Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Stranskite mediumi za Makedonija

+5
reiter
хан Ацо
osa
трендафил
Hamad bim Khalifa
9 posters

Страна 6 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by хан Ацо Нед Мај 24 2015, 14:16

Естир,в живота активните живеят,а пасивнити ги гледат.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Естир Нед Мај 24 2015, 14:19

хан Ацо напиша:Естир,в живота активните живеят,а пасивнити ги гледат.

Така е, ама не може ние да им решим политическата криза. В какъв смисъл активност: българската страна си каза в прав текст, че е за стабилност и демокрация и решаване на политическата криза. Повдигна въпроса в европейския парламент, ако се не лъжа. От там нататък не виждам каква повече активност. А Бойко просто се застрахова, според мен по този начин косвено отговаря на руските атаки.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Пат Нед Мај 24 2015, 14:48

Хацон е од старата школа. Тој би сакал тенковите да влезат и да не' научат на правилен бугарски Very Happy
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by хан Ацо Нед Мај 24 2015, 16:54

Пат напиша:Хацон е од старата школа. Тој би сакал тенковите да влезат и да не' научат на правилен бугарски Very Happy

Глупости,сакам да зборуваме вистината,да каже Тиквата -таа влада е неприфатлива,корумрирана,антидемократска и како таква ние не можеме да соработуваме со нея.Демек по нашински-"право куме во очи".
Ово да го каже како премиер на соседна држава,членка на НАТО и ЕУ  кон кои РМ е декларирала дека сака да си присоедини.

Што се однесува до билатералните односи мегьу двете држави яс сум песимист,кой и да управува со РМ независно дали е од левицата или од десницата ке води антибугарска и просрбска политика.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by kiBik Нед Мај 24 2015, 17:10

хан Ацо напиша:

Што се однесува до билатералните односи мегьу двете држави яс сум песимист,кой и да управува со РМ независно дали е од левицата или од десницата ке води антибугарска и просрбска политика.
Podkrepyam. Ma sho da napravat lugjeto koga od mali se zalivani so Lepa Ceca i bugari-tatari. Koe malo dete saka da bide loshiot heroj, a?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Естир Нед Мај 24 2015, 17:21

хан Ацо напиша:
таа влада е неприфатлива,корумрирана,антидемократска и како таква ние не можеме да соработуваме со нея.Демек по нашински-"право куме во очи".
Ово да го каже како премиер на соседна држава,членка на НАТО и ЕУ  кон кои РМ е декларирала дека сака да си присоедини.


Еми то това го каза Ковачев, макар и на по-дипломатичен език Very Happy И не само по медиите (макар и по тях), а и в Европарламента.

Т.е. има си кой какво да казва и кой да е отговорен за политиката ни в тва отношение. Точно премиерът не може (и не бива най-вече) да си позволява подобни приказки, но си има хора за това.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Естир Вто Мај 26 2015, 10:01

Много добри съвети дава Коста Филипов. Дано има и кой да го чуе.

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4785469
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by трендафил Вто Мај 26 2015, 13:27

Интересно е тоа што никој од тие што сакаат да се смени македонската влада не бара предвремени избори. Владата очигледно има подршка и покрај триесет и кусур сеанси монтирани веројатно и во лабараториите на странски разузнувачки служби. Ефектот од сето тоа е мизерен, па тие што сакаат да ја срушат власта се нервозни и прибегнуваат кон сила. И во Скопје на протестите од 5 мај и во Куманово 4 дена подоцна. Но и двата обида беа неуспешни. Странците изгубија десетина од своите најобучени терористи за кои мислеа дека им се доволни за да направат реприза од 2001 година. Промена на владата, Уставот и носење на СДСМ и ДУИ на власт. Но очигледно е дека од тоа нема ништо. Ниту ќе има. Колку и да се трудат Германците и нивните сојузници од Втората светска војна во Македонија, односно Албанија (Косово) и Бугарија.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by kiBik Вто Мај 26 2015, 15:22

трендафил напиша:....Колку и да се трудат Германците и нивните сојузници од Втората светска војна во Македонија, односно Албанија (Косово) и Бугарија.
Very Happy Very Happy Very Happy
Трендо, ти тоа верно го мислиш? Тоа ми личи малце на филмот "Ъндърграунд"... Evil or Very Mad
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин Вто Мај 26 2015, 16:01

Трендо, многу лоши бе тие германци. И викаат дека ти си дел од фамилијарна банда. Бидејки нели го подржуваш пастирот. Twisted Evil Twisted Evil

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: МАКЕДОНСКИОТ ПРЕМИЕР ИМА ПОДДРШКА ОД СИЛНА ФАМИЛИЈАРНА БАНДА

Во македонскиот главен град со денови има протести против владата, но премиерот има поддршка од силна фамилијарна банда, пишува во анализата на германскиот весник „Ноје цирхер цајтунг“, која е насловена „Бунт против една фамилија гладна за моќ“.

Во анализата се опишува како Никола Груевски успеал во Македонија да создаде авторитарен систем.

-Груевски создаваше се‘ поавторитарен систем, скроен по негова мерка. Тој ја скрати слободата на медиумите, има влијание врз правосудството. Се‘ погломазниот систем на државна управа денес функционира како клиентелски систем кој ги храни верните приврзаници. Стотици милиони евра се потрошени за центарот на Скопје со помош на споменици и залепени фасади да се претвори во националистички парк, пишува во текстот.

Понатаму се вели дека Никола Груевски длабоко го поделил македонското општество и за едни тој е полубог, а за други – демонски диктатор.

-Груевски е внимателен човек. Тој им верува само на малкумина. Откако е на власт опкружен е со мал број луѓе од доверба, кој некои го нарекуваат ’фамилија’… Мијалков мораше да поднесе оставка пред две недели. Од својата функција мораше да се откаже и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, која исто така припаѓа на тесниот круг луѓе околу Груевски. Но, само неколку денови потоа таа зрачеше на страната на премиерот на собирот на приврзаниците на владата. А, кога Груевски на покана на ЕУ-парламентарци отпатува во Стазбур на преговори со лидерот на опозицијата, во негова придружба беше Сашо Мијалков. Официјално како партиски кадар на ВМРО, но всушност како братучед, пишува во анализата на германскиот весник.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Гостин Вто Мај 26 2015, 16:04

И албанците против пастирот. Трендо, додека е време јавувај во штаб за светскиот заговор против дпмне-овците.

КОХА ДИТОРЕ: УБИЕНИТЕ АЛБАНЦИ ВО КУМАНОВО СОРАБОТУВАЛЕ СО МАКЕДОНСКАТА ТАЈНА ПОЛИЦИЈА

Тројцата убиени косовски Албанци во инцидентот во Куманово и македонскиот државјанин наводно соработувале со македонската Управа за безбедност и контраразузнавање, со цел да предизвикаат инцидент, а за возврат да добијат пари, пишува приштинскиот дневен весник „Коха Диторе“, повикувајќи се на наводни докази од косовското разузнавање и полицијата.

Весникот објави дека Бег Ризај и Мирсад Ндрецај, како водачи на групата од 44 лица, планирале да го нападнат добро обезбедениот затвор во Грдовци кај Подуево, од каде сакале да ослободат двајца затвореници кои отслужуваат казни за повеќе злосторства, меѓу кои убиства.

Медиумите објавија дека на погребната церемонија на Ризај во Косово учествувале соборци облечени во забранети униформи и обележја на некогашната ОВК, а присуствувале и косовски политичари.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Мај 26 2015, 16:34

More razbravte li deka onoj ortakon Karlos od Kolumbija mu bil ljut na pastirot! Koj znae nego kako go zaebal stom mu e tolku strven! Duri mu poracal da go isprati mercedesot u Germanija i da mu pojacaat stepen na zastita od 7 na 10! Mada i za toa ne garantira deka e dovolno.
I da.....mu poraca:l vekje so avion da ne leta! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by трендафил Вто Мај 26 2015, 23:06

Сериозно ли верувате дека косоварите ги погребаа убиените терористи со почести на Косово со знамиња на ваљда т.н. голема Албанија, не со знамиња на Косово, затоа што загинале како наводно македонски платеници. А не како борци за таа т.н. голема Албанија.
Што се однесува до планот за поделба на Македонија помеѓу Албанија и Бугарија, тоа го велат странски политичари. И го пренесоа повеќе странски и домашни медиуми. Не го измислив јас. А за наводните фамилијарни врски, Мијалков веќе повеќе денови не е веќе дел од УБК, а денес доби заменик. Иначе колку што е за некого полубог Груевски, за друг е Заев. А на крај одлучува мнозинството.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Мај 26 2015, 23:11

Ostai sega drn, drn jarinja!
kazi zosto tvojon pastir se krie od novinari ko p...a pod koshula ???
Duri i Ilce gebelsce, ne mozhe da izdrzi povekje od dve minuti pred novinari.
Sram da im e, a tolku imaa merak po slikanjeto.....
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Естир Сре Мај 27 2015, 09:23

трендафил напиша:
Што се однесува до планот за поделба на Македонија помеѓу Албанија и Бугарија, тоа го велат странски политичари. И го пренесоа повеќе странски и домашни медиуми. Не го измислив јас.

Да, не го измисли ти, а го пуснаха от Русия. Ама ти нали следваш опорните точки - руско-сърбо-груевски и повтаряш тея простотии.

Ти наясно ли си, че България реагира остро чрез външно министерство на приказките на Лавров и че освен тази реакция поиска обяснение от руския посланик в България за тея нелепи приказки?!

Или тва не те интересува, требва да повтяраш опорните точки за врага. Само Грую ви е враг на вас, ама такива като тебе не могат да го осмислят.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Естир Сре Мај 27 2015, 11:47

Ей, как ме кефи проф. Павлов!


"- Защо Русия се опитва да ни представи като агресор, който иска да плячкоса Македония, какво печели, дестабилизирайки Балканите чрез хибридната война?

- Хибридната война на Русия е факт и аз искам да изкажа благодарност на колегата Иво Инджев, който написа поредната книга за тази хибридна война. Тя не е от вчера, описана е още от Симеон Радев, да не кажа още от времето на Георги Стойков Раковски. Аз не съм русофоб, напротив, даже бих казал, че съм русофил, тъй като не приемам един народ, като руския, да бъде управляван по този начин. Но това си е негов избор, той трябва сам да решава съдбата, както и българският народ трябва сам да решава съдбата си. Но за тази неоимпериалистическа политика, която води режимът на Путин може би трябва се обърнем към един съвременен наблюдател и политолог, какъвто е Горан Стойковски. Той в едно кратко интервю за българска медия казва, че целта на Русия е да дестабилизира Балканите, а главната й цел – е България. Македония е просто вратата към България. Ние в момента сме в позицията на враг номер едно на Русия. Ако за Украйна се оспорва нейната автентичност като държава и култура, които аз не поставям под съмнение, то от външното пространство враг номер едно за Москва е България. И тук мисля, че всички български политици трябва ясно да се противопоставят на подобна груба намеса. Вместо това, ние имаме партия, която в момента открито е рупор на руската пропаганда – това е „Атака“. Имаме една телевизия - „Алфа“, която буквално бълва руски новини, които дори московската пропаганда не излъчва. И аз съм изумен, че това нещо остава незабелязано и по никакъв начин не се санкционира, защото в тези новини има и откровени лъжи и манипулативни внушения. Дори в националните ни медии, които се издържат от нас, данъкоплатците, има хора като Петър Волгин, които са рупор на тази путиновата пропаганда и то по най-бруталния и манипулативен начин, без право на друго мнение, с откровено антиукраинско говорене. Дори се чудя как Украйна все още не е реагирала на това поведение на една национална медия, която води подобна пропаганда срещу една приятелска държава, в която има огромно българско малцинство, отричайки правото на нейното съществуване. Още повече, че украинската държава си е позволила да назначи българин за посланик в България. Нашето общество е много болно от редица болести, наследство от комунизма, но и от прехода. Няма да се уморя да повтарям, че няма по-поразен народ от българския от отровата на комунизма, от черната магия на комунизма. Но аз се надявам, че голямата част от нашия народ е достатъчно мъдра, за да подкрепя европейския избор на България, европейските ценности, които са идеите на просвещението, на Ренесанса, на Френската революция, които доведоха човечеството до днешните му достижения, а не онези ретроградни, човеконенавистни идеи, които лицемерно отричат европейските ценности. Нашият избор е направен отдавна, още във времето на възрожденските ни водачи и сега в 21 век някой наши лековерни сънародници да ни манипулират с подобна риторика - е просто обидно."

http://www.faktor.bg/mnenia/intervyu/46332-prof-plamen-pavlov-nyama-poporazen-narod-ot-balgarskiya-ot-otrovata-i-chernata-magiya-na-komunizma.html
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by трендафил Чет Мај 28 2015, 11:26

Не знам за Бугарија и Албанија, но очигледно е дека Косово посакува поделба на Макдонија. Па терористите од Куманово ги погреба како ослободители, со почести. Патем мислам и дека Албанците од Албанија не се тие што мислат дека постои реална шанса за Голема Албанија. Како што најголемиот дел од Македонците не мисли дека може да дојде до Голема Македонија со прекројување на границите.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by хан Ацо Пет Мај 29 2015, 18:53

Зоран Заев во Бугария.Видео:

http://news.ibox.bg/news/id_883354978

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Cb93fdd0ddaa2e8e8ce25c30e27f3715
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by хан Ацо Нед Мај 31 2015, 11:10

хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by kiBik Нед Мај 31 2015, 13:49

Malko mi e mazen Zajko, Hacone. Se pravi na diplomat tuka. I ne se razbra edno za men, edno za cyrkvata kvo bezhe. Trae si. Ili az ne chuh.
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by трендафил Пон Јун 01 2015, 21:37

Чудно е тоа што странските медиуми не коментираат ништо за тепачката на струмичани против скопјани во кампот на СДСМ. Да не кажам соросоидите од Скопје против СДСМовците од Струмица. Не се спомнува тепачката ни на нашиов форум.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by хан Ацо Вто Јун 02 2015, 07:27

трендафил напиша:Чудно е тоа што странските медиуми не коментираат ништо за тепачката на струмичани против скопјани во кампот на СДСМ. Да не кажам соросоидите од Скопје против СДСМовците од Струмица. Не се спомнува тепачката ни на нашиов форум.

Зошто се тепале?
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by reiter Вто Јун 02 2015, 07:37

по се изгледа сакаат да влезат во влада или собрание па имало несогласување...ништо чудно и нарочно за чудење...нормалиш,

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by трендафил Вто Јун 02 2015, 09:13

Се повеќе мислам дека во случајов се злоупотребени и ВМРО и СДСМ. Дека всушност соросоидите се тие кои сакаат да влезат во власта без избори. Затоа и се спомнува т.н. експертска влада, затоа што кој има „експерти“ во Македонија ако не Сорос. Кои еден ден се експерти за абортуси, а следниот за економија. Па од тука и подршката на многу странски медиуми кои се под контрола на Сорос. Да не кажам на Ротшилдовците. Еве зошто Бугарите се на таа страна. http://www.silnabulgaria.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BB%D1%8F%D1%82%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D1%81%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%81-%D0%B8-%D1%80%D0%BE%D1%82%D1%88%D0%B8%D0%BB%D0%B4-%D0%B7%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B3%D0%BD%D0%B0/
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Јун 02 2015, 19:47

Se tepale SDSMovci protiv Sorosoidi ?!?!?! Abe Trendo, aj sto meshas apcinja-meshas, ama smeni go doktorot sto ti gi prepishue! Dr Latas ne e doktor za umnobolni, toj e doktor za analni i ostali otvori!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Stranskite mediumi za Makedonija - Page 6 Empty Re: Stranskite mediumi za Makedonija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот