Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pregovori

+4
Hamad bim Khalifa
reiter
osa
Arhimed
8 posters

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Сре Јун 17, 2015 7:15 pm

Prodolzhuvaat obidite na Grujo, ovoj pat preku partnerot vo kriminal Alji da ja prevede opozicijata zhedna preku voda... Baranjeto za pochituvanje na dogovorot od 2 juni e tokmu toa...Izborite da se odrzhat vo april, a vo megjuvreme pregovorite da se odolgovlekuvaat vo nedogled, sshto bi mu ovozmozhilo na Grujoshesku da gi organizira i narednite izbori, ili da se povleche kratko pred izborite za da prikazhe nekakva demokratija i da gi legitimira...

Средба Ахмети–Бејли: Лидерот на ДУИ бара да се почитува договорот од 2 јуни

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Јун 17, 2015 8:34 pm

Toj film vekje ne go gledaat! Zadnoto prevesluvanje ke go imaat samo od Stenje do Zmijski ostrov!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by трендафил Чет Јун 18, 2015 10:31 am

Ако некој дава последна понуда, или другачие кажано ултиматум, тоа не се преговори. Уште ако тој некој не го почитува еднаш договореното нема ниту смисла да се преговара. СОросовата банда и СДСМ тоа го спроведуваат на сите полиња. Откако еднаш ќе се направи договор настапуваат други. На крај, барем до сега, некој пленум.

И на Воденица имам повеќе пати пишувано дека не сум член на ниту една партија. Иако тоа воопшто не е битно за форумов. Тука треба да дискутираме на одредени теми. Да гледаме што е напишано, а не кој го напишал. А што се однесува до КПМ, па СКМ, па СКМ-ПДП па конечно СДСМ колку што ми е на мене познато се работи за една партија која си ги менуваше имињата. Јас не знам дека СКМ е укината. Ако е кога и со кој акт е тоа направено?
Колку што ми е познато (извор за вас Зоран Заев, интервју за Алсат-М, иначе има и други извори) ВМРО и сега има подршка од мнозинството гласачи. Јас сум еден од нив. Не од стипендистите на Сорос.

трендафил

Број на мислења : 9178
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Пет Јун 19, 2015 6:42 pm

Непристрасниот Хан, го гради СК 2014...

Pregovori - Page 2 Naslovna-1028

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by tmoro Пет Јун 19, 2015 11:16 pm

Дали има некој инфо кој ке бидит премиер во техничката влада?Лично би сакал некој од неутралните Шиптари.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by defo Пет Јун 19, 2015 11:23 pm

tmoro напиша:Дали има некој инфо кој ке бидит премиер во техничката влада?Лично би сакал некој од неутралните Шиптари.

Моето задно инфо е дека ќе е Зоран Јолевски сегашен министер за Одбрана. МВР - Џанго, Правда Мери Младеноска поранешна министерка за правда во време на СДСМ.

defo

Број на мислења : 2848
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Јун 19, 2015 11:27 pm

Horhe - fikus!
Joleski - oleander!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by osa Саб Јун 20, 2015 1:22 am

defo напиша:
tmoro напиша:Дали има некој инфо кој ке бидит премиер во техничката влада?Лично би сакал некој од неутралните Шиптари.

Моето задно инфо е дека ќе е Зоран Јолевски сегашен министер за Одбрана.  МВР - Џанго, Правда Мери Младеноска поранешна министерка за правда во време на СДСМ.

pa ovoj e glup kolku ovie dvajcava zaedno ..mislam g + h = jolevski (vo glupoka )...valjda Zaev znae deka netreba da prifati nishto shto narodot ne go saka ....


Последната промена е направена од osa на Саб Јун 20, 2015 9:16 am. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Јун 20, 2015 7:36 am

Se poltron do poltron i profiter do profiter - Kaj Grujoshesku! Eden asalen ne ostana na negova strana. Vcera ja citam Ratka Dimitrova sto zbori, a ova slepcive uste vo grujo gledaat kako vo svetec. Eeeee.... RATKA, RATAKA.... PIRATKA! I na nejze i skurcilo !!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by osa Саб Јун 20, 2015 9:18 am

Hamad bim Khalifa напиша:Se poltron do poltron i profiter do profiter - Kaj Grujoshesku! Eden asalen ne ostana na negova strana. Vcera ja citam Ratka Dimitrova sto zbori, a ova slepcive uste vo grujo gledaat kako vo svetec. Eeeee.... RATKA, RATAKA.... PIRATKA! I na nejze i skurcilo !!!!

a kaj ja prochita ? ako ima shansa stavi (postiraj ) na forumov neshto da zirneme i nie ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by osa Саб Јун 20, 2015 9:27 am

eve povtorno vest (mozebi zakasneto pishuvam za ovaa vest ,nemav moznost porano )deka se dogovorile partiite da se pochituva dogovorot od 2 juni !
pa dobro koga ke i tekne na opozicijata deka mora PRVO da bara ostavka od gujo i duri otkako ovoj ke si zamine togash da pochne da pregovara za bilo shto drugo (izbori ,izbirachki spisok ,vlada tehnichka ,komisii za predmetot prislushuvanje i.t.n. ) nikako da odi ova se NA KUPCHE ....vo toj sluchaj neshto ke SE PROPUSHTI kako na primer koj i kolku ukral da vrati ,koj i kolku treba da lezi robija i.t.n.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Саб Јун 20, 2015 9:46 am

Во право си Оса. Како што тргнало, "непристрасниот" Хан и пајташите ќе ја преведат опозицијата жедна преку вода.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by defo Саб Јун 20, 2015 10:31 am

luхor напиша:Во право си Оса. Како што тргнало, "непристрасниот" Хан и пајташите ќе ја преведат опозицијата жедна преку вода.

Е тогаш чарето останува со емигранитве и за Германија, пошо јас се плашам да останам во земја во која Грујо и фамилијата се власт, утре може да ги насскаат разни Трендовци и Сотировци и да им речат убивајте ги сите што се против мене.....ете затоа сакам пред се грујо да си оди не се осеќам сигурно......

defo

Број на мислења : 2848
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Саб Јун 20, 2015 10:39 am

Така ми изгледа состојбата мене Дефо. Се развлекуваат разговорите за заминување на Грујо и организирање техничка влада, опозицијата ретерира од заминување веднаш до заминување на шест месеци пред изборите, "непристрасните" упорно верглаат сите да се држат до договорот од втори јуни, па на крајот нема да биде ништо чудно, ако од сето ова излезе само нов "палома" договор, Грујо да направи реформи. Се разбира никој нема тоа да го контролира, куририте и шителите на цел глас ќе ги фалат новите реформи, а Грујо ќе си ја зацврсти диктатурата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Саб Јун 20, 2015 1:17 pm

Da se nadevame deka Marichikj ne greshi...

ЕК креираше рамка за работа на новата Влада

Извештајот по нарачка на Европската комисија кој го изработи група експерти под водство на Германецот Рејнхард Прибе, всушност претставува инструмент за креирање на агендата на евентуалната влада која би раководела со земјата во транзициониот период до најавените избори за април идната година, оценува Бојан Маричиќ, извршен директор на Македонскиот центар за европско образование во изјава за Радио Слободна Европа.

- Овој извештај всушност ги преставува рамките во кои треба да .се движи преодната влада за да може и партиите полесно да се договорат за нејзиниот состав - вели Маричиќ.

Тој смета дека иако извештајот е објективен во оцените за состојбите во Македонија, но може да биде попрецизен во препораките околу понесување на одговорност од владејачките партии, оти нивното однесување е предуслов за функционирањето на преодната влада и одржувањето на фер и демократски избори.

http://plusinfo.mk/vest/31004/ek-kreirashe-ramka-za-rabota-na-novata-vlada

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by defo Саб Јун 20, 2015 5:40 pm

luхor напиша:Така ми изгледа состојбата мене Дефо. Се развлекуваат разговорите за заминување на Грујо и организирање техничка влада, опозицијата ретерира од заминување веднаш до заминување на шест месеци пред изборите, "непристрасните" упорно верглаат сите да се држат до договорот од втори јуни, па на крајот нема да биде ништо чудно, ако од сето ова излезе само нов "палома" договор, Грујо да направи реформи. Се разбира никој нема тоа да го контролира, куририте и шителите на цел глас ќе ги фалат новите реформи, а Грујо ќе си ја зацврсти диктатурата.

Хм, тоа е само одење во уште поголем амбис, кој нажалост ке донесе и човечки жртви. Алал да ни е на паметот што го имаме. Јас се прашувам некогаш дали овие во МВР разно разни инспектори, обвинителство имаат храброст и грижа на совест да преземат нешто, или знаејќи ги своите капацитете седат и ќутат ко залиени.

defo

Број на мислења : 2848
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Саб Јун 20, 2015 6:40 pm

Ajde da vidime...

Хан го објави анексот на договорот од 2 јуни

Еврокомесарот Јоханес Хан на страницата на Европската комисија го објави вчерашниот анекс на договорот на политичките лидери во Македонија потпишан на 2 јуни.
Во него стои следното:

1. Во согласност со договорот потпишан од партиските лидери на 2 јуни, партиите се согласуваат да им дадат предност на држававните интереси и да ја потврдат својата заложба кон евроатланските процеси и демократските принципи.

2. Потврдуваат целосна посветеност кон договорот од 2 јуни.

3. Лидерите се согласуваат да ја продолжат дискусијата на 29 јуни во однос на точката 6 од договорот – организација на Влада која ќе ги подготви изборите. Кога ќе се постигне согласност за оваа точка, опозицијата ќе ја исполни својата обврска под вториот дел од 6-та точка и ќе се врати во парламентот.

Ова значи дека лидерите се согласиле до 29 јуни да се договори преодната влада, или попрецизно, според договорот, да се организира влада која ќе ги подготви изборите. Дури после договорот за преодна влада, опозицијата ќе треба да се врати во парламентот, каде ќе раководи со анкетната парламентарна комисија основана за скандалот со прислушувањето.
Pregovori - Page 2 2va03dc

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by tmoro Саб Јун 20, 2015 7:18 pm

Тео напиша:Ajde da vidime...

Хан го објави анексот на договорот од 2 јуни

Еврокомесарот Јоханес Хан на страницата на Европската комисија го објави вчерашниот анекс на договорот на политичките лидери во Македонија потпишан на 2 јуни.
Во него стои следното:

1. Во согласност со договорот потпишан од партиските лидери на 2 јуни, партиите се согласуваат да им дадат предност на држававните интереси и да ја потврдат својата заложба кон евроатланските процеси и демократските принципи.

2. Потврдуваат целосна посветеност кон договорот од 2 јуни.

3. Лидерите се согласуваат да ја продолжат дискусијата на 29 јуни во однос на точката 6 од договорот – организација на Влада која ќе ги подготви изборите. Кога ќе се постигне согласност за оваа точка, опозицијата ќе ја исполни својата обврска под вториот дел од 6-та точка и ќе се врати во парламентот.

Ова значи дека лидерите се согласиле до 29 јуни да се договори преодната влада, или попрецизно, според договорот, да се организира влада која ќе ги подготви изборите. Дури после договорот за преодна влада, опозицијата ќе треба да се врати во парламентот, каде ќе раководи со анкетната парламентарна комисија основана за скандалот со прислушувањето.
Pregovori - Page 2 2va03dc

Дали ке биде техничка или концентрациона влада ?

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by defo Саб Јун 20, 2015 9:15 pm

Не е само владата, судството е , МВР е, ДИК е се е тоа алатка на ДПМНЕ-УДБА, која плус парите што ги носи со себе, може да ги искористи за добивање на уште едни избори. Значи избори без попис, без измени во законски регулативи, без чистки во МВР.....во превод што би значело 10-12 месеци подготовки, се избори за сигурен пораз на Македонија.

defo

Број на мислења : 2848
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by osa Нед Јун 21, 2015 1:24 am

tochno taka defo ...inaku se znae izborniot glas za kogo ke odi

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by tmoro Нед Јун 21, 2015 11:31 pm

defo напиша:Не е само владата, судството е , МВР е, ДИК е се е тоа алатка на ДПМНЕ-УДБА, која плус парите што ги носи со себе, може да ги искористи за добивање на уште едни избори. Значи избори без попис, без измени во законски регулативи, без чистки во МВР.....во превод што би значело 10-12 месеци подготовки, се избори за сигурен пораз на Македонија.

http://www.dokaz.mk/pregovorite-vo-zavrshna-faza-se-dogovara-sostav-i-mandat-na-tranzitsiskata-vlada/

Видиго ти Пастирот сакал до нова година да останит премиер....

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by defo Пон Јун 22, 2015 9:42 am

Најнов неофицијален трач...Кедев го спремаат за премиер.....

defo

Број на мислења : 2848
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Пон Јун 22, 2015 11:35 am

Ако на 29 не се постигне јасен договор за отстранување на Грујшеску од власта и воспоставување на техничка влада, Заев и СДСМ тешко ќе погрешат ако веднаш не го отфрлат договорот од 2 јули, а сите обврски кои произлегуваат од него не ги прогласат за неважечки. Секое одолговлекување е во корист на дпмнеовскиот пастир, и води до приближување на опозицијата кон пораз.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by defo Пон Јун 22, 2015 2:04 pm

Мак Борба: На повидок компромис: Груевски премиер до октомври, министри супервајзори и од ДПМНЕ и од СДСМ

До октомври Владата да ја води актуелниот премиерот Никола Груевски, а во раководење на министерствата да се вклучат и министри супервајзори, е решението околу кое се преговара во моментов на неформалните разговори што се водат меѓу политичките партии за надминување на политичката криза.

Концептот на министри супервајзори практично е контролен механизам, а би функционирал на тој начин што во ресорите каде едната партија ќе има министри, другата ќе има министри супервајзори, кои ќе работат по принципот на врзан потпис. Тоа значи дека во секој сектор треба да постои согласност од двете страни за сите решенија што се носат за да може да стапат во сила. Овој механизам на контрола бил разгледуван уште на лидерската средба во Брисел.

На последната лидерска средба што во петокот се одржа во Скопје, лидерите на четирите најголеми парии се согласија дека договорот од 2 јуни се уште важи и се обврзаа до 29 јуни да се најде решение за начинот на кој ќе функционира владата што ќе треба да ги организира изборите предвидени за април наредната година.

Овие денови меѓу партии се водат неформални преговори со помош на американскиот амбасадор во земјава Џес Бејли и со белгискиот експерт, Петер Ванхоуте.

Преземено од повеќе извори и меѓусебни контакти, конечен извор Мак борба

Ова само мене не ме бендисува, или има и други кои мислат така. Дали со ова ќе постои задскриен договор со кој Грујо и бандата ке се амнестира.

defo

Број на мислења : 2848
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Јун 22, 2015 2:28 pm

Pa neli ke sedese na prestolot do april 2018 ?!?! So e sega ova do oktomvri ?
Abe koj gi vrti, do oktomvri neka sedi vaka - so inaetenje i mrecvarenje! Toj ja mrcvari 9 godini Makedonija, togash neka sedi do oktomvri so mrcvarenje! Dobrovolno so popustanje NEMA SEDENJE NA VLAST! Znae deka mu e ova zadno pa da izvlece kolku sto moze od pozicija na premier. Oti znae deka eden sat po davanje gubenje fotelja ke go ceka zolto kombe so pratnja!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 2 Empty Re: Pregovori

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот