Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Страна 24 of 28 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Next

Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Bosonoga on Сре Дек 19, 2018 7:43 pm




Eve go rezultatot od nevakciniranjeto na decata.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Flora on Чет Дек 20, 2018 10:49 pm

I gradinkata ja zatvorile.


Flora

Број на мислења : 372
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino on Пет Дек 28, 2018 11:35 am

Super ova na krajot ispadna deka siptarite se tie sto sakaat da se izbrise makedonskata nacija, govna da jade amerika sto go poddrzuva toa divo pleme vo ovaa vukojebina.

https://novatv.mk/kasami-ako-zaev-nema-sluh-za-baranata-na-besa-neka-bara-drugi-glasovi-za-ustavni-izmeni/

Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by TRAJCHE on Пет Јан 04, 2019 5:03 pm

Bravo za Zaev pak ke se pokaci minimalnata plata i rabotnicite da vidat bel den.  

https://tv21.tv/mk/povtorno-zgolemuvane-na-minimalnata-plata-prvoto-zgolemuvane-donese-trend-na-zgolemuvane-na-platite-opshto-veli-zaev/

Повторно зголемување на минималната плата, првото зголемување донесе тренд на зголемување на платите општо, вели Заев
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 565
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by misterija on Пет Јан 04, 2019 8:32 pm

Какво зголемување на минималната плата живи бога..покачување е она како на судиите за 35% и тоа пази молимте, ретро од сепрември, па си покачија плати Зајко, шекерка и остала багра(мачно ми е име кога им спомнувам) за цели 8ооо денари...
пратениците си поврзаа 10 дена празник а ние ке одиме на работа...преголема администрација а огласи еден куп за нови бработувања....
тешко си на нас Sad Sad

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 463
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER on Пон Јан 07, 2019 10:11 am

Premierot ni cestitase Bozik. Neka mu se srekni praznicite i nemu.

Заев: Божик нека донесе радост и надеж за подобро утре за секој човек, во секој дом

https://makfax.com.mk/makedonija/заев-божик-нека-донесе-радост-и-надеж-з/

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI on Вто Јан 08, 2019 1:54 pm

MTSP pocna so obuka na kadarot vo gradinkite za decinjata da dobivaat kvalitetna griza.

МТСП: Инвестираме во јакнење на вештините на воспитувачкиот кадар за работа со деца во градинките
Првата обука на избраните 30 воспитувачи за јакнење на компетенциите на кадарот во градинките започна денеска, како дел од заедничката соработка со УНИЦЕФ.

https://kanal5.com.mk/articles/361808/mtsp-investirame-vo-jaknenje-na-veshtinite-na-vospituvachkiot-kadar-za-rabota-so-deca-vo-gradinkite
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 707
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by EVITA on Вто Јан 08, 2019 6:53 pm

Bravo za ministerkata Carovska, najmnogu raboti od site.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 258
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Bosonoga on Саб Јан 12, 2019 8:53 pm

Sto li ke pravat so site sto glasa sto ke gi dobijat crepovive.

Левица бара итно распуштање на Собранието и распишување на избори

https://24info.mk/левица-бара-итно-распуштање-на-собран/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI on Пон Јан 14, 2019 9:54 am

Samo da se kritikuvalo eve Vizer gi sredil dokumentite i vladata mu dodeli subvancii.

Денеска ќе биде потпишан договор со „Визер“ за субвенции на евтини летови

https://tv21.tv/mk/deneska-ke-bide-potpishan-dogovor-so-vizer-za-subventsii-na-evtini-letovi/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 707
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by nino on Пон Јан 14, 2019 2:50 pm

SHARENI напиша:Samo da se kritikuvalo eve Vizer gi sredil dokumentite i vladata mu dodeli subvancii.

Денеска ќе биде потпишан договор со „Визер“ за субвенции на евтини летови

https://tv21.tv/mk/deneska-ke-bide-potpishan-dogovor-so-vizer-za-subventsii-na-evtini-letovi/
Поточно кажано визер платил колку што барала бандата на зајко. Се е до парите, како ќе се договорат. Документите не се многу важни.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino on Пон Јан 14, 2019 7:18 pm

Ova ke bide mozebi posledna sansa da go zacuvame imeto.

Тодор Петров ќе собира 150.000 потписи за нов референдум
„Дали сте за промена на името на државата Македонија во држава Северна Македонија?“

https://kanal5.com.mk/articles/362571/todor-petrov-kje-sobira-150-000-potpisi-za-nov-referendum

Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino on Вто Јан 15, 2019 9:53 pm

Nisto cudno, Gruevski go izbra Crvenkovski, sega Mickoski ke go izbere Zaev slozni popovi i vo petok mrsat a toa so ustavniot im e da ne se setat vlasite.

Мицкоски најави иницијатива пред Уставен за законот за јазиците и учество на претседателските избори

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%B8-%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D1%83%D1%81%D1%82/

Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino on Пон Јан 21, 2019 11:23 am

Kako si ne dupat u mozok alal da im e a stadata neka si bleat.
Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

https://makfax.com.mk/top/груевски-ја-повлече-тужбата-за-клевет/

Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI on Пон Јан 21, 2019 7:09 pm

„Фајненшл Тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент, претставува достигнување за прослава на Западен Балкан, пишува британскиот весник „Фајненшл Тајмс“.

„Македонија беше заглавена во економска и геополитичка ситуција откако стана независна држава по распадот на Југославија во 1991 година“, наведува британскиот весник и додава дека Грците се сомневале во територијални претензии од македонска страна, околу делови на истоимениот северен грчки регион.

Поттикнати од честите јавни протести, пишува весникот, грчките политичари долго време ги блокираат скопските амбиции за членство во НАТО и ЕУ поради одбивањето на Македонците да го променат уставното име, оставајќи два милиони граѓани со мали изгледи за економски просперитет и без гаранции за нивната безбедност.

„Македонскиот националистички лидер, Никола Груевски, за време на децениското владеење се обидуваше да изврши притисок врз Атина со производство на лажно древно македонско наследство за својата нација, преименување на аеродромот и подигнување на споменици на Александар Велики и Филип Втори Македонски“, пишува „Фајненшл Тајмс“.

Како што наведува весникот, ова експериментирање во изградба на нацијата дополнително ги збеснало Грците, но помогнало при целта македонската јавност да го пренасочи вниманието од корупцијата и лошото владеење.

„На новоизбраниот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега, Алексис Ципрас, им припаѓаат заслугите за постигнатиот компромис. Грчкиот премиер ја презеде одговорноста и покрај широко распростанетата грчка опозиција“, пишува британскиот весник.

Понатаму во текстот се додава дека во јуни минатата година, премиерите на двете земји го потпишале преспанскиот договор, преименувајќи ја земјата во Република Северна Македонија, признавајќи ги нејзиниот јазик и култура, а притоа укинувајќи ги сите иредентистички референци во историските учебници.

Како што објаснува „Фајненшл Тајмс“ очигледно грчкиот премиер го има на своја страна потребниот број пратеници неопходни за ратификација на договорот.

„Ципрас дојде на власт во Грција како популист, ветувајќи им на избирачите дека ќе ги уништи болните мерки за штедење на ЕУ и ММФ кои потоа продолжи да ги спроведува. Неговата принципиелна поддршка кон договорот со Македонија би можела да го чини скапо на изборите кои ќе бидат одржани на пролет. Очигледно ни тој, ни Заев не воспоставија широко мнозинство во јавната или политичката елита по ова прашање. Но ова е вистинскиот избор за Грција, Балканот и Европа“, се заклучува во текстот на „Фајненшл Тајмс“.

https://makfax.com.mk/makedonija/%D1%84%D0%B0%D1%98%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D1%88%D0%BB-%D1%82%D0%B0%D1%98%D0%BC%D1%81-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%BE/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 707
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino on Вто Јан 22, 2019 11:56 am

U pravo e ama toa ke se smeni na kukovo leto.

„Само со една изборна единица составот на Парламентот ќе биде реален одраз на волјата на граѓаните и ќе се зголеми одговорноста на извршната власт, како и влијанието на граѓаните при носењето битни одлуки за перспективите на државата. Постојниот изборен модел со шест изборни единици, промените за финансирање на политичките партии, медиумската презентација, редоследот на партиите на гласачките ливчиња, составот на избирачките одбори, Државната изборна комисија и сл., ги форсира двете партии, ВМРО -ДПМНЕ и СДСМ, овозможувајќи им 28 години да бидат на власт, без  какви било шанси и можности да дојде трета партија на власт“

https://makfax.com.mk/makedonija/%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%BE%D1%98%D1%83%D0%B7-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D0%B4%D0%B5/

Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by TRAJCHE on Пет Јан 25, 2019 7:14 pm

Premierot Zaev se poblisku do nobelova nagrada.

Претседателот на Комитетот за Нобеловата награда за мир го поздрави усвојувањето на Договорот од Преспа

https://fokus.mk/pretsedatelot-na-komitetot-za-nobelovata-nagrada-za-mir-go-pozdravi-usvojuvaneto-na-dogovorot-od-prespa/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 565
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Bosonoga on Саб Јан 26, 2019 12:10 pm

Lele be decki stvarno ke imame nobelovec, da si puknat crepovite od maka.

Плевнелиев: Заев и Ципрас ќе бидат предложени за Нобелова наградаОбјавено пред 58 минути - 26 јануари, 2019

Храброста на македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас за решавање на 27-годишниот спор е значајна не само за двете земји, туку и за целиот регион, поради што ќе бидат кандидирани за Нобелова награда, вели поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Според него, Договорот од Преспа за промена на името на Македонија има историска важност не само за двете земји, туку и за целиот регион на Западен Балкан.

,,Храброста на грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговиот македонски колега Зоран Заев е достојна за восхит. Групата „Пријатели на Македонија“, заедно со европратеници ќе предложи кандидатура на премиерите за Нобелова награда, изјави Плевнелиев на обраќањето на панелот „Светот е бизнис“ на светскиот економски форум во Давос.

https://makfax.com.mk/makedonija/плевнелиев-заев-и-ципрас-ќе-бидат-пред/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Kalinda on Саб Јан 26, 2019 10:25 pm

За кратко се радувате!
Се надевам ке одлучат
да има што би рекол
Кирацовски ОБАТА
избори и ке завршиме
со вас засекогаш.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by defo on Пон Јан 28, 2019 11:43 pm

Нападнати и претепани полицајци во Шуто Оризари

Ало Министре Оливер Спасовски, од кога викам да влезеш таму, и да расчистиш терен, таму треба во 5 саат сабајле влегување и се на земја, со лисици.

defo

Број на мислења : 2399
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER on Вто Апр 23, 2019 11:46 am

Pravdata gi stigna ubijcite.

УБИЈЦИТЕ НА НИКОЛА САЗДОВСКИ ОСУДЕНИ НА ПО 19 ГОДИНИ ЗАТВОР

https://sdk.mk/index.php/naslovna/ubijtsite-na-nikola-sazdovski-osudeni-na-po-19-godini-zatvor/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Nebula on Нед Мај 12, 2019 8:33 am

Vlegovme vo Ginisova, rekord vo sopska.

Постигнат е новиот светски рекорд во подготовка на шопска салата. Тешка е над 300 килограми, а ја правеа околу 30 студенти од Факултетот за туризам и бизнис логистика при универзитетот „Гоце Делчев“-Штип, средношколците од угостителската струка од СОУ „Коле Нехтенин“ и вработените во ресторанот „Канал 77“-Штип.
https://1tv.mk/zivot/%d1%88%d1%82%d0%b8%d0%bf-%d0%bd%d0%b0%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b2%d0%b8-%d1%88%d0%be%d0%bf%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d1%81%d0%b2%d0%b5%d1%82%d1%81%d0%ba%d0%b8/

Nebula

Број на мислења : 632
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI on Вто Мај 14, 2019 10:12 am

Se mrdnala skroz babata.

Силјановска: За мене гласаa 100.000 Македонци повеќе отколку за Пендаровски

https://fokus.mk/siljanovska-za-mene-glasaa-100-000-makedontsi-poveke-otkolku-za-pendarovski/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 707
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI on Сре Мај 22, 2019 10:34 am

Bravo za Mila Carovska ubedlivo najdobrata ministerka.

СДСМ: Со новата социјална реформа детски додаток ќе користат 73.500 деца наместо досегашните 3.000

https://m.mkd.mk/makedonija/soopshtenija/sdsm-so-novata-socijalna-reforma-detski-dodatok-kje-koristat-73500-deca
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 707
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Bosonoga on Вто Мај 28, 2019 11:05 pm

Utre crepovite nebanjati ke si go branat pastirot zosto skap zivotot vo Bufimpesta.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/29968793.html
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 24 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 24 of 28 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот