Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

Страна 29 of 35 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 35  Next

Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Jул 10, 2019 4:56 pm

Со други зборови од јуни 2017 до мај 2018 сме имале 61,5 милиони евра грин филд инвестиции, па се покачиле за 63 милиона и дошле до 184,4 милиона. Добро е што има покачување од 200%, а бројките за пари се катастрофа. Србија има скоро 6 милијарди евра во истиот период.

https://plusinfo.mk/fdi-intelligence-северна-македонија-забележа-раст/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6443
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Jул 10, 2019 5:40 pm

А да ни дадеше информација колку изнесувале гринфилд инвестициите за време на дпмне.
luxor
luxor

Број на мислења : 5465
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Jул 10, 2019 8:56 pm

Токму добрите економски резултати на старата влада без членство во НАТО и почеток на преговорите со ЕУ веројатно беа причина евроатлантската меѓународна банда да ја сруши владата на Груевски, затоа што тоа ќе беше лош пример за сите земји кои на некој начин се уценети да си ја изборат слободата со стабилна економија. Србија ги применува мерките на Груевски и тоа е веројатно една од причините зошто има 6 милијарди евра зеленополни инвестиции. Треба да се напомене дека две години по доаѓањето на ВМРО на власт имаше страшна светска економска криза, па европска криза. И двете ги минавме прилично лесно и со не поголемо задолжување на годишно ниво отколку што имаме сега.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6443
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Jул 10, 2019 9:04 pm

Ајде не треси зелени, ако имаш бројки повели, ако не оваа влада има најголем придонес за гринфилд инвестициите да се зголемат.
luxor
luxor

Број на мислења : 5465
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Jул 10, 2019 9:21 pm

Имаше и најголем придонес да се намалат во претходната година. Ако ги намалеше за уште еднаш, во оваа година ќе имавме пораст од 400%. Веста е пропаганден памфлет на МИА и тие требаше да ги дадат целосните податоци, затоа што веројатно се претплатени да ги превземаат целосните податоци од фди интелиџенс. Јас немам намера да платам за да ја задоволам твојата жед за информации.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6443
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Jул 10, 2019 9:22 pm

Ако немаш податоци колку биле во 2016 тогаш само продолжуваш со зелените.
luxor
luxor

Број на мислења : 5465
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Jул 10, 2019 9:28 pm

Не ги паметам точните бројки, но знам дека во 2017 година имаше катастрофален пад. Многу фирми ги замрзнаа инвестициите, па повторно ги продолжија откако видоа дека како народ дозволивме Заев да не укине без поголеми нереди, па затоа во последната година има пораст. Но се работи во најголем дел за инвестиции што ги донесе минатата власт. Зголемувањето на даноците не верувам дека ќе донесе нови инвестиции.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6443
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Jул 10, 2019 9:30 pm

Јас не знам дека имаше катастрофален пад, а на оние како тебе што се прават со сила глупи од принцип не можам да им верувам на збор.
luxor
luxor

Број на мислења : 5465
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Jул 10, 2019 9:32 pm

Твое право.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6443
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by OPOZICIONER on Чет Jул 11, 2019 5:52 pm

Sjajna ekonomska politika na vladata na SDSM i Zaev. Naskoro ke nadmineme 5% rast.

ЕК: ЕКОНОМСКИОТ РАСТ НА МАКЕДОНИЈА СО ПОЗИТИВНИ ИЗГЛЕДИ, ДА СЕ ВНИМАВА НА РИЗИЦИТЕ
Тим 24 чет, 11.07.2019 | 5:38 pm 0 Коментари
Македонската економија ќе продолжи да испорачува раст, годинава од 3,2 отсто а до 2021 та растот ќе надмине 5 проценти – нотира европската комисија во годишната анализа на за економските реформски програми на земјите кандидати за членство во ЕУ.

https://www.24.mk/details/ek-ekonomskiot-rast-na-makedonija-so-pozitivni-izgledi-da-se-vnimava-na-rizicite
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 779
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Jул 15, 2019 10:54 am

Дали Фатмир Бесими, човекот што купувал гардероба за себе и пријателите од ИПА фондовите според објавена бомба од Ел Чека ќе стане новиот гувернер на Народната банка.

https://twitter.com/trpef/status/1150060093683195904
https://lider.com.mk/makedonija/dui-so-uslov-do-zaev-besimi-nov-guverner-na-nbrm-bezovska-vo-finansii/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6443
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пон Jул 15, 2019 12:31 pm

Оди лечи се, не дозволувај лажливците од штабот да те доведат до тотално лудило. Гувернерот се бира со двотретинско мнозинство и има мандат од 7 години.
luxor
luxor

Број на мислења : 5465
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Jул 15, 2019 11:17 pm

Уставот го сменивте со 2/3 мнозинство.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6443
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Jул 16, 2019 9:21 am

Заев денес прави кредитно сефте како незаконски министер за финансии. Прво задолжување од 15 милиони евра, со рок на враќање од 30 (и со зборови триесет) години. Тогаш Македонија ќе треба да врати 33,8 милиони евра (повеќе од двојно повеќе од главницата), односно да плати камата од 18,8 милиони евра.


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6443
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Вто Jул 16, 2019 7:48 pm

Pa shto, dolgot i so tie pari e namale i e vo ramkite na predvideniot so ustavot i zakonite.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Jул 17, 2019 11:37 am

Од каде ти се тие информации дека долгот е намален. Во ниту една од овие години откако Заев стана вазал на Македонија немало буџет без дефицит пополнет со задолжување.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6443
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Jул 17, 2019 11:42 am

Немаше буџет без дефицит и година без земање кредити и додека твојот пастир беше на власт. Тоа што го прекршил договорот со Окта потпишан од него лично како министер за финансии во владата на Љубчо сега додатно ја оштетува дрѓавата за нови 40 милиони евра.
luxor
luxor

Број на мислења : 5465
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI on Пет Jул 19, 2019 1:36 pm

Raste prosecnata plata so zasileno tempo.

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во мај годинава изнесуваше 25.270 денари и е за 3,1 отсто поголема од мај 2018 година, соопшти Државниот завод за статистика.

https://m.mkd.mk/makedonija/ekonomija/prosechnata-plata-vo-maj-iznesuvala-25270-denari
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 661
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Jул 19, 2019 3:18 pm

luxor напиша:Немаше буџет без дефицит и година без земање кредити и додека твојот пастир беше на власт. Тоа што го прекршил договорот со Окта потпишан од него лично како министер за финансии во владата на Љубчо сега додатно ја оштетува дрѓавата за нови 40 милиони евра.
Некој те излажал. Во времето на потпишувањето на договорот со ОКТА министер за финансии беше Борис Стојменов и тој го потпиша договорот.

Во следната година платите треба да се покачат за 20%, за да се достигнат ветените 30 илјади просечна плата. Катица има 3 илјади евра плата, па не и стасуцаат и работи дополнително - рекетира.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6443
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пет Jул 19, 2019 4:45 pm

Не сум го видел договорот лично, ако имаш некакви докази за тоа радо би ги погледнал.

Ekonomija - Page 29 IMG-20190719-162931-028
luxor
luxor

Број на мислења : 5465
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пет Jул 19, 2019 4:59 pm

SHARENI напиша:Raste prosecnata plata so zasileno tempo.

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во мај годинава изнесуваше 25.270 денари и е за 3,1 отсто поголема од мај 2018 година, соопшти Државниот завод за статистика.

https://m.mkd.mk/makedonija/ekonomija/prosechnata-plata-vo-maj-iznesuvala-25270-denari

Браво за СДСМ и премиерот Заев.
luxor
luxor

Број на мислења : 5465
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Jул 19, 2019 9:25 pm

Колку повеќе луѓе ќе се иселуваат во странство, толку поголеми ќе бидат платите. Логиката е многу јасна. Покачувањето не се должи на зголемено производство, туку на недостаток на работна сила поради иселување.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6443
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Jул 19, 2019 9:30 pm

Prestani so glupokja, vkluchi go mozokot.

Ваквото зголемување се должи, пред сè, на порастот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Транспорт и складирање (10.0 %), Градежништво (7.4 %) и Дејности на здравствена и социјална заштита (7.2 %).

Зголемување на просечната месечна нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (16.5 %), Градежништво (3.9 %) и Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување (3.6 %).
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Jул 19, 2019 9:42 pm

luxor напиша:Не сум го видел договорот лично, ако имаш некакви докази за тоа радо би ги погледнал.

Ekonomija - Page 29 IMG-20190719-162931-028
Човекот или е излапен или има некој ментален проблем со Груевски. Јас не бев во пелени во 1999 година кога е потпишан договорот. Груевски стана министер за финансии на крајот на таа година, на 27 декември.
Еве некои линкови.

https://www.libertas.mk/dogovorot-za-okta-e-istorija-a-smetkite/
http://www.dokazmakedonija.mk/makedonskiot-narod-da-si-ja-povtori-lektsijata/

Политичката одговорност пак во најголем процент е на тогашниот премиер Љубчо Георгиевски._________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6443
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Jул 19, 2019 9:46 pm

Teo напиша:Prestani so glupokja, vkluchi go mozokot.

Ваквото зголемување се должи, пред сè, на порастот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Транспорт и складирање (10.0 %), Градежништво (7.4 %) и Дејности на здравствена и социјална заштита (7.2 %).

Зголемување на просечната месечна нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (16.5 %), Градежништво (3.9 %) и Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување (3.6 %).
Пак ќе ти напишам дека колку повеќе луѓе ќе се иселат во странство, толку помалку ќе има квалификувана работна сила во Македонија и платите ќе растат, затоа што добрите работници стануваат барани.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6443
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 29 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 29 of 35 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 35  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот