Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Украина

+5
PRVOBOREC
alienmk
Albatros
defo
трендафил
9 posters

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Саб Дек 24 2022, 16:46

Интересно барање на Украина до евроатлантската меѓународна банда, да се уништеле сите фабрики на дронови во Иран од кои истите наводно се испорачани во Русија, иако изглега дека истите тие се испорачани пред почетокот на војната. Во секој случај значи ли тоа дека Русија треба да ги нападне сите фабрики во светот ид кои се испорачува оружје на Украина, односно не е ли повикот всушност повика за Трета светска војна?

https://www.expres.mk/kiev-povikuva-da-se-unishtat-site-iranski-fabriki-za-dronovi/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Сре Дек 28 2022, 20:57

Има ли барем една земја на светот што ја помага Украина што би и помогнала на Србија да го ослободи окупираниот дел од оваа земја, Косово и Нетохија. Или би помогнале окупацијата да продолжи ако нашиот сосед се обиде да воспостави контрола на целата територија на својата земја?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Пет Јан 06 2023, 12:52

Украина го отфрли предлогот за Божикно примирје понудено од Русија. Веројатно затоа што газдите што ја створија војната веќе го прославија Божик. Русија сепак нема да врши офанзивни дејствија во тој перод и покрај одбивањето од страна на НАТО и ЕУ преку нивниот застапник Зеленски. Коментар на заменик претседателот на советот за безбедност на Русија е: „... свињите немаат вера и немаат вродено чувство за благодарност. Тие ја разбираат само бруталната сила“
За потсетување членки на ЕУ од православните земји се само тие што го имаат и црковно го имаат прифатено грегоријанскиот календар, Грција, Кипар (и покрај тоа што нема контрола над целата територија), Бугарија и Романија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Чет Јан 19 2023, 10:57

Еврропскиот парламент донесе резолуција со која се бара Србија да се придружи на санкциите кон Русија. Логички гледано, тоа би било исто како да се бара од Украина да воведе санкции кон ЕУ и НАТО поради окупацијата на дел од Србија, на Косово.

Ме изненади, кога станува збор за војната што ја водат НАТО и Русија во Украина, дека Русија произведува ист број на ракети како остатокот од светот, при што знаеме дека ракети прават и земји што не се непријатели на Русија. Се повеќе мислам и дека стратегијата на НАТО е да се создаде што поголема омраза помеѓу Русите и Украинците и дека тогаш ќе ја остават Украина. Не верувам дека тогаш ќе ја сакаат и Русите. Во секој случај тешко на Украинците. Прескапо плаќаат и ќе платат за тоа што станаа слуги по Портокаловата револуција со која им се наметна вазалска влада. Ние Македонците барем физички не сме загрозени. Треба само да станеме северни мутанти со име Македонци но без идентитет. И верни слуги на тие што ни ги кршат човековите права.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by Luxor Чет Јан 19 2023, 12:40

Овој како да те дупи нешто Трендо.

Украина - Page 3 Img_2633
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Чет Јан 19 2023, 16:01

Кај Вучиќ нема шизофренија како кај западните лидери и нивните слуги во светот. За него Косово е Србија, а Крим, Донбас и другите делови дел од Украина. Никој од тие што воведоа санкции против Русија поради окупацијата на делови од Украина не помислил да воведе санкции кон тие што ја окупираа Србија. Колку што знам и за Србија и за Украина важи истото меѓународно право. Повеќе ме боли тоа што евроатлантската меѓународна банда не смета за будали нас Македонците. Кога Грција со ветото за членство во НАТО го прекрши меѓународниот договор (Времената спогодба) молчеа педерски (како карактер) и ни донесоа домашни педери на власт за да потпишат договор кој наводно МОРА да се спроведе, Русија очигледно смета дека е доволно силна да може да се спротивстави на такво педерско однесување. Во моментов Украина користи повеќе оружје отколку што имаше на почетокот на војната затоа што го добива од странство. Русија уште не користи се. Во денешната изјава Медведев вели дека секој што има барем малку интелигенција треба да разбере дека ниту една нуклеарна сила до сега не изгубила војна водена со конвенционално оружје, а што ја загрозува. Морам да се согласам со него и покрај тоа што не сум русофил како што очигледно мислиш за секој што не прифаќа слепо се што ќе пласира западната пропаганда. САД губеше војни, но на илјадници километри далеку од своите граници. Војни што нормален човек не би ги ни водел, доколку не е побудален па се смета за БОГ кој одлучува за сите. Во Јапонија фрлија атомски бомби и покрај тоа што би ја добиле војната и со класично оружје. Сигурно е дека само будала може да посакува нуклеарна војна, но паметни луѓе не се ни обидуваат да ја предизвикаат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Нед Јан 29 2023, 11:18

Нападнати се фабриките за производство на дронови во Иран. Во моментов не се знае кој стои зад нападот, но очигледно е дека некој смета дека и Русија има право да ги напаѓа фабриките каде се произведува оружје што го добива Украина. Нова опасност од Трета светска војна,

https://infomax.mk/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d0%b2%d0%be%d1%98%d0%bd%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d1%98-%d0%b3%d0%be-%d0%bd%d0%b0%d0%bf%d0%b0%d1%93%d0%b0-%d0%b8%d1%80%d0%b0%d0%bd-%d0%bf%d0%be/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Саб Фед 18 2023, 09:33

Еве како се поздравуваат украинските војници (не сите). Како следбениците на цар Борис Трети.

Украина - Page 3 Nacisti_ukrajinci_jutjub

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Нед Фед 26 2023, 18:41

Нашите средства за информирање молчеа за протестите во Полска и Словачка против поддршката на нивните земји на Украина. Се молчи и за поставувањето на уништен руски тенк пред руската амбасада во Берлин, кој бил прекриен со цвеќе од граѓаните на Берлин.

https://www.pravda.rs/2023/2/26/nemci-sokirali-nato-unisteni-ruski-tenk-postavljen-ispred-ambasade-rusije-nemci-ga-prekrili-cvecem-i-porukama-podrske-rusima-videfoto/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by defo Пет Мар 17 2023, 13:35

Вагнер преку Порнхаб бара нови регрути
Платеничката група Вагнер објави огласи на Порнхаб, најголемата светска порнографска веб-страница, во обид да регрутира борци за да ги засили своите трупи кои се борат на страната на Русија во војната во Украина.

Врвот на битката за Бахмут: „Шефот на Вагнер се коцка со се што има“

Тој потроши многу за да регрутира дури 40.000 затвореници и ги фрли во битка, но по неколку месеци мачна битка и неверојатни загуби, сега се бори да ги пополни редовите на Вагнер, а сето тоа го обвинува руското Министерство за одбрана дека се обидува да ги задуши неговите сили.

Не им е жал да користат топовско месо. Мислам дека е доста од ова мерење полови машки органи. Кои во стварност се мали, и некорисни.

Русија мобилизира нови 400.000 војници

Министерството за одбрана на Русија на 1 април ќе почне нова кампања за регрутирање со цел потпишување договори со 400.000 професионални војници, јавува Радио Слободна Европа, повикувајќи се на повеќе регионални медиуми.


Негде прчитав дека 30.000 Руси изгинале само оклу Бахмут. Па дали е тоа човече во 21 вк оправдано во време на т.н глобализација. Дај бе освестете се. Ќе гориме сите во пеколот. Допрва ќе страдаме како последица на овие лоши одлуки.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by alienmk Саб Мар 18 2023, 16:45

Ke mu go nakrsat. Rusija, Kina i usata ne se potpisnici na Rimskiot statut. Tramp im bese zabranil i vlez vo usa na sluzbenicite na sudot za blagoslivuvanje  krsenje na pravatta na poslabite.Украина - Page 3 Qwerty10

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by Albatros Саб Мар 18 2023, 17:15

Radost za budalite. Baajden ionaka e skroz prolupan.

Украина - Page 3 Poijn10

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by defo Вто Мар 21 2023, 09:52

defo напиша:

Не им е жал да користат топовско месо. Мислам дека е доста од ова мерење полови машки органи. Кои во стварност се мали, и некорисни.

Убаво пишав.

@Albatros  @alienmk

Украина - Page 3 Lupa-p10

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by alienmk Вто Мар 21 2023, 12:32

Украина - Page 3 Bhuy10Украина - Page 3 Qwerty11

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by defo Вто Мар 21 2023, 12:34

И.......бил да си го види пленот.............

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by alienmk Вто Мар 21 2023, 12:38

Cek sea tie sto gi pustija siptarskite teroristi znaejki deka u Makedonija ne mozat da bidat osudeni ke mu sudat na pretsedatel na zemja sto ne e potpisnik na Rimskiot statut. A sto ne guknes nesto za invazijata na Hag ako se osmelat da mu sudat na nekoj od demokratizatorite na Jemen, Irak, Avganistan?

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by alienmk Вто Мар 21 2023, 12:50

Украина - Page 3 09810

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by defo Вто Мар 21 2023, 13:20

Абе да ти го имам паметот 365 дена во годината на одмор ќе сум.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Саб Мар 25 2023, 16:59

Се спомнува дека САД и нивните слуги ќе испорачаат муниција со осиромашен ураниум, што би рекле нуклеарно оружје на Украина. Се надевам дека тоа нема да се случи, затоа што последиците се катастрофални. Во Србија различни облици на рак се јавуваат во разни облици 15 до 20 пати почесто отколку пред војната за окупација на Косово и негово отцепување ид Србија. И болеста е потешка односно напредува побрзо и зафаќа поголем простор. И кај нас има последици и директни, преку воздухот и подземните води, но и преку храната што ја увезуваме од Србија.
Не знам дали е исправно доколку некој употреби против тебе оружје од некој вид (во случајов нуклеарно) да се користи посилно оружје, атомска бомба или тактичко нуклеарно оружје (директно кажано помала бомба, граната или слично, против осиромашен ураниум. Лично сметам дека од лудак не треба да се биде уште полуд, но обично тоа зависи од развојот на војната, а во случај од опасност од капитулација се користи се. И од оружје и од жива сила (од малолетници до старци). Да се надеваме дека разумот ќе победи и дека за лидерство ќе одлучуваат други параметри (економијата пред се), и дека лидерството во светот ќе се промени мирно и дека новите лидери нема да се однесуваат сегашните, како годподари и на умот и на телото на сите луѓе, без морал и без почитувањето на човековите права. Нешто што Македонија во вид на садистичко изживување на ме евроатлантската меѓународна банда сме изложени од почетокот на осамостојувањето. За среќа без многу загубени ѓивоти како во Украина. Не знам што ќе стане кога бројот на украински војници ќе се намали под потребниот број за војна. Дали ќе стапат на сцена и други, странски војски.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by defo Нед Мар 26 2023, 12:15

defo напиша:Абе да ти го имам паметот 365 дена во годината на одмор ќе сум.
и за тебе важи.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by defo Пон Мај 15 2023, 08:49

И на крај на денот доаѓате на моето(мојов),дека уставри ова беше само скапо платен циркуз, сеа се врти ситуацијата на терен. Некој „сили“ т.н длабока држава искористи една сенилна будала и еден лудак, и нанесоа голема штета што материјална што онаа најлошата човечка.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Сре Мај 24 2023, 17:27

Според лидерот на приватната армија Вагнер, Пригожин, во битката за Артјомовск (преименуван во Бахмут од Украина), Украина има загубено 50 илјади војници, а Русија 20 илјади. Борбите траеја 224 дена. Имаше и украински напад на Белгород, во границите на предвоената Русија, при што е користено оружје на земјите членки од НАТО, пред се американско, што претставува индиректен напад на НАТО врз Русија, што може да доведе до проширување на судирите. Да потсетам дека во војната во Македонија, кога бевме нападнати од Косово, во битката за Радуша директно од косовските вооружени сили, не добивавме воена помош, туку бевме ставени под ембарго за купување на оружје.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by defo Чет Јун 01 2023, 09:51

Будалава Руска оди на се или ништо................. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by defo Нед Јун 25 2023, 13:35

Маскарада а.........Требаше да се очекува ова од Вагнер, ипак тоа е приватна фирма, ги разниша позициите на Русите. Нормални никој нормален сем Путлер не е до толку будала да има невини жртви. Па затоа не направија циркуз во Москва. Како и да е Путлер ги живее последните 2-3 месеци слава. Му се губи веќе тлото под нозе.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by Nebula Чет Jул 06 2023, 08:58

Vo vojnata vistinata prva umira. Ukraina ja obvini Rusija deka ja minirala najgolemata nuklearna centrala vo Evropa so cel da predizvika nuklearna katastrofa. Rusija vozvrati deka Ukraina e taa sto ke go napravi toa i sprema teren vinata da ja prefrli na Rusija. Razbirlivo e da se sirat dezinformacii za da se dobijat simpati i poddrska za da se steknat pogolem broj poddrzuvaci i sojuznici. Fakt e deka Rusija e agresor koj mora da bide porazen, opasnosta doaga dokolku ludiloto ja pomine granicata pa ednite ili drugite navistina se odlucat na radikalni merki koi bi gi unistile i niv i nivnite neprijateli i ke predizvikaat globalna katastrofa. Zasega, za sreka  izgleda sepak se se sveduva na informaciska vojna.

https://grid.mk/c/jW_MKYkBXwOHaKjirXLC/2023-07-05/maae-ne-najde-dokazi-za-miniranje-na-nuklearnata-centrala-zaporozhje

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 3 Empty Re: Украина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот