Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Чао Грујо....bella ciao

+3
Естир
Voivodata
defo
7 posters

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by трендафил Чет Јан 21 2016, 09:05

Не знаев дека Божиновски станал и „жени вработени во МВР на возраст од 35 до 45 години“. Има ли некој освен симпатизерите на „црпнатиот“ од Мустино што му веруваат на новинарот пребеган во Србија. Како Даравелски, ајде да напишам поради балансираност. Не знам дали сте свесни дека со институциите кои се најповеќе врзани со чесноста на изборите, МВР и ДИК, раководи токму СДСМ. АКо постојните кадри не се способни да ги завршат работите во рокот предвиден со договорот од Пржино, зошто тогаш не сте предложиле некој друг. Способен. Или нема такви во СДСМ.
Еве ви го и имислењето на Стојан Андов, зошто ЕУ крена раце од вас. „ Работите се едноставни: ЕУ гледа дека опозицијата нема сила да го сруши Груевски, ни институционално ни вон институционално“. И понатаму дека по изборите, на кои ќе победи Груевски, ќе ги започнеме преговорите со ЕУ. Затоа треба да има избори пред Самитот на ЕУ на крај од јуни. За формално да биде исполнет Пржинскиот договор и да нема пречки за тоа.
Интересно е и тоа што кога јас и тие како мене ги „напаѓаа“ странците, немаше зголемено ниво на нивно обезбедување. Сега кога вие, и овде на форумов, ги напаѓате, според изјавата на европскиот дипломат што има дечко од ромска, односно циганска националност, како што ги викаат во неговата матична земја Бугарија (Аиво Орав) изјави вчера. ЗОшто беа сигурни дека ние нема физички да се пресметаме со нив, а мислат дека има шанси тоа да го сторите вие. Дали поради насилството со кое сакавте да го спречите носењето на буџетот пред некоја година или поради насилството на протестите во минатата година? Не зборува ли оваа одлука на западните амбасадори за тоа какво мислење реално имаат за вас?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by Гостин Пет Јан 22 2016, 10:35

Tresenjeto zeleni nema da mu pomogne na tvojot idol Grujoshesku...Ushte pomalku lazhnite zakani kon EU pretstavnicite, za koi nema nikakvi dokazi osven izjavata na EU ambasadorot koj pieshe kafe i gledashe kako partiskite vojnici na dpmne-ofcite tepaat novinari...I kako isfrlaat od parlamentot legalno izbrani narodni pretstavnici i novinari...Zatoa i ne me chudi shto ja podignal bezbednosta...Posle zakanite od dpmne-ofskite partiski vojnici upateni kon EU pretstavnicite deka treba da molchat pred drzhavniot udar vo obid so odlozheno raspushtanje na parlamentot, normalno e, znaejki na shto se ste sposobni za da ostanete napikani vo pastirskiot shupak chovekot da go podigne nivoto na bezbednost...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by трендафил Пон Јан 25 2016, 13:40

Ако пишуваш за 24 декември 2012 година, од парламентот не беа исфрлени пратениците на СДСМ како народни избраници, туку како насилници. Уставно право на парламентарното мнозинство е кога ќе посака да го распушти парламентот. Такво мнозинство имаше при донесувањето на одлука за самораспуштање на парламентот, па не знам за каков државен удар зборуваш. И државен удар не прави власта, туку опозицијата. А најмалку државен удар се прави со распишување на избори, па уште предвремени. Иначе во моментов власта нема причина да ја напаѓа меѓународната заедница. Која конечно разбра дека СДСМ со измислици сака да дојде на власт. Очигледно е дека странците повеќе не веруваат во лагите на СДСМ и Сорос. Ајде пак да напишам дека на чело на ДИК веќе скоро 10 години е кадар од СДСМ и дека никогаш не се случило тој да закаже седница на која ќе се расправа за избирачкиот список, а да не се донесе едногласна одлука. Иначе насилство во Македонија спроведува само СДСМ Без разлика дали се работи за пратениците во Собранието или за протестанти за Мартин Нешовски. Па затоа Орав сега се плаши од вас. ЗОшто мислиш дека сите треба да бидеме напикани во, како што велиш, шупакот на црпнатиот од Муртино. Во плурализам има избор. Власт ќе биде партијата или коалиција што ќе добие мнозинство гласови. Не може да ни наметнете диктатура. СДСМ ќе дојде на власт само ако победи на избори. Тешко дека тоа ќе се случи на 24 април. Ниту за некој ден подоцна доколку ви успее да ги одложите изборите. Иако со кадри како Заев, Шеќеринска, Спасовски, Ременски и други, најдобро за СДСМ би било да има избори веднаш. Затоа што со секој ден губите дел од пддршката.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by Гостин Пон Јан 25 2016, 15:15

Kako obozhavatel na diktatori mnogu dobro znaesh koj gi vrshi nasilstvata...I toa nad sopstveniot narod...Za takvi ima samo edno ime Trendafile...IZRODI...Predavnici na sopstveniot narod...Inaku mnogu dobro si napishal...SDSM kje dojde na vlast posle pobedata na narednite izbori...Koi normalno nema da bidat na 24 april kako shto posakuva tvojot pastir...Tuku koga kje se oslobodi drzhavata od diktatorot i negovite poddrzhuvachi...Koi posle presudite za predavstvo kon sopstveniot narod, doneseni od nezavisni i chesni sudii, kje gi ispratime tamu kade shto zasluzhuvaat...Vo Idrizovo...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by трендафил Пон Јан 25 2016, 21:06

Н е сум психијатар па да ти помогнам. Уште ли не можеш да разбереш дека главна улога во организацијата на изборите има опозицијата. Која ем раководи со ДИК, ем во неа има мнозинство. На ДИК главен асистент во спречувањето на изборни неправилности ќе им биде МВР. Каде министер е вашиот генерален секретар, кого на некои портали го именуваат како Проливер. По серијата просерувања во врска со наводните фалсификати од страна на власта пред влегувањето на СДСМ во неа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by Гостин Пон Јан 25 2016, 23:44

Znam deka ne si psihijatar Trendafile...Ako beshe dosega kje sfateshe deka od vasheto predavstvo na makedonshtinata i pravoslavieto kje se sramat vashite potomci...Seti se na ova Trendafile koga kje treba na vnucite da im objasnuvash zoshto makedoncite se malcinstvo vo sopstvenata zemja...I zoshto kje bide zhalosno da bidesh hristijanin vo Makedonija...Vo istorijata Trendafile imalo mnogu obidi od drzhavi i narodi da go unishtat makedonskiot narod, makedonskata drzhava i makedonskata pravoslavna crkva...I nikoj ne uspeal vo toa...Vie i vashiot pastir kje bidete tie shto mozhat da se pofalat so toj uspeh Trendafile...Znaejki deka idnite generacii kje ve pomnat kako najgolemite neprijateli i konechnite krvnici na Makedonija, makedoncite i MPC, kakvo e chuvstvoto Trendafile??? Siguren sum deka ne treba da si psihijatar pa da si odgovorish na toa prashanje...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by трендафил Чет Јан 28 2016, 20:18

Нели вас ве сака народот, па според тоа вие ќе бидете победници на изборите? Ако е така мојот глас ќе биде опозиционен, па ќе немам одговорност за случувањата во државата. Без психоанализа, јасно ми е дека мислиш дека СДСМ нема поддршка од гласачите и ќе ги загуби изборите. Свесен си дека обидот за државен удар и воспоставување диктатура, односно доаѓање на власт без избори од страна на СДСМ ќе трае само до 24 април.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by Гостин Чет Јан 28 2016, 20:25

Sonuvaj Trendafile sonuvaj...Inaku ti bi glasal za pobednikot, no ne mozhesh zatoa shto diktatori ti bile idoli cel zhivot...A liderot na opozicijata e demokrat i nema takvi pretenzii...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by Гостин Чет Јан 28 2016, 20:26

Site se be demokrati dodeka ne sednat u fotelja. Posle naednas soblekuvaat ovcata koza.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by Гостин Чет Јан 28 2016, 20:34

Сите се исти е одамна пропадната теза на дпмне-овците. Народот веќе не паѓа на тие приказни од центарот за лаги и манипулации..

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by трендафил Чет Јан 28 2016, 20:44

Ниту Тито ниту Заев не ми се идоли. Никогаш не сум подржувал диктатори. Ниту лидери што не ги исполнуваат предизборните ветувања. Со напомена дека Љубчо имаше објективно оправдување, војната. За жал не се снајде во неа, дозволи СДСМ да се упика во власта со ветување дека ќе се бори против терористите, а резултат од сето тоа беше Рамковната спогодба. СДСМ немаше објективни пречки да не вработи по еден од секое семејство. Во услови на економска криза Груевски има подобри економски резултати од Црвенковски.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by Гостин Чет Јан 28 2016, 20:46

трендафил напиша:Ниту Тито ниту Заев не ми се идоли.

Заев како демократ и не може да ти биде идол. Ама затоа пастирот на дпмне-овците ти е. И тоа повеќе од идол. Тој ти е бог. Од сите, тој е диктаторот што им нанел најмногу зло на Македонија и македонците.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by Гостин Сре Мар 23 2016, 21:01

Штом српските му сојузници и ментори го објавуваат ова, навистина е време за "Грујо чао".

Анкета на „Фактор плус адриа“: ВМРО-ДПМНЕ има само 2% предност пред СДСМ

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ има предност од два отсто во однос на опозицискиот СДСМ, покажува најновата анкета на српската агенција за испитување на јавното мислење „Фактор плус адриа“ за предизборното расположение на граѓаните.

Според резултатите од испитувањето, на следните избори, за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 27,5 отсто од испитаниците, а за СДСМ, 25,2 отсто. За ДУИ се изјасниле 10,5, а за ДПА - 4,8 отсто. Според анкетата, рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ од декември наваму, за 4 месеци, бележи пад од 2 проценти, а на СДСМ, бележи раст од 3,8 проценти.

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 G

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 G1(2)

Според податоците на агенцијата, 58 отсто од испитаниците изразиле подготвеност да учествуваат на изборите, додека 32 отсто одговориле негативно. Високи 80 отсто се изјасниле дека знаат за кого би гласале на изборите додека 20 отсто се уште не се определиле.

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 G2(2)

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 G2(2)

На прашањето „Дали сметате дека сите партии се рамноправно застапени во медиумите?“, 57 отсто од анкетираните одговориле негативно, а 35 позитивно. Од агенцијата забележале дека висок процент од граѓаните се незадоволни од медиумите и сметаат дека тие се нереални.

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 G5(1)

- Она што особено паѓа в очи е расположението на граѓаните во целиот регион, а тоа е дека се чувствуваат рамнодушни и безнадежни - велат од агенцијата.

На прашањето „Кои се вашите лични чувства и расположенија во однос на целокупната состојба во општеството?“, 79 отсто одговориле дека чувствуваат незадоволство и бес, а 78 отсто слабост и безнадежност.

На прашањето кое го одредува ставот на гласчите кон лидерите изразено во позитивни наспроти негативни гласови, лидерот на СДСМ Зоран Заев има 1 отсто, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски минус 6,7 отсто, лидерот на ДУИ, Али Ахмети има -36 отсто и лидерот на ДПА, Мендух Тачи има -38,7 отсто.

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 G4(1)

Во однос на темите кои им се особено важни на граѓаните, анкетата покажува дека најважна им е сигурноста, а најмалку важно, како што посочија од агенцијата, им е она што секојдневно се нагласува во медиумите, односите со некои други земји, како Русија и САД, меѓуетничките односи и слично. Повеќе од 80 отсто од испитаниците се изјасниле дека најважно им е подобрувањето на секојдневниот живот, здравството, намалувањето на невработеноста, како и борбата против корупцијата и криминалот.

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 G7

Препораките на ЕУ и САД да се одложат изборите, 46 отсто од испитаниците ги доживуваат како поддршка на демократските односи, а 29 отсто, како остварување на лични интереси во Македонија. Членството на Македонија во ЕУ го поддржуваат 77 отсто, 16 не го поддржуваат, а 7 отсто немаат мислење.

Анкетата е спроведена телефонски во периодот од 15 до 20 март 2016 година, на примерок од 1.150 испитаници.

http://plusinfo.mk/vest/62707/anketa-na-faktor-plus-adria-vmro-dpmne-ima-samo-2-prednost-pred-sdsm

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by трендафил Чет Мар 24 2016, 10:24

Не навлегувам во точноста на анкетите. Изборите може да се одложат до редовниот термин но доколку парламентарното мнозинство избере влада каква што сака. Без министри од опозицијата. Вака имаме диктатура. Една партија го доби тоа што го сакаше, доби министри, си замина премиерот, но сега сака изборите да ги одложи до бескрај, се додека некогаш не ја добие довербата на граѓаните. Доколку граѓаните не сакаат предвремени избори, а собранието ги изгласа, тоа е минус за тие што ги изгласале, па опозицијата би имала поголеми шанси за победа, односно би ги премавнала тие 2% разлика според анкетата од Фактор Плус Адриа која патем на ниту едни избори до сега немала ни приближно точен резултат во Србија од каде што е и работи како дел од тимот што ги организираше насилните притести кај нас пред помалку од една година. По нивните анкети секаде би требало да победи партијата што е поддржана од Радио Слободна Европа или редакцијата на Дојче Веле редакција на јазикот на таа држава или што би рекле некој од доскорешните поддржувачи на ИСИЛ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by Гостин Чет Мар 24 2016, 10:39

Shto e sega Trendafile...Vekje ne gi poddrzhuvate ISIL??? Kako toa naednash stanavte prozapadni??? Se nadevate deka SAD i EU so sila kje ve odrzhat na vlast dozvoluvajki vi da falsifikuvate ushte edni izbori???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by трендафил Чет Мар 24 2016, 11:43

Режимите во западните земји до скоро го поддржуваа и ИСИЛ и вас, но изгледа дека полека ве напуштаат. Македонија нема проблем со западните народи, кои по не знам кој пат ќе напишам дека во Европскиот парламент со години наназад изгласуваат дека Македонија треба да ги започне преговорите за членство во ЕУ, туку со режимите на некои земји од ЕУ кои оваа одлука ја блокираат во Советот на Европа. Иначе не постои западна и источна цивилизација бидејќи сите сме христијани. Унијатите кои го прифаќаат папата како врховен поглавар, а ги извршуваат православните обреди имаат големо значење за македонската историја. Гоце Делчев е еден од нив. Ниту демократијата не може да се подели на источна и западна. Јас сум за демократија, а не за западен диктат кој за жал го има во моментов во Македонија. Татко ми пак бил против источниот диктат што сакал да го изврши Сталин, но кој Тито не го дозволил затоа што сакал тој да биде диктаторот. И таман кога мислевме дека се ослободивме од сите видови на диктат, има обид за повторно воведување на диктатура со помош на Зоран Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by Гостин Пет Мар 25 2016, 15:51

Rushenje na diktaturata so pomosh na Zaev...Taa istata shto ja vospostavi tvojot pastir komu ti mu se klanjash...I kako hristijanin poddrzhuvash popolnuvanje na endeci so zheni i deca zaradi razliki vo mislenja...hristijansko mestenje na sudski procesi protiv nevini lugje i masoven grabezh na narodnite pari...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Чао Грујо....bella ciao - Page 3 Empty Re: Чао Грујо....bella ciao

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот