Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дојави за поставени бомби

5 posters

Go down

Дојави за поставени бомби Empty Дојави за поставени бомби

Пишување by трендафил Пет Дек 16 2022, 09:58

По дојавите за до сега наводно поставени бомби во училиштата, кои се под ингеренција на локалната самоуправа, сторителот очигледно ја проширува целната група па имаше и дојави за бомби по трговски центри. Денес на списокот се Фудбалската федерација на Македонија, Спортска сала „Борис Трајковски“, Хотел „Александар Палас“ и Меѓународниот Аеродром Петровец-Скопје. До сега. Дали ќе има нови дојави не се знае. Владата очигледно не зне како да го реши проблемот, кој признавам не е лесен за решавање. Но наместо да ги краде парите на граѓаните може да оддели барем еден дел и да плати приватна фирма кои постојат во светот и можат да го решат проблемот. Да не зборувам дека доколку тие што за секое зачленување на Македонија во некоја меѓународна организација (евроатлантската меѓународна банда) бараат битни отстапки, да почнам со промена на знаме и без име со референца да влеземе во ОН, па до најновото, да станеме Бугари за да влеземе во ЕУ, навистина ни се стратешки партнери би можеле да ни помогнат со своите служби да го решиме проблемот. За жал тој трае беќе предолго и веројатно ќе станува се поголем. Што ако утре стасаат дојави за повеќе стотици или илјади објекти. Колку време ќе треба истите да се проверат. Може и да се сменат протоколите и да не се прават проверки, но не дај Боже една дојава да не биде лажна.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by defo Пет Дек 16 2022, 10:43

Ако има една не лажна дојава тогаш сме го ебале ежот. Тоа е од она шо се плашев и цело време ви укажував на вас црепочините од тврдокори русофили на рук да ви качам се женско у фамилија. А вас на другите по еден црнечки, ама сидосан. Да се вратам на темата, се плашев од дека Украина ќе е новио Авганистан, територија од која разно разни безбедносни служби ќе спремаат разно разни форми на тероризам. АМа тоа не дај боже. Не сакам ама ич да сум во право.
Ова со бомбиве има свеовиден руски потпис или потпис на нашите соседи. Или Срби или Албанци или Бугари. Грците не, тие завршија со нас, добија шо сакаат.
Е сега службите и НАТО; ЕУ; Интерпол, мислам или бар би требало да се отпочнати со работа, бидејќи Македонија не е изолиран случај, ова на балканов се тера веќе 3-4 месеци.
Е сега кога и дали ќе се најдат јас како човек кој своевремено работеше во светот н дигирална форзензика и инцидент менаџмент, би рекол шанси има. Ама бар кај нас во Македонија има големи пропусти во делот со електорнски комуникации, најчешто што службени маилови се отвараат на free server-и gmail, yahoo, не на хостирани doamin-и. Бидејќи следењето и форензиката на овие слободни сервери, е малце потешка, и бара соработка од матичната компанија.

П.С Или ќе чекаме нарачателот на овие „дела“ да се откаже па да здивнеме малце.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by трендафил Пет Дек 16 2022, 14:16

Не верувам дека дојавите доаѓаат од Русија, затоа што во тој случај повеќе би биле усмерени кон САД, Обединетото Кралство, Германија и други земји отколку кон Балканот. Претпоставувам дека Русите на македонската власт гледаат како на будалетинки што виделе дека коњ се потковува и дигнал нога и него да го потковаат. А Македонија е под најсилна хибридна војна. Се знае кој ни е најголем непријател во моментов, тоа е Бугарија. Земја во која нема дојави за бомби. Можеби затоа што имаме власт што со бомби седна на тронот. Инаку нема дојаво за бомби на патот од Турција до РЕК Битола, а трансформаторот за третиот блок уште не е пристигнат. Ако не беше лажна бомба од власта дека воопшто пошол на пат пред повеќе од еден месец. Кај нас и така се е лажно. За среќа и со бомбите.
Еве една интересна колумна на Бранко Геровски во врска со бомбите.

https://plusinfo.mk/so-bombi-do-doa-na-vlast-so-bombi-e-si-zaminat/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by defo Пет Дек 16 2022, 15:18

defo напиша:Дојави за поставени бомби Fkf2fk10
Дојави за поставени бомби Fkf2fw10

Во грешна тема сум го пишал постов......

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by Nebula Пет Дек 16 2022, 17:01

"Ова со бомбиве има свеовиден руски потпис или потпис на нашите соседи. Или Срби или Албанци или Бугари."

Celta ne e destabilizacija samo na Makedonija tuku na celoto juzno krilo na NATO. Nesto sto Turcija podolgo vreme go pravi odvnatre. Dokolku do toa dojde, sultanot ima cel da se presmeta so Grcija, mu gori pod nozete poradi ekonomskata kriza i inflacijata pa itno mu trebaat nadvoresni neprijateli, vnatresnite veke gi istrebi. Albancite verojatno se nadevaat na golema Albanija, srbite da go vratat Kosovo a bugarite da ja rebugariziraat Makedonija makar i da moraat da otstapat po nekoj del na srbite, grcite i albancite. Site osomniceni se vo igra, no na krajot dokolku dojde do destabilizacija i megusebni presmetki na zemjite clenki na NATO na Balkanot najgolemiot dobitnik vo bilo koja varijanta e Putin.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by трендафил Пет Дек 16 2022, 20:42

Велат дека тој што украл има само еден грев, тоа што украл, а тој што му украле повеќе во зависност оф тоа во кого се се сомнева дека е крадецот. Кај нас е проблем што надлеѓните органи покма немаат од каде доаѓаат најавите за бомби, па секој се сомнева во тој што го мрази. Македонија е земја во која 60% од населението мисли дека се движи во погрешна насока, само кај албанската етничка заедница повеќе од половината анкетирани мислат дека се движиме во вистинска, навистина може да се сомневаме во секого. Дури и во власта на која и е подобро да се зборува за наводни бомби отколку за економијата, бугаризацијата на Македонците, албанизацијата на државата ... И Србија која нема воведено санкции кон Русија и не е дел од НАТО има дојави за бомби, но никаде тоа не е толку масовно како кај нас. Ни стана веќе дел од секојдневието.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by трендафил Саб Дек 17 2022, 10:41

Кога власта ги штити своите интереси изгледа знае да работи. За да не мора да ја одложат својата партијска трибина денеска во случај за дојава за бомба, уште од ноќеска е проверена и блокирана салата Борис Трајковски со сили како да не се работи за евентуален подметнувач на бомба, туку за вооружен напад од поголеми размери. Децата не се членови на поранешната комунистичка партија, па нема такви мерки пред училиштата.

https://plusinfo.mk/stravot-od-bombite-loz-eto-go-chuva-celosna-blokada-ka-boris-tra-kovski-polici-ata-od-vecherva-go-obezbeduva-ob-ektot-za-utreshnata-tribina-na-sdsm/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by defo Вто Фед 21 2023, 10:12

Дојава за бомба во ГТЦ, претседателската вила, кулите Џевахир и други објекти

Шо е многу многу е......мора под итно да се презем нешо..инаку....

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by defo Чет Фед 23 2023, 11:47

МВР барајте го дома по мое, „дојавувачот“.....никој нормален не би кренал центар за рехабилитација за деца и младинци....и случајно го открил email-от ....fuck off......

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by трендафил Чет Фед 23 2023, 20:39

Тоа што ни по 4 месеци нема никаков веродостоен податок за тоа од каде доаѓаат мејловите џва сомнеж дека можеби е тоа дело на власта. За нив е подобро да се зборува за виртуелните бомби отколку за идентитетската, економска, судска, образовна и сите катастрофи што ни се случуваат откако ни инсталираа влада со деформирана (искривена) кичма.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by defo Сре Мар 01 2023, 12:26

во училиштата, нека се донесат метал детектори

Општините нека платат 24ч обезбедување во училиштата, нека се донесат метал детектори, за да може да се превенира можноста за поставување бомба, за да се осигура секое училиште дека ваквите дојави се лажни.

Очекував некој кловн, после Стефче Подржикоњ, да се појави со ваква идеја. Оти бе од наш џеб уше ова да се плаќа. Оти парите не се дадат за деца од социјално загрозени семејства, место на некој НИКОБ-овци, ОСА и компани компании.

Стварно не разбирам, или целиов циркуз е направен од некоја таква екипа, која во матно време сака да лови.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by трендафил Чет Мар 02 2023, 20:04

Постојат експлозивни направи и без метални делови, а проверка сп метален детектор на неколку стотина ученици при што секој метален предмет треба да се провери најмалку визуелно би одземало многу време.
Државата треба да го одврзе кесето и да ангажира некоја посериозна фирма за да пронајде од каде доаѓаат дојавите. Ме изненадува и менувањето на и-Мејл адресите доколку постои сомнеж дека може навистина да е поставена бомба, со што евентуалниот сторител се оневозможува да пријави дека има експлозивна направа. Реално не знам дали постои во светот случај некој штоп оставил бомба истото да го пријави. Има неколку сомнителни факти. Во средните училишта дојавите се во смени во кои на настава се матуранти, не знам за случај на дојава во училиште во кое учениците не учат на македонски јазик. Инаку ако се постават видео надзори и аларми уреди ефектот би било скоро ист како да има физичко обезбедување. Проверка би се правела, првенствено прегчед на камерите, ако има нешто сомнително, односно ало е активиран аларм.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by defo Нед Мар 26 2023, 12:13

И јас чекам. И со кого е таа група поврзана. Со Путин не е......Уствари на Путин за Македонија кур го боли. Општо и на секој Русин.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by трендафил Нед Мар 26 2023, 13:47

1Сигурно е дека секој криминалец треба да одговара за стореното, но во нормална постапка. Не како таа за 27 април која веќе станува школски пример за наместено судење и се изучува на повеќе универзитети во светот. Да се надеваме дека по завршувањето на судењето за дојавите за бомби ќе порасне довербата во судството од мизерните 3%.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by PRVOBOREC Нед Мар 26 2023, 18:55

27 апахахахахааааааа.

Дојави за поставени бомби Screen16

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2449
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by трендафил Нед Мар 26 2023, 19:41

Не знам каква врска има ова со диојавата за бомби.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by defo Пон Мар 27 2023, 18:42

трендафил напиша:1Сигурно е дека секој криминалец треба да одговара за стореното, но во нормална постапка. Не како таа за 27 април која веќе станува школски пример за наместено судење и се изучува на повеќе универзитети во светот. Да се надеваме дека по завршувањето на судењето за дојавите за бомби ќе порасне довербата во судството од мизерните 3%.

Еве каква има?
Па не пиеш биљобил?!?!?

Него ДПМНЕ веќе препоставувам каква реторика ќе има од кога(ако ги) поднесат кривичните, и откријат „бомбашите“?!?!
Ако се Македонци, ќе е да бе само на нас се силат, гревота се. Високи казни, оние од Диво Насеље, вака онака.
Ако се Албанци, ни ја ебаа шипциве државата, Обоџуко неспособен. Срам да му е. Косовизација на Македонија и слично. Оливер оставка, и слично. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by трендафил Пон Мар 27 2023, 19:24

Мискам дека ако МВР навистина има докази за тоа кои се дојавувачот за фала Богу лажните дојави за бомби не ги апси сторителите и не ги изведе пред судија за претходна постапка, туку уште нема поднесено кривични пријави. Лично мислам дека зад дојавите прво стојаи некоја сериозна хакерска организација, моѓеби и со поддршка на некоја странска слуѓба, па дури после условно да кажам будалетинки од Македонија кои се поттикнати од долготрајното дејство на првите. Ќе бидат фатени (веќе има и по некја постапка) вторите.
Инаку ништо чудно во земја во која само 3% од граѓаните имаат доверба во судството, за секоја негова одлука ќе има сомневањер. А сигурно е дека не се останатите 97% ВМРОвци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by defo Чет Мар 30 2023, 08:42

МВР открило кластер на заканувачи со бомби – ќе бидат гонети лица поврзани со политичка партија во Македонија, вели бугарски експерт


Директорот на Софискиот безбедносен форум, Јордан Божилов, во гостување на БНТ најавува дека за дел од заканите за бомби во Македонија, македонските власти ќе подигнат обвиненија за неколку Македонци поврзани со една политичка партија во земјава

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by трендафил Пет Мар 31 2023, 08:25

Чудно е како ние во Македонија не знаеме кој е сторителот, а Бугарите знаат. Тие обвинуваат и дека македонски националисти испраќале закани за наводно поставени бомби во бугарски училишта.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by zozoti Пет Мар 31 2023, 08:49

Bugarite lazat stom zinat. Ako vidis bugar sto mrda so ustata znaci deka laze.

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by трендафил Пет Мар 31 2023, 20:48

завршува 31 март, последен работен ден во неделата откако наводно се познати сторителите. Уште никој не е изведен пред суд. Се чека ли 1 април за да се стори истото или можеби министерот утре ќе каже априли-ли-ли.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Дојави за поставени бомби Empty Re: Дојави за поставени бомби

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот