Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Interesno

Страна 3 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Пет Сеп 16, 2016 5:54 pm

1. На секој еден човек има по милион мравки

Interesno - Page 3 Mravki

Овие мали суштества кои се по шеќерот дури многу повеќе и од вас главно се сосема безопасни и не се толку страшни како пајаците и лебарките. Но, кој би помислил дека вкупната тежина на сите мравки на планетата е еднаква на вкупната тежина на сите луѓе? Уште поинтересно е тоа што мравките воопшто не го промениле својот начин на живот – тие сѐ уште функционираат преку основање на колонии во кои го носат пленот за да го споделат со роднините

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Пет Сеп 16, 2016 5:54 pm

2. Делфините спијат со половина исклучен мозок

Interesno - Page 3 Delfin-860x328

Делфините не спијат како нас луѓето, со целосно исклучен мозок. Секој пат кога делфинот ќе вдиши воздух, тој мора да мисли на тоа. Тоа значи дека ако престанат да бидат свесни за себе додека спијат, тие ќе умрат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Пет Сеп 16, 2016 5:55 pm

3. Козите имаат правоаголни зеници

Interesno - Page 3 Koza

Дали некогаш сте се запрашале зошто козите брзо ќе избегаат ако дури и од далеку видат дека некој им приоѓа? Тоа е затоа што тие имаат правоаголни зеници, што им овозможува во исто време да гледаат во тревата, како и да внимаваат на потенцијалните грабливци.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Пет Сеп 16, 2016 5:55 pm

4. Стаорците без вода издржуваат подолго од камилите

Interesno - Page 3 Staorci-860x573

Стаорецот кенгур има способност да скита низ пустина речиси целосно без вода. Неговите бубрези произведуваат концентрирана урина, која, за разлика од човечката, губи многу помалку вода, помалку дури и од камилата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Пет Сеп 16, 2016 5:56 pm

5. Само колибрито може да лета наназад

Interesno - Page 3 Kolibri

Сте знаеле ли дека малите колибри можат да ги ротираат своите крилја во круг не само да летаат нанапред, туку исто така и странично и наназад и можат да лебдат било каде. Вистинско НЛО во животинскиот свет.

http://www.motika.com.mk/5-chudni-fakti-za-zhivotnite/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Пет Сеп 16, 2016 6:02 pm

i najubavi se kaoga se peceni przeni i vareni.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Саб Сеп 17, 2016 12:47 pm

Ти само на јадење мислиш? Не можеш да видиш убавина на друго место?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Вто Сеп 20, 2016 12:59 pm

Топ 10 животни за кои веројатно не сте слушнале

И кога ќе помислиме дека природата повеќе нема со што да не изненади, таа пред нас носи видови на животни за кои што веројатно поголемиот дел од светот воопшто не ни знае дека постојат. Токму таков е случајот во продолжение, со десетте примери на необични животни.

Во некои делови на Азија и Африка живеат животни кои веројатно малкумина од нас некогаш ќе ги видат во живо, меѓутоа нивните фотографии се подеднакво фасцинантни. Едните имаат рогови, другите имаат крилја, но сите се единствени и интересни на сопствен начин.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Вто Сеп 20, 2016 1:00 pm

1. Дивото азиско куче

Interesno - Page 3 2s5esdw0

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Вто Сеп 20, 2016 1:00 pm

2. Бабируса

Interesno - Page 3 H34d7ds

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Вто Сеп 20, 2016 1:01 pm

3. Фоса

Interesno - Page 3 Iglglba

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Вто Сеп 20, 2016 1:01 pm

4. Делфинот Иравади

Interesno - Page 3 Lxocvbi

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Вто Сеп 20, 2016 1:01 pm

5. Козата Вијорога

Interesno - Page 3 Mc3gi2o

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Вто Сеп 20, 2016 1:02 pm

6. Еленот кој лае

Interesno - Page 3 Mrgs2nl

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Вто Сеп 20, 2016 1:03 pm

7. "Cyphonia Clavata"

Interesno - Page 3 Cuoj59n

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Вто Сеп 20, 2016 1:03 pm

8. Тануки

Interesno - Page 3 Izwfdnu

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Вто Сеп 20, 2016 1:03 pm

9. Амазонска кралска птица

Interesno - Page 3 T6thzpp

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Вто Сеп 20, 2016 1:04 pm

10. Зебраст дујкер

Interesno - Page 3 Kzhnbfy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Сре Сеп 21, 2016 11:04 am

12 митови за животните во кои сè уште веруваме

Мислиме дека знаеме сè за животните и нивниот начин на функционирање. Постојат толку многу информации кои постојано ги слушаме а никогаш не сме се запрашале колку се точни и вистинити.

Уште од најмали години во сите цртани филмови и во сите приказни гледаме дека омилената храна на глувците е сирење. Всушност, тоа воопшто не е така.

Следните факти ќе ви покажат за уште колку други работи сте биле во заблуда:


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Сре Сеп 21, 2016 11:05 am

Interesno - Page 3 12-mitovi-za-zivotnite-vo-koi-se-uste-veruvame-1_copy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Сре Сеп 21, 2016 11:05 am

Interesno - Page 3 12-mitovi-za-zivotnite-vo-koi-se-uste-veruvame-7_copy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Сре Сеп 21, 2016 11:05 am

Interesno - Page 3 12-mitovi-za-zivotnite-vo-koi-se-uste-veruvame-2_copy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Сре Сеп 21, 2016 11:06 am

Interesno - Page 3 12-mitovi-za-zivotnite-vo-koi-se-uste-veruvame-8_copy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Сре Сеп 21, 2016 11:06 am

Interesno - Page 3 12-mitovi-za-zivotnite-vo-koi-se-uste-veruvame-3_copy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Гостин on Сре Сеп 21, 2016 11:06 am

Interesno - Page 3 12-mitovi-za-zivotnite-vo-koi-se-uste-veruvame-9_copy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Interesno - Page 3 Empty Re: Interesno

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот