Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонски, ноќен живот, ковид....

2 posters

Go down

Македонски, ноќен живот, ковид.... Empty Македонски, ноќен живот, ковид....

Пишување by defo Вто Окт 06 2020, 18:03
Дур го читате мојов текст, инициран од музичарите и газдите на локали во Македонија, слушајте ја песнава. Многу опишува. Да точно, секоја генерација меѓудругото се воспитува и преку музиката. Е а тука некои подфрлија одлучија дека, вртењето г'з е иднината. Епа драги „фенси менаџерџиња“ не е.......Обидете се пак, или дајте нови деца....
Македонски, ноќен живот, ковид.... EjkFxFPWAAQZPat?format=jpg&name=large

Па после тие менаџерџиња го исмислија овој плакат....па да им објаснам, истиве „креативци“, креативно ја уништија креативноста во Макеоднија, онака на ниво. На највисоко ниво. Погребот беше во онај момент кога од познат фенси кафиќ, ечеше Сека Алексич, на еден афтерворк, полн со средношколци и идни перспективни дипломци......
Околу уметнициве, незнам дали знаете во 21 век нема ништо лошо да смениш професија ако не ти оди, па  така панчо, ако немаш друго знаење и умеење, научи да бидеш овчар, тоа е дефицитарна струка во Македонија, нема ништо лошо и срамно да го работиш. Посрамно е да ми го попјеваш на микрофонов ко Гавазова, шо пее по микрофони.

И сега малце озбилно да сублимираме, ноќниот живот во МКД и неговот пропаѓање нема врска со КОВИД-19, самите газди го пропаднаа, во Скопје а и пошироко во Макеоднија не остана асален клуб, со онака лабаво рок музиче. Едноставно да уживаш. Томче Корнер, нешо се труди, ама делку е од тоа....
Друго оклу децибелите, самите газди треба да оценат каков локал сакаат и за каква клиентела да тераат. Во ткот на 2000-те години, во Охрид до кај 2006 иамше сепарација на лоакли, по години, клиентела, музика, сега го нема сега е се под ист кош.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Македонски, ноќен живот, ковид.... Empty Re: Македонски, ноќен живот, ковид....

Пишување by osa Вто Окт 06 2020, 18:13

Bravo za ubaviot tekst ...pozdrav za Biljana soprugata na "umetnikot " Marjan Kocev koj se vo zivotot gleda niz prizmata na parite ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонски, ноќен живот, ковид.... Empty Re: Македонски, ноќен живот, ковид....

Пишување by defo Пон Мај 02 2022, 20:48

Непријатна случка на џез концертот во Скопје: Маж влета на сцената, му пречел автомобил

Бев сведок на случкава, и то е ок. Она што не е ок, е тоа што Градот, општина Центар, Македонска филхармонија, сите одговорни се за едно уа, денот на Џез музиката, која патем ја свират академски музичири не фуфи со големи цицки, и наркомани толку мизерно организиран. Уствари, не финансиран, не изрекламиран па да биде на поголем простор и поорганизиран. Уствари поубаво вака бар видови кои сме прави господа а кои шминкери. Имајте убава вечер.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонски, ноќен живот, ковид.... Empty Re: Македонски, ноќен живот, ковид....

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот