Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

OLIVER I KATICA

+5
tmoro
kiBik
reiter
трендафил
Hamad bim Khalifa
9 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

OLIVER I KATICA Empty OLIVER I KATICA

Пишување by Гостин Пон Ное 23 2015, 15:22

Vremeto na vistinata doagja...Kje gi opravdaat li ochekuvanjata specijalnata obvinitelka Katica Janeva i noviot minister na MVR Oliver Spasovski...

30.000 ЛАЖНИ ЛИЧНИ КАРТИ ЗА ПОБЕДА НА ИЗБОРИ!

OLIVER I KATICA Lichni-Karti

Тајна фабрика за изработка на лични документи во Шуто Оризари и во Штип

Фокус 20 ное 2015, 12:19

На две тајни локации во Шуто Оризари и во Штип биле изработени повеќе десетици илјади фалсификувани лични карти, најверојатно за изборни цели, во текот на минатите избори.

Извори на „Фокус“ велат дека 30.000 лажни лични карти сѐ уште постојат и се соодветно складирани, а до нас доставија 105 примероци.

Најголемиот дел од личните карти со кои располагавме, а потоа ги предадовме во МВР, беа во парови, со ист лик, име и идентитет, но со различни адреси, што значи дека најверојатно биле издавани за да послужат за повеќекратно гласање.

Забележавме и случај на ист лик кој се наоѓа на шест лични карти, кој има три различни идентитети и матични броеви и шест различни адреси!

Нашите извори велат дека во печатењето фалсификувани лични карти била користена базата на податоци на МВР, а во тајниот проект учествувале и полициски функционери.

Скандалот ги зголемува сомневањата дека на минатите избори е направен голем изборен фалсификат и со него ќе се занимава новиот министер за внатрешни работи, а поради тоа што и во „бомбите“ се споменуваат лажни лични карти, специјалното обвинителство бездруго ќе мора да отвори истрага

Пишува
Љубиша АРСИЌ

http://fokus.mk/fokus-express/30-000-lazhni-lichni-karti-za-pobeda-na-izbori/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Ное 23 2015, 16:08

Gnasnite i nezamislivi kriminali na DPBNE - ke se otkrivaat duri po nivniot pad!
.....istoto se sluci i po padotr na tretiot rajh: otkrivanjeto na kriminalite i ubistvata, logorite i gasnite komori.....
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by трендафил Пон Ное 23 2015, 20:49

Забележавме и случај на ист лик кој се наоѓа на шест лични карти, кој има три различни идентитети и матични броеви и шест различни адреси!
Пази Бога ти. 6 лични карти, 3 имиња и три матични броја. Што би рекле две лични карти со исто име и презиме и матичен број, а различни адреси. Само многу голема будала или многу заслепен поради омраза човек, може да поверува дека во избирачкиот список со ист матичен број може да се гласа на две гласачки места. Па не знам дали непресметливи се новинарот и уредникот на Фокус кои објавиле таква глупост или навистина има такви луѓе во Македонија што веруваат во вакви луди спинови. Да потсетам дека списоците ги добиваат сите партии. И само ненормална партија не би забележала таков груб пропуст.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Гостин Вто Ное 24 2015, 12:44

Трендафиле се тешиш самиот себе или веруваш дека навистина и ова ќе успеете да го протуркате. Ако е ова првото, ајде и да те разберам, но ако е второто, се лажеш самиот себеси. МВР ја започна истрагата, прашање на време е кога предметот ќе дојде во рацете на СЈО.

Спасовски: Фалсификат-личните карти во рацете на Одделот за организиран криминал

OLIVER I KATICA Oliver_Spasovski_14apr15-SDSM

Полицијата и обвинителството работат на расчистување на случајот со лажните лични карти кој го обелодени неделникот „Фокус“, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во вечерашната емисија „360 степени“ на Алсат-М.

Неделникот вели дека дошле до 105 фалсификувани лични карти кои ги доставил анонимен човек до новинарот Љубиша Арсиќ.
Министерот Спасовски вели дека е најсоодветно овој случај да го работи Одделот за организиран криминал.

Ова е еден од случаите што е сериозен, еден од случаите што мора итно да биде процесуиран, мора да има разрешница. Точно е дека неделникот Фокус отвори една тема за фалсификување на личн ите карти. Знаеме и дека еден дел од Вистината за Македонија, тн. „бомби“ имаше сознанија дека е можно во Македонија да се случува фалсификување на лични карти. Беше пријавено во МВР случај во кој се вели дека има сомнение за фалсификат на лични карти. Точно е дека новинар на Фокус, дојде во МВР, беше примне од директорот за Јавна безбедност и понатаму разговараше со инспектори во Одделот за организиран криминал.

Според информациите кои ми ги дадоа на мене, има веројатно такви лични карти од повеќе градови низ Македонија и најсоодветно е да го работи Одделот за организиран криминал. Веднаш после тоа е известено Јавното обвинителство на РМ при што е дадена наредба за вештачење. Вештачењето на хартијата, вештачење на буквите итн. за да се утврди дали навистина се фалсификат личните карти. Ако се фалсификат, кој тоа го направил итн. Значи, целата таа постапка во МВР - вели министерот Спасовски во мини-интервјуто.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Гостин Саб Дек 19 2015, 18:50

Грујо треба да биде повнимателен што бара од Спасовски. Овој изгледа е спремен да му ги исполни желбите.

Тројца приведени- пронајдени се две лаборатории за фалсификување документи

Пронајдени се две тајни работилници каде се вршело фалсификување на документи и привредени се три лица, потврдуваат за Телма од МВР. Опремата и апаратурата која се користела за изработка на фалсификуваните лични карти и други документи е одземена и се предмет на натамошна анализа и истражување. Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека постапувало по предметот за фалсификуваните лични карти, кои беа предадени од страна на новинарот на Фокус, Љубиша Арсиќ на Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Акцијата била спроведена во текот на вчерашниот ден, а приведени се тројца, но постојат индиции и за инволвирани други лица и за сторени други кривични дела.

Според информациите на Телма на две локации во Скопје пронајдени се лаборатории за изработка на фалсификувани документи. Полицијата на лице место открила фалсификувани лични карти, пластични обрасци, фолии за пластифицирање, машини за производство на фалсификат лични карти и пасоши.

Полицијата при претресот одзела и неколку компјутери на кои според нашите информации имало лични податоци фотографии за изработка на документи како и аудио фајлови како и други податоци важни за натамошната истрага.

Информацијата ја потврдија од Обвинителството и од полицијата но, повеќе информации најави ја за следните денови.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 17:03

Se pokazhuvaat prvite rezultati...Nema povekje obvineti za Puch vo pritvor...Iskreno se nadevam deka Katica kje prodolzhi so istoto tempo i nepokoleblivost vo sproveduvanje na zakonite...

Судот одлучи да им се укине притворот на Верушевски и Лазаревски

Кривичниот суд го прифати барањето за ослободување од притвор на екс разузнавачот Зоран Верушевски и Ѓорѓи Лазаревски, вработен во МВР, двајцата обвинети во случајот „Пуч“. Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основен суд Скопје 1 – Скопје ваквата одлука ја донесе по предлог на бранителите, а по добиено позитивно мислење од Специјалното јавно обвинителство.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 17:06

A gledam i deka znae da im ja kazhe vistinata vo ochi...

СЈО: Се обидуваат да ја интерпретираат нашата работа, зависно од нивните интереси

Се обидуваат да ја интерпретираат нашата работа, во зависност од нивните интереси- ова е одговорот на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, по низата критики на нејзина сметка од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, дека Јанева одработувала за СДСМ и опозицијата, со барањето да се ослободи од притвор ексразузнавачот Верушевски.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Дек 29 2015, 18:28

Isto taka i intergalaktickoto postrojuvanjw na sozvezdieto andromeda ima vlijanie na odlukite na kate...... Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Гостин Сре Дек 30 2015, 16:43

Bravo za Oliver...

СМЕНА НА НАЧАЛНИЦИ ВО МВР

Сменети се началници на секторите за внатрешни работи Скопје, Битола, Куманово, Велес и Охрид.

Вработени во МВР признале дека фалсификувале 424 лични карти

Вработени од Управата за издавање лични карти во истрагата на МВР признале дека по налог на своите претпоставени изработиле незаконски 424 лични карти за граѓани од Пустец, Албанија, кои биле употребувани во изборните процеси во земјава.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Дек 31 2015, 06:42

Ajdeeee! POCELO JE POCELO......klupkoto da se odmotuva, i to nagolemo!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by reiter Чет Дек 31 2015, 08:23

Тео напиша:Bravo za Oliver...

СМЕНА НА НАЧАЛНИЦИ ВО МВР

Сменети се началници на секторите за внатрешни работи Скопје, Битола, Куманово, Велес и Охрид.

Вработени во МВР признале дека фалсификувале 424 лични карти

Вработени од Управата за издавање лични карти во истрагата на МВР признале дека по налог на своите претпоставени изработиле незаконски 424 лични карти за граѓани од Пустец, Албанија, кои биле употребувани во изборните процеси во земјава.
браво за оливер а тие што работеле незаконски без милост и оправдување..право у ќорка...затоа што свесно го кршеле законот и тоа еден од најтешките,злоупотреба на раб.место и фалсификување на лични документи

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Дек 31 2015, 14:32

ЌООООООРКА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Дек 31 2015, 14:35

Најновата химна на ДПБНЕ!!!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Дек 31 2015, 14:41

OLIVER I KATICA Policijske-Lisice-za-Policiju-MILITARIA-0
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by kiBik Чет Дек 31 2015, 15:13

Hamad bim Khalifa напиша:Најновата химна на ДПБНЕ!!!!!....
Зощо така с лошо кон буквичката Б, м? Suspect
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Јан 01 2016, 09:06

Ne znam na sto te asocira bukvickata B, ama kaj mene znacenievo e sledno:
BANDA !
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by kiBik Пет Јан 01 2016, 09:14

С Б започва думата България,
с Б започва и Балкана стария,
с Б започва морски град Бургас.
Колко много ги обичам аз! Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Гостин Нед Јан 10 2016, 20:30

И јас сакам баница, баклава и бисквити. Laughing

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by трендафил Нед Јан 10 2016, 23:25

Тоа што Оливер јадеше фекалии за наводно незаконски издадени лични карти од страна на полициски службеници повеќе ми личи на дефокусирање од фалсификатот на лични карти и пасоши од страна на СДСМ што требаше да се подметне како дело на ВМРО, отколку на нешто вистинско. Патем имаше и наводен обид за насилно влегување во канцеларијата на Шилегов (човекот што ја блокира работата на анкетната комисија затоа што не сака да работи по од него наметнатите норми, туку работи според усвоените правила). Оливер, односно МВР под негово раководство не успеа до сега да го реши случајот. Што најверојатно ќе значи дека Шилегов или некој негов сопартиец симулирале провала за да го обвинат ВМРО. Како што фалсификуваа пасоши и лични карти.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Гостин Нед Јан 10 2016, 23:55

Trendafile pak te hranele so crvenite bobinki u shtabot ...ama ovoj pat vo smesata verojatno pridodale i nekoja gaba ludara ...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by трендафил Саб Јан 23 2016, 18:42

Очигледно е дека токму Оливер и неговата партија се обраќаат до тие што јаделе лудари или природно се однесуваат како да ги јаделе. Па од тука и молкот на оваа тема откако веќе е 100% сигурно дека фалсификатот на лични карти и пасоши е направен од СДСМ. Јасно е и дека Оливер лажеше кога ја клеветеше Јанкуловска за наводен скандал со 70 илјади возачки дозволи. Катица пак се има криминално однесувано при приемот на наводните прислушкувани натеријали. Нема никаков документ за најосновните податоци. За колку разговори има печатени документи, на пример или колкава е во Мегабајти снимениот материјал на дискот. Не би ме изненадило ако утре дискот се прогласи за дефектен. Исто така не е запишано кога е направена снимката на дискот (иако тоа може да се фалсификува). Нешто и не ми е јасно за што Катица со неколкуте десетици соработници потроши еден милион евра за релативно кус период.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Гостин Саб Јан 23 2016, 21:59

Се што си напишал Трендо се всушност написи од куририте и шителите. Со ниеден доказ. А доказите ги нема затоа што лажете. Ем фалсификувавте, ем сакате вината на друг да ја префрлите. И кога веќе спомнуваш лудари, еве ти предлог. Или постирај докази за твоите тврдења, докази кои нема да бидат произволни написи и изјави на шителите, куририте и длабоко напиканите во пастирскиот шупак аналитичари како и партиски пропагандни изјави на членовите на фамилијата и нивните соработници, или внимавај со што ве хранат во штабот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Гостин Саб Јан 23 2016, 23:00

Trendafil ne prepishuva....On e eden od onie shto uspeshno go polozhile testot na Neno Bogdan...Odgovoril pod "В"...

OLIVER I KATICA 2gsk32o

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Гостин Нед Јан 24 2016, 16:45

Да видиме сега што Павле Саздов, најголемиот потрошувач на народни пари од пратениците од дијаспората ќе излаже.

Спасовски: Зошто молчеле за обрасците иако знаеле дека се дупликат? (ВИДЕО)

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски прашува зошто никој пред него не алармирал дека постоеле дупликат обрасци за возачки дозволи. Тој објаснува дека пред да го соопшти во јавноста овој скандал за тоа била запознаена германската компанија „Гинсеке&Девриент“.- Во магацинот на МВР, по претходно формирана Комисија од моја страна на 14.12.2015 година, беа пронајдени 70.000 обрасци за возачки дозволи, кои што биле во магацинот, кои се примени во МВР на 26.11.2015 година. По влегувањето на комисијата која е формирана на 14.12.2015 година, и кога ги пронајдоа овие 70.000 обрасци за возачки дозволи, утредента, помошникот министер кој одговара за оваа активност, реагира дека има такви податоци до компанијата која што ги печатела. Веднаш после тоа, за два дена, имаше допис на којшто се докажува дека се печатени такви обрасци. Меѓутоа, исклучива одговорност гледам во оној кој не пријавил во МВР. Значи не може од 26.11.2015 година, да ги има во магацинот, притоа магационерот да алармира дека има такви обрасци, и да реагирате во моментот кога се откриваат таквите обрасци. Ние контактиравме во тој момент со компанијата, ја известивме дека ќе ја запознаеме јавноста, јас тогаш нагласив, дека е добро што овие обрасци се откриени, за да не дојде до никакво криминално дејание, крадење на идентитети, фалсификување на таквите возачки дозволи и така натаму - изјави Спасовски денеска и најави дека наскоро сите информации ќе ги достави до јавноста.

Спасовски ја посочува одговорноста во домашните институции.

- Исклучиво овде. Истакнав дека постои сериозен сомнеж кај мене: Зошто вработените во МВР не изреагирале од 26.11 до 14ти, додека се најдени а реагираат наредниот ден? Оттогаш започнува кореспондацијата со компанијата којашто ги набавува овие образци за возачки дозволи. Така што во тој дел и внатрешна контрола и сите можни механизми ќе ги испитуваме.
Меѓутоа, реков уште еднаш, најважно од се е што се пронајдени овие образци и нема да заминат некаде надвор од МВР и евентуално да бидат злоупотребени - нагласи тој додавајќи дека имало можност за таква активност.

Спасовски додаде дека имало некакви изговори и оправдувања на помошникот министер дека не реагирал во одреден момент, не бил во министерството и така натаму, меѓутоа, смета дека тоа не е оправдување.

- За секоја негативна појава за која било кој одговара во рамките на своите надлежности, веднаш после откривањето ќе мора да го соопшти тоа во министерството меѓутоа и да реагира таму каде што треба да реагира – во компанијата којашто ги набавува образците - додаде Спасовски.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by трендафил Пон Јан 25 2016, 11:53

трендафил напиша:
Забележавме и случај на ист лик кој се наоѓа на шест лични карти, кој има три различни идентитети и матични броеви и шест различни адреси!
Пази Бога ти. 6 лични карти, 3 имиња и три матични броја. Што би рекле две лични карти со исто име и презиме и матичен број, а различни адреси. Само многу голема будала или многу заслепен поради омраза човек, може да поверува дека во избирачкиот список со ист матичен број може да се гласа на две гласачки места. Па не знам дали непресметливи се новинарот и уредникот на Фокус кои објавиле таква глупост или навистина има такви луѓе во Македонија што веруваат во вакви луди спинови. Да потсетам дека списоците ги добиваат сите партии. И само ненормална партија не би забележала таков груб пропуст.
Еве го цитирам тоа што го напишав за личните карти и обвинувањата што ги ломотеше насилно избраниот министерот за внатрешни во кои некој веруваше. Истото важи и за возачките дозволи. Само сега нема да се трудам да објаснувам зошто. Едноставно, не вреди трудот. Не може секој да ги разбере обичните работи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

OLIVER I KATICA Empty Re: OLIVER I KATICA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот