Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+19
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
23 posters

Страна 38 of 39 Previous  1 ... 20 ... 37, 38, 39  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Jул 20 2023, 20:13

Знае ли некој на кој начин САД собираат во Македонија податоци врз основа на кои одредени кичности се ставаат на црна листа. Дали тоа се прави легално или од страба на американски шпиони, без разлика дали се работи за нивни државјани, други странци или граѓани на Македонија. Интересно е на пример што во САД за Телеком има осудено луѓе од Маџар Телеком затоа што им платиле на Владо Бучјовски и АЛи Ахмети за да се продолжи монополот на Македонскиот Телеком, а тие не се на црна листа. Ваљда затоа што одработуваат нешто друго за САД. На пример бришење на македонскиот идентитет.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Jул 28 2023, 20:26

Власта има тешкотии Слупчане да го интегрира во Македонија, а се фали дека ќе ја интегрира Македонија во ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Aвг 24 2023, 19:08

Утре Христијан Мицкоски ќе влезе во историјата. Или само во македонската (во иднина бугарска) доколку попушти пред притисокот на претставникот на лидерот на светскиот либерализам (либерализмот се повеќе личи на западен тип на сталинистички тип на комунизам) како предавник, или како херој во светската историја доколку го одбие накудничавиот предлог за бугаризација на македонците. Претставниците на САД се навикнати на размена на мислење со нивните слуги кога слугата доаѓа на средба со свое мислење, а си заминува од неа со нивното.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Aвг 29 2023, 11:13

Според новиот француски предлог, овој пат за сите кандидати за ЕУ, не само за Македонија, ЕУ прво треба да се реформира, па дури после да почне со проширување. Предлогот е ЕУ со различни брзини, како што изјави еден од непријателите на Македонија од кого имаме едно вето за членство, иако практично се работи за две нивоа. Прва лига од сегашните земји и втора лига со земјите од т.н. западен Балкан кои не би имале право на вето и би имале само по еден глас. Веројатно ќе треба да се чека и на Украина (ако постои во иднина) и Молдавија. Земјите од втората лига не би имале право на влез во првата лига, без разлика на тоа дали ќе исполнат и некои дополнителни услови. А земји што не ги почитуваат основните човекови права, како Грција и Бугарија на пример, што и да направат остануваат во првата лига на ЕУ. Што да кажам после ова. Не е ли време да се распрашаме што нуди БРИКС или да објавиме неутралност?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Вто Aвг 29 2023, 11:58

Тоа според твоите лажни информации.

Od EU i NATO - Page 38 F4nuzo10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Aвг 29 2023, 12:31

Пишувам според изјавата на Макрон од кого еднаш добивме вето за негови лични потреби, пред ветото од Бугарија. Не знам дали си мочал во пелени (си бил мал) или не сакаш да се сеќаваш за тоа што ни беше кажано на самитот за источниот дел од Балкан, кога ЕУ и го пласираше терминот западен Балкан. За Преспанскиот договор, по кој требаше да немаме повеќе пречки, претпоставувам дека се сеќаваш. По приказната на Мишел не верува ниту еден лидер од кандидатите за ЕУ од Балкан со исклучок на Ковачевски, Османи и Маричиќ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Aвг 29 2023, 13:26

Luxor напиша:Тоа според твоите лажни информации.

Od EU i NATO - Page 38 F4nuzo10

Прочитај го целиот напис од Финаншл Тајмс, па ќе видиш дека во својата изјава претседателот на европскиот совет вели дека ЕУ треба да биде спремна во 2030 година да прими нови членки. Што значи дека до 2030 година нема да има нови членки, а никаде не вели дека и ако бидат спремни веднаш ќе се примаат. Патем тој следната година ќе си замине од функцијата по истекот на мандатот, па зборот му вреди како на тие што тврдеа дека Преспанскиот договор е последно понижување на Македонија. Не знам дали Ковачевски, Османи и Маричиќ лажат кога велат дека ќе станеме членка на ЕУ во 2030 година или ментално не се во состојба да разберат дека не е така. Второво е полошо. На лаги сме навикнати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Aвг 29 2023, 13:42

Кога сме кај брзините, да напишам дека Макрон ја стави Македонија во рикверц и не врати во времето пред Преспанската спогодба. До каде би стасале со тоа возење наназад, односно до каде би стасале со политиката на свиткана кичма, ќе покаже времето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Aвг 30 2023, 08:52

Уште една забелешка. Мишел е евро бирократ кој не одлучува, туку ги спроведува одлуките на европскиот совет, а Макрон одлучува со право на вето. Сите знаеме дека по идиотскиот Преспански договор, кој требаше да биде последно понижување на Македонија, токму Франција беше земјата што ја стави Македонија во рикверц, па не добивме датум за преговори иако ги исполнуваме условите веќе 15 години. Владата на Никола Груевски ги исполни условите од Договорот за стабилизација и асоцијација што го потпиша владата на Љубчо Георгиевски во 2001 година, па ни измислија нов услов, промена на името на државата откако Грција го прекрши меѓународниот договор со Македонија (Времената спогодба) по која не смееше да спречува наш влез во меѓународни организации со референцата БЈРМ. Нашата дипломатија води политика на свиткана кичма и се обидува да го натера македонскиот народ да ги прифати најголемите придобивки на светскиот либерализам (западен тип на сталинизам), мажите да се однесуваат како жени, односно органот низ кој се исфрла изметот да им стане сексуален орган. Имаме дипломатија што не успеа да договори со Преспанскиот договор старите документи (лични карти, пасоши, возачки дозволи, здравствени книшки ...) да важат до истекување на нивниот рок на важење, а не се способни ниту да организираат нивна нормална замена.
Инаку ако Македонија беше демократска земја, во која одлучува народот, а пратениците се негови претставници, против промена на Уставот требаше да гласаат 80%, односно 96 пратеника. И власта да им забрани на емисарите од странство да доаѓаат да вршат притисок да се спроведе нивната волја, а не на граѓаните на Македонија. Барем на хартија, според Уставот ние сме слободна земја. Не сме робови на светските либерали.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Aвг 31 2023, 19:26

Евроатлантската меѓународна бада и домашните предавници кажат кога велат дека условите за почеток на преговори не може да се сменат. Сите на кои не им е изветреан мозокот паметат дека во 2009 година Европскиот совет донесе одлука дека Македонија ги исполнува условите за почеток на преговори, освен дополнителниот дека треба да го реши проблемот со името со Грција. Иако проблем и немаше затоа што имавме тогаш т.н. Времена спогодба, според која не требаше да биде проблем името ако се користи референцата БЈРМ. Тој проблем со Грција сега не постои (Иако мене лично не ми се допаѓа решението), па имаме нови, сменети услови за почеток на преговорите. Јасно е и дека тое што тврдеа дека сме ги почнале преговорите откако нашата влада прифати да ни се смени идентитетот (што е индивидуално човеково право и за него не може да одлучува влада, собрание или некој друг) не сме ги почнале преговорите. Имаше само пропагандна конференција што требаше да допринесе да се донесе доктаторска одлука, спротивна на волјата на граѓаните, односно менување на македонскиот идентитет. Мнозинството е за членство во ЕУ, но не по цената што ни се нуди. Да лажеме дека сме Бугари по потекло.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Окт 03 2023, 20:54

Бугарија е членка на НАТО и ЕУ. Ако погледнеме во историјата ниту еден сојуз во кој членувала Бугарија не опстанал. Во првата светска вијна се дел од Централните сили, Германија, Австро-унгарија, Турција и Бугарија. Сојузот ја губи војната и се распаѓа. Потоа се дел од фашистичкиот Троен пакт во Втората светска војна и повторно ја губат војната и исчезнуваат. Во средината на минатиот век стануваат дел од Варшавскиот договор. Истиот се распаѓа. Сега Бугарија е членка на НАТО и ЕУ. Историјата, велат, се повторува.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Пет Окт 20 2023, 13:21

EU licemerieto gi minuva site granici. Kako ludi baraat izgovor da stavat novo veto, gi stavile nie bugarite vo ustav ili ne. Ova licemernoto govno prvo neka pogleda vo svojot dvor.
Od EU i NATO - Page 38 Screen10Od EU i NATO - Page 38 Screen11

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Окт 25 2023, 20:33

Интересни резултати од анкетата на Еуриѕинк. Мнозинството граѓани смета дека државата се движи во погрешна насока, дека ЕУ има нефер однос кон Македонија, најголем пријател ни е Србија, земја со која немаме договор за пријателство, а најголем неприкател Бугарија, пријател на СДСМ и ДУИ.

http://eurothink.mk/wp-content/uploads/2023/10/%D0%95%D0%92%D0%A0%D0%9E%D0%9C%D0%95%D0%A2%D0%90%D0%A0-2023.pdf.pdf

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Окт 29 2023, 19:19

Објаснување зошто Урсула фон дер Лајен ќе се сретне само со претставници на власта. Па нели е обичај кога некој е пред умирање (во случајов политичко) да го посетат сите роднини и пријатели. Во слична ситуација е и самата Урсула, за која не верувам дека по изборите во ЕУ нема да си замине.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Ное 01 2023, 08:01

Кога не лажеа за да го прифатиме Преспанскиот договор и да си го смениме името и да избришеме од идентитетот повеќе од 2 милениуми историја, Јоханес Хан во името на ЕУ лажеше дека со тоа ќе ни биде отворена вратата за влез во ЕУ. Сега Урсула Фон дер Лајен ни ветува дека ако се побугарчиме ќе ни биде отворен прозорецот и дека во ЕУ ќе влеземе преку прозорец. За разлика од другите земји што влегуваат низ врата. Изгледа дека ЕУ не сметаше за наивни, а сега веќе не смета за непресметливи. Затоа што такви луѓе владеат со Македонија и контактираат со странците.

https://republika.mk/vesti/makedonija/han-ni-ja-otvorashe-vratata-kon-eu-ako-go-smenime-imeto-fon-der-lajen-prozoretsot-ako-gi-vneseme-bugarite-vo-ustav/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Ное 08 2023, 20:23

За да не се случи за прв пат на нашиов форум да не се одбележи дека е објавен извештак на ЕУ за Македонија, да напишам дека тој е објавен денеска и е најлош од сите до сега.

https://plusinfo.mk/mnogu-ste-labavi-so-korupci-ata-izveshta-ot-na-eu-a-potsetuva-makedoni-a-shto-vetila-a-ne-ostvarila/

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_23_5627

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Сре Ное 08 2023, 22:45

Имало и полоши во времето на Грујо.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by osa Чет Ное 09 2023, 10:59

трендафил напиша:За да не се случи за прв пат на нашиов форум да не се одбележи дека е објавен извештак на ЕУ за Македонија, да напишам дека тој е објавен денеска и е најлош од сите до сега.

https://plusinfo.mk/mnogu-ste-labavi-so-korupci-ata-izveshta-ot-na-eu-a-potsetuva-makedoni-a-shto-vetila-a-ne-ostvarila/

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_23_5627


normalno notirana e korupcijata na vemeronite ,kaj niv se nashite ukradeni pari ...sudiite se nivni ne se neutralni vo teftercheto na goca i normalno e sudstvoto da e haos i da go kritikuvaat od EU ...predmetite sekako ke zastarea od ovie sudii koi ne uspeaa da gi zavrshat predmetite za 6 godini ...taka da suma sumarum vo izveshtajot e opishana opozicijata predvodena od vemeroto...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

SHARENI and Zhane like this post

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Ное 09 2023, 20:24

Извештајхот се однесува на периодот од ноември минатата до октомври оваа годиа, што би рекле на седмата година од владеењето на СДСМ и поовеќе од 20 години владеење на ДУИ. Инаку во секоја нормална држава за тоа што се случува е одговорна власта, а не опозицијата. Нормално е дека поголем дел од Македонците, кои не сакаат да станат северџани или бугари да бифат во поларизирани односи со тие *власта( што се обидува да им го смени идентитетот.
Очекувањето на власта дека ЕУ ќе ги награди за предавството и кршењето на моите и човековите права на сите што своите корени ги гледаат во целата македонска историја и не се спремни да лажат дека Александар бил Александар Грчки, а не Александар Македонски или дека Македонското востание (сега разловечко, било бугарско.
Изгледа дека пароката нема правда нема мир, треба да се промени во нема правда, нема ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Пет Ное 10 2023, 09:23

Добар ден небањати.

Od EU i NATO - Page 38 09812Od EU i NATO - Page 38 345610

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Пет Ное 10 2023, 09:38

Od EU i NATO - Page 38 I09810Od EU i NATO - Page 38 20231110

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Ное 10 2023, 23:17

Веројатно на црна листа би требало да бидат ставени и 8-% од Македонците што не мислат поради членство во ЕУ да лажат дека нивните предци до 1944 година биле Бугари, што би рекле дека во Втората светска војна биле поддржувачи на Хитлер. Сите Македонци со исклучок на т.н. северџани се против понижувачкиот однос на ЕУ сега и НАТО претходно кон нашата земја и македонскиот народ. Будалаштините дека политичарите што го слушаат гласот на народот се популисти, а демократи се тие што се слуги на англоамериканците се демократи имаат се помала поддршка во светот. Нормално и во Македонија.
Работите очигледно не одат како што е испланирано во Брисел и Вашингтон. По последниот попис на пример во Кичево на тие што ја предизвикаа војната во 2001 година изгледа работите им одат во правец посакала шута рогови, останала и без уши. Според законот би требало да се забрани употреба на знамето на Република Албанија затоа што таму нема 50% Албанци. За некое време така ќе биде и во Струга, затоа што се раѓаат повеќе Македонци отколку Албанци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by alienmk Чет Ное 30 2023, 09:40

Eu ne ve saka vnatre kako drzava komunjari, anticki i siptari, ve saka samo kako amali.

https://24.mk/details/grcija-stavi-veto-na-albanija-za-pochetok-na-pregovorite

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by defo Чет Ное 30 2023, 11:25

И треба вакум простор за глупости. Затоа. Со тоа што Албанија е привремено блокирана, ние, Србите и Косоварите подолгорочно. А ние можда и никад во ЕУ. На ЕУ и одговараат вакви политичиари ко овие шо ги имаме, ќе си имаат постојан и непресушен извор за правење далавери.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by alienmk Чет Ное 30 2023, 14:09

Sipcite od skiperija mozda ke gi primat, amerite dve pomorski voeni bazi otvorija tamu. Crnata plemenska dupka nikogas.

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 38 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 38 of 39 Previous  1 ... 20 ... 37, 38, 39  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот