Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Страна 25 of 29 Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Next

Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI Сре Мај 29, 2019 6:22 pm

SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 757
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino Чет Мај 30, 2019 3:58 pm

Konecno eden sud barem da im pokaze zabi na shiptarite.

Слободан Богоевски не ги наклеветил Али Ахмети и Муса Џафери, одлучи Апелација

https://fokus.mk/slobodan-bogoevski-ne-gi-naklevetil-ali-ahmeti-i-musa-dhaferi-odluchi-apelatsija/

Dino

Број на мислења : 613
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino Саб Јун 01, 2019 12:55 pm

Vistinski poteg da gi oslobodi pratenicite od pritisok.

Груевски поднесе оставка
од пратеничката функција
Објавено пред 2 часа - 1 јуни, 2019Од Макфакс

https://makfax.com.mk/makedonija/%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%87/

Dino

Број на мислења : 613
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER Сре Јун 05, 2019 12:27 pm

Konecno go pustija.

АВТОПАТОТ МИЛАДИНОВЦИ-ШТИП ПУШТЕН ВО УПОТРЕБА, НЕМА ДА ИМА СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ

https://sdk.mk/index.php/naslovna/avtopatot-miladinovtsi-shtip-pushten-vo-upotreba-nema-da-ima-svecheno-otvorane/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 872
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by TRAJCHE Нед Јун 16, 2019 9:42 pm

Izbrani novi clenovi vo rakovodstvoto na SDSM.

Заев: Зборот важи, избран нов состав на ИО, повеќе од половината се жени

https://centar.mk/blog/2019/06/16/zaev-zborot-vazhi-izbran-nov-sostav-na-io-poveke-od-polovinata-se-zheni/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 602
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino Чет Јун 20, 2019 3:08 pm

Nesto mnogu poznato ova so blokadi i kontrablokadi.

Продолжуваат протестите кај Иловица, утринава и контраблокада

https://www.radiomof.mk/prodolzhuvaat-protestite-kaj-ilovica-utrinava-i-kontrablokada/

Dino

Број на мислења : 613
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER Саб Јун 22, 2019 12:19 pm

Gradonacalnicite rabotat so polna parea

Се уриваат дивите тераси во Скопската чаршија

https://skopjeinfo.mk/se-urivaat-divite-terasi-vo-skopskata-charshija
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 872
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by TRAJCHE Чет Jул 04, 2019 5:58 pm

Mickoski pak faten vo laga, saka da predizvika nemiri i strav megu graganite.

Нов ден, нова разоткриена лага на Мицкоски, МВР официјално демантира постоење на каков било план за негово апсење

https://www.brif.mk/nov-den-nova-razotkriena-laga-na-mitskoski-mvr-ofitsijalno-demantira-postoene-na-kakov-bilo-plan-za-negovo-apsene/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 602
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER Пон Jул 08, 2019 9:14 am

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 872
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI Пет Jул 19, 2019 12:13 pm

Sekoja cest na Stefan Bogoev gradonacalnikot na Karpos. Najaktiven i najuspesen od site.
Општина Карпош: Посебни канти за отпадот од рестораните „Сидро“

https://fokus.mk/opshtina-karposh-posebni-kanti-za-otpadot-od-restoranite-sidro/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 757
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by TRAJCHE Пет Jул 19, 2019 1:04 pm

Najmnogu raboti od site politicari. I najotvoren za narodot, stom mu se pozalat na nesto vednas prezema merki.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 602
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino Сре Jул 31, 2019 10:57 pm

Oni ke se bombardiraat i napagaat ama slozno ke kradat i nikoj nama da lezi. Isti se nema razlika.


Dino

Број на мислења : 613
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI Саб Aвг 03, 2019 9:05 pm

Nimfomaks pak fateni kako bezocno lazat zloupotrebuvajki go semejstvoto na petsedatelot na Krusevskata republika Nikola Karev.

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Zombo-Droid-03082019210148
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 757
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI Нед Aвг 04, 2019 11:26 am

Taka se vodi borba protiv kriminalot, mitoto i korupcijata.

Приведени петмина полицајци, земале денари, евра и алкохол на македонско-грчката граница
https://m.mkd.mk/crna-hronika/privedeni-petmina-policajci-zemale-denari-evra-i-alkohol-na-makedonsko-grchkata-granica
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 757
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Bosonoga Нед Aвг 04, 2019 1:08 pm

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Zombo-Droid-04082019130609
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 919
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI Пет Aвг 23, 2019 10:56 pm

Uste edna nova gradinka, cestitki za najdobrata ministerka.

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Img_2011
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 757
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Bosonoga Нед Сеп 01, 2019 10:57 am

Personalni asistenti za decata so posebni potrebi i vo Centar. Mila Carovska, najdobrata ministerka.

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Img_2011
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 919
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI Вто Сеп 24, 2019 8:13 pm

Se resava statusot na stecajcite koi ostanaa von opfatot na poranesnoto resenie.


Fokus logo
Почетна Актуелно
АктуелноСлајдер
Со новиот закон ќе бидат опфатени нови 1.000 стечајни работници

Со предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата во доминантна државна сопственост, усвоен на денешната седница на Владата се проширува опфатот со нови 1.000 стечајни работници на кои им се решава статусот со месечен паричен надомест до моментот на нивно пензионирање, соопшти попладнево владината прес-служба.

Со претходните законски решенија и со овој предлог-закон околу 12.000 стечајни работници добиваат финансиска поддршка и материјално обезбедување до моментот на нивно пензионирање.

https://fokus.mk/so-noviot-zakon-ke-bidat-opfateni-novi-1-000-stechajni-rabotnitsi/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 757
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER Сре Сеп 25, 2019 3:23 pm

Pa dpmne nisto ne rabotele dodeka bile na vlast, samo kradele.

Кривична пријава за екс градоначалникот на Неготино

https://1tv.mk/makedonija/кривична-пријава-за-екс-градоначални/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 872
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino Нед Сеп 29, 2019 10:21 am

Koga Silegov i grad Skopje ne si ja gledat rabotata mora graganite da se organizirat.

Граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“ во соработка со нуркачи од „Акватек“ од Охрид, спелеолошкото друштво „Врело“ од Скопје, „Тласа“ од Битола и риболовното друштво „Рибар 2011“, денеска ќе ги вадат фрлените автомобилски гуми од Вардар.

https://lokalno.mk/aktsija-za-vadene-frleni-avtomobilski-gumi-od-vardar/

Dino

Број на мислења : 613
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI Пет Окт 04, 2019 11:33 am

Drzavniot sekretar na SAD Pompeo deneska vo Makedonija. Se vrakame na politickata karta na svetot.

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео денеска во Охрид

https://360stepeni.mk/drzhavniot-sekretar-na-sad-majk-pompeo-deneska-vo-ohrid/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 757
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa Нед Окт 06, 2019 12:54 pm

[size=30]СЛЕПИТЕ ЛИЦА ГИ ВИДОА ДЕЛАТА НА МАРТИНОВСКИ И ЛИЧЕНОВСКИ СО ТАКТИЛНИ СЛИКИ[/size]


 510

5 октомври 2019
Битола, (САКАМДАКАЖАМ.МК)
НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 MILE-GINEVSKIВо Битолскиот завод и музеј, преку татилни слики, Брајово писмо и код кој ако се слика со паметните телефони се добива и аудионарација и видеа на знаковен јазик, се претставени 37 дела. (Фото: СДК.МК)

До сега делата на големите македонски уметници Мартиновски и Личеновски ни беа чиста апстракција. Не можевме да ги доживееме. Сега, со проектот на битолскиот Завод и музеј со тактилни слики кои имаат текстови со описи на Брајово писмо, код и аудио нарација достапно ни е и движното културно наследство, посебно делата од современата уметност, вели Миле Гиневски, лице со оштетен вид, инаку допломиран психолог во пензија.

На изложбата на 16 предмети од одделот за современа уметност, и тоа 14 слики и 2 скулптури кои се достапни за слепи и слабовиди лица, Гиневски со брзина со која другите лица ја читаат кирилицата, го читаше текстот со Брајово писмо.
„Битола од секогаш била пионер за новини за лицата со оштетен вид. Оттука започна и образованието на слепите во 1946 година, па се прошири и во Скопје, а и она што сега го прави Музејот треба и другите институции да го направат. На времето немавме многу можности, па јас факултетот го завршив со тоа што колешките студенти по психологија ми ги читаа лекциите, а јас ги снимав на магнетофон. Еден таков уред беше колку еден месец престој во студентски дом. Се прочитаа илјадници страници и јас така учев“, кажува Гиневски.

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 IRENA-RUZHIN-ODDESNO-PRVA-I-JOVE-PARGOVSKI-OD-LEVO-DEL-OD-TIMOT-650x338
Проектот го започна д-р Ирена Ружин (прва од десно), вработена во битолскиот Завод и музеј. (Фото: СДК.МК)
[size]
Лани преку татилни слики, Брајово писмо и код кој ако се слика со паметните телефони се добива и аудио нарација и видеа на знаковен јазик беа претставени 21 дело, а годинава уште 16, вкупно 37. Проектот го започна д-р Ирена Ружин, вработена во битолскиот Завод и музеј.
[/size]

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=31&loc=https%3A%2F%2Fsdk.mk%2Findex
[size]
„Гледав луѓе во колички како доаѓаат и како чекаат останатите од групата да го разгледаат музејот. Исто така и слабовидни лица кои не можеа ништо да видат од уметноста. Им пристапив и им кажав што може сѐ да се види внатре. Велеа убаво е тоа, ама да биде достапно и за нас. Така решив да се пријавам на конкурсот на Балканската музејска мрежа и три години посетував обуки од врвни експерти од Велика Британија за тоа како да се направат музеите достапни за сите попречености. Во апликацијата тогаш услов беше барем два часа да посветуваш на пристапноста, а јас денес по цел ден се трудам тоа да го спроведам на дело“, рече Ружин.
Членови на нејзиниот тим се м-р Јове Парговски, координатор и ИТ, Татјана Мијатовиќ за изработка на тактилните слики, Владо Ѓорески за текстови, Тесалија Жирова за текстови на Брајово писмо, Милена Милошевиќ-Мициќ консултант, Катерина Шарковска за знаковен јазик, Силвана Петрова Насух е наратор и Кочов студио за превод на англиски јазик и техничка подготовка на слики. Проектот е
поддржан и од Министерство за култура.
Слично на ова и Општина Битола ќе стане подостапна за слепите и слабовидни лица.
„Општина Битола веќе има јавна набавка за подвижна рампа на лицата со попреченост при движењето и денес ете разговаравме дека по примерот на Завод и музеј, во најмала рака она што треба да го направиеме како следен чекор е самите простории кои се наоѓаат во општинската зграда, при влезот, да бидат достапни и за лицата со попреченост на видот, со тоа што со Брајово писмо ќе бидат назначени точно која просторија какви услуги нуди“, рече градоначалничката Наташа Петровска.
[/size]

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 16051
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino Вто Окт 15, 2019 10:13 am

Aj sea da vidime dali ke go izbrkaat i ke si lezi ama albancite se zastiteni mecki. Ako gi cacnat otide vladata zatoa samo za makedoncite zakoni ima.

Заменик-министерот за здравство имал тарифи: 1.000 евра за операција на простата, 100 евра за сунет (ВИДЕО)
Истражувањето на „Фикс Фаре“ кое траеше три месеци ги откри пазарите што ги прави заменик-министерот внатре болничките простории.
Слободен печат 15/10/2019 - 09:30

https://www.slobodenpecat.mk/zamenik-ministerot-za-zdravstvo-imal-tarifi-1-000-evra-za-operaczija-na-prostata-100-evra-za-sunet-video/

Dino

Број на мислења : 613
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Nebula Чет Јан 02, 2020 11:05 am

Ajde neka e so sreka.

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Img_2017

Nebula

Број на мислења : 780
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Bosonoga Пон Јан 13, 2020 3:59 pm

Gi dobi i oficijalno sme vo trka za dva oskari. Makedonija se raduva samo crepovite od dpmne molcat i cekaat da im kazat od stabot sto da pravat.

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Img_2025
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 919
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 25 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 25 of 29 Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот