Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Украина

+5
PRVOBOREC
alienmk
Albatros
defo
трендафил
9 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Украина Empty Украина

Пишување by трендафил Чет Сеп 01 2022, 19:37

Да се случеше тоа во некоја друга земја, веројатно ќе бев изненаден зошто се затвори темата на нашиов форум, а војната уште трае. Веројатно за да не се слушне друго мислење освен тоа што го пласира пропагандата на евроатлантската меѓународна банда. Во Европа има две земји во кои САД ја имаат инсталирано власта, Македонија и Украина, па тоа не ме изненадува. Сеоак еве една вест што не е директно поврзана со војната.
Украинскиот премиер Зеленски бара ЕУ да забрани влез за Руси (и туристи), а својата вила во Тоскана, Италија ја изнајмува на Руси за 50 илјади евра месечно. Вилата ја има купено за 3 милиони евра.

https://www.iltirreno.it/toscana/2022/08/31/news/la-villa-di-zelensky-a-forte-dei-marmi-affittata-ai-russi-1.100081649

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by defo Чет Сеп 01 2022, 22:06

две работи, темата т.е неколку теми беа затворени зошто твоите браќа кондом-левичари отворено повикуваа на убиства и подржуваа убиства на цивили во Украина.
Втора работа овај медиум првпат го гледам а веќе 4-5 години следам Италјански медиуми заради природата на мојата работа, баш ќе го испитам да не тропам глупости и дезинформации и јас.

И  сосема за крај слава на Украина, и подршка во борбата против Хитлерот од 21 век, Владимир Путин.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Пет Сеп 02 2022, 19:43

Грешиш ако мислиш дека тие од евроатлантската меѓународна банда ги жалат Украинците. Лично јас ги жалам сите цивилни жртви, како цивили ги сметам  и тие што никогаш не би зеле пушка во раце ако не биле регрутирани. Кога се работи за Украина не и фашистите што вршеа злосторства над Русите во Украина, за што светската јавност молчеше. Причина за војната е непочитувањето на договорот од Минск од страна на Украина по налог на тие што кислеа дека можат да прават што ќе посакаат, вклучувајќи и одземање на животи. Тоа што така наречената длабока држава добива конкуренција им дава избор на сите земји на светот сами да си избираат работодавачот. Јасно е дека западот е спремен да ја води војната во Украина до последен Украинец.

https://www.corriere.it/cronache/22_agosto_31/villa-zelensky-toscana-affittata-dei-cittadini-russi-ma-l-agenzia-immobiliare-smentisce-a89c7570-2912-11ed-91c7-dee004e78fda.shtml

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Саб Сеп 03 2022, 09:14

Ако ја споредиме војната во Украина со таа на Косово, тоа би значело не НАТО, туку АЛбанија да ја бомбардира Србија во 1999 година. Не знам зошто, но мислам дако ако Русија во тоа време ја имаше сегашната сила Косово ќе си останеше дел од Србија, а ако тоа беше така ни Македонија не ќе беше нападната од Косово во 2001 година, кога Русија немаше сила да ни помогне, а нашите пријатели од евроатлантската меѓународна банда не ставија под ембарго за купување на оружје. Не ни го подаруваа како што прават во Украина. Да потсетам дека држвата Македонија не им го оспоруваше правото на Албанците пред две децении да го сметаат Скендербег за Албанец, како што македонската држава сега мене ми прави пречки ако за Александар Македонски не сметам дека е Александар Грчки или за цар САмоил дека е Македонец, а не Бугарин.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by defo Пон Сеп 05 2022, 16:40

Ај вака, пошо си глуп да ти објаснам...
1. Знам и свесен сум дека и ЕУ и УСА има удел во глупочава што се дешава, нарочито USA, расте доларот, а ти пак навивај за Русија. Нивните 50 долари вредат повеќе од твоите 50 евра. Сем ако не земаш пензија во долари.
2.Не верувам многу во приказната со убиствата на цивили, сети се само дека Милошевиќ така ја почна војната во Косово, под некој сличен превез???
3.Русија и Украина прекршувале договори шо ги потпишле пред ЕУ и УСА, додека овие  драпале колци, свесно или несвесно. Види точка 1.
4.Дали како шо влезе Русија во Украина, утре ќе оправдаш напад на Бугарија кон нас?!?!?
5.Сосема за крај куртону Лево-Нацистички-ДРПМНЕОСКИ...........
  1.Да си против САД, и нивните „мировни“ мисии е хумано дело.
   2.Да си за Русија е состојба на паметот, наречена лудило.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Чет Сеп 08 2022, 20:05

Никогаш не сум тврдел дека Македонија не била под бугарска окупација тују само администрирабна од Бугарија. Не знам за системско уништување на цивили од руска страна во Украина како што имаат правено Бугарите во Македонија (и други земји). Не навивам за Русија, туку за мали земји како што е Македонија. Кога има две светски сили имаат избор. Што ќе изберат ѕреба да одлучи народот, а не некој диктатор.
САД беа единствен светски лидер повеќе од три децении. По мое искуство, во Македонија подобро се живееше кога имаше две светски сили, отколку кога светски џандар беа само САД. Тогаш не беше загрозен ни мојот идентитет. Ајде пак да напишам дека никој не и помогна на Македонија кога во 2001 година беше нападната од Косово. Ниту НАТО ги гонеше вооружените терористи кога се движеа низ Косово без разлика дали одеа во напад или беа избркани од нашите безбедносни сили. Кога набавивме доволно оружје да се спротивставиме на терористите бевме ставени под ембарги за купување оружје директно од светскиот диктатор САД. Лидер на неофашизмот (званично име либерализам) во светот.
Ако со укинувањето на Варшавскиот договор се укинеше и НАТО, немаше сега да има војна во Украина. Јасно е дека Русија не го сака НАТО на својата граница и дека и полињата знаат дека евроатлантската меѓународна банда има планови за растурање на Русија на повеќе делови.
Економската војна не ја започна Русија, туку САД и ЕУ како нивен слуга. За жал поради тоа трпат обичните луѓе во светот. Маједонија за жал е таа што почна економска војна со Русија иако за тоа воопшто не е спремна. Иако изгледа дека во Русија има работи што ги нема доволно во остатокот од светот.
П.С.: Ќе ги игнорирам психијатриските дијагнози со кои си го почнал постот. За твое добро е да воспоставиш психичка контрола, без разлика што претпоставувам дека ме мразиш затоа што не го сметам Заев за Бог. Ниту неговите газди од САД.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by defo Пет Сеп 09 2022, 16:27

Еј во 2 последователни реченици се демантираш, абе јас не сум за Русите ама Америте лоши се. Баш си антипатичен, рубља патриот е тоа си ти?!?? Фала богу шо ДПМНЕ и Левица не се власт во земјава, па малку од малку се држиме на вистинскиот правец, „антифашистички“, пошо неофашисти во моментов не се никој други, него Русите.

П.С Јас дома немам слика над кревет од ниту еден политичар, и мене ниту еден политичар не ме станал од сабајле за на митинг?!?!
Психопату, подржувач на убици на деца. Да не ти повторувам за внуците.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Нед Сеп 11 2022, 09:29

Само напишав дека и Анериканците и Русите го користат правото на посилен. САД го омаше монопол на тоа право три децении и не го искористи праведно.
Очекував дека ти или некој друг поддржувач на либералите (неофашистите) ќе напише за контраофанзивата на Украина во реонот на Харков која е успешна. Ослободени се неколку помали града, кои Русија ги контролираше од крајот на февруари оваа година.
Во врска со неофашизмот во Македонија, да потсетам дека бугарскиот наводно културен клуб го носи името на Ванчо Михајлов, најголем бугарофил од територијата на Македонија од минатото. По појавата на ЗОран Заев не сум сигурен дали Михајлов е уште најголем, па ако победите во антимакедонската борба веројатно ќе има бугарски клуб и со неговото име. Во принцип политиката и на Ванчо и на ЗОран е Македонија без Македонци. Интересно е што Али АХмети истакна дека црвените линии на ДУИ се почитување на се од договорот на Заев со брат му Бојко.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Нед Сеп 11 2022, 13:06

Ајде да напишам и зошто сум против либералите. Пред се поради идиотскиот однос кон Македонија и Македонците. Не знам кој колку години имал вио времето на осамостојувањето на Македонија и како го служи помнењето доколку бил возрасен. Ние што паметиме знаеме дека бевме дочекани непријателски. Не викаа место Македонци Словени, по некое време славомакедонци. Во војната во 2001 година бевме нападнати и напаѓани од територијата што беше под административна и безбедносна контрола на НАТО. Погледни го видеото за битката кај Радуша, кога во време на примирје од Косово беше нападнта Радуша со цел да се освои и Рашче и Скопје да остане без вода. Македонија во тоа време не смееше да лета со вооруѓжени летала. По нападот на Радуша кога работата стана критична претседателот и врховен командант Борис Трајковски има дадено директна наредба за употреба на хеликоптери и авион што за прв пат во Македонија користеше напалм бомби. Исто така е активиран ракетниот систем. Ова за тие што не се сомневаат дека имало причина Трајковски подоцна да биде ликвидиран затоа што либералите (неофашистоите) никогаш не простуваат. Македонија не ја слави победата во битката за Радуша, туку има само комеморации за жртвите ви војната. Веројатно за да ни се влее потсвесно страв дека мораме да прифатиме се што преку УЧК (сега ДУИ) ни диктираат либералите за да не гинеме. Да потсетам и на срамниот однос на НАТО и САД кога ги спасуваа своите сојузници од Арачиново. Не знам за слични примери дека такво нешто ни направиле Русите. Дури и кога Македонија директно ја помага Украина во војната со Русија, односно кога сме непријателска земја.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by defo Сре Сеп 21 2022, 11:17

Каков фаил, готово е со маскарадва, која не чинеше многу, сега уше 2 недели цикрузијада, после прегови од Јануари Фебруари, стабилизација и од наредне сптември расчистување по дома со Руски свет. Почнувајќи од  Левичари....па натаму.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Сре Сеп 21 2022, 13:17

Русија за жал или за среќа, зависи од тоа на која стране е некој или какви ќе бидат последиците, не е Македонија, па пријателите од НАТО и ЕУ да и забрануваат да го користи сето оружје што го има. Се ндевам дека во 2001 година на Македонија и беше забрането да напаѓа со хеликоптери и авиони, туку да одговара сразмерно, со камен ако е нападната со камен, со пушка, а ко е нападната со пушка. Во ниедна земја нема такво нешто. Во војна секој користи се што има. Во случајот со Русија проблемот е огромен поради тоа што поседува нуклеарно оружје. Сите што ја помагаат Украина треба да размислат дали Украиина има поголема вредност од целиот свет. Посебно кога и даваат оружје што не е за одбрана, туку за напад и врз Русија, што Украина го направи во неколку случаи надвор од териториите што Русија ги смета за свои од пред половина година.

https://plusinfo.mk/putin-sepak-podgotvuva-nuklearen-napad-ekspertite-otkrivaat-dokument-na-krem-ko-mu-dava-alibi-da-go-stisne-kopcheto-za-lansira-e/

Новина е што за прв пат од почетокот на војната Русија објави делумна мобилизација на резервниот состав, пред се на војници што учествувале во војни.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by defo Сре Сеп 21 2022, 14:04

трендафил напиша:Русија за жал или за среќа, зависи од тоа на која стране е некој или какви ќе бидат последиците, не е Македонија, па пријателите од НАТО и ЕУ да и забрануваат да го користи сето оружје што го има. Се ндевам дека во 2001 година на Македонија и беше забрането да напаѓа со хеликоптери и авиони, туку да одговара сразмерно, со камен ако е нападната со камен, со пушка, а ко е нападната со пушка. Во ниедна земја нема такво нешто. Во војна секој користи се што има. Во случајот со Русија проблемот е огромен поради тоа што поседува нуклеарно оружје. Сите што ја помагаат Украина треба да размислат дали Украиина има поголема вредност од целиот свет. Посебно кога и даваат оружје што не е за одбрана, туку за напад и врз Русија, што Украина го направи во неколку случаи надвор од териториите што Русија ги смета за свои од пред половина година.

https://plusinfo.mk/putin-sepak-podgotvuva-nuklearen-napad-ekspertite-otkrivaat-dokument-na-krem-ko-mu-dava-alibi-da-go-stisne-kopcheto-za-lansira-e/

Новина е што за прв пат од почетокот на војната Русија објави делумна мобилизација на резервниот состав, пред се на војници што учествувале во војни.Дедо ми лежеше во затвор за ВМРО, ќе рече внук му на Трендо.
-А мојот внук ќе рече, не бе дедоти лежеше поради ДПМНЕ, пошо ги бранеше дур тие ја крадеа Македонија и одпосле. И после заедно сложно мојот и Трендовиот внук, ќе му се помочаат на гробот.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by defo Чет Сеп 22 2022, 12:54


_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Чет Сеп 22 2022, 14:55

defo напиша:
трендафил напиша:Русија за жал или за среќа, зависи од тоа на која стране е некој или какви ќе бидат последиците, не е Македонија, па пријателите од НАТО и ЕУ да и забрануваат да го користи сето оружје што го има. Се ндевам дека во 2001 година на Македонија и беше забрането да напаѓа со хеликоптери и авиони, туку да одговара сразмерно, со камен ако е нападната со камен, со пушка, а ко е нападната со пушка. Во ниедна земја нема такво нешто. Во војна секој користи се што има. Во случајот со Русија проблемот е огромен поради тоа што поседува нуклеарно оружје. Сите што ја помагаат Украина треба да размислат дали Украиина има поголема вредност од целиот свет. Посебно кога и даваат оружје што не е за одбрана, туку за напад и врз Русија, што Украина го направи во неколку случаи надвор од териториите што Русија ги смета за свои од пред половина година.

https://plusinfo.mk/putin-sepak-podgotvuva-nuklearen-napad-ekspertite-otkrivaat-dokument-na-krem-ko-mu-dava-alibi-da-go-stisne-kopcheto-za-lansira-e/

Новина е што за прв пат од почетокот на војната Русија објави делумна мобилизација на резервниот состав, пред се на војници што учествувале во војни.Дедо ми лежеше во затвор за ВМРО, ќе рече внук му на Трендо.
-А мојот внук ќе рече, не бе дедоти лежеше поради ДПМНЕ, пошо ги бранеше дур тие ја крадеа Македонија и одпосле. И после заедно сложно мојот и Трендовиот внук, ќе му се помочаат на гробот.
Можеби мислиш дека откако ќе ми се помочаат на гробот ќе отидат да положат цвеќе на Заев или Ковачевски, зависно од тоа кој ќе го прогласи заедничката историска комисија за прв бугарски премиер на Македонија. Можеби и дека ќе го посетат гробот на Али Ахмети без кој тоа не би се случило. Јас не мислам дека како Македонци немаме иднина. Ниту дека англосаксонската империја ќе жуивее подолго од моите внуци. Постои друга опасност, дали воопшто ќе опстане човештвото. Русија денес објави дека советот за безбедност дал дозвола за користење на нуклеарно оружје доколку бидат загрозени руските територии. Тоа во моментов се по западно гледање на работите Русија, Кри,, Домбас и Луганск, наскоро и Запорожје ако помине референдумот што се очекува. Украина со странско оружје вклучително и од Македонија напаѓа врз тоа што Русија го смета за Русија. Во тие делови живеат Руси, за разлика од Косово кај што нема АМериканци, Британци, Германци ... Ако светот беше во право кога ја окупираше српската покраина, не гледам што има спорно за истите тие кога се работи за Украина, во која по инсталирањето на марионетска влада се загрозени правата на Русите. Исто како што во Македонија по мешањето на евроатлантската меѓународна банда во подолг период се загрозуваа правата на Македонците. Тука има разлика. АЛбанците на Косово беа малцинство во Србија, исто како и Русите во Украина, а Македонците во Македонија се мнозинство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by defo Чет Сеп 22 2022, 15:24

И ти на тоа се радуваш и навиваш да биде така. Види Русија према Украина се однесува исто како Албанија или Бугарија према Македонија. Тоа е тој твој двоен аршин. Колку и да се трудиш да ги оправдаш Русите, не ти се исплаќа.
Ама не се плаши нема да има атомски бомби на твоја жалост, оваа е војна само да „приватните војски“ и нелегални паравоени формации пари, тоа е друго нишо. А ние сме ебана странка.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Саб Сеп 24 2022, 09:35

Не поддржувам ниту една војна, но за војнава во Украина се виновни и двете страни. Поддржувачи на Украина се земјите виновни за сите војни по Втората светска војна, на војните случени во мојот живот. Поддржувачи на Украина се и сите тие што ги загрозуваат моите човекови права, што немаат право да уценуваат за промена на името на мојата земја или за менување на мојот идентитет. Не осудувам народи, туку влади вклучувајќи и ја македонската, која под присила сега се вика влада на Република Северна Македонија. Веројатно поради тоа пишувам и нешто за што мислиш дека ја поддржувам Русија. Не ја поддржувам Русија, туку Русите што живеат на територијата на Украина и по инсталирањето на марионетска та влада им беа загрозени основните човекови права како што тоа се случи икај нас по црпнувањето на Заев од нива во Муртино. За жал таков однос кон малцинствата не е изолиран случај. Ни кон Русите во Литванија, Естонија и Летонија на пример, ни кон Македонците во Грција и Бугарија.Разликата е во тоа што ЕУ не ги загрозува правата на Русите во Русија, како што прави со Македонците во Македонија, но не би можел да исклучам дека тоа нема да се случи ако некогаш Русија побара членство. Сепак тие имаат среќа што за некое време ЕУ нема да биде посакувана дестинација благодарејќи и на оваа војна и самоубиствените санкции што ги воведува ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Саб Сеп 24 2022, 14:21

Потрано мислев дека напалм бомби се фрлани од западните армии врз македонците што се бореле за своите човекови права во граѓанската војна во Грција затоа што ги гледале како комунисти. Иако меѓу борците имало и капиталисти. Во секој случај борбата е водена на национална слобода, а не за комунистичката идеологија, но сметав дека странците тоа не можат да го разберат. Но по осамостојувањето на нашата земја веќе мислам дека западните земји наместо да гледаат во иднината гледаат во минатото и сакаат да не снема врз основа на тоа што го одлучиле во 19 век. За жал во последните 5 години ја имаат и поддршката на македонската власт која всушност и тие ја донесоа. За прв пат во македонската историја имаме квислиншка власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by defo Пон Сеп 26 2022, 09:37

трендафил напиша:Потрано мислев дека напалм бомби се фрлани од западните армии врз македонците што се бореле за своите човекови права во граѓанската војна во Грција затоа што ги гледале како комунисти. Иако меѓу борците имало и капиталисти. Во секој случај борбата е водена на национална слобода, а не за комунистичката идеологија, но сметав дека странците тоа не можат да го разберат. Но по осамостојувањето на нашата земја веќе мислам дека западните земји наместо да гледаат во иднината гледаат во минатото и сакаат да не снема врз основа на тоа што го одлучиле во 19 век. За жал во последните 5 години ја имаат и поддршката на македонската власт која всушност и тие ја донесоа. За прв пат во македонската историја имаме квислиншка власт.

Шо кур ретардос еден има ова со Украина. Мх......

Ретардињо......

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Пон Сеп 26 2022, 20:18

Ќе се ободам да ти објаснам но обиди се да ги симнеш розовите наочари кога ќе читаш. Западот на Македонците во Грција им го правеше тоа што по портокаловата револуција украинската власт им го правеше на Русите во Украина (но и во Литванија, Естонија и Летонија). И покажуваше отворено непријателство кон матичната земја на големото малцинство на Украина.
Гледам дека некој се обидува (не се однесува на себе туку на евроатлантската меѓународна банда и нивните слуги во Македонија) да направи шизофреници од сите граѓани на светот. Тие што го признаваат референдумот на Косово и окупацијата на овој дел од Србија од страна на НАТО кога истото се случува во Украина се против. Да бидам искрен, јас сум против менување на границите, но за почитувањето на човековите права на секој поединец, иако за прв пат во мојот живот доживеав македонска (со додавка северна) власт да го напаѓа мојот идентитет.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by defo Вто Сеп 27 2022, 08:36

трендафил напиша:Ќе се ободам да ти објаснам но обиди се да ги симнеш розовите наочари кога ќе читаш. Западот на Македонците во Грција им го правеше тоа што по Русите им го прават сега на Украинците.

Вака би било подобро да размисуваш. Фашист еден. Друго да Грците и Британците им правеле на Македонците многу неправди, додека „големата“ Русија си го држеше курот во раце(а за тебе еден цнечки во аналниот отвор), како и секогаш кога се решавало некое битно прашање во Македонија.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Вто Сеп 27 2022, 09:25

Тогашниот СССР го почитувал договорот од Јалта. По осамостојувањето на Македонија Грција не ја признаваше т.н. Времена спогодба и во тоа имаше потполна поддршка од евроатлантската меѓународна банда вклучувајќи ги и нивните слуги, партиите што моментално се на власт и бегаат од предвремени избори. Самиот напишав дека до пред некоја деценија мислев дека западните земји не се бореле против Македонците туку првенствено ги гледале како комунисти, иако меѓу протераните имало и многу деца, и мали, кои немале сигурно идеологија. Но јасно е дека сега кога имаме ист политички систем, дури и кога и кај нас се либерали на власт борбата е да се избрише македонскиот идентитет и да се создаде друг народ со исто име, но без сопствено гледање на историјата и со самото тоа без одентитет.
Русија се бори против либерализмот, па можеби тоа е една од причините на моите погледи на војната во Украина, иако не поддржувам ниту една војна освен борба за човековите права но усмерена исклучиво против тие што ги кршат. Втората е шизофренијата што се гледа од авион кај евроатлантската меѓународна банда ако се спореди тоа што тие го направија со окупацијата и отцепување на дел од Србија, со тоа што го прави Русија во Украина. Со напомена дека Русите се повеќе во право затоа што се борат за човековите права на своитре сонародници што беа кршени од украинската марионетска власт која не почитуваше ништо од договорот во Минск.
Работите ќе се искомплицираат и за жал ќе станат опасни за целиот свет по извесниот завршеток на референдумите со кои ќе дојде до спојување на Источна Украина со Руската федерација, па нападите што светот ќе ги смета за ослободителни Русија ќе ги смета за напад врз себе. А во одбрана се користат сите средства. За жал постои нуклеарно оружје што може да го уништи цел свет, а тие пари не се инвестирани во вистинска вакцина против корона или за вакцина против африканската чума кај свињите. Настрана што кај мене постои сомнеж дека либералите го пуштија вирусот на корона за да го забрзаат процесот на контрола врз човештвото.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by defo Вто Сеп 27 2022, 12:03

трендафил напиша:Тогашниот СССР го почитувал договорот од Јалта. По осамостојувањето на Македонија Грција не ја признаваше т.н. Времена спогодба и во тоа имаше потполна поддршка од евроатлантската меѓународна банда вклучувајќи ги и нивните слуги, партиите што моментално се на власт и бегаат од предвремени избори. Самиот напишав дека до пред некоја деценија мислев дека западните земји не се бореле против Македонците туку првенствено ги гледале како комунисти, иако меѓу протераните имало и многу деца, и мали, кои немале сигурно идеологија. Но јасно е дека сега кога имаме ист политички систем, дури и кога и кај нас се либерали на власт борбата е да се избрише македонскиот идентитет и да се создаде друг народ со исто име, но без сопствено гледање на историјата и со самото тоа без одентитет.
Русија се бори против либерализмот, па можеби тоа е една од причините на моите погледи на војната во Украина, иако не поддржувам ниту една војна освен борба за човековите права но усмерена исклучиво против тие што ги кршат. Втората е шизофренијата што се гледа од авион кај евроатлантската меѓународна банда ако се спореди тоа што тие го направија со окупацијата и отцепување на дел од Србија, со тоа што го прави Русија во Украина. Со напомена дека Русите се повеќе во право затоа што се борат за човековите права на своитре сонародници што беа кршени од украинската марионетска власт која не почитуваше ништо од договорот во Минск.
Работите ќе се искомплицираат и за жал ќе станат опасни за целиот свет по извесниот завршеток на референдумите со кои ќе дојде до спојување на Источна Украина со Руската федерација, па нападите што светот ќе ги смета за ослободителни Русија ќе ги смета за напад врз себе. А во одбрана се користат сите средства. За жал постои нуклеарно оружје што може да го уништи цел свет, а тие пари не се инвестирани во вистинска вакцина против корона или за вакцина против африканската чума кај свињите. Настрана што кај мене постои сомнеж дека либералите го пуштија вирусот на корона за да го забрзаат процесот на контрола врз човештвото.

Мрш таму фашисту еден. Па ти бе си бил скроз луд човек?!?! Ти си бил за лечење шо сакате бе светов корења да јаде, тај филм нечете да го гледата. Либерализмот е патот по кој треба да живееме, светот во кој сакам да живеам сакам да е либерален, со пази строги норми на однесување. А она што сакате вие нео-фашисти и наводно демократи е анархиј, привидна слобода, епа нема да ви ја овозможиме. Маме ти ебам ненормално, дај некој бе нка го собере пациентов.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Сре Сеп 28 2022, 09:22

Не сум јас тој што ја спроведува идеологијата на бугарските фашисти од Втората светска војна во Македонија, туку поранешниот премиер, сега шпицен Зоран Заев. Не се ни други народи, последни Италијаните луди што гласаа против либералите. Демократија од типот дека имаш право да бидеш хомосексуалец и јавно и гнасно, на паради, да ја прикажуваш својата сексуална определба, а немаш право на предвремени избори доколку владата не работи според озборните ветувања не сакам. За разлика од тебе не ги сметам за луди тие што не мислат како мене, туку дека се заведени. Не само јас, туку еден просечен Македонец подобро живееше во време на диктатура (тогаш на комунистите), отколку сега кога амбасадорите ги пренесуваат одлуките што треба да прави Македонија. Амбасадорите од божем либералните земји. Либералите создадоа енергетска криза, војни во Македонија, Југославија, Либија, Авганистан, Ирак, Украина, ја создадоа економската и енергетска криза. Не ветуваше ли САД дека ќе продава течен гас на Европа по само два до три пати повисока цена од таа што беше тогаш на рускиот, а сега ем го нема ем е дестеструко поскап. Нокогаш во светот не се умирало толку од глад како сега. Богатите либерали сакаат да го приграбат целото светско богатство за себе.
Дома, македонската власт за прв пат го загрозува мојот идентитет. Во време на комунистичката диктатура немаше нешто такво. Биравме функционери само од една партија, некогаш и од толку кандидати колку што се бираат, како сега кога има само еден кандидат за лидер на партија.
Еве делови од говори од победничката на италијанските избори:
„Јас не можам да се кажам Италијанка, христијанка, жена, мајка. Не! Морам да бидам граѓанин Х, род Y, родител 1, родител 2. Јас морам да бидам број. Затоа што кога сум само број, кога повеќе немам ни идентитет ни корен, дури тогаш сум совршен роб на милоста на финансиските шпекуланти. Совршен потрошувач“.
– Денес бараме одговори на следниве прашања. Зoшто фамилијата е непријател? Зoшто семејството е толку застрашувачки поим? Има само еден одговор на овие прашања. Затоа што тoа нè дефинира. Затоа што тоа е нашиот идентитет – вели Мелони и додава:

– Затоа што сè што сме, сега е непријател за оние кои не сакаат да бидеме свои и просто сакаат да бидеме робови на конзумеризмот. Затоа удираат по националниот идентитет, затоа го напаѓаат верскиот идентиет, па родовиот и во крајна линија семејниот идентитет – продолжува премиерката.

– Затоа се плашат од нас. Затоа ова предизвикува толку многу страв. Затоа што ние не сакаме да бидеме само бројки. Ние ќе ја браниме вредноста на човекот. Секој еден човек. Бидејќи секој од нас има единствен генетски код што е неповторлив. Им се допаѓало тоа или не, тоа е светост. Ние таа светост ќе ја браниме. Ќе го браниме Бога, татковината и семејството. Нешта од кои некои се гадат. Ќе ги браниме за да ја одбраниме нашата слобода, бидејќи никогаш нема да бидеме робови и прости конзументи во милост на финансиските шпекуланти – подвлекува Џорџа, а потоа зборува за нејзината мисија, за огнот и за мечот на кои „им е дојдено времето“:

– Тоа е нашата мисија. Затоа дојдов јас овде денес. Пред повеќе од век, (Гилберт) Честертон напиша: „Огнови ќе се запалат за да сведочат дека два и два се четири. Меч ќе се извади за да се докаже дека лисјата на лето се зелени – театрално завршува Мелони.

За крај, што има врска ова со Украина. Па либералите и нивната омразаа кон Русите ја предизвика војната. Успеава да ги завртат Украинците против Русите (завади па владеј). СЛично беше и кога имаше омраза на Македонците и Србите, кога Македонија дозволи преку нашата земја за помине војската на НАТО и да го окупира Косово, а сега не дозволивме Лавров да прелета преку Македонија и да ја посети Србија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Сре Сеп 28 2022, 20:21

Новини во врска со Украина. Во прекин се двата гасовода помеѓу Русија и Германија. За потсетуванје, американскиот претседател уште пред почетокот на војната изјави дека ако Русија го стори тоа Северен тек нема да постои.
Референдумите во источна Украина за влегување во Руската федерација се успешни. Запад воведува поради тоа нови санкции кон Русија. Не се сеќавам дека така се однесуваа по референдумот за отцепување на Косово. Напротив му пружија уште поголема поддршка вклучувајчи и воена окупација на тој дел од Србија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by defo Чет Сеп 29 2022, 11:53

Ајде рубљо патријоту, пак кај си ти бе.......вакви небулози од давна не сум чул. А околу Северен тек, има тука простор за теории на заговор, кој и колку пари ќе лапне, од транспоротот на гас, со алтернативен превоз??!?! Али ипак и покрај овој мој став, не ја оправдувам Руската фашистичка инвазија на Украина и уривањето на животните стандарди. Па после да плачам Ковачески, Заев и СДСМ се криви. Цреп рубљашки.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот