Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

+12
Albatros
Viktor
Kalinda
Luxor
TRAJCHE
Delta
SHARENI
IVA
хан Ацо
kiBik
Hamad bim Khalifa
osa
16 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Гостин Нед Ное 08 2015, 17:52

Dobro e da se znae deka na svetot seushte ima lugje so ideali...Toa voopshto ne e losho...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by kiBik Нед Ное 08 2015, 18:10

Тео напиша:Dobro e da se znae deka na svetot seushte ima lugje so ideali...Toa voopshto ne e losho...
Идеали кукя не хранат, братле.
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Гостин Сре Апр 13 2016, 20:02

Дали Бугарија почна да го менува курсот на политиката и конечно ќе застане цврсто зад Македонија, макар само кога е во прашање бегалската криза.

„Катимерини“: Борисов ја нападна Грција

Бугарскиот премиер Бојко Борисов направи историски преседан и ги нападна грчко-бугарските односи со тоа што ја обвини Грција во врска со бегалската криза, а кулминираше со тоа што рече дека Атина се расфрла со европската помош без да даде резултати, коментира денеска „Катимерини“.

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Borisovkatimerini-540x320-300x178

Како што јави дописникот на МИА од Атина,, весникот потсетува на говорот на Борисов во бугарскиот Парламент за целите и резултатите од воените вежби на границите, во кој зборуваше за организирана закана која доаѓа од грчката граница.
– Вистинскиот проблем очекувам да дојде од Грција. Во Грција, дури и со помош во износ од неколку стотици милиони евра, над 700 милиони евра, не може да се види што е направено во пракса, ја цитира „Катимерини“ изјавата на Борисов.
Весникот потсетува дека бугарскиот премиер истакна оти условите во грчките кампови се „ужасни“ и дека бегалците во Грција се организирале во групи од илјада до две илјади луѓе и така планирале „да ја нападнат бугарскста граница“.
– Нашиот заклучок е дека во сиромашна земја како Македонија бегалските кампови дури имаат и игралишта, условите се многу добри. Во Грција, која добива толку многу милиони евра, условите се ужасни, рекол Борисов, што предизвика негативни реакции во Грција.
До синоќа, немаше реакција од страна на грчката Влада за особено агресивната реторика на бугарскиот премиер, само неколку дена пред состанокот на министрите за надворешни работи на Грција, Бугарија, Македонија и Албанија во Солун на 21 и 22 април, на чиј дневен ред е проблемот со бегалците.
Дипломатски извори укажуваат на непредвидливата природа на овој лидер и потсетуваат дека пред неколку недели тој изјави дека им наредил на агенти на бугарските тајни служби да се инфилтрираат во бегалските кампови во Грција за да го следат движењето на протокот на мигрнатите“, коментира „Катимерини“.

http://grid.mk/read/news/512276391/11320016/katimerini-borisov-ja-napadna-grcija

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Гостин Пет Ное 04 2016, 12:21

Bugarija izbira pretsedatel...

ВО НЕДЕЛА БУГАРИТЕ ЌЕ ГЛАСААТ ЗА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА

Објавено на 4 ноември 2016, 12:13 од Редакција на Капитал во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Над 6,8 милиони Бугари со право на глас в недела ќе гласаат на изборите за нов претседател на Бугарија, кој ќе го наследи актуелниот шеф на државата, Росен Плевнелиев, кој реши да не се кандидира за нов претседателски мандат.

Во трката за претседателската функција учествуваат вкупно 21 кандидати предложени од политички партии, коалици и независни граѓански иницијативи.

Анкетите на јавното мислење покажуваат дека новиот бугарски претседател најверојатно нема да биде познат в недела, туку дека наследникот на Плевнелиев ќе биде избран дури по вториот круг, што би требало да се оддржи на 13 ноември.

Според последните истражувања на јавното мислење, в недела ќе се води неизвесна и тесна борба меѓу кандидатот на владејачката партија Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), актуелната претседателка на бугарското Народно собрание, Цецка Цачева, и независниот кандидат, генерал Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во државата, Бугарската социјалистичка партија (БСП).

Речиси е сигурно дека овие двајца кандидати ќе го имаат своето финално соочување на 13 ноември, но останува крајно неизвесно кој од нив би можел да стане нов бугарски претседател.

Цачева во извесниот втор круг најверојатно ќе може да смета на гласовите на поддржувачите на помалиот партнер во владината коалиција, Реформскиот блок (РФ), чиј претседателски кандидат на овие избори е Трајчо Трајков. Но, многу поважно за неа и за актуелниот премиер Бојко Борисов ќе биде да ги привлечат гласачите на националистичката коалиција Обединети патриоти (ОП), чиј кандидат, Красимир Каракачанов, ужива поддршка на околу девет проценти од избирачите и е трет според популарноста.

Од друга страна, Радев во вториот круг најверојатно ќе може да смета на поддршка на поддржувачите на партијата Алтернатива за бугарска преродба (АБВ) на поранешниот претседател Георги Прванов, чиј претседателски кандидат е Ивајло Калфин, но и на приврзаниците на националистичката партија Атака.

Аналитичарите проценуваат дека не е исклучено Радев да привлече и дел од гласачите на Обединетите патриоти, па оттаму Борисов најверојатно ќе мора да се согласи на некакви отстапки кон националистичката коалиција, вклучително и можен влез во неговата Влада, со цел да ги убеди нејзините лидери да го повикаат своето гласачко тело да ја поддржи Цачева.

Сепак, повеќето аналитичари проценуваат дека клучна улога во изборот на новиот претседател ќе има партијата на бугарските Турци, Движењето за права и слободи, (ДПС), кое во првиот круг го поддржа поранешниот бугарски премиер Пламен Орешански, кој на овие избори настапува како независен кандидат.

Поддршката на ДПС во вториот круг би можела да биде клучна во одредувањето на победникот на изборите. Иако традиционално ДПС е коалициски партнер на бугарските социјалисти и на изминатите избори во најголем процент нејзините гласачи ги поддржуваа кандидатите на БСП, сепак, според некои аналитичари на овие избори партијата би можела „да ја промени страната“ и под влијание на бизнис крилото предводено од младиот тајкун Делјан Пеевски, би можела да ја поддржи Цачева, секако, во замена за одредени отстапки од страна на Борисов.

Според аналитичарот Димитар Бечев, Цачева се наоѓа во незавидна позиција имајќи предвид дека нејзината кандидатура од страна на ГЕРБ беше објавена дури на 2 октомври, кога најголемиот број од останатите претседателски кандидати веќе на големо ги имаа отпочнато своите предизборни активности. Иако, Борисов оцени дека Цачева би можела да биде „добра мајка на нацијата“, сепак анкетите покажуваат дека таа нема особена поддршка меѓу жените.

Аналитичарите сметаат дека во вакви услови клучна улога за тоа кој ќе победи на изборите би можеле да имаат напорите и способноста на Борисов за политички отстапки. Доколку сепак не успее во своите намери и неговата кандидатка доживее пораз од Радев, тој ќе биде приморан да се согласи на кохабитација.

Ваквата можност не е исклучена, имајќи предвид дека анкетите покажуват оти во „дуелот“ меѓу Цачева и Радев, кандидатот поддржан од социјалистите има мала предност.

Доколку Радев победи на изборите некои аналитичари не ја исклучуваат можноста Борисов да се реши и на распишување предвремени парламентарни избори, со што ќе оди на ризичен потег кој ќе му овозможи или да ја зацврсти својата политичка моќ или да ја загуби власта.

Во вакви услови, според аналитичарот Бечев, овој ноември сигурно ќе ја растресе бугарската политичка сцена од полулетаргичната состојба во која се наоѓа.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Гостин Нед Ное 13 2016, 21:40

Република Бугарија има нов претседател во лицето на генералот Румен Радев кој според првичните резултати добил 58% од гласовите. Воедно Бугарија се соочува и со предвремени парламентарни избори, откако премиерот Бојко Борисов најави оставка по поразот на кандидатот за пртетседател на Бугарија кандидиран од ГЕРБ, Цецка Цачева.

http://sdk.mk/index.php/svet/bugarskiot-premier-bojko-borisov-najavi-ostavka-otkako-negovata-kandidatka-za-pretsedatelka-beshe-porazena-od-opozitsijata/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by IVA Пет Ное 18 2016, 18:17

ajde i ja posto cekam bugarski pasaport da mu cestitam
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Гостин Саб Фед 11 2017, 13:48

зошто да е "важна" оваа тема? Педер до педерот и корумпиран до лажгото исто е како и каj вас.Еден народ две држави исти лаjана серат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Гостин Вто Фед 21 2017, 15:10

Каj античките и татариве практично исти курци. Бившите владеjачки десни партии се наjмокни ама немат подршка за владаSmile

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by SHARENI Сре Фед 22 2017, 10:03

kaj nas samo politicki protivnici moze da se sudat

Почнува судскиот процес против поранешниот бугарски министер за одбрана Нанчев

Во Софискиот градски суд денеска почнува судскиот процес против поранешниот бугараски министер за одбрана Николај Ненчев, под обвинени за злоупотреба на службената положба.

Како што јави БТА, обвинението се однесува на кривично дело извршено во врска со договорот за ремонт на воените авиони од типот „МиГ“ на бугарското Воено воздухопловство.

Одбраната на Ненчев тврди дека обвинителниот акт содржи голем број пропусти, дека Обвинителството извршило прекршувања на процедурата, како и дека нема коректен опис на доказите.

Како сведок во процесот е повикан и новоизбраниот бугарски претседател Руман Радев, кој се очекува да сведочи на следното рочиште.

На денешното рочиште како сведоци ќе се појават неколкумина високи воени офицери, меѓу кои и поранешниот началник на бугарскиот Генералштаб, Константин Попов.

Ненчев беше бугарски министер за одбрана од ноември 2014 до јануари годинава, во владите на поранешниот премиер Бојко Борисов.

Ненчев е поранешен лидер на Бугарскиот земјоделски народен сојуз (БЗНС). Тој е кандидат за пратеник на коалицијата Реформски блок на претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија закажани за 26 март.

http://plusinfo.mk/vest/105744/pocnuva-sudskiot-proces-protiv-poraneshniot-bugarski-minister-za-odbrana-nancev
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Гостин Сре Фед 22 2017, 10:32

Заеби, до сега нема осудено ниту еден политичарSmile

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Delta Сре Фед 22 2017, 13:43

apasite nasekade se isti,/./
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Гостин Сре Фед 22 2017, 13:55

во романиjа ги апсат па ги судат. А бугарите во РБ и бившите бугари во РМ се како огледало еден на друг. зими единипот па удри со него другиотSmile

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Delta Сре Мар 22 2017, 22:44

gi nema drugarcinjata od bugarija/./.mozi politicari stanale/./.
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by TRAJCHE Нед Мар 26 2017, 21:54

ajde da sochekame kako ke zavrshat parlamentarnite izbori vo Bugarija denes ?
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Luxor Пон Мар 27 2017, 10:56

Бугарија: На Борисов нема да му биде лесно да состави влада

Партијата на екс-премиерот Бојко Борисов е победник на парламентарните избори во Бугарија. За ГЕРБ гласаа 32,5% од избирачите, соопшти Централната изборна комисија по пребројани 95% од гласовите. Втора по јачина е Бугарската социјалистичка партија (БСП) со 27% освоени гласови. Преостанатиот дел од 240-те места во парламентот ќе ги поделат националистите, кои имаат 9,12% гласови, Партијата на Турците (ДПС), која освои 8,14% гласови и популистичката партија Волја, која со освоените 4,16% гласови за малку успеа да го мине цензусот од четири проценти.

http://www.dw.com/mk/%D0%B1%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2-%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%BC%D1%83-%D0%B1%D0%B8%D0%B4%D0%B5-%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B8-%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0/a-38132716?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Kalinda Вто Мар 28 2017, 01:47

Еве ке може
да видиме како
ке се формира влада
во Бугарија.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 491
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by TRAJCHE Пон Апр 03 2017, 22:34

nikoj ne pravi kako nas ,da te potsetam Bugarija e vo EU ,a nie kade sme
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Viktor Сре Апр 05 2017, 22:49

а ти си таен обожавател на бугарските прилики ? се чуствуваш како бугарка?

Viktor

Број на мислења : 93
Join date : 2017-02-23

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Albatros Чет Aвг 23 2018, 12:24

Bugarija se sptema za evro, bas da vidam kolku toa ke im ja podobri ekonomskata situacija ili pak ke im ja vlosi.

Бугарската Влада одобри акциски план за воведување на еврото

https://www.brif.mk/bugarskata-vlada-odobri-aktsiski-plan-za-voveduvane-na-evroto/

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Albatros Вто Окт 09 2018, 11:10

Po ubistvoto na novinarka bugarskite gragank baraat megunarodna istraga, i tie kako nas ne im veruvaat na vlastite posebno zatoa sto novinarkata istrazuvala korupcija so EU fondovi.

Бугарите бараат меѓународна истрага за убиството на Маринова

Во Бугарија расте притисокот врз властите да ги откријат сторителите на убиството на новинарката Викторија Маринова. Телото на 30 годишната новинарка која беше водителка на програмата „Детектор“ за малата приватна ТВН телевизија во Русе, беше пронајдено во саботата. Нејзиното брутално убиство предизвика меѓународна осуда.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/29533343.html

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Albatros Вто Окт 16 2018, 11:10

Pak ke mu glasaat nedoverba na Bojko i pak ke ostane premier.

https://standard.mk/bugarskata-opozicija-bara-glasanje-nedoverba-za-vladata/

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Albatros Сре Окт 24 2018, 12:19

Kako sto mislev Bojko ke im bide vecen vo Bugarija.

Борисов трет пат преживеа гласање за недоверба

Кабинетот на бугарскиот премиер Бојко Борисов со 99 гласа ЗА и 133 против преживеа гласање недоверба во бугарскиот парламент.

https://makfax.com.mk/svet/region/%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2-%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%82-%D0%BF%D0%B0%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%B0-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD/

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Albatros Сре Окт 31 2018, 09:10

Investirame vo bugarskite partii.

ВМРО на Каракачанов се финансирала од парите на Македонците за бугарски државјанства

https://ako.mk/%D0%B2%D0%BC%D1%80%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D1%81%D0%B5-%D1%84%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B0-%D0%BE%D0%B4/

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Dino Сре Јан 06 2021, 23:33

Bugarite da ne sa pokuso ama udrile barem na tie provokatorite i makedonomrazaci Dzambaski i Karakacanov.

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Img_2111

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by defo Пон Апр 05 2021, 15:40

Абе Краси....нема веќе да е фактор в Булгарија. Разбравте.

Кога ќе го спомне некој Каракачанов ме потсеќа на......
БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Latest?cb=20141120143301

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

БУГАРСКА  ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - Page 2 Empty Re: БУГАРСКА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот