државата ги помага во тоа.

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Саб Мај 16 2015, 18:14

Im plakjame za da dojdat, da gi tretiraat makedonskite rabotnici kako robovi, pa se osmeluvaat i direktno da se involviraat vo makedonskata vnatreshna politika...Takvi "stranski investitori" treba shto pobrgu da se ischistat od drzhavata...

Недела работна за работниците во „Дрекслмајер“, а отсуството оправдано за понеделник

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Саб Мај 16 2015, 18:43

Stravot vladee...No shto ako Grujo padne, shto i kje se sluchi??? Ne se plashat od odmazda na SDSM??? Samoto toa pokazhuva koja e demokratskata partija vo sluchajov...

ЦИВИЛ: Конфекциските погони во Штип прогласиле работен ден за утре

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Мај 16 2015, 19:33

I drekselmajer i Stip pogonite i site kako niv od utre ke igrat na druga muzika, zato narode ne im podlegnuvajte , koj gi vekje- u panika se! ne znaat koj pogolema glupost ke napravi!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Пет Мај 22 2015, 09:31

Успесите на Грујо во економијата.

РЕЧИСИ ПОЛОВИНА ОД МАКЕДОНЦИТЕ ГОДИНАВА ЖИВЕАТ ПОЛОШО ОД ЛАНИ

Фокус 21 мај 2015, 20:18
Според истражувањето на Државниот завод за статистика, 46 отсто од граѓаните годинава живеат полошо од лани, а 48 отсто живеат исто. Од оние кои живеат полошо, 30 отсто рекле дека живеат „малку полошо“, а 16 отсто „многу полошо“. Ниту еден од граѓаните не рекол дека живее многу подобро, а само шест отсто рекле дека живеат малку подобро.

На прашањето дали месечните приходи ги задоволуваат вашите потреби, само 4,4 отсто рекле дека целосно ги задоволуваат потребите. Дури 57,5 отсто рекле дека дека воопшто или главно не можат да ги задоволат основните потреби.

http://fokus.mk/rechisi-polovina-od-makedontsite-godinava-zhiveat-polosho-od-lani/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Чет Jул 23 2015, 08:34

Kako shto izgleda, stignavme do krajot...Pastirot se nadeva deka za ushte eden mandat konechno kje isprazni, ukrade i izvleche se shto e vredno od drzhavata...A potoa za posleden pat so vladiniot kinger kje poleta visoko i kje sleta verojatno na Sheremetjevo...

Економски експерти: Македонија помеѓу 24-те земји кои се движат кон банкрот

Според последните истражувања направени за долгот на земјите во светот, во моментов има 24 земји кои се соочуваат со сериозна должничка криза, а помеѓу нив и Македонија.

Изминатава недела цело време се зборува за долгот на Грција, но како што пишува „Global Research“ банкротот само што не ги погодил и други држави меѓу кои и Македонија, Хрватска и Црна Гора.

Најновата анализа на канадската невладина организација, предупредува дека износот на долгот на сите економии на Земјата според БДП достигнал историски рекорд од 286 проценти.

Тоа, според нив, значи дека секој жител на планетава во овој момент должи по 28.000 долари. Бидејќи речиси половина од вкупната популација во светот дневно живее со помалку од 10 долари, јасно е дека тој долг никогаш нема да биде вратен, а каква ситуација ги очекува најзагрозените земји, ќе се дознае за само неколку години, тврдат канадските аналитичари.

„Единствено можно решение во постојниот систем е плаќањето да се одложува се додека пирамидата од долгови самоиницијативно не се сруши“, сметаат експертите од овој центар и додаваат дека Грција е пример на земја која акумулирала толкав долг, од кој излез речиси не постои.

„Другите европски земји се обидуваат да пронајдат начин Грција трет пат да се извлече, но тоа е исто како долгот од една кредитна картичка да го отплаќате со друга. Виртуелно, сите во Европа се „дават“ во долгови. Државите никогаш во историјата не должеле толку пари, а секој ден тој износ се зголемува“, нагласија тие.

Тешка ситуација во финансиски најзагрозените земји во регионот:

- Македонија
6,1 милијарди евра јавен долг
68,68 проценти од БДП е надворешниот долг
2,1 милион жители
265,370 невработени

- Хрватска
54,4 милијарди евра изнесува надворешниот долг
68 проценти од БДП изнесува тој долг
4,5 милиони жители
259,324 неврботени

- Црна Гора
1,94 милијарди евра изнесува јавниот долг
69 проценти од БДП е надворешниот долг на оваа земја
621.000 жители
47,600 невработени

Како што објавува „Global Research“, под закана од распад на економиите се следниве земји:

– Ерменија
– Белизе
– Костарика
– Хрватска
– Кипар
– Доминиканска Република
– Ел Салвадор
– Гамбија
– Грција
– Гренада
– Ирска
– Јамајка
– Либан
– Македонија
– Маршалски Острови
– Црна Гора
– Португалија
– Шпанија
– Шри Ланка
– Свети Винсент и Гренадини
– Тунис
– Украина
– Судан
– Зимбабве

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Jул 23 2015, 10:30

Нова ТВ и другите палтеници на Сорос тврдеа и дека Македонија мора да го девалвира денарот. И нитѕу еден од тие експерти не си ја скина дипломата нитуи се извини за лагите. Жал ми е што има уште луѓе што веруваат на вакви портали. Званичните резултати, на пример кредитниот рејтинг на Македонија или мислењата на ММФ, Светската банка и други организации не се потврдува со мислењето објавено на порталот на човекот што сам на себе си испрати погребен венец.
Во Македонија се злоупотребува тоа што на пример Џонсон Мети има добиено платина за производство на катализатори од својата централа во вредност од повеќе стотини милиони евра и тоа на хартија статистички се води како долг на Македонија кон Велика Британија иако се работи за иста фирма. Се разбира дека никој нормален не се потресува на таков податок, а пропагандистиоте на Сорос го злоупотребуваат во обид да ја поткрепат својата борба за соборување на нашата влада.
Иначе еве една листа за долгот по земји на Википедија. Доста различна од пропагандниот памфлет објавен на медиумот финасиран од бандата на Сорос.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Чет Jул 23 2015, 12:07

Trendo ova e kanadska organizacija...Ne tvrdi NOVA nishto...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Jул 27 2015, 09:58

Ново е тоа што лажат дека долгот на Македонија кон странство е 68,68%, односно дека нашиот долг е поголем од Хрватскиот на пример. Хрватска има скоро двојно повисок долг од нашата држава. Во проценти. Пак ќе прашам. Зошто со радост прифаќате вакви лаги кон својата татковина.
Иначе се согласувам дека во Македонија не се живее богато. Но за прв пат откако знам за себе разликата со другите се намалува, односно за прв пат ние сме во врвот, а не на дното по порастот на БДП. Како што бевме во времето кога Црвенковски беше премиер. Работите почнаа да се поправаат со доаѓањето на Бучковски, а таа патека во многу полоши светски и економски услови ја продолжи и засили Груевски.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Саб Aвг 01 2015, 16:10

Трендафиле за твоја несреќа имам малку слободно време. Податоците што ќе ги поставам се директно од Народна банка на Македонија. Лажго низаеден.


Се повеќе се задолжуваме: Бруто надворешниот долг порасна над шест милијарди евра

На крајот од третото тримесечје од 2014 година, бруто надворешниот долг изнесува 6.334,8 милиони евра . Доколку се исклучат репо-трансакциите на Централната банка, бруто надворешниот долг изнесува 6.029,9 милиони евра, или 71,3% од БДП, информираат во Народната банка.

http://emagazin.mk/vesti/vest/6154?title=se-povenje-se-zadolzhuvame-bruto-nadvoreshniot-dolg-porasna-nad-shest-milijardi-evra

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Aвг 02 2015, 07:49

[quote="mumley"]Трендафиле за твоја несреќа имам малку слободно време. Податоците што ќе ги поставам се директно од Народна банка на Македонија. Лажго низаеден.

Za srekja na trendo, ne e tuka pa se spasi od blam i nedovetveani odgovori.
Inaku denes e najverojatno na planina so crveno kapce i maica so lavce, i razvioreno zname "sloboda ili smrt" so pogled cvrsto vperen vo pastirot!!!! (i so usrani gakji)!
Aj neka im e cestit Ilinden.....posledna proslava na sloboda! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Нед Aвг 02 2015, 12:47

Не калифу. Овој пат нивниот пастир побегна од јавноста. Според некои информации, празникот ќе го прослави во Скопје, каде пред споменикот на Ченто ќе положи цвеќе. Изгледа бате Саше не му дава да оди во Крушево со мерцедесот од 600К и очилата од 60К евра. Ќе имало новинари.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Нед Aвг 02 2015, 18:55

Sem Vaknin...So vistinskata slika za makedonskata ekonomija...

Сем Вакнин: Од каде му се на Ставревески 10 милијарди за да го зголеми буџетот?Македонскиот министер за финансии, Зоран Ставрески во Парламентот достави ребаланс на буџетот или посоодветно кажано дополнителен буџет. Тој гордо тврдеше дека буџетските приходи од сите извори пораснале за 14 проценти, споредено со истиот период минатата година.

Тој тоа го објасни потенцирајќи дека наплатата на даноците пораснала за 6 проценти. Има четири можни извори на таков голем пораст на даночните приходи.
Првиот е инфлацијата. Кога цените на стоките и услугите растат, даночните приходи од нивната продажба исто така растат. На пример порезот на прометот (ДДВ). Даночните приходи од порезот на промет на стоките и услугите чии цени се зголемиле, исто така се зголемуваат.

Но ова не е добро објаснување. Во Македонија нема инфлација. Минатата година всушност имаше негативна инфлација, или економски кажано, дефлација.

Вториот можен извор е растот на економијата. Како што расте економијата, повеќе стоки и услуги, и повеќе продукти се произведуваат. А како што се произведува се повеќе, така има и се повеќе даночен приход. Ова може да е објаснувањето како Ставрески дошол до дополнителни 10 милијарди денари, но и ова не е добро објаснување. Македонската екомонија не е во пораст. Всушност таа е забавена.

На почетокот на годината, сите тврдеа дека македонската економија ќе порасне за 4 отсто. Потоа ја корегираа оваа бројка и рекоа дека таа ќе порасне за 3.5 отсто. А всушност растот денес е 3.2 отсто. Голем дел од овој раст е оптичка илузија. Голем дел од т.н раст на економијата е резултат на владините трошоци. Ако го погледнеме приватниот сектор, нема апсулутно никаков раст. Индустриското производство, споредено со минатата година, е во пораст за 0.8 %, со други зборови, тоа не е променето. Извозот и увозот, надворешната трговија на Македонија, е исто така непроменет. Така што можеби УЈП, или даночните власти, станале поефикасни при собирањето на даноците. Но и тоа не е така. Според последниот извештај на ММФ, наплатата на даноците во Македонија станала уште понеефикасна. Дури и имплементацијата на тој механизам назадува во споредба со минатата година.

ММФ вели дека приходите од порезот на промет и неоданочените приходи, како на пример царинарењето, не се спроведени ефикасно, дека всушност приходот од нив, опаднал. Повторувам, опаднал. Само приходот од даночниот профит благо пораснал. Што значи дека УЈП не станала поефикасна а луѓето не плаќаат поредовно данок, туку спротивно.
Што останува? Од каде доаѓаат овие пари? Ако не е инфлацијата, ако не е растот на економијата, ако не е од поефикасна Управа за јавни приходи, и ако граѓаните на
Македонија не плаќаат зголемени даноци, а сивата економија горе-доле е иста, каде е одговорот на ова прашање?

Одговорот лежи во извештајот на ММФ. Нивниот извештај вели дека Владата им должи многу пари на граѓаните, и на македонските компании. ММФ тоа го нарекува “одложување на исплатата во јавниот сектор“. Ова е фин начин да се каже дека Владата не го исплаќа она што го должи, а им должи пари на луѓето. Им должи на граѓаните за лошите даноци. Им должи на исплата на различни добавувачи, таа едноставна не плаќа.

Последните четири круга на враќање на порезот на промет, парите кои Владата треба да им ги исплати назад на граѓаните и компаниите кои преплатиле, Владата им ги исплатила само спорадично а некогаш воопшто не им исплатила. Зборував со неколку компании и сметководители кои ми потврдија дека Владата не им го дава повратот на ДДВ во минатите четири циклуси, односно минатата година. Зборував и со други компании кои се пожалија дека Владата им должи многу пари.

Секако, ако не си ги плаќате долговите, ако не исплаќате порезот на промет, ако не им плаќате на компаниите и добавувачите, ако не им плаќате на луѓето, доколку не си ги исполнувате обврските како Влада, секако дека имате повеќе пари, и ова може да е објаснувањето зошто Ставрески одеднаш има 10 милијарди денари кои може да ги троши на инфраструктура, и други проекти. Како што се ближиме кон избори, се сомневам дека ќе има уште повеќе милијарди денари за трошење.

Ова е оптичка илузија и политички заговор, а не економска реалноста. Порано или подоцна, Македонците, и идните македонски влади, ќе мора да ја платат цената.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Aвг 03 2015, 07:02

Pocekaj trendolend ga se vrati od planina, ke ni objasni od kade mu se na Zorba Stavridis 10 milijardi !!!
Pa neli e ojden vo Amerika - po pari ? Na Zorba mislam?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Пон Aвг 03 2015, 18:12

I bez Trendafil znaeme...

Владата утре ќе се задолжи за 2,2 милиони евра

Владата утре планира да се задолжи речиси 2, 2 милиони евра преку објавување на државни хартии од вредност.

Станува збор за еден државен запис со износ од 731.000 евра со рок на доспевање од една година и две државни обврзници со вкупна вредност од 1,4 милиони евра – пари што ќе треба да се вратат во 2025 година, односно 2030 година.

http://plusinfo.mk/vest/35511/vladata-utre-kje-se-zadolzi-za-22-milioni-evra

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Вто Aвг 04 2015, 18:22

Тука и лежи опасноста од владеењето на дпмне. Целокупното задолжување ако продолжат така ќе достигне 100% од БДП за кратко време.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Aвг 04 2015, 20:24

Nesto slabo im odi prodazbata na hartii....samo 2/3 od baranite 2,2 miliona. Nesto "investitorive" ne im se frlaat pari vo drzavava. A tie 1,5 miliona se pickin dim .... kolku za temelite na spomenikot na majka Tereza....
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by kiBik Сре Aвг 05 2015, 13:06

Hamad bim Khalifa напиша:Nesto slabo im odi prodazbata na hartii....samo 2/3 od baranite 2,2 miliona. Nesto "investitorive" ne im se frlaat pari vo drzavava. A tie 1,5 miliona se pickin dim .... kolku za temelite na spomenikot na majka Tereza....
Или за двайсе - двайспет чифта наочари. Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Aвг 05 2015, 13:10

Nesto ne gi nosi po "doma"?! Ili mu se samo za po nadvor ili evreite mu gi mavnale dodeka si gi solel jajcata v" more, so bi rekol Mile Panika.
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by kiBik Сре Aвг 05 2015, 13:55

Hamad bim Khalifa напиша:Nesto ne gi nosi po "doma"?!...
Може он да си ги носи само у мерцедесо за 600 кЕвро. Ко аксесоар кон него. Suspect
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Aвг 05 2015, 16:50

Gi cekam ova zenskive melnicari da prokomentiraat ama izgleda i niv gi fatilo zeskovo pa ke moram jas:
Neli vi se cini deka naocarive mu stojat na patorov, kako na majmun gakji?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by kiBik Чет Aвг 06 2015, 08:32

Hamad bim Khalifa напиша:
Neli vi se cini deka naocarive mu stojat na patorov, kako na majmun gakji?
Be on e sexy be!!! Too sexy for his car Twisted Evil

kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Чет Aвг 06 2015, 09:33

Hamad bim Khalifa напиша:Nesto slabo im odi prodazbata na hartii....samo 2/3 od baranite 2,2 miliona. Nesto "investitorive" ne im se frlaat pari vo drzavava. A tie 1,5 miliona se pickin dim .... kolku za temelite na spomenikot na majka Tereza....

Имаш погрешни информации. Не само што грујошеску ги доби бараните пари, туку и ги удвостручи.

НАМЕСТО ЗА ДВА, ВЛАДАТА СЕ ЗАДОЛЖИ ЗА ЧЕТИРИ И ПОЛ МИЛИОНИ ЕВРА

За во август се планирани уште две задолжувања кај домашните кредитори.

Владата денеска се задолжи за четири и пол милиони евра кај домашните кредитори, иако првично беше планирано да бидат позајмени 2,2 милиони евра. Задолжувањето се реализираше преку аукција на државни хартии од вредност.

2,6 милиони евра беа позајмени преку емитување едногодишни државни записи, додека преку издавање десетгодишни и петнаесетгодишни обврзници беа позајмени уште 1,9 милиони евра.

За во август се планирани уште две задолжувања кај домашните кредитори. Заклучно со вториот квартал годинава,  јавниот долг на Македонија достигна 43,7 отсто од БДП или речиси 4 милијарди евра.

http://fokus.mk/namesto-za-dva-vladata-se-zadolzhi-za-chetiri-i-pol-milioni-evra/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Aвг 06 2015, 10:30

Ne, mislam deka ti pogreshno ja razbra rabotava. Prviot den koga trebashe da prodadat 2,2 milja jura, uspeaja samo 1,5. Po naknadnata reakcija na vladata (Se znae so kakvi merki, pritisoci, ZAKANI, ...) DURI UTREDENTA, t.e. vcera gi sobraa tie 700 i PLJUS uste 2 milja za sekoj slucaj DA SE ZNAE KOJ E GAZDA!!! Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Саб Aвг 08 2015, 09:17

Знам дека накнадно беа собрани. Но, тоа не го менува фактот дека грујокио си го исполни планот, продолжи со задолжување на државата, а парите ги искористи за предизборна кампања.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 2 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 40 Previous  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот