Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Stranskite mediumi za Makedonija

+5
reiter
хан Ацо
osa
трендафил
Hamad bim Khalifa
9 posters

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин Пет Мар 13 2015, 22:04

Фајненшал Тајмс: Една од најголемите изборни измами во Европа во последните децении

Либертас ви пренесува превод на македонски јазик на текстот на реномираниот весник Фајненшал Тајмс за актуелната политичка состојба во земјава и за скандалот за изборни измами за кој објави СДСМ:

Stranskite mediumi za Makedonija 7483838322-540x274

http://libertas.mk/%D1%84%D0%B0%D1%98%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D1%88%D0%B0%D0%BB-%D1%82%D0%B0%D1%98%D0%BC%D1%81-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин Пет Апр 10 2015, 08:13

Slovenskata drzhavna televizija za bombite

Nashata drzhavna vo megjuvreme morame da ja osloboduvame...Kako li dozvolivme dpmne-ovcite da ja okupiraat ne samo televizijata tuku i drzhavata...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин Саб Апр 11 2015, 20:39

Si zasluzhuvame da ni se smeat...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин Пон Мај 11 2015, 16:54

Napisi vo germanskite i mediumite na germanski jazik...Poleka no sigurno se shiri vistinata za rezhimot...


„Мистериозен терор во Македонија“

Бројни германски и медиуми на германски јазик пишуваат за судирите меѓу полицијата и терористичката група во Македонија. „Мистериозен терор во Македонија“, „Македонија експлодира“, се само дел од насловите.

„Билд“

Но, во голем дел од медиумите се укажува на корелацијата меѓу инцидентот во мултиетничко Куманово, и најновите политички превирања во земјата: барањето оставка на владата на демонстрациите откако опозицијата објавува прислушувани разговори на владини функционери, добиени од „патриоти во националната тајна служба“, кои сведочат за злоупотреба на власта.

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“

Груевски и други политичари од ВМРО ДПМНЕ се неволно протагонисти на најголемиот политички скандал од осамостојувањето на Македонија во 1991 година. Опозицискиот лидер Зоран Заев објави прислушувани телефонски разговори на политичари од ВМРО ДПМНЕ кои документираат систематска злоупотреба на власта. Иако не се‘ во снимките е толку скандалозно како што најави Заев, во функционирачка демократија обвинувањата одамна ќе беа доволни за оставка на владата до нивно разјаснување. Откако се‘ побројни снимки излегоа во јавност, познавачите на земјата уште пред недели предупредија-владата, сотерана во тесно, може да се обиде да го одвлече вниманието, подбуцнувајќи инциденти.

„Тагесцајтунг“ &  „Баслер цајтунг“

Малиот по раст Груевски на власт е непрекинато од 2006 година, а во меѓувереме се наоѓа на опасниот пат да стане мал дикататор. Тој со својата деснонационална партија автократски ги контролира сите институции во државата и клучните економски гранки, како и медиумите, а речиси ја замолча опизицијата. Како и сите популисти во источна Европа, и поранешниот банкар Груевски на своите кампањи против критичарите им дава националистичка обвивка. Во неговата слика за историјата, малата Македониа е опколена од ’четири волци’, но неоријател се гледа и внатре во земјата... Груевски обвинувањата на опозицијата за масовно илегално прислушување го оспорува и го става на сметка на тајна странска служба... Политичките набљудувачи во Скопје претпоставуваат дека целта на Груевски сега е провоцирање крвав конфликт со албанското малцинство, заради одвлекување внимание од аферата со прислушување. Меѓу Албанците во Македонија и во соседно Косово, убедени се дипломати во Скопје, има доволно безработни воини и авантуристи, подготвени да бидат инструментализирани и со тоа во служба на македонската влада во нејзините можни планови... Земјата, која е кандидат за членство во ЕУ од 2005 година, не се мрднува од местото не само поради грчката блокада поради името. Груевски во меѓувреме очигледно има загубено смисол за реалност.
Тоа го покажува објавениот прислушуван телефонски разговор во кој неговиот министер за финансии владината политика ја оценува за „луда“ и „неодговорна“. Споменувајќи го проектот ’Скопје 2014’, за кој премиерот потроши над половина милијарда евра за кичести репрезентативни објекти, фонтани, историски споменици, министерот вели: ’ние сме луди, даваме пари за чоколада, а немаме за леб“

„Ноес Дојчланд“

на прашањето кој стои зад борбите во Македонија и тоа токму во моментов, ја застапува истата теза за владиниот интерес да го сврти погледот од обвинувањата против неа за вмешаност во корупција и криминал, во пресрет на најавениот масовен опозициски протест закажан за 17 мај, со цел принудување на оставка на владата.

http://www.dw.de/%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D0%BD-%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%80-%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0/a-18443720?maca=maz-rss-maz-pol_makedonija_timemk-4727-xml-mrss

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Мај 11 2015, 17:57

Germanskive vesnici mu zalepija epiteti uplm. Da beshe nekoj so malku cest i sovest ke se frleshe pod voz uste vcera!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by трендафил Пон Мај 11 2015, 18:49

Во англиската верзија на Дојче веле не пишува баш како во македонската. Па претпоставувам дека проблемот е во македонските новинари кои соработуваат таму. Еве го текстот на англиски
Macedonian police wipe out Albanian 'terrorists'

Security forces have "neutralized" an armed group which planned attacks on a military base and state institutions in Macedonia, officials have said. Several police officers have been killed in the battle.

Mazedonien Unruhen PolizeiAt least eight policemen and 14 members of the "armed group" composed of ethnic Albanians died during a day-long stand-off in Macedonian town of Kumanovo, Prime Minister Nikola Gruevski said Saturday.

"It was highly professional, heroic and patriotic action," Gruevski said, commenting on the police raid.

The group planned to attack sports events, shopping malls, as well state institutions, according to the prime minister.

"Unfortunately, eight police officers have lost their lives. However, their courage may have prevented killing of 8,000 people," Gruevski said.

Some 37 policemen were injured, and the death toll could continue to rise, authorities say. According to the government, several of the group are former rebel commanders from Kosovo, which fought a war against Serbia in 1999, followed by a smaller Albanian insurgency in Macedonia two years later.

Around 30 people have been arrested in Kumanovo, which is close to border with Serbia and Kosovo, and the town is now under police lockdown, the Interior Ministry said.

'The most dangerous' group

Earlier on Saturday, the prime minister stated that preliminary info suggests that elements of the group also participated in conflicts in Iraq and Syria.

"It means that those are persons with huge experience in guerilla and tactical warfare and they are considered the most dangerous terror group in the Balkans. The terrorists surrendered unconditionally after an decisive police action," the prime minister said.

NATO, which played the crucial role in diffusing the 2001 conflict between two ethnic groups, called for a "transparent investigation" of the incident.

"I urge everyone to exercise restraint and avoid any further escalation, in the interest of the country and the whole region," NATO Secretary General Jens Stoltenberg said in a statement.

Caught in the turmoil

Almost one third of the 2.1 million people living in Macedonia are ethnic Albanians, and the distrust between the groups runs deep, even with Albanians represented in the goverment.

However, Gruevski's government is currently faced with street protests and an escalating political crisis over corruption and illegal wiretapping, with opposition publishing a series of audio-recordings incriminating top officials. The anti-government movement, led by opposition politician Zoran Zaev, set a large rally for May 17.

Many of the Albanians in Kumanovo dispute the official version of Saturday's events.

"This is a stunt by Gruevski to cover up Zaev's revelations," said Elham Murad, an unemployed Albanian man who fled his home in the besieged suburb, vowing to attend the rally next week "dead or alive".

Ambassadors of the United States, European Union, OSCE and NATO issued a joint statement saying they hoped the drama would prompt leaders "to pull together and engage in dialogue on all issues facing the country, including the protracted political crisis".
На македонски ќе го преведам само затемнетото. Многу од Албанците во Куманово ја оспруваат официјалната верзија на саботните настани. Не ми се верува дека на овој форум, според Дојче веле, мнозинството учесници на форумов се Албанци од Куманово.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by трендафил Пон Мај 11 2015, 18:53

трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by osa Пон Мај 11 2015, 19:15

[quote="трендафил"]На македонски ќе го преведам само затемнетото. Многу од Албанците во Куманово ја оспруваат официјалната верзија на саботните настани. Не ми се верува дека на овој форум, според Дојче веле, мнозинството учесници на форумов се Албанци од Куманово.


те прочитав ,но не си ми јасен !
што си сакал да кажеш ,дај објасни !

ова демек си превел нешто или ? пошто викаш ке преведеш затемнето !
_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Мај 11 2015, 19:25

Aman be Osa, ocekuvash trendo da se razjasni ili doobjasni ??? Ne zezaj zhiti se! Pa gledaj go pretsedatelot, pa premierot, pa ministerkata, pa portparolot ..... edna so edna izjava ne im se poklapa .... dupki vo izjavite povekje otkolku na fasadine od Divlje naselje!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин Пон Мај 11 2015, 19:28

Trendafile, ti si glup??? Ili se pravish so sila glup??? Kade vide tekst od Dojche vele vo postiranoto...Dojche vele gi naveduva tekstovite objaveni vo : „Билд“ , „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ , „Тагесцајтунг“ & „Баслер цајтунг“ , kako i „Ноес Дојчланд“....Kamo ti linkovi do tie mediumi...Ili mislish deka tvoite podli spinovi kje pominat bez da gi zabelezham???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Мај 11 2015, 20:01

Eve i od Hrvatska: kratka, precizna i tocna analiza na sostojbte - bez mnogu nepoznanici koi se svojstveni za vladinive analiticari!http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/vlatko-cvrtila-makedonija-je-bure-baruta-na-balkanu---384534.html
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by трендафил Пон Мај 11 2015, 20:06

osa напиша:
трендафил напиша:На македонски ќе го преведам само затемнетото. Многу од Албанците во Куманово ја оспруваат официјалната верзија на саботните настани. Не ми се верува дека на овој форум, според Дојче веле, мнозинството учесници на форумов се Албанци од Куманово.


те прочитав ,но не си ми јасен !
што си сакал да кажеш ,дај објасни !

ова демек си превел нешто или ? пошто викаш ке преведеш затемнето ! 
Според Дојче Веле само Албанците од Куманово не веруваат на официјалната верзија. А дека се работи за тероризам не верува мнозинството на овој форум, односно според англиската верзија на Дојче веле Албанците од Куманово. Гледате ли што ти е независно непропагандно информирање. Еден ист медиум, на различни јазици дава различно гледање за едн ист настан. На македонски ја подржува опозицијата, на англиски власта.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин Пон Мај 11 2015, 20:08

Ushte neshto, od hrvatskiot T-portal...preneseno vo celost, i so prevod...

Šest ključnih pitanja iza kulisa uličnog rata u Kumanovu

Kontradiktorna i neprohodna šuma informacija koja je preplavila regionalne medije tijekom sukoba u makedonskom Kumanovu, dovela je do niza neodgovorenih pitanja koja muče javnost i dan nakon završetka policijske akcije u kojoj su ukupno poginule 22 osobe. Pokušavamo zaključiti što se zapravo dogodilo i kakva je veza ovog sukoba s aktualnom političkom krizom u Makedoniji

Koja je službena verzija događaja, i kakav je širi kontekst?

Makedonska policija je tijekom vikenda u kumanovskom naselju Divo provela akciju u trajanju od gotovo dan i pol, u kojoj je razbila terorističku skupinu sastavljenu od 50 do 70 iskusnih 'pasa rata', od kojih se 30 predalo policiji. U pitanju su pretežno pripadnici albanskih paravojnih snaga, koji su se u zemlju infiltrirali s Kosova, a premijer Nikola Gruevski tvrdi da su neki od njih sudjelovali u nizu sukoba u regiji i izvan nje. Vlast tvrdi da im je plan bio izvršiti napade na državne institucije, šoping centre i sportske događaje, no ni dan nakon okončanja operacije, u kojoj je smrtno stradalo 8 policajaca i 14 terorista, nije jasno kad, kako i zašto su se ti napadi trebali dogoditi. Također, iako vlast demantira postojanje civilnih žrtava, u pojedinim izvještajima s terena bilo je govora i o gubicima među stanovništvom. Neredi su se dogodili u jeku političke krize u zemlji na ulicama čijeg glavnog grada više tisuća ljudi prosvjeduje tražeći ostavku konzervativne vlade zbog korumpiranog, skandaloznog i nadasve nehumanog sadržaja snimki razgovora visokih državnih dužnosnika, koje već tjednima objavljuje oporba. Nakon proglašenja dva dana žalosti, ulični prosvjedi su primireni, no danas se nastavljaju.

Zašto baš sada?

Makedonski predsjednik Gjorge Ivanov rekao je u obraćanju naciji nakon nedjeljne sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost da je četiri mjeseca upozoravao diplomatske predstavnike zemalja EU i NATO-a na postojanje terorističke skupine koja planira akcije u državi. Nameće se logično pitanje – zbog čega snage reda nisu djelovale protiv terorista ni jednom u ta četiri mjeseca, pogotovo ako se uzme u obzir da su, kako tvrdi vlast, pripadnici iste skupine već zauzeli policijsku postaju na granici Makedonije i Kosova te aktivirali eksplozivne naprave ispred zgrade vlade? Štoviše, zbog čega su dopustile da se skupina grupira u gusto naseljenom području trećeg najvećeg grada u državi? I na koncu, zbog čega je vladajuća stranka VMRO-DPMNE pomjerila održavanje svog kongresa, zakazanog upravo za subotu, 8. svibnja u Kumanovu, tjedan dana unatrag? Odgovori na ova pitanja svakako su povezani s aktualnom političkom krizom u Makedoniji, no do toga ćemo doći kasnije.

Zašto baš Kumanovo?

Uz Skopje, Kumanovo je grad s najvećim brojem nacionalnih zajednica u Makedoniji – prema popisu iz 2002. (kasniji pokušaji popisa stanovništva su propali), oko 60 posto stanovništva čine Makedonci, 25 posto Albanci, a gotovo sedam posto Srbi, no pretpostavlja se da je udio Albanaca u međuvremenu narastao. Na vlasti u ovom gradu tradicionalno je oporbena SDSM, stranka koja je u sklopu serije prisluškivanih telefonskih razgovora visokih državnih dužnosnika nedavno objavila i razgovore koji pokazuju da je VMRO-ova vlast metodama zastrašivanja i prijetnji i ovdje pokušala preuzeti vlast. Kumanovo ima reputaciju grada u kojemu dominira tolerantna atmosfera – ovdje čak ni 2001, kad je veći dio zemlje razarao makedonsko-albanski sukob, nije bilo uličnih borbi. Stoga raduje reakcija lokalnog stanovništva, koje je odmah po izbijanju policijske intervencije pozvalo na mir i razumijevanje, .

Što čine SAD, EU, OESS i NATO, i kakva je uloga susjednih zemalja?

Regionalnim medijima proširila se teorija urote, prema kojoj su aktualna događanja u Makedoniji, počevši od objave prisluškivanih razgovora, preko uličnih prosvjeda, do ove policijske akcije, dio 'većeg scenarija', u režiji 'svjetskih moćnika', a čiji cilj je američki pokušaj sprječavanja dogovora Rusije i Turske oko izgradnje 'Turskog toka' za transport plina. Takvih teorija vjerojatno ne bi bilo da međunarodni faktori nisu dozvolili vlasti Nikole Gruevskog da se razmaše u smjeru brutalnog orvelovskog populizma, pa međunarodna zajednica sada ima priliku napokon vratiti kredibilitet po pitanju Makedonije. Prva zajednička izjava misija SAD-a, EU, OESS-a i NATO-a u Skoplju vrlo je suzdržana i protokolarna – izražava se žaljenje zbog izgubljenih života, ističe da je teroristička skupina 'izolirana pojava' i poziva na dijalog svih političkih snaga radi prevladavanja krize. S druge strane, susjedne zemlje su daleko konkretnije u svojim porukama. Srpski premijer Aleksandar Vučić odmah je sazvao sjednicu državnog vijeća za sigurnost te je vlada uputila vojno i policijsko pojačanje na granicu, pružajući ruku kolegi Gruevskom u zajedničkoj borbi protiv vječnog albanskog neprijatelja i medijski mu tercirajući preko dobro uigrane mreže tabloida. S druge strane, bugarski premijer Bojko Borisov savjetovao je Gruevskog da podnese ostavku riječima 'Samo ga podsjećam na ono što premijeri čine kad nemaju povjerenje naroda'.

Kakva je veza uhićenih terorista i politike, i gdje su albanski političari?

Pojedini portali na albanskom jeziku objavili su da su među uhićenima istaknuta imena Oslobodilačke vojske Kosova, poput Bega Rizaja, bivšeg tjelohranitelja svojedobnog haškog optuženika i zapovjednika OVK Ramuša Haradinaja. Spominju i Samija Uksimija, poznatijeg kao 'komandant Sokoli', čiji glas se također nedavno začuo u 'bombama' (gdje mu je sugovornik šef albanske oporbene stranke DPA, Menduh Tači, koji se u jednom od razgovora zavjetovao na doživotnu vjernost šefu tajne policije i bratiću Nikole Gruevskog, Saši Mijalkovu). Makedonski mediji, pak, posebno ističu ime Adema Shehua, koji je bio zapovjednik 153. brigade OVK u sukobima na Kosovu i u Makedoniji, a kasnije tjelohranitelj Alija Ahmetija, predsjednika najjače albanske stranke i članice vladajuće koalicije DUI, koji je u makedonsko-albanskom sukobu 2001. bio zapovjednik ANA-e, makedonskog krila OVK. Te informacije idu u prilog zaključcima da su vodeći albanski političari u Makedoniji, u najmanju ruku, imali vrlo konkretna saznanja o ovom sukobu, a pridodamo li tome činjenicu da se Ahmeti osobno uopće nije oglasio nakon izbijanja incidenta niti se pojavio na sjednici Nacionalnog vijeća za sigurnost koju je jučer sazvao predsjednik Ivanov, dobivamo novu dozu razumljivog gnjeva kod albanske javnosti u Makedoniji. Hoće li se on kanalizirati u smjeru masovnih prosvjeda protiv vlasti, pogotovo ako javnost iz oporbenih 'bombi' dozna nove detalje o nacionalno zapaljivom događaju – suđenju oko ubojstva pet mladih Makedonaca kod Smilkovskog jezera, otkrit ćemo u narednim danima.

Osam policajaca je poginulo, a akcija je bila 'uspješna'. Ma zbilja, Gruevski?

Premijer Nikola Gruevski 35 sati nakon početka policijske akcije nije se oglašavao u javnosti, a potom je održao ratobornu tiskovnu konferenciju, na kojoj je nahvalio hrabre pripadnike policije zbog požrtvovnog angažmana na razbijanju opasne terorističke skupine koja je 'ratovala i na Bliskom istoku', ali i zaključio da je akcija bila uspješna. Koliko je policajaca trebalo poginuti da bi se u uspjeh akcije posumnjalo, dakako, nije rekao, no zato je tijekom obraćanja medijima nekoliko puta prozvao političare i 'takozvane novinare' za zloupotrebu tragedije u političke svrhe (što sam obilato čini), a svima 'koji žele nanijeti zlo Makedoniji' poručio da će 'završiti kao teroristi'. Nakon što javnost tjednima sluša zapise beskrupuloznih telefonskih razgovora vrha vlasti, u kojima cijelu zemlju tretiraju kao obiteljski biznis, ne treba puno mudrovati da bi se zaključilo da Gruevski zapravo prijeti oporbenim političarima, medijima i prosvjednicima, koji na ulicama Skoplja posljednjih dana hvataju zalet za 'makedonsko proljeće'. Pitanje je samo – ako na velikom prosvjedu 17. svibnja, za koji se vlast očito dobro pripremila, zbilja bude nereda, koliko će ljudi morati poginuti da bi 'akcija bila uspješna'?

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/381085/Sest-kljucnih-pitanja-iza-kulisa-ulicnog-rata-u-Kumanovu.html

Шест клучни прашања зад кулисите на уличната војна во Куманово

Контрадикторната и непроодна шума од информации што ги преплави регионалните медиуми за време на конфликтот во македонско Куманово доведе до низа неодговорени прашања, кои ја мачат јавноста ден по завршувањето на полициската акција во која вкупно загинаа 22 лица. Се обидуваме да заклучиме што всушност се случило и каква е врската на овој конфликт со актуелната политичка криза во Македонија

Каква е официјалната верзија на настаните и кој е поширокиот контекст?

Македонската полиција за време на викендот во кумановската населба Диво Насеље спроведе акција во траење од речиси ден и пол, во која разби терористичка група составена од 50 до 70 искусни „кучиња на војната“, од кои 30 ѝ се предале на полицијата.

Станува збор претежно за припадници на албанските паравоени сили, кои во земјата се инфилтрирале од Косово, а премиерот Никола Груевски тврди дека некои од нив учествувале во низа судири во регионот и надвор од него. Власта тврди дека планирале да извршат напади врз државни институции, трговски центри и спортски настани, но и еден ден по завршувањето на операцијата, во која смртно настрадаа 8 полицајци и 14 терористи, не е јасно кога, како и зошто тие напади требало да се случат.

Исто така, иако власта демантира постоење на цивилни жртви, во одделни извештаи од теренот станувало збор и за загуби меѓу населението. Немирите се случиле во екот на политичката криза во земјата на улиците на чиј главен град повеќе илјади луѓе бараат оставка од конзервативната влада поради корумпираната, скандалозна и пред сѐ нехумана содржина на снимките од разговори на високи државни функционери, кои веќе со недели ги објавува опозицијата. По прогласувањето два дена жалост, уличните протести се смирени, но денес продолжуваат.

Зошто токму сега?

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во обраќањето до нацијата по неделната седница на Советот за национална безбедност изјави дека четири месеци ги предупредувал дипломатските претставници на земјите од ЕУ и НАТО за постоењето на терористичка група што планира акции во државата.

Се наметнува логично прашање – зошто силите на редот не дејствувале против терористите ниту еднаш во тие четири месеци, особено ако се има предвид дека, како што тврди власта, припадници на таа иста група веќе зазеле полициска караула на границата меѓу Македонија и Косово и активирале експлозивни направи пред зградата на владата? И уште повеќе, зошто дозволиле бандата да се групира во густо населена област во третиот по големина град во државата? И на крај, зошто владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ го поместила одржувањето на својот конгрес, закажан токму за саботата, 8 мај, во Куманово, за една недела порано? Одговорите на овие прашања секако се поврзани со актуелната политичка криза во Македонија, но до тоа ќе дојдеме подоцна.

Зошто токму Куманово?

Покрај Скопје, Куманово е град со најголем број национални заедници во Македонија – според пописот од 2002 (подоцнежните обиди за попис на населението пропаднаа), околу 60 отсто од населението се Македонци, 25 отсто Албанци, а речиси седум отсто Срби, но се претпоставува дека учеството на Албанците во меѓувреме пораснало. На власт во овој град традиционално е опозициската СДСМ, партијата што во рамките на серијата прислушувани телефонски разговори на високи државни функционери неодамна објави и разговори што покажуваат дека власта на ВМРО-ДПМНЕ со методи на застрашување и закани и таму се обидела да ја преземе власта. Куманово има репутација на град во кој доминира толерантна атмосфера – таму дури ни во 2001, кога дел од земјата беше разурнуват од македонско-албанскиот конфликт, немаше улични борби. Затоа радува реакцијата на локалното население, кое веднаш по избивањето на полициската интервенција повикало на мир и разбирање

Што прават САД, ЕУ, ОБСЕ и НАТО и каква е улогата на соседните земји?

Низ регионалните медиуми се прошири теорија на заговор, според која актуелните случувања во Македонија, почнувајќи од прислушуваните разговори, преку уличните протести, сѐ до полициската акција, се дел од „пошироко сценарио“ во режија на „светски моќници“, а чија цел е американски обид за спречување на договорот меѓу Русија и Турција околу изградбата на Турски тек за транспорт на гас.

Такви теории најверојатно немаше да има доколку меѓународните фактори не ѝ дозволеа на власта на Никола Груевски да се размавне во насока на брутален орвеловски популизам, па меѓународната заедница сега има прилика конечно да си го врати кредибилитетот околу прашањето на Македонија. Првата заедничка изјава на мисиите на САД, ЕУ, ОБСЕ и НАТО во Скопје е прилично воздржана и протоколарна – се изразува жалење за изгубените животи, се истакнува дека терористичката група е „изолирана појава“ и се повикува на дијалог на сите политички сили поради надминување на кризата. Од друга страна, соседните земји се далеку поконкретни во своите пораки. Српскиот премиер Александар Вучиќ веднаш свика седница на државниот совет за безбедност и државата испрати воено и полициско засилување на границата, пружајќи му рака на колегата Груевски во заедничката борба против вечниот албански непријател и медиумски поддржувајќи го преку добро уиграната мрежа таблоиди. Од друга страна, бугарскиот премиер Бојко Борисов го советувал Груевски да поднесе оставка со зборовите „Само да го потсетам на она што премиерите го прават кога ја немаат довербата од народот“.

Каква е врската меѓу уапсените терористи и политиката и каде се албанските политичари?

Одделни портали на албански јазик објавија дека меѓу уапсените има истакнати имиња на Ослободителната војска на Косово, како Бег Ризај, поранешниот телохранител на своевремено хашкиот обвинет и командант на ОВК Рамуш Харадинај. Го спомнуваат и Сами Уксими, попознат како „командант Соколи“, чиј глас исто така неодамна се слушна во „бомбите“ (каде соговорник му е шефот на албанската опозициска партија ДПА, Мендух Тачи, кој во еден од разговорите му се заколна на доживотна верност на шефот на тајната полиција и братучед на Никола Груевски, Сашо Мијалков). Македонските медиуми, пак, особено го истакнуваат името на Адем Шеху, кој беше командант на 153-тата бригада на ОВК во судирите на Косово и во Македонија, а подоцна и телохранител на Али Ахмети, претседателот на најсилната албанска партија и членка на владејачката коалиција ДУИ, која во македонско-албанскиот конфликт во 2001 беше командант на АНА, македонското крило на ОВК. Овие информации им одат во прилог на заклучоците дека водечките албански политичари во Македонија, во најмала рака, имале многу конкретни сознанија за овој конфликт, а ако на ова го додадеме фактот дека Ахмети лично воопшто не се огласил од избивањето на инцидентот ниту се појавил на седницата на Националниот совет за безбедност која вчера ја свика претседателот Иванов, добиваме нова доза разбирлив гнев кај албанската јавност во Македонија. Ќе се канализира ли тој гнев во масовни протести против власта, особено ако јавноста од опозициските „бомби“ дознае нови детали за национално запаливиот настан – судењето за убиствата на пет млади Македонци кај Смилковско Езеро, ќе откриеме во следните денови.

Осум полицајци загинале, а акцијата била „успешна“. Навистина, Груевски?

Премиерот Никола Груевски 35 часа по почетокот на полициската акција не се појавуваше во јавност, а потоа одржа воинствена прес-конференција, на која ги испофали храбрите припадници на полицијата за пожртвуваниот ангажман при разбивањето на опасната терористичка група што „војувала и на Блискиот Исток“, но заклучи и дека акцијата била успешна. Колку полицајци треба да загинат за да се посомнева во успехот на акцијата, нормално, не кажа, но затоа за време на обраќањето до медиумите неколку пати ги прозва политичарите и „таканаречените новинари“ за злоупотреба на трагедијата во политички цели (што самиот наголемо го право), а на сите „што сакаат да ѝ нанесат зло на Македонија“ им порача дека ќе „завршат како терористите“. Откако јавноста со недели ги слуша снимките од бескрупулозните телефонски разговори на врвот на власта, во кои целата земја ја третираат како семеен бизнис, не треба многу да се мудрува за да се заклучи дека Груевски всушност им се заканува на опозициските политичари, медиумите и демонстрантите, кои на улиците на Скопје во последните денови фаќаат залет за „македонската пролет“. Прашањето е само – ако на големиот протест на 17 мај, за кој власта очигледно добро се подготвила, навистина има немири, колку луѓе ќе треба да загинат за „акцијата да биде успешна“?

http://www.mkd.mk/makedonija/shest-kluchni-prashanja-zad-kulisite-na-ulichnata-vojna-vo-kumanovo

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by трендафил Пон Мај 11 2015, 20:37

треба човек да биде многу умен да може нсам да си одговори на овој памфлет, но еве ќе нафрлам неколку одговори.
Нема цивилни жтѕви. Колку и да ги посакува некој. Благодарејќи на извонредната пожтѕвуваност и професионалност на полицијата.
Конгресот на ВМРО се одржа на 1 мај, затоа што во време на државен празник опозицијата не оди на протести туку на скара во природа. Што би рекле поради мирен конгрес.
Не пишува дека во Куманово СДСМ победи со помош на гласовите на Албанците. Што е легитимно и немам што да коментирам. Владината коалиција не мора да се преслика и на локално ниво. Ниту се става минимална резерва на вистинитоста на објавените разговори, односно дали се монтирани. А се согласувам дека прислушкувала опозицијата.
Не се спомнува изјавата на руското МНР, во кое се зборува за обид на обоена револуција на западот во Македонија.
Тоа што во еден период, кога ДУИ беше на власт во коалиција со СДСМ, телоранител му бил еден од сегашните терористи, не значи дека ВМРО знаело за тоа. Затоа што да повторам, во Куманово СДСМ е во коалиција со ДУИ. Иначе и јас би сакал да слушнам автентични разговори во врска со Смилковското Езеро. Без воведен коментар на Заев после кој неговите симпатизери како магепсани слушаат како што им е наредено.
Во 2991 година, кога имавме техничка влада, на повеќе пати ни гинеа по осум бранители без никаков контра удар. Ова е прва победа на македонските вооружени сили врз терористи. Кога сите се или убиени или уапсени. Што е веројатно причина на добар дел од Македонците да им се повраќа кога некој ќе спомне тахничка влада. Иначе ако македонската полиција се однесуваше како НАТО, кога се ракетираат, бомбардираат или им се пуштаат експлозивни безпилотни летала на осомничените за тероризам без гајле колку цивили ќе настрадаат ќе немаше жртви на наша страна.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Мај 11 2015, 21:30

трендафил напиша: треба човек да биде многу умен да може нсам да си одговори на овој памфлет, но еве ќе нафрлам неколку одговори.
Нема цивилни жтѕви. Колку и да ги посакува некој. Благодарејќи на извонредната пожтѕвуваност и професионалност на полицијата.
Конгресот на ВМРО се одржа на 1 мај, затоа што во време на државен празник опозицијата не оди на протести туку на скара во природа. Што би рекле поради мирен конгрес.
Не пишува дека во Куманово СДСМ победи со помош на гласовите на Албанците. Што е легитимно и немам што да коментирам. Владината коалиција не мора да се преслика и на локално ниво. Ниту се става минимална резерва на вистинитоста на објавените разговори, односно дали се монтирани. А се согласувам дека прислушкувала опозицијата.
Не се спомнува изјавата на руското МНР, во кое се зборува за обид на обоена револуција на западот во Македонија.
Тоа што во еден период, кога ДУИ беше на власт во коалиција со СДСМ, телоранител му бил еден од сегашните терористи, не значи дека ВМРО знаело за тоа. Затоа што да повторам, во Куманово СДСМ е во коалиција со ДУИ. Иначе и јас би сакал да слушнам автентични разговори во врска со Смилковското Езеро. Без воведен коментар на Заев после кој неговите симпатизери како магепсани слушаат како што им е наредено.
Во 2991 година, кога имавме техничка влада, на повеќе пати ни гинеа по осум бранители без никаков контра удар. Ова е прва победа на македонските вооружени сили врз терористи. Кога сите се или убиени или уапсени. Што е веројатно причина на добар дел од Македонците да им се повраќа кога некој ќе спомне тахничка влада. Иначе ако македонската полиција се однесуваше како НАТО, кога се ракетираат, бомбардираат или им се пуштаат експлозивни безпилотни летала на осомничените за тероризам без гајле колку цивили ќе настрадаат ќе немаше жртви на наша страна.

Koja godina, koja ?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин Пон Мај 11 2015, 21:55

Ajde shto si promashil za iljada godini, ama i pak si izlazhal...Od momentot na formiranje na zaednichkata vlada ne zagina nitu eden branitel...Za razlika od sega, koga vashata predavnichika vlada samo za da ostane na vlast plakja teroristi da gi ubivaat bezbednosnite sili...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Мај 11 2015, 22:12

Sve mu e ispomeshano u zunzarata! Grevce!
Eve gi kanalizacija 5, shitel i abdalTV so sto gi polnat vakvi kako trendo: "Teroristite vlegle vo RM na 5 i 6 ovoj mesec, za vreme na nasilnite demonstracii pred vladata i tepanjeto na policajcite so bekatoni i shipki!!!!" BREEEEEEEEEEJJJJJJJ!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин Пон Мај 11 2015, 22:19

A kako dpmne-ovcite znaele koga kje vlezat pa kongresot go odrzhaa edna nedela porano??? Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by трендафил Вто Мај 12 2015, 21:59

Stranskite mediumi za Makedonija 600x338

Поранешниот службеник на ЦИА и соработник на Американската Безбедносна Агенција Едвард Сноуден ја поздрави изјавата на американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, во која амбасадорот меѓу другото повика и на „заштита на свиркачите“ (whistle-blowers) – односно луѓето кои издаваат класифицирани информации на една земја со цел да се обелоденат нелегални активности на владата на земјата.


Бејли оваа изјава ја даде после состанокот со премиерот на Македонија на кој учествуваа и повеќе европски дипломати, а бил со цел на премиерот и владата да и се укажат забелешките за постапката кон расчистување на прашањата кои ги отвориле бомбите на Заев.


Сноуден во 2013-та година објави илјадници класифицирани документи кои докажуваат дека САД вршат тајно интернет шпиунирање на огромен број луѓе низ целиот свет.


„Пресреќен сум! Бев многу пријатно изненаден кога ја чув изјавата на американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли“, вели Сноуден.


„Се надевам дека оваа нова политика на мојата матична држава која веќе започна да биде и препорачувана на земји како Македонија ќе ми овозможи конечно да се вратам дома и да не живеам привремено во Русија, откако во САД против мене беше подигнато обвинение, а 20-тина земји од целиот свет одбија да ми дадат азил за тоа што го сторив, веројатно под притисок на САД“, додаде тој.


Можно е додека САД не ги повлечат и формално обвиненијата против него, Сноуден да дојде токму во Македонија каде по препорака на амбасадорот Бејли ќе му биде пружена поголема заштита.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by хан Ацо Сре Мај 13 2015, 16:45

Абе овой Владимир Лазаревикь некаков битен фактор ли е во Македония?За еден месец векье два пати е гостин кай Бугарската државна телевизия,еве го видеото од вчера:

http://bnt.bg/predavanyia/oshte-ot-denya/shte-ima-li-vojna-na-balkanite
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин Сре Мај 13 2015, 16:53

Поранешен заменик министер за здравство. Близок до врвот на дпмне.Сега заедно со Никола димитров и Перо Димшоски ја сочинуваат амстердамската тројка.

http://fokus.mk/ekskluzivno-moderna-vmrovska-trojka-podgotvena-da-se-spravi-so-kriminalnite-strukturi-vo-partijata/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Мај 13 2015, 16:59

хан Ацо напиша:Абе овой Владимир Лазаревикь некаков битен фактор ли е во Македония?За еден месец векье два пати е гостин кай Бугарската државна телевизия,еве го видеото од вчера:

http://bnt.bg/predavanyia/oshte-ot-denya/shte-ima-li-vojna-na-balkanite

Vladimir Lazarevik e pretendent na tronot na Grujoshesku. nema nikakakva garancija deka moze da ja nasledi dpmnovskata tradicija na rasturanje na Makedonija po Ljubco i grujo! Pishuvav ednash ke se povtoram NE E ZA VERBA!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by хан Ацо Сре Мај 13 2015, 18:30

Hamad bim Khalifa напиша:
хан Ацо напиша:Абе овой Владимир Лазаревикь некаков битен фактор ли е во Македония?За еден месец векье два пати е гостин кай Бугарската државна телевизия,еве го видеото од вчера:

http://bnt.bg/predavanyia/oshte-ot-denya/shte-ima-li-vojna-na-balkanite

Vladimir Lazarevik e pretendent na tronot na Grujoshesku. nema nikakakva garancija deka moze da ja nasledi dpmnovskata tradicija na rasturanje na Makedonija po Ljubco i grujo! Pishuvav ednash ke se povtoram NE E ZA VERBA!

Преди малку истиот се яви на живо од Скопие по новините на най големата бугарска приватна телевизия да зборува за протестите.Речиси секой ден го дават по нашите медиуми,да не е овой Играчот на Бугария во Македония?
Wink
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин Сре Мај 13 2015, 18:39

Хацоне, тоа се млади кадри кои сакаат да расчистат со криминалните структури во ВМРО. Не верувам дека можеме воопшто да дадеме таква квалкификација за било кого. Или можеме за сите. Бидејки сите нормални политичари во Македонија се согласуваат дека треба да ги нормализираме односите со соседите и да продолжиме по патот кон Еу и НАТО.

ПС. Можеби е само задолжен за односите со медиумите во тројката.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by хан Ацо Сре Мај 13 2015, 18:54

Чекай да те прашам,овой Лазаревич србин е?
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот