Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dpmne gi unishti makedoncite

3 posters

Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by Гостин Чет Jул 23 2015, 08:45

Na pastirot i dpmne im uspea ona shto nikomu ne mu uspealo so vekovi...Da go unishti makedonskiot narod...Iako so populistchki merki kako nadomestok za treto dete, se obiduvaat da ja skrijat pozadinata na nivnoto deluvanje, rezultatite se povekje od porazitelni...Sekoj chesen VMROvec seriozno treba da razmisli kade gi vodi nivniot pastir, i do koga so lazhen patriotizam kje pridonesuvaat za konechnoto ischeznuvanje na Makedoncite...

Македонија исчезнува: За дваесет години бројот на живородени деца се намалил за 24,9 отсто - See more at: http://emagazin.mk/vesti/vest/11143#sthash.JBZjkxgx.dpuf

Македонското население полека исчезнува, а најдобар показател за тоа е драстичното намалување на бројот на живородени деца во изминативе дваесет години.
Најновите бројките на Државниот завод за статистика покажуваат намалување на бројот на живородени деца од 31.421 колку што имало во 1994 година на 23.596 живородени деца во 2014 година, што е помалку за 24,9 отсто.
Истовремено, статистиката бележи зголемување на стапката на умрени лица и тоа од 15.649 во 1994 година на 19.781 во 2014 година, што е повеќе за 26 отсто.
Природениот прираст на населението во 1994 година изнесувал 15.772 лица, а лани тој се намалил на 3.878 лица, што е помалку за 75,4 отсто.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by трендафил Чет Jул 23 2015, 10:11

А има ли различни показатели во било која христијанска земја на светов? Сериозно ли мислиш дека ако говедарот ваш беше премиер дека ќе имаше поголем наталитет. Дали СТрумица или општина Центар имаат поголем наталитет од општините во кои на власт е ВМРО?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by Гостин Чет Jул 23 2015, 12:06

Site statistiki pokazhuvaat deka koga SDSM e na vlast natalitetot na makedoncite raste...I za da ne spinuvash, pobaraj niz netot kje najdesh...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by трендафил Пон Jул 27 2015, 15:39

СО оглњед на тоа дека сите статистики покажуваат дека колку некој е посиромашен наталитетот му е поголем, еве ќе ти поверувам без проверка. Иако би рекол дека повеќе имавме зголемување на бројот на население врз основа на механички прилив од Косово отколку на раѓање. Затоа што за жал и кај нас, како и во целиот христијански свет наталитетот опаѓа. Иначе според тебе веројатно најдобро се живеело во времето на осмалиите. Наталитетот тогаш бил најголем.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Jул 27 2015, 17:34

Za natalitetot se vinovni KURTONITE! Mnogu gi ima i ocigledno mame mu ebaa na prirastot na naselenieto.
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by трендафил Пон Jул 27 2015, 22:30

Ајде пак ќе прашам во која земја од западната цивилизација нема опаѓање на наталитетот?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by Гостин Вто Jул 28 2015, 10:04

трендафил напиша:СО оглњед на тоа дека сите статистики покажуваат дека колку некој е посиромашен наталитетот му е поголем, еве ќе ти поверувам без проверка. Иако би рекол дека повеќе имавме зголемување на бројот на население врз основа на механички прилив од Косово отколку на раѓање. Затоа што за жал и кај нас, како и во целиот христијански свет наталитетот опаѓа. Иначе според тебе веројатно најдобро се живеело во времето на осмалиите. Наталитетот тогаш бил најголем.

Pak si lazhel...Evropskite statistiki naprotiv pokazhuvaat deka vo skandinavskite zemji, Francija i Velika Britanija, natalitetot e pogolem otkolku kaj nas...Ups...zaboraviv...spored zombiranite papagali na pastirot, nie sme prvi vo ekonomijata, ne samo vo Evropa tuku i poshiroko...

France’s baby boom secret: get women into work and ditch rigid family norms

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by трендафил Сре Jул 29 2015, 10:26

Ниту во земјите што ги имаш наведено наталитетот сега не е поголем отколку што бил порано. Никаде не напишав дека нема земји со поголем наталитет од нашиот. Иначе дека проблем со наталитетот и невработеност кај младите е европски мисли и папата Франсис. Така не мислат само во бандата на ЏОрџ Сорос и симпатизерите на една политичка партија. Кои од омраза не гледаат подалеку од ВМРО-ДПМНЕ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Jул 29 2015, 11:35

трендафил напиша:Ниту во земјите што ги имаш наведено наталитетот сега не е поголем отколку што бил порано. Никаде не напишав дека нема земји со поголем наталитет од нашиот. Иначе дека проблем со наталитетот и невработеност кај младите е европски мисли и папата Франсис. Така не мислат само во бандата на ЏОрџ Сорос и симпатизерите на една политичка партија. Кои од омраза не гледаат подалеку од ВМРО-ДПМНЕ.

kjuti be Trendo, pokrij se! Ako Obama so mesecna plata od 10ina iljadi dolari, kako pretsedatel na najmokjna drzava na svet nosi naocari od 150 dolari, kako go objasnuvash faktot deka premier na edna od najsiromashni i najmali zemji na svet so plata deset pati pomala od Obama nosi naocari petstopati poskapi !?!?!?!? Ili aj po najnovite DPMNE majmunaski podatoci "SAMO" 2150 evra!!!! Pak go shie Obama 20 pati samo vo naocari. Za koli, imot, placovi, stanovi da nezboram. Kolku inzeneri, doktori profesori sto cesno si ja zarabotuvaat platata ne moze da si dozvolat naocari nitu od 20 a kamoli 200 evra.
Grujos edino vo maicite na V izraz gubi poeni vo odnos na Obama! I posle vladeela omraza !!!! Pa sakajte si go be, vash si e, licen toj na majka Nade!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by kiBik Сре Jул 29 2015, 16:52

Hamad bim Khalifa напиша:... naocari...
Викаш колку поголем слепец толку поскапи наочари???? Suspect Very Happy
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Jул 29 2015, 18:10

Taka ispagja rabotava!
Isto kako so kureto, sto pomalo toa poskapa kola!Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by трендафил Сре Jул 29 2015, 22:13

Hamad bim Khalifa напиша:
трендафил напиша:Ниту во земјите што ги имаш наведено наталитетот сега не е поголем отколку што бил порано. Никаде не напишав дека нема земји со поголем наталитет од нашиот. Иначе дека проблем со наталитетот и невработеност кај младите е европски мисли и папата Франсис. Така не мислат само во бандата на ЏОрџ Сорос и симпатизерите на една политичка партија. Кои од омраза не гледаат подалеку од ВМРО-ДПМНЕ.

kjuti be Trendo, pokrij se! Ako Obama so mesecna plata od 10ina iljadi dolari, kako pretsedatel na najmokjna drzava na svet nosi naocari od 150 dolari, kako go objasnuvash faktot deka premier na edna od najsiromashni i najmali zemji na svet so plata deset pati pomala od Obama nosi naocari petstopati poskapi !?!?!?!? Ili aj po najnovite DPMNE majmunaski podatoci "SAMO" 2150 evra!!!! Pak go shie Obama 20 pati samo vo naocari. Za koli, imot, placovi, stanovi da nezboram. Kolku inzeneri, doktori profesori sto cesno si ja zarabotuvaat platata ne moze da si dozvolat naocari nitu od 20 a kamoli 200 evra.
Grujos edino vo maicite na V izraz gubi poeni vo odnos na Obama!  I posle vladeela omraza !!!! Pa sakajte si go be, vash si e, licen toj na majka Nade!
Веста за наочарите е само уште една лага на новинарите платеници на Сорос. Се спомнуваа некави дијаманти, кои не ги виде никој туку постојат само во заболениот ум на некои. Истото важи и за 60 и за 2.150 евра. Иако не знам каква врска имаат наочарите на Груевски со темава. Или немате одговор на лагите дека проблемот со намален наталитет постои само во Македонија, како што имаше обид да се излаже на форумов, па сега со нова лага, за вредноста на наочарите за сонце на нашиот премиер се обидува да се забега во друг правец. Ќа почне ли еднаш на нашиов форум да се почитуваат основните форумски правила. А тоа се да нема говор на омраза и да не се бега од темите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Jул 30 2015, 08:00

Temava e mnogu jasna: DPMNE GI UNISTI MAKEDONCITE!
I ke zborime za natalitet; za naocari; za mercedesiite na Mladenov a i za onoj na nikos grujos. Za kravite i SanTropeto kaj Trpeica na Subrata, za shesirot na Bil i za tushevite na KoceKabana i za garazhata na Gushterov......a ti tuka nishto ne mozesh da storish osven da se nervirash i jadosuesh kolku malo kovce glodash od prepolnata i sega vekje isprazneta trpeza!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by трендафил Чет Jул 30 2015, 16:07

Воопшто не се нервирам. Само дискутирам. Иако е тешко да се дискутира со некој кој мисли дека е над другите и дека тие што мислат како него треба да бидат власт и кога ќе загубат на изборите. Не знам на пример зошто еднаш велите дека најголем дел од дијаспората се луѓе што бегаат од актуелната власт, а потоа барате истата таа дијспора да не гласа. Затоа што гласа за ВМРО-ДПМНЕ. А наводно од оваа партија избегала. Како не ти е срам да ја поврзеш гаражата на Гуштеров со државната власт, наместо со локалната. Да не кажам со Груевски наместо со Жерновски. Чиј хаусмајстор има донесено, откако беше унапреден во главен инспектор, одлука за рушење. Морам да напоменам дека одлуката е во согласност со македонските закони, но и демократските норми.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by Гостин Пет Jул 31 2015, 14:28

Zatoa shto dijasporata i ne glasa...Gi falsifikuvate nivnite glasovi...

PS. Ne bre, ne se nervirash...Samo izgledash nekako vaka...Dpmne gi unishti makedoncite Images?q=tbn:ANd9GcQpc9jaMDXN8iA8GSU0_1oyEymxHffUG_EqSYxxfcxVkPp6cGKi...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Dpmne gi unishti makedoncite Empty Re: Dpmne gi unishti makedoncite

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот