Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Аронија – бобинката која спасува живот

Go down

Аронија – бобинката која спасува живот Empty Аронија – бобинката која спасува живот

Пишување by Г-ѓа Министерка Сре Апр 08 2015, 20:48

Кога се зборува за кралот на сите видови овошја, се мисли на аронија, на малите темни бобинки кои имаат неверојатно лековита моќ и се далеку подобри дури и од боровинките, капинките и малините.

Аронија – бобинката која спасува живот 734076_618492894832819_515697634_n

Изненадени од лековитоста на бобинките, научниците спровеле многу истражувања и резултатот секогаш бил ист: аронијата е вистински дар од природата и борец против многу сериозни заболувања.

Аронијата може да се користи и како храна, и како лек за:

- подобрување на циркулацијата;
- ја прочистува крвта;
- jа ублажува главоболката и мигрената;
- го намалува крвниот притисок;
- поволно делува на желудникот и цревата;
- ја спречува дијареата;
- го зајакнува имунитетот;
- служи како детоксикант на организмот;
- правилен развој и функција на црниот дроб;
- ја регулира работата на штитната жлезда;
- го намалува шеќерот во крвта;
- ја регулира работата на панкреасот;
- помага за заштита на кожата од стареење и УВ зраци;
- помага за побрзо зараснување на раните;
- помага при атеросклероза и воспалени вени;
- чир на желудник;
- грчеви во стомакот.

Плодовите на црната аронија се искличително богати со витамини . Од нив содржат витамин Ц, А, Е, Б2, Б6, Б9, и многу реткиот витамин П . Содржи калциум, железо , калиум, молибден , фосфор и јод. Во плодовите содржи голема концетрација на антиоксиданси ( танини, биофеноли, флавоноиди, антоцијанини, , катехини, ) Се смета дека е поголем антиоксиданс од брусницата. Затоа е корисна, во превенција против малигните заболувања, ефикасно го прочистува организмот, од штетни материјали па и од тешки метали. Освен тоа, аронијата содржи и редок овошен шеќер, сорбитрол.
Како се употребува

Бобинките имаат специфичен остар вкус, па на многумина можеби нема да им се допаднат, но земајќи ја предвид нивната лековитост, вкусот и не е толку важен.

Може да се користат свежи, во чаеви, во житарици, како додаток во кремови за палачинки, слатки пити, како сок или да се приготват како џем.
Се користат и суви, а и замрзнати плодови.

Аронијата е растение кое не бара посебна грижа, па многумина веќе го одгледуваат во дворовите. Оние кои немаат такви услови, лесно ќе најдат аронија во поголемите маркети и на пазарите.

Дали знаевте дека: По нуклеарната катастрофа во Чернобил, аронијата се користела за ублажување на здравствените тегоби на озрачените лица.
Г-ѓа Министерка
Г-ѓа Министерка

Број на мислења : 54
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот