Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Украина

+5
PRVOBOREC
alienmk
Albatros
defo
трендафил
9 posters

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Нед Jул 09 2023, 19:21

Во моментов Русија нема потреба од лудило затоа што ја скрши Украинската контраофанзива, Чудно е што САД минатата година кога се јавија гласини (што се покажа како шарена лага, како нашата т.н. шарена револуција) дека Русите се спремаат да користат касетни бомби, дека тоа е воено злосторство.
https://twitter.com/JackPosobiec/status/1677436400755527681
Сега САД најавуваат дека ќе испорачаат касетни бомби на Украина. Против тоа се и Обединетото Кралство и други земји на НАТО. Македонската власт (коалиција на т.н. северџани и Албанци) молчи.
Треба ли да очекуваме дека ние од НАТО еден ден ќе испорачаме и атомски бомби на Зеленски?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Сре Aвг 09 2023, 20:44

Не знам колку е реално да се верува дека НАТО може да ја победи Русија ако загуби од Талибанците во Авганистан.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Пет Сеп 08 2023, 13:02

Да потсетам уште еднаш дека Русија во 2014 година имаше само две барања, културна автономија на Русите што живеат во Украина и земјата да не стане членка на НАТО.
Најнови најави што се спомнуваат се дека САД ќе испорача нуклеарно оружје, со осиромашен ураним и со поблаго дејство врз здравјето на сите на тој простор од атомска бомба, но нешто што ќе и даде право на Русија да употреби посилно оружје од класичното. Со ова се зголемува можноста од нуклеарна војна. Да потсетам само дека по користењето на осиромашен ураниум во војната во која е окупиран дек од Србија (Косово и Метохија по меѓународни норми или Косово според правото на посилен) бројот на заболени од рак е зголемен во целиот регион вклучувајќи ја тука и Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Саб Окт 14 2023, 17:47

Гледам дека веќе сите дигнаа раце од Украина и се помирија со тоа дека земјата ќе ја загуби војната што ја почна по налог на други. Војната таму трае од 2014 година, не почна во 2022. Во 2022 Русија прв пат почна директно да учествува. Во последните денови напредува руската војска, медиумите пишуваат за Израел и Палестина. САД о нивните слуги ќе сакаат што побрзо да ја заборават Украина. Тажно е што за тоа загинаа илјадници луѓе од два пријателски народа пред замешувањето на САД. Украинците бранејќи ги странските интереси.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by defo Пон Окт 16 2023, 21:48

трендафил напиша:Гледам дека веќе сите дигнаа раце од Украина и се помирија со тоа дека земјата ќе ја загуби војната што ја почна по налог на други. Војната таму трае од 2014 година, не почна во 2022. Во 2022 Русија прв пат почна директно да учествува. Во последните денови напредува руската војска, медиумите пишуваат за Израел и Палестина. САД о нивните слуги ќе сакаат што побрзо да ја заборават Украина. Тажно е што за тоа загинаа илјадници луѓе од два пријателски народа пред замешувањето на САД. Украинците бранејќи ги странските интереси.


Ова сериозно, Украинците влегоа во Русија или обратно.
Трендо по 101 на кур те набијем, утре ако Бугарите не нападнат дали ние ќе гинеме, ради странски интереси или ради Македонски?!?!?
Па стварно си улав бе. Говедо едно. Разбери Русија она што и го прави и правеле на Украина е истото што и Бугарија на Македонија,а ма среќа уште не им текнало да пуштат тенкови на нас.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Саб Дек 02 2023, 19:32

Русите не прогласија Украинци за Руси, туку се борат за човековите права ма своето малцинство, кои по портокаловата револуција (организирана од една земја што смета дека има право да прави што ќе посака). Русија стрпливо чекаше 7 години на спроведување на договорот од Минск, пред да почне со решавање на проблемот по насилен пат. https://www.slobodnaevropa.mk/a/26843719.html
Русија во Украина се бори за човековите права на своите сонародници, а на Косово, окупиран дел од Србија нема Американци на пример). Украинците ги укинаа човековите права по налог на колективниот запад (руски термин за тоа што ние го нарекуваме меѓународна заедница), па не знам дали за нас не постојат Русија или Кина или ги сметаме за домашни.
Веќе напишав дека во оваа и сите други војни за жртви ги сметам не само цивилите, туку и тие што не би облекле униформа или не би земале оружје во раце ако друг (во украинскиот случај САД) не ја предизвикаа војната.
Треба да се има на ум дека Русија ЛНР, ДНР и Крим ги има внесено во својот Устав и дека не се Македонија која Уставот за три децении го има сменето 8 пати, секогаш под притисок на странци, односно на евроатлантската меѓународна банда. Ако Русија ја имаше сегашната сила, мислам дека Косово никогаш не ќе беше окупирано, но и ако НАТО не дојдеше таму не ќе имаше ни војна во Македонија во 2001 година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Саб Дек 23 2023, 10:43

Еве ќе истакнам и една наша победа, како членка на НАТО во кое реално влеговме понижени, со сменето име и избришани околу 2 илјади години историја и со самото тоа идентитет, но сепак сме членка. На хартија еднакви со сите други членки, Бугарија на пример. Според украински извори оборени се три непријателски авиони СУ 34. Русите признаваат оборување на еден. На копно Русија постепено но секојдневно напредува и ги ослободува (според нас од НАТО ги окупира) териториите што ги смета за свои и на кои со референдум населението побара да биде, и бидна дел од Русија, Ова според Уставот на земјата. Знам дека САД и нејзините европски колонии се мераклии да натераат некого да го смени Уставот, кај нас тоа е направено до сега 8 пати. ( Види овде ) Во моментов се врши притисок, во обид, за деветта промена. каде извршител е најслабата земја од ЕУ, Бугарија, како што Украина како извршител на интересите на САД изгинаа да му се додворат на светскиот лидер, кој вече не е сигурно дали воопшто е уште лидер. Ако 8 пати го сменивме Уставот за влез во НАТО, се плашам дека сегашниот 9ти обид, не е само почеток на нова серија на уставни промени што би требало да следи дво тек на преговорите за членство во ЕУ. Во двете организации во најголем број членуваат истите земји, наводно пријатели на порано Македонија, сега Северна Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by Delta Саб Дек 23 2023, 12:19

!?+&opni dve rakii ke se smiris?;-(moze i dve votki!:&_-
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by defo Вто Дек 26 2023, 10:00

Епа овој е профил на луѓе шо во Србија гласаа за Несторовиќ. Интернетот демократијата ја претвори во желба за анархија и хаос.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Саб Дек 30 2023, 12:46

Украина за жал се повеќе личи на приватна воена компанија со Зеленски како извршен директор кој работи по инструкции на Вашингтон. Би рекол и на Брисел, но не сум сигурен колку европските земји учествуваат во одлуките, вклучувајќи ја тука и Македонија како членка на НАТО, која нели наводно како рамноправен партнер седи на иста маса со другите4.
Денес во една битка, кај Авдејевка се загинати најмалку 1.000 украински војници, а двојно повеќе се ранети. Одлука да уфрли нови 6.000 војници во Авдејевка наместо да ги извлече од таму војниците кои се во градот, по мое лаичко мислење можел да донесе само лудак. Доколку целта на наредбодавачите не е Украинците и Русите да се мразат вечно и наместо да се борат против заедничкиот непријател да се борат меѓу себе. Војна во која Украина нема шанси да победи. И покрај оружјето што го добива од Македонија и други земји.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Чет Јан 04 2024, 18:43

-Украина со 46 милиони жители (од кои 9 милиона Руси кои сега се приклучија кон својата матична земја) имаат до сега добиено помош од 203 милијарди долари од Северна Македонија и нашите сојузници. некои 4,5 илјади долари по глава на ѓител. Ако истите сојузници имаа ист однос кон нас кога бевме нападнати од Косово, требаше да добиеме икулу 9 милијарди долари помош за да се справиме со непријателот. Не добивме ништо. Напротив не ставија под ембарго за да не можеме да купуваме оружје и со наши пари. 2001 година очигледно почна обезличувањето на Македонија, што продолжи со криминалното спречување да станеме членка на НАТО и да ги почнеме преговорите за членство во ЕУ и покрај исполнетите услови, па садистичкото изживување со Македонија продолжи со Преспанскиот договор (што требаше да биде последно дупење) и со наводниот договор за пријателство со Бугарија и протоколите за зачленувае во ЕУ со кои се очекува да лажеме други но и самите себе си дека до 1944 година сме биле Бугари. Се надевам дека по капитулацијата на Украина во оваа или најдоцна во следната година или западниот свет ќе престане да не понижува или дека ќе се свртиме кон пријатели наместо да инсистираме да станеме пријатели со непријателите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by defo Пет Јан 05 2024, 09:56

Серизоно...абе оди до кај матичната.......

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Пет Јан 05 2024, 18:58

Не треба ли да се надевам дека евроатлантската заедница ќе почне да се однесува со Македонија нормално, во согласност со меѓународните норми? На пример дека пред да одлучат нешто во врска со нас да се консултираат со психијатар. Лично сметам дека нормален човек не може да се труди да му го смени идентитетот на друг, односно да мисли дека подобро од мене знае за мене и моето семејство. Ајде повторно да напишам дека не гледам од кого не заштитува НАТО. Од Србија ли? Другите наши соседи се членки на организацијата. Од секогаш НАТО сум го сметал како нужно зло за влез во ЕУ. Од земји што инсталираа во Македонија власт што не оддалечува од европските вредности (кои се помалку ги има и во самото ЕУ) не очекувам ништо добро. Не верувам ниту во приказните дека Русија сака да ја окупира Европа. За која во моментов не сум сигурен дали е воопшто слободна или под глобализаторска окупација. Се повеќе има нова реалност, односно ненормални работи се прогласуваат за нормални.
П.С.: Не верувам ни дека Бајден владее со САД. Тој не може да се чува ни самиот себе си.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Саб Јан 20 2024, 15:56

Бајден поставува на твитер многу интересно прашање. Што ќе се случи во балканските земји, ако престанеме да ја помагаме Украина?

https://www.expres.mk/bajden-shto-kje-se-sluchi-vo-balkanskite-zemji-ako-prestaneme-da-ja-pomagame-ukraina/

Нормално, мене ме интересира Македонија. Мислам дека ако се откачиме од влијанието на евроатлантската меѓународна банда ќе си ги вратиме човековите права. Правото сами да си ја именуваме земјата, сами да си одбереме знаме, наши историчари да ни ги пишуваат историските книги, а не тоа да го прават политичари со свиткана кичма, дека ќе се врати демократијата (ќе одлучува мнозинството без право на вето на малцинството). Нормално, не мислам дека мнозинството не треба да ги почитува правата на малцинството, ниту дека некој етникум треба да доминира, како што тоа сега го прават Косоварите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by defo Нед Фед 18 2024, 19:39

Ама си нашол извор........

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Нед Фед 25 2024, 12:27

Сите го гледаме за жал тоа во живо Во Македонија последно е дека ударната тупаница на евроатлантската меѓународна банда, Албанците, бараат избор на претседател во државата во Собранието, со нивно право на вето (со бадинтерово мнозинство) Очигледно е дека колективниот запад ја понижува Македонија и Македонците. Зошто на нас не ни помогнаа во војната во 2001 година, како што и помагаат на Украина. Не знам дали се сеќаваш дека кога Арачиново беше опколено од нашите сили ни дадоа рок до кој треба да го освоиме. Потоа ги извлекоа терористите меѓу кои имаше и странци. Дали платеници или на платен список на странски држави? Истото се обидоа да го направат и со Русите во Украина, но очигледно Русија тоа не го прифаќа и успешно се справува со НАТО (и со нас што како слуги влеговме во НАТО, поради што трпиме последици, со документите на пример како последица на насилно сменетото име по неуспешен референдум. Колку што гледам апетите на Русија се зголемени, се спомнува дека Киев и Одеса треба да станат дел од Русија. (https://www.vostok.rs/index.php?option=btg_novosti&catnovosti=1&idnovost=142705&RT:-Kijev-i-Odesa-su-nasi-%E2%80%93-Medvedev) И ние да ја имавме силата на Русија веројатно Солун ќе беше наш, а не ние да станеме северни, а Грците македонци.
Во моментов ние од НАТО губиме на сите фронтови во Украина, па изгледа наместо да се приближиме до Москва, Русија ќе се приближи до Брисел. Мислам дека Русија нема офанзивни намери кон Македонија и Македонците, за разлика од НАТО и ЕУ, со напомена дека не знам што има на Кале во „амбасадата“ на САД, што може да биде цел за напад (и нуклеарен) ако НАТО влезе директно во војна. За наша среќа мислам дека немаат храброст за тоа, поточно кажано дека почитуваат сила и дека ќе преовладее разумот да не предизвикаат нуклеарна војна. Со уште една напомена, дека една будала на погрешно место во погрешно време може да ги смени работите. Друга опасност за нас е и непочитувањето на меѓународното право на Косово, што со Русија како реално воено најмоќна земја на светот (кога ќе се врачуна и военото искуство на армијата) може да ја предизвика Србија да појде во акција за ослободување на нејзиниот окупиран дел од страна на Македонија и другите земји на НАТО. Добро е што Србија гледа реално, дека ние сме слуги, а не рамноправна членка на НАТО и не верувам дека ќе не закачат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by defo Пон Фед 26 2024, 10:15

Делото на Путиновци, и на кого му праат штета на „Украинците“, или на нас сите. Епа брат извини уште повеќе сум против Путин, не против Русите, против Путин и неговите пајташи и гавази.

Е сега спомнав еднаш, ама ево пак разликата измеѓу Путин и Грујо е, што Грујо викаше следете ме и по цена корења да јадете, а Путин вика следете ме јас ќе овозможам да не јадете корења. Украина - Page 4 1f601
Украина - Page 4 1f601

И сосем за крај има многу невини жртви што не подржувам. Ете Украинците удриле со бомба во село на Руска територија и загинала меѓудругите и 10 деца. Пеколот ќе е полн, додатни казани ќе инсталира нечестивиот, за сите подржувачи на војни.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Вто Фед 27 2024, 21:03

Проблемите во Украина почнаа во 2014 година кога САД и нивните слуги организираа државен удар преку т.н. Портокалова револуција. Нешто слично како и.н. Шарена револуција кај нас, која за среќа кај нас доведе до катастрофални економски последици и иселување, но не и до војна. На 2 мај 2014 година, на пример, во Одеса беа живо запалени 50 антифашисти во синдикалната зграда.
https://en.wikipedia.org/wiki/2014_Odesa_clashes

Однесувањето на Русија не е nешто ново.  Светот беше на ќелор од светска војна затоа што Русија монтираше неколку ракети на Куба. Сега САД сакаат цела Украина да биде дел од НАТО и непријател на Русија. Војната во Украина непрекинато трае 10 години. Не почна пред две. Кога Украинците гранатираа села и градови во кои живеат Руси и кога Украина не ги почитуваше договорите од Минск, за кои Ангела Меркел вели дека се потпишани без намера да се почитуваат, туку т.н. меѓународна заедница и Украина да добијат во време за да се спреми украинската војска за војна. Никој изгледа не очекуваше дека Путин ќе има храброст да почне војнареално против целиот колективен запад со слуги како нашата држава на пример. Русија во моментов сама произведува повеќе муниција од сите поддржувачи на Украина. Лично не навивам за никој во ниту една војна, туку ги жалам жртвите (убиени, ранети, станати за момент бездомници ...) на двете страни. Реално гледано Русија нема да ја загуби војната, нема под странски притисок да го смени Уставот. На почетокот на војната Украина можеше да прогласи неутралност и да почне да ги почитува човековите права на Русите и војната да заврши. Сега тоа веќе не е можно.
Сите проблеми од овој тип ги прави САД. И кај нас. Затоа имаме предлог за претседател Албанец, а никој не зборува за тоа дека некогаш треба градоначалник на Тетово да биде во исто време Македонец. Затоа што зад Албанците стои евроатлантската меѓународна банда. За жал Македонија ја нема силата на Русија и владее ДУИ. Партија со 15 пратеника од 120.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Саб Мар 02 2024, 11:57

Украинците на најбрутален начин ја плаќаат послушноста и работата за интерес на САД, наместо да работат во свој интерес согласно околностите во кои се наоѓаат. И ние во Македонија мислевме дека со падот на еднопартискиот систем и воведувањето на повеќепартиски, ќе добиеме повеќе демократија и пари. За жал немаме демократија, туку марионетски систем, странци управуваат со државата. Никој богат не сака сите да бидат богати, затоа што се заработува само од посиромашни. Никој не го купува тоа што самиот го произведува. Во Украина сум бил само еднаш, во далечната 1978 година. Во тоа време немаше никакви наговестувања дека ќе се случи тоа што сега се случува. И евроатлантската заедница (ајде да не напишам банда иако така се однесуваат и кон Македонија) промаши во пресметките. Тука пред се мислам на земјите од ЕУ, кои финансиски се потешко ја издржуваат војната. Во моментов мислам дека не знаат како да се извлечат од кризата што сами ја создадоа. Се надевам дека нема да направат грешка и да испратат свои војници во Украина, иако за тоа веќе Макрон зборуваше, а германскиот генералштаб веќе разгледувал можности нивната војска да го сруши мостот на Крим, територија што е руска по нивниот Устав.
https://www.rt.com/news/593561-german-audio-crimea-bridge/
Такво нешто може многу лесно да доведе до Трета светска војна, со употреба на нуклеарно оружје, што претставува опасност за опстанокот на човештвото и воопшто живиот свет на Земјата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by трендафил Саб Мар 16 2024, 21:59

Колку што гледам на списокот на Русија за непријателски земји, од 195 членки на ОН се 41 членка плус Тајван, кој не е член на ОН. Тука е и Македонија, но и Швајцарија, божем неутрална земја. На списокот е и Македонија. Од членките на НАТО ја нема само Турција.

https://sdk.mk/index.php/svet/rusija-objavi-lista-na-neprijatelski-zemji-megu-niv-i-makedonija/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Украина - Page 4 Empty Re: Украина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот