Stranskite mediumi za Makedonija

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Естир on Чет Мај 21, 2015 8:16 am

Някой питаше какво искала Русия?! Какво може да иска, освен дестабилизация?!

http://www.vesti.bg/bulgaria/politika/mitov-krajno-bezotgovorni-sa-vnusheniiata-na-lavrov-6036469


Просто нямам думи да коментирам подобни гадости!

Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Естир on Чет Мај 21, 2015 7:39 pm

Днес пак по БНТ имаше анализи относно опитите на Русия да създаде дестабилизация и да тормози Македония и България:

Надежда Нейнски: България е за териториална цялост и стабилност на Македония:

http://bnt.bg/part-of-show/nadezhda-nejnski-ba-lgariya-e-za-teritorialna-tsyalost-i-stabilnost-na-makedoniya

А това може да го слушате на родния си език Very Happy

Събитията в Македония – анализ на политолога Алберт Муслиу

http://bnt.bg/part-of-show/sa-bitiyata-v-makedoniya-analiz-na-politologa-albert-musliu
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин on Чет Мај 21, 2015 9:04 pm

Esther, situacijata kaj nas e specificnha... Rusite najdoa uporishte kaj desnite politichki sili, koi izlegoa pogolemi komunjari i od naslednicite na SKM...Ne deka neshto kje uspeat, narodot vo Makedonija e jasno opredelen kon zapad, prioritetite se NATO i EU, i ne veruvam deka nekakvi moskovski soopshtenija bi imale bilo kakvo vlijanie na taa opredelba...Od ova gi iskluchuvam ordite na Grujoshesku, koi nitu razmisluvaat, nitu znaat shto sakaat, osven nivniot vozhd da ostane na vlast, makar i po cena da ja izgubime drzhavata...Nivnata glupost odi dotamu, shto mislat deka ne e strashno da propadne drzhavata, dokolku nivniot pastir ne e na vlast, i dodeka imaat kogo da obvinuvaat..

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Естир on Пет Мај 22, 2015 8:43 am

Тео напиша:Esther, situacijata kaj nas e specificnha... Rusite najdoa uporishte kaj desnite politichki sili, koi izlegoa pogolemi komunjari i od naslednicite na SKM...
..........................
Od ova gi iskluchuvam ordite na Grujoshesku, koi nitu razmisluvaat, nitu znaat shto sakaat, osven nivniot vozhd da ostane na vlast, makar i po cena da ja izgubime drzhavata...Nivnata glupost odi dotamu, shto mislat deka ne e strashno da propadne drzhavata, dokolku nivniot pastir ne e na vlast, i dodeka imaat kogo da obvinuvaat..


"Един пръстен ги владее, Единствен вси ще ги сбере и в тъмнина ще ги обвие в страната му Мордор, където тегне мрак." Very Happy

Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин on Пет Мај 22, 2015 9:20 am

Според мене, во овие критични моменти, бугарските медиуми, барем грото од нив, како и бугарската јавност, ја препознаа вистинската состојба, и застанаа на вистинската страна. Тука ги вклучувам и политичарите, меѓу кои веројатно има исклучоци, но нивните мислења не се од преголема важност.За разлика од тврдењата на некои, мој впечаток е дека Бигарија својата поддршка ја усмерува кон зајакнување на стабилноста и враќање на демократските капацитети во Македонија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Естир on Пет Мај 22, 2015 11:11 am

luхor напиша:Според мене, во овие критични моменти, бугарските медиуми, барем грото од нив, како и бугарската јавност, ја препознаа вистинската состојба, и застанаа на вистинската страна. Тука ги вклучувам и политичарите, меѓу кои веројатно има исклучоци, но нивните мислења не се од преголема важност.За разлика од тврдењата на некои, мој впечаток е дека Бигарија својата поддршка ја усмерува кон зајакнување на стабилноста  и враќање на демократските капацитети во Македонија.

Съвсем точно ти е впечатлението. Категоричната позиция и официална на България е точно такава  - за стабилност и демократичност на Македония в контекста на нейното европейско членство и в контекст - стабилност, демокрация и добри отношения на Балканите.
А това е и националният интерес на България. И няма принципно разминаване между основните ни политическите сили в тази позиция.

Има разни идиоти, които може да изпляскат някоя дивотия, но наистина техните дивотии са без значение, защото и те са никои.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by трендафил on Пет Мај 22, 2015 11:38 am

Проблемот е во тоа што наводно демократска Европа со години по ред не не прима во НАТО и не ги започнува преговорите за наше членство во ЕУ и покрај тоа што ги исполнуваме условите. Потврдено, демократски, од европскиот парламент, на пример. Или правно од Меѓународниот суд во Хаг. Со тоа идиотско однесување всушност се еден од креаторите на кризата во Македонија. Не би ме изненадили доколку покрај САД и некоја европска служба има учествувано во нелегалното снимање, монтирање и објавување на материјалите. Британската и германската на пример. Кои го сметаат Заев за свиркач, а не директен борец за насилно доаѓање на власт. Без избори. Да не заборавиме и дека директно се мешаа во носењето на нашиот Устав, овој рамковниов, дека директно се мешаа во локалната самоуправа, односно нејзиното прекројување според желбите на Албанците од УЧК и дека при секое недоразбирање на етничка основа секогаш се на страната на нашиот противник. Без разлика дали станува збор за членка на НАТО и ЕУ, Грција на пример, или на протекторат на овие организации, Косово.

трендафил

Број на мислења : 6197
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by kiBik on Пет Мај 22, 2015 1:16 pm

Естир напиша:

А това може да го слушате на родния си език Very Happy

Събитията в Македония – анализ на политолога Алберт Муслиу

http://bnt.bg/part-of-show/sa-bitiyata-v-makedoniya-analiz-na-politologa-albert-musliu
Off topic!!!
Be interesno mi e. G-not Musliu mora da e Albanec. Taka e? E, sega, prashanjeto mi e kako be on razbira bugarski jazik, koga, neli, makedonskiot i bugarskiot nemaat nishto zaednichko? Si se posebni... Suspect
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин on Пет Мај 22, 2015 1:40 pm

Poliglot si e chovekot...Shto se bunish...Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Happy-smiley17

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Естир on Пет Мај 22, 2015 1:43 pm

kiBik напиша:
Естир напиша:

А това може да го слушате на родния си език Very Happy

Събитията в Македония – анализ на политолога Алберт Муслиу

http://bnt.bg/part-of-show/sa-bitiyata-v-makedoniya-analiz-na-politologa-albert-musliu
Off topic!!!
Be interesno mi e. G-not Musliu mora da e Albanec. Taka e? E, sega, prashanjeto mi e kako be on razbira bugarski jazik, koga, neli, makedonskiot i bugarskiot nemaat nishto zaednichko? Si se posebni... Suspect

Very Happy  Полиоглот трябва да е. Very Happy

ПС. Сега видях, че и Тео е изказал такова предположение: ми иначе, как да си го обясним! Very Happy
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Пат on Пет Мај 22, 2015 2:49 pm

kiBik напиша:
Естир напиша:

А това може да го слушате на родния си език Very Happy

Събитията в Македония – анализ на политолога Алберт Муслиу

http://bnt.bg/part-of-show/sa-bitiyata-v-makedoniya-analiz-na-politologa-albert-musliu
Off topic!!!
Be interesno mi e. G-not Musliu mora da e Albanec. Taka e? E, sega, prashanjeto mi e kako be on razbira bugarski jazik, koga, neli, makedonskiot i bugarskiot nemaat nishto zaednichko? Si se posebni... Suspect

А мене ми е интересно како тоа ви се блиски ставовите на Албанците за сметка на интересите на Македонците. Оф топик, се разбира.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by kiBik on Пет Мај 22, 2015 3:30 pm

Пат напиша:

А мене ми е интересно како тоа ви се блиски ставовите на Албанците за сметка на интересите на Македонците. Оф топик, се разбира.
Interesite na koi Makedonci??? Posho posledno vreme edni Makedonci imaat razlichni interesi od interesite na drugi Makedonci??? Suspect
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by kiBik on Пет Мај 22, 2015 3:31 pm

Тео напиша:Poliglot si e chovekot...Shto se bunish...Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Happy-smiley17
Tc. On mozhe da e od Pehchevo. Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Пат on Пет Мај 22, 2015 3:35 pm

kiBik напиша:
Пат напиша:

А мене ми е интересно како тоа ви се блиски ставовите на Албанците за сметка на интересите на Македонците. Оф топик, се разбира.
Interesite na koi Makedonci??? Posho posledno vreme edni Makedonci imaat razlichni interesi od interesite na drugi Makedonci??? Suspect

Е арно де, тоа се внатрешномакедонски прашања.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by kiBik on Пет Мај 22, 2015 3:38 pm

I sho? Ne mozhe da se ima stav za vnatrshno-nadvorno-rusko-amerkianski-albanski-grchki-srpski prashanja? Suspect
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Пат on Пет Мај 22, 2015 3:39 pm

Не може
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by kiBik on Пет Мај 22, 2015 3:40 pm

Пат напиша:Не може
Ma samo za nas ne mozhe ili i za vas? Suspect
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Пат on Пет Мај 22, 2015 3:43 pm

Разговорот свртува во глупава насока.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by kiBik on Пет Мај 22, 2015 3:45 pm

Mi koga mi se pravish glupender!!! Kako mislish ti deka situacijava e samo i edinstveno vnatreshna? Evil or Very Mad
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Пат on Пет Мај 22, 2015 3:51 pm

Едноставно кажано работите стојат вака. Во Македонија сите граѓани треба да имаат еднакви права без разлика на етничката припадност, и јас лично немам ништо против тоа. Но од друга страна, Македонците помеѓу себе можеби се поделени по најразлични основи, но во една работа кај сите има општа согласност.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by kiBik on Пет Мај 22, 2015 3:54 pm

Makedonija na Makedoncite? Suspect
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Пат on Пет Мај 22, 2015 4:07 pm

А што, имаш ли ти нешто против тоа?
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Естир on Пет Мај 22, 2015 5:31 pm

Пат напиша:

А мене ми е интересно како тоа ви се блиски ставовите на Албанците за сметка на интересите на Македонците. Оф топик, се разбира.

Ами защото ставовите на албанците са близки до ставовите на македонците, които искат ЕС и НАТО, каквито са и нашите ставови.

Аз да питам а защо ставовите на някои македонци са така близки до тези на сърбите и рашите?!

Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Естир on Пет Мај 22, 2015 5:37 pm

Гордея се с нашия външния министър!

След рязката реакция на думите на Лавров, е поискал обяснение от руското посолство! (май това е последната стъпка, преди протестна нота).

http://www.dnevnik.bg/sviat/2015/05/22/2538604_vunshno_ministerstvo_e_poiskalo_raziasneniia_ot/

Обаче, обясненията са....мани, мани.

Изказването на Лавров не е визирало официалната българска позиция, а идеи, тиражирани в медийното пространство, включително българското.

Първо, че подобно разграничаване, Лавров не е правил, второ.... прилича ли на неговата позиция да визира кой кво пише по медиите....то си направо излагащо!

А тъпото ченге Божо мълчи като....
И не че Божо е виновен за цялата патаклама, ма тъпотията няма почивен ден.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Пат on Пет Мај 22, 2015 5:43 pm

Естир напиша:
Пат напиша:

А мене ми е интересно како тоа ви се блиски ставовите на Албанците за сметка на интересите на Македонците. Оф топик, се разбира.

Ами защото ставовите на албанците са близки до ставовите на македонците, които искат ЕС и НАТО, каквито са и нашите ставови.

Аз да питам а защо ставовите на някои македонци са така близки до тези на сърбите и рашите?!


Можеби не бев доволно прецизен. Во Бугарија ставовите на Албанците секогаш наидуваат на симпатии, иако нивното подмазнување понекогаш е чист цинизам. На пример, тие сакаат да се прикажат како најдемократи, угнетени од лошите славомакедонци србомани кои не им ги даваат нивните права итн. Во Македонија Албанците со сигурност имаат многу повеќе права отколку што имаат Македонците во Албанија, но за тоа се молчи. Кога албанските терористи на УЧК убиваа и силуваа работници во 2001, за тоа се молчи и се молчеше. Кога се случи случајот монструм, Албанците не излегоа со став дека тоа се неправедно осудени Албанци, туку излегоа со став дека „сме го поистоветувале тероризмот со албанството“, а за време на протестите извикуваа УЧК и носеа транспаренти со кои пропагираат радикален ислам. Еве и на последниот протест пред влада имаше такви кои носеа маици со знаме на Голема Албанија. Кога се повлекуваше полицијата по кумановскиот инцидент, група Албанци извикуваа уа кон полицијата и скандираа УЧК. Албанија како држава протестира поради наводно поистоветување на тероризмот со етничката група и истовремено поради тоа што кон терористите наводно се однесувало сурово. Какви се тоа двојни стандарди, не можам да разберам. Прво, тие терористи зошто биле дојдени во Куманово, за да продаваат семки ли?

Но кога ќе излезат Ким Мехмети и тој другиот во бугарски медиуми, и кога ќе почнат да растегаааат локуми за НАТО и за ЕУ, па уште и ако ги наречат Бугарите комшии, просто се топи од среќа Бугаринот.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 4 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот