Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+21
zozoti
Nebula
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 39 of 39 Previous  1 ... 21 ... 37, 38, 39

Go down

Od EU i NATO - Page 39 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Дек 01 2023, 20:01

Трагично е што ниту премиерот ниту министерот за надворешни работи на Македонија на самитот на ОБСЕ во Скопје со ниту еден збор не побараа НАТО и ЕУ да престанат со садидтичкото изживување врз Македонија и македонскиот народ. Според САД и земјире што им слугуваат, за жал вклучувајќи ја и нашата земја, Русите немаат право да ги заштитат човековите права на своите сонародници во Украина, а НАТО има право да окупира дел од Србија (за сега) и да допринесе за создавање на Големо Косово под името Голема Албанија. Очигледно е дека Албанците од Албанија не сакаат да станат дел од Косово, па затоа и пристапија кон здружението отворен Балкан, во кое водечка земја е Србија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 39 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Дек 16 2023, 12:36

Интересни одлуки на самитот на ЕУ. Украина и Молдавија добиваат датум за преговори. За земјите од западен Балкан ниту една членка не побара такво нешто. Значи ли тоа дека Македонија нема ниту една пријателска земја во ЕУ или проблемот е во тоа што во земјите од т.н. Западен Балкан (и Турција) има муслимани, а во Украина и Молдавија не?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 39 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Dino Саб Дек 16 2023, 13:26

Srbija, Crna Gora, gi imaat pocnato pregovorite. Albanija i Makedonija go pominaa skriningot i cekaat vtora meguvladina konferencija. Toa sto nikogas nema da zavrsat tie pregovori i nikogas Zapaden Balkan nema da stane del od EU ne e tema na muabet za da ne go rasipuvame raspolozenieto.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 39 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Gustav Саб Дек 16 2023, 15:09

I EU se vodi od dnevno politicki interesi. Nisto ne se dava nitu dobiva bez nekoj interes.

Gustav

Број на мислења : 9
Join date : 2023-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 39 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Дек 18 2023, 20:46

ЕУ изгледа дека е колонија на САД, а комплексите си ги лечи со изживување на Македонија и други земји од наша категорија според нив.
Според најновата одлука на ЕУ, преговори со Украина и Молдавија во ЕУ треба да влезат и делови од Русија. Ако ги почитуваат реалните, а не границите од минатото. Како што прават кога Србија е во прашање и Косово не се гледа како нејзин дел.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 39 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Јан 10 2024, 15:48

Холандскиот амбасадор на средба со лидерот на актуелната власт, Али Ахмети, кажал дека со ваква корупција Македонија може само да сонува членство во ЕУ.

https://plusinfo.mk/so-olkava-korupci-a-mozhe-samo-da-sonuvate-vlez-vo-eu-holandskiot-ambasador-kop-mu-a-plesna-vistinata-na-ali-ahmeti/

И НАТО и ЕУ се загрижени за терористичкиот напад врз контролата за летање, иако тоа за премиерот е домашна расправија и покрај тоа што лидерот на терористичката група Беќир Незири само добивал плата ид таму кај што е вработен, на трансакциска сметка. Немал контакти со другите вработени, односно прв контакт му бил со удирање на колеги.

П.С.: Сите знаеме дека УЧК, сега ДУИ е главен виновник што Македонија не е членка на ЕУ заедно со Хрватска или најдоцна со Бугарија и Романија. Војната не врати назад неколку години, а во меѓувреме се смени волјата за прием на нови членки за кои сите мислат дека ќе бидат исти или полоши од Бугарија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 39 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Spiridon Чет Јан 11 2024, 15:07

Toa onoj debeliot sto im vikase na vemerovcinjata da go zatnat nosot i da goltaat. Eee vemerovcinja pomala memorija od zlatna ripka imate.

Spiridon

Број на мислења : 18
Join date : 2023-07-27

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 39 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Јан 12 2024, 14:35

Повторно пишуваш надвор од темата, но ако говориме за тоа кој има помалку меморија јасно е дека тоа се поддржувачите на ДУИ и нивните потчинети од СДСМ. Не верувам дека некој од СДСМ памети дека владата на Груевски уште во далечната 2008 година ги исполни утврдените услови за членство во НАТО и ЕУ, според оценка на самите овие организации. Дополнителни ни поставија нов услов, решавање на проблемот со името со Грција, за што меѓународниот суд во Хаг утврди дека е криминално, односно прекршување на Времената спогодба на Македонија со Грција. И двете организации имаат одлуки дека штом ќе се реши проблемот со името ќе станеме членка на НАТО и ќе почнеме преговори со ЕУ. Со политиката на виткање на кичма на СДСМ, свиткана многу повеќе од насилното менување на името, влеговме во НАТО, но не ги почнавме преговорите со ЕУ. Добивме вето прво од Франција поради проблем што нема врска со Македонија, а потоа и од Бугарија, со поддршка на сите членки, но и на АЛи Ахмети и неговиот слуга Димитар Ковачевски.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 39 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Јан 17 2024, 21:18

Очигледно е дека власта прифаќа договори што не е во состојба да ги исполни. Со Грција прифати да не важат пасошите со последното легално има на државата, без притисок од страна во рок од 5 години, се обиде да ги принуди грашаните да ги сменат и документите за домашна употреба иако за тоа не е ни почнат рокот кој е врзан со одредени поглавја од преговорите со ЕУ што не се ни започнати. Ме чуди зошто ако некоја од земјите во кои влегуваме со лична карта да ги прифати и старите документи тоа да не се прави, туку министерот Османи без да се обиде да направи нешто тврди дека тоа не е можно. Патем кршење на човековите права е ако државата принудува да сменат документи пред истекот на нивното важење. Владата на ДУИ со премиер од СДСМ како домазет требаше да утврди само во кој рок ќе почне промена на документите, а тие да се менуваат откако ќе им истече важноста. За жал на власта и беше важно не смо што повеќе, туку и што побрзо да ги понижи Македонците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 39 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 39 of 39 Previous  1 ... 21 ... 37, 38, 39

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот