Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+21
zozoti
Nebula
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 21 of 39 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 39  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Окт 09 2020, 17:54

АЈде да одговорам повторно во стил на новата реалност на форумов. Тие што немаат говна наместо мозок во главата знаат дека Сонцето од Кутлеш не го наметна како македонско знаме ВМРО, туку беше изгласано едногласно во Собранието и претседателот Глигоров го потпиша указот без да трепне. Ниту еден македонски историчар до сега не тврдел дека немаме врска со античка Македонија. Тие што имаат два грама мозок знаат дека на ниту еден Македонец што ќе се досели во САД никој не му забранува да ги користи американските симболи или да го почитува Џорџ Вашингтон. Ова и ако е вистина дека АЛександар е само мит, а не и историска вистина. По најголем број независни историчари Македонците и Хелените не говореле на ист јазик.
Знамето го сменивме како директна последица на уцените од Грција за неш прием во ОН. Под уцена на пријателите на СДСМ од југот го сменивме и името на државата и се откажавме од најголем дел од мојот идентитет. Со договорот со Бугарија избришавме друг дел од историјата, со самото тоа и идентитетот. Цар Самоил, на пример. Проблематичен е сега и македонскиот јазик. СПоред договорот јазикот е според Уставот на Република Македонија, а ние веќе не сме Република Македонија, туку имаме додавка Северна.
Ебе сите на форумов ги прашувам кој друг лидер на некоја земја, партија или било што друго бацил пенкало или му дале чоколадно тортиче со свеќичка за роденден. Кој на 46 години дува во свеќа, освемн на заебанција.
Што држава станавме кога сега чекаме кредит од светската банка за да има каде да ги ставиме респираторите.
Дали некој на форумов сега се чувствува посигурен, побогат (доколку не му досегаат прстите до тендери, субвенции и други народни пари), посреќен отколку пред приемот на Македонија во НАТО. По зачленувањето во НАТО јас не можам да отидам на редовна контрола на лекар. Ми е страв кога ќе сретнам некој на улица и бегам најмалку на 2 метри од него. Се кријам зад маска, За прв пат во животот не излегов на глсање не поради политичка волја (бојкот) туку од страв за моето здравје.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Nebula Пет Окт 09 2020, 18:48

I kakva e konekcijata pomegu zaclenuvanjeto vo NATO i svetskata pandemija?

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Окт 09 2020, 19:47

Не знам. Но во секој случај зачленувањето во НАТО не ни донесе подобар живот. Напротив. Можеби се работи за Божја казна затоа што поради НАТО се откажавме од Библијата затоа што апостол Павле дошол во Македонија од каде го раширил христијанството низ другите земји од Европа вклучувајќи ја и Грција. Во Библијата Македонците и Хелените не се ист народ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Окт 11 2020, 16:39

Две изјави денес што не влеваат оптимизам за добивање на датум за преговори. Да се надеваме дека не е така.

Ако Бугарија остане на барањата, треба да го подготвиме Македонскиот народ дека нема да почнат преговорите со Европската Унија, вели премиерот Зоран Заев по разговорите на министерот Османи во петокот во Софија.

„Не е европски македонскиот јазик да стане пречка на нашата европска иднина и интеграција. Ако Европската унија дозволи на некој начин македонскиот јазик да биде пречка за нашата интеграција, тогаш таа нема да ја заслужи во своето име придавката ‘европска’ и не знам дали ќе можеме да веруваме на ваква европска унија. Нема пријателство без заемна почит. Сите што сакаат да го видат македонскиот народ блиску и пријателски, мора да нè прифатат кои сме и каков јазик зборуваме, ние сме Македонци и зборуваме македонски јазик“, рече Димитров.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Нед Окт 11 2020, 17:10

Bravo za gospodinot Zaev. Taka se brani makedonija i makedonshtinata. Posebno zatoa shto bugarite so svoite baranja direktno go krshat dogovorot za dobrososedstvo.

Od EU i NATO - Page 21 Img_2290
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Нед Окт 11 2020, 18:23

Ne navleguvajki vo partiski prepukuvanja sumiranjeto na rezultatite e slednovo. Vo zamena za geografskata odrednica Severna, nie dobivme clenstvo vo NATO i megunarodno priznavanje na makedonskiot jazik i nacija. Bugarskoto blokiranje na pregovorite so EU voedno go blokira i sproveduvanjeto na dogovorot od Prespa bidejki najgolemiot del od obvrskite prezemeni so toj dogovor se povrzani so otvaranjeto na poglavjata vo pregovorite za vlez vo EU. Klucniot segment za garantiranje na teritorijalniot integritet i suverenitet e ispolnet, Bugarija nema da naide na razbiranje od zemjite vo EU, dodatno ke si gi iskomplicira odnosite so Grcija i ke go dovede vo prasanje sopstveniot politicki kredibilitet. Duri i ako ostane vaka situacijata ne i odi vo prilog na Bugarija i taa nikogas nema da ja postigne posakuvanata cel a toa e proglasuvanje na Makedonija za vtora bugarska drzava. Znam deka na forumov e nepopularna idejata za sojuz so nekoi drugi balkanski drzavi no edna labava konfederacija so druga zemja clenka ili kandidat za clen vo EU moze dopolnitelno da ja iskomplicira bugarskata pozicija i da otvori nekoi novi perspektivi za Makedonija.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Окт 11 2020, 18:29

Со брусење шахти тешко дека се брани историја, а ко некој еднаш попушти, да не кажам попуши, тогаш добива се поголеми барања. Ќе го враќаме ли сега Сонцето од Кутлеш на шахтите. Да не барам веќе пишував на темава дека евроатлантската меѓународна банда не уфрли во НАТО затоа што им треба нашата територија, а цената што ја плативме е бришење на голем дел од мојот идентитет, и идентитет на многу други Македонци. Сега се удара врз делот што остана од мојот идентитет и кој изгледа и вие сте спремни да го браните. Се разбира доколку Заев не се предомисли.
Во секој случај ќе се обединиме ли еднаш и заедно да почнеме да се бориме против сега веќе заедничкиот непријател.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Нед Окт 11 2020, 18:40

Trendafile namali glupokja i ne im go nametnuvaj tvojot gejski antichki identitet na vistinskite Makedonci.

https://mk.m.wikipedia.org/wiki/Македонско_национално_движење
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Окт 11 2020, 18:49

Има Македонци што мислат како тебе, но според последните избори и сите избори во последно време изгледа дека поголем е бројот на етнички Македонци што како своја ја гледаат целата историја на Македонија.
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Нед Окт 11 2020, 19:00

Namali glupokja, toa shto vo antichkiot period na ovaa teritorija postoela drzhava narechena Makedonija ne te pravi tebe antichki Mskedonec. Ako namesto da se glupirash gi chitash linkovite shto gi stavam kje go znaeshe toa.Od EU i NATO - Page 21 Img_2291

https://mk.m.wikipedia.org/wiki/Македонско_национално_движење
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Окт 11 2020, 19:26

Политички гледано нашиот проблем е како на пример некој на САД да и го оспори името затоа што државата е на помал процент од Америка (дури и ако се гледа само Северна, а не и Јужна Америка) отколку што е процентот кој Република Македонија го има како држава од географска Македонија. АКо некој Англичанец по потекло му забрани на некој Македонец новодоселен во САД да го почитува Џорџ Вашингтон ќе има проблеми со некоја институција. Полиција или лудница, во зависност од тоа на кој начин ќе го прави тоа. Дури и ако Македонците се доселиле на овие простори тоа го направиле пред 16 века, што е многу повеќе од тоа кога има доселени Македонци во САД. Кога некој сам ќе почне да си ја брише историјата по налог на друг, не знае колку ќе избрише и кој се ќе му побара бришење. Ајде повторно да те потсетам дека последен консензус без странски притисок е изгласувањето на Сонцето од Кутлеш како државно знаме на Република Македонија. Сите други промени или ги има направено СДСМ со помош на етничките малцинства (кои се државјани на Македонија, но не и етнички Македонци) или е вршен директен странски притисок. Вклучувајчи и воен притисок кога под раководство на НАТО Македонија беше нападната од Косово во 2001 година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Нед Окт 11 2020, 19:42

Tochno toa shto grupa nacional romantichari izglasale za drzhavno zname simbol koj nikogash porano ne bil povrzan so makedonskiot nacionalen identitet e pochetokot na potkopuvanje na makedonskite nacionalni temeli. Koga kje najdesh makedonski revolucioner, nacionalen deec, komita ili vojvoda ili bilo koja makedonska nacionalna organizacija da go koristi toj simbol pred 1990 togash kje elaborirame.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Окт 11 2020, 21:19

Прво ти ќе ми најдеш дека некој од нив го користел актуелното знаме на Република Македонија. Или дека го користеле Грците.
Го има на повеќе икони и цркви во Македонија. На пример во црквата Света Богородица во Сливница од почетокот на 17от век. На револуционерните знамиња најчесто немало симбол туку текст. Најчесто СЛобода или смрт, Македонија и слично. Во секој случај дури и да се работи за романтичарство само човек треба да е многу ненормален поради тоа да го казни еден народ или една земја со изолација и непримање во организација за која се исполнети условите од меѓусебниот договор пред зачленувањето. Такви ненормални се организациите ОН, НАТО и ЕУ кога станува збор за Македонија.
Не знам ниту врз основа на што Грците го оспорија македонското знаме и бараа негово поништување, кога црвеното знаме со жолто шеснаестокрако сонце нема никаква врска со нивното со сино бели црти и бел крст.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Нед Окт 11 2020, 21:52

Namali glupokja, znameto na Republika Makedonija koe e vo upotreba e drzhavno zname i ne pretendira da bide etnichko zname na makedonskiot narod. Inaku crkvata e izgradena vo 17 vek a dali sonceto od Kutlesh e izvorno ili e docrtano naknadno koga glupite dpsne-dpbne ovci chistea ikoni srede nokj i tvrdea deka se slichuvaat chuda e vistinskoto prashanje. Imash nekakov dokaz deka sonceto od Kutlesh vo crkvata koja ja spomnuvash e naslikano vo 17 vek?
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Нед Окт 11 2020, 22:06

Лавот отсекогаш бил симбол на македонците.

Od EU i NATO - Page 21 Img_2459Od EU i NATO - Page 21 Makedo10
Od EU i NATO - Page 21 200px-10
Od EU i NATO - Page 21 Eaaai_10
Od EU i NATO - Page 21 Zname_10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Окт 12 2020, 10:19

Реално политиката на Бугарија има повеќе гласни противници во Бугарија отколку во Македонија. Кај нас уште изгледа очекуваат милост од Борисов, пријателот и брат на Заев. Забораваат на резолуцијата на бугарското Собрание.
Што се однесува до лавот тој би требало да биде грб на Македонија, но не е благодарејќи на СДСМ. Тој знак не е погоден за знаме затоа што не е симетричен.
Сега изгледа чекаме помош од евроатлантската меѓународна банда, што практично ја води акцијата за бришење на Македонците во последните скоро два века.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Окт 12 2020, 15:03

Od EU i NATO - Page 21 121513480_10159125821282755_5412689029374815998_o.jpg?_nc_cat=111&_nc_sid=110474&_nc_ohc=qblyhjWd9IQAX_8unRB&_nc_ht=scontent-sof1-1

На сликата лево е тренерот на магарето. Скапо платен тренер. Десно на напоменам не е магарето, туку еден македонски предавник.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Пон Окт 12 2020, 19:35

Ајдееее ако му успеело тоа со магарето ќе добиел уште толку за да тренира небањати со материја со специфичен мирис меѓу ушите со која им го заменуваат мозокот во штабовите.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Окт 12 2020, 21:43

Да не вежбал Заев со магарето како да ги дресира своите следбеници да му веруваат кога ги лаже.

Претседателот Пендаровски во Словачка се има потпишано како претседател на Северномакедонската република.

Od EU i NATO - Page 21 EkImNBwXcAU9bI--680x430

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Вто Окт 13 2020, 11:52

Ќе го сонуваат небањатите Заев , уште долго ќе им биде најстрашна ноќна мора. Посебно кога ќе ги прегази по не знам кој пат на локалните што доаѓаат.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Окт 13 2020, 13:59


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Пет Окт 16 2020, 21:28

Небањатите на апарати.

Od EU i NATO - Page 21 Img_2709

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Nebula Пет Окт 16 2020, 21:37

Kakov nokaut za Radev i bugarite.

Od EU i NATO - Page 21 Img_2108

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Окт 16 2020, 21:49

PRVOBOREC напиша:Небањатите на апарати.

Od EU i NATO - Page 21 Img_2709
Не поаѓај од контрачетниците на Сорос и Заев кои се радуваа од 2008 година повеќе пати годишно кога не добивавме покана за НАТО и датум за преговори со ЕУ и покрај тоа што ги исполнувавме условите. Дај Боже да биде така, односно идиотските барања на Бугарија да бидат отфрлени од другите земји на ЕУ и да се изврши притисок врз Бугарија да се однесува нормално. За жал не беше истиот однос кон Грција и нејзиното изживување со Македонија и Македонците кога не убедуваа дека Грците биле внатре, а ние надвор, па тие се солидарни со тие што се со нив дури и кога ги кршат основните принципи на меѓународното право.
Веќе напишав дека ако не добиеме датум за преговори поради непопуштање пред уцените на Софија нема да се однесувам како контрачетниците кои за тоа ја сметаат виновна власта, туку напротив, вистинските виновници, во случајот ЕУ како организација. Нејзина обврска е да си ги воспита разгалените членки.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 21 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 21 of 39 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 39  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот