Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СУДСТВО

+8
zozoti
alienmk
Luxor
PRVOBOREC
defo
Hamad bim Khalifa
трендафил
osa
12 posters

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Чет Фед 25 2016, 22:39

na kogo be da se zalat zaqlen eden?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Пет Фед 26 2016, 22:17

luxor напиша:Можам ли да ти верувам Трендафиле? Колку според тебе треба да биде таа разлика за да ја прифатиме како значително поголема или помала?
Да речеме 150 илјади гласа или повеќе. Доколку монтираните материјали имале некакво дејство врз гласачите. А ако СДСМ сега освои значително помалку гласови отколку на последните избори, можеме ли да сметаме дека оваа партија извршила изборна кражба на последните избори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Пет Фед 26 2016, 22:23

трендафил напиша:
luxor напиша:Можам ли да ти верувам Трендафиле? Колку според тебе треба да биде таа разлика за да ја прифатиме како значително поголема или помала?
Да речеме 150 илјади гласа или повеќе. Доколку монтираните материјали имале некакво дејство врз гласачите. А ако СДСМ сега освои значително помалку гласови отколку на последните избори, можеме ли да сметаме дека оваа партија извршила изборна кражба на последните избори.

Може Трендо. Ако СДСМ освои помалку гласови отколку на последните парламентарни избори во 2014 ќе сметаме дека фалсификат на изборите од страна на пастирот немало. Но што правиме ако СДСМ освои повеќе гласови од тие што го освои во 2014 или победи на изборите?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Саб Фед 27 2016, 21:28

Нормално би било по т.н. бомби, односно селектираното презентирање на монтираните незаконски прислушкувани материјали рејтингот на СДСМ да биде повисок. Но очигледно, според Брима Галуп, единствената релевантна агенција што објавила анкета, не е така. На што се чудат и идејните татковци на обидот за пуч, кој делумно и го имаме со влегувањето на СДСМ во власта како коалиционен партнер на ВМРО, ДУИ и ГРОМ со значајни министерства (МВР на пример). Но што треба да заклучиме доколку разликата остане иста или се зголеми. Дали дека народот не им верува ниту на СДСМ ниту на странците што сакаат да го донесат СДСМ на власт по секоја цена. Вклучувајќи и криминално прислушкување и истовремено и криминално и безобразно објавување на тие приватни разговори. Претходно обработени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Саб Фед 27 2016, 21:33

Trendafile, shto da kazham, neverojatno si uporen vo povtoruvanjeto na mantrite od centarot za lagi i manipulacii na dpmne-ofcite...Verojatno mislish deka Gebels bil vo pravo koga rekol deka stopati povtorena laga stanuva vistina...No nemoj da zaboravish deka zlochinite na nacistite kako i zlochinite na dpmne-ovcite na kraj izlegoa na videlina...

PS. Sigurno si plachel koga si doznal deka Hitler izvrshil samoubistvo...No za pastirot ne treba da se grizhish...Samo kaj vashiot rezhim lugje vo pritvor se davat vo kofa so voda...Koga SDSM kje dojde na vlast, zhivotot vo zatvorite kje bide mnogu poubav...Tvojot pastir sigurno kje dozhivee dlaboka starost vo Idrizovo...СУДСТВО - Page 2 Smiley-laughing025

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Саб Фед 27 2016, 23:20

UI Idrizovo ke odi Zajko sose Seklernata i drugite sorosoidi. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Саб Фед 27 2016, 23:28

Shto li ve hranat po toa shtabovite...Totalno te zombirale ...ne gledash li bre deka nitu pastirot povekje ne spomnuva nekakvi sudski procesi protiv liderite na opozicijata??? Tuku se sprema da bide amnestiran od Horheta paljurski koga kje go osudat za izboren kriminal... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Фед 27 2016, 23:37

Teo напиша:Trendafile, shto da kazham, neverojatno si uporen vo povtoruvanjeto na mantrite od centarot za lagi i manipulacii na dpmne-ofcite...Verojatno mislish deka Gebels bil vo pravo koga rekol deka stopati povtorena laga stanuva vistina...No nemoj da zaboravish deka zlochinite na nacistite kako i zlochinite na dpmne-ovcite na kraj izlegoa na videlina...

PS. Sigurno si plachel koga si doznal deka Hitler izvrshil samoubistvo...No za pastirot ne treba da se grizhish...Samo kaj vashiot rezhim lugje vo pritvor se davat vo kofa so voda...Koga SDSM kje dojde na vlast, zhivotot vo zatvorite kje bide mnogu poubav...Tvojot pastir sigurno kje dozhivee dlaboka starost vo Idrizovo...СУДСТВО - Page 2 Smiley-laughing025

I Koj ke bide vo srekjna vrska so mnogubrojni obdareni batki! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Пон Фед 29 2016, 11:23

Teo напиша:Trendafile, shto da kazham, neverojatno si uporen vo povtoruvanjeto na mantrite od centarot za lagi i manipulacii na dpmne-ofcite...Verojatno mislish deka Gebels bil vo pravo koga rekol deka stopati povtorena laga stanuva vistina...No nemoj da zaboravish deka zlochinite na nacistite kako i zlochinite na dpmne-ovcite na kraj izlegoa na videlina...

PS. Sigurno si plachel koga si doznal deka Hitler izvrshil samoubistvo...No za pastirot ne treba da se grizhish...Samo kaj vashiot rezhim lugje vo pritvor se davat vo kofa so voda...Koga SDSM kje dojde na vlast, zhivotot vo zatvorite kje bide mnogu poubav...Tvojot pastir sigurno kje dozhivee dlaboka starost vo Idrizovo...СУДСТВО - Page 2 Smiley-laughing025
Или вие сте неверојатно упорни во давањето пресуди на луѓе против кои ниту вашата Катица и покрај најдобрите желби уште нема поднесено обвинение. Да потсетам и дека целата афера не ја објави лидерот на опозицијата, туку премиерот чија позиција моментно е во мирување. Дека ако имало криминал, како што вие тврдите, Заев ќе го амнестирал Груевски под услов да му ја предаде власта без избори и дека вашиот лидер повеќе месеци се обидувал да го одработи тоа. Всушност докази за ова видовме на видео снимки. Не тонски што се полесни за фалсификување. И не знам од каде сте сигурни дека вашиот пастир нема да заврши во Идризово. Доколку се докаже дека барал две евра на едно евро, посебно за тоа што требало да се уплати кај Вицето. Или за евентуална соработка со странски служби во уривање на демократски избрана власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Пон Фед 29 2016, 17:52

Se znae koj komu svarovski sudstvoto i fikusot mu spremaat amnestija...Eve gi gragjanite pred ustaven neka ti kazhat...I za tvoja zhalost posle izborite nema da se odi vo zatvor za namesteni sluchai tuku za vistinski kriminal...Vo prevod, pastiort ti kje odi vo Idrizovo, a Zaev kje bide noviot premier...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Вто Мар 01 2016, 21:47

Дали пред уставниот суд се и пратениците на СДСМ што во 2009та година тврдеа дека промените на законот со кој во некои случаи претседателот на државата не може да даде помилување се против уставни. Со образложение дека претседателот добива повеќе гласови од пратениците па тие не можат да го ограничат или дека едни осуденици се дискриминирани, па не можат да бидат помилувани, а други не. Немаше протести ниту кога Црвенковски помилуваше осуденици од Прилеп што полнеа кутии со гласачки ливчиња. Патем, немаше протести ниту кога ги исековте прекрасните диви костени на плоштадот Македонија или јасиките на местото на Рамстор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Вто Мар 01 2016, 23:07

Си заборавил да спомнеш дека Тито не му ја даде на Гоце Македонија независна да биде.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Сре Мар 02 2016, 20:04

Тоа што Тито не му се спротивставил на Сталин и ја почитувач спогодбата што ВМРО во времето на Тодор Александров ја има потпишано со Коминтерната не значи дека треба да го почитуваме Броз, а не Александров. Тоа што СДСМ сече дрва кога е на власт, а протестира за секоја грмушка кога е во опозиција или што помилува осуденици за изборен криминал и тврди дека е против уставно тоа да се оневозможи, а протестира пред Уставниот суд кога ќе покрене постапка за тоа, без разлика кој ќе биде крајниот исход, кога претседателот е од друга партија, за мене е дволичност. Можеби грешам, не сум нели психијатар, но мислам дека тоа како дијагноза се вика шизиофренија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Сре Мар 02 2016, 21:40

Ne lazhi Trendafile, ako SDSM sechele drvja so taa ludachka strast kako shto toa go pravite vie, sega vie nemashe shto da sechete, a Koce seushte kje go barashe seloto zad sedumte jaseni za da gi iseche (ova od Roberto Belichanec)...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Чет Мар 03 2016, 09:11

За жал за секоја градба најчесто мора да се исече и некое дрво. Тоа што порано малку се градеше беше причина и за помалку исечените дрва. Иако се сечеа дрва и таму каде што лесно можеа да се вклопат во граденото. На пример на плоштадот Македонија каде немаше други објекти туку само површинско уредување. Не знам од каде е „лудачката страст“ да се осудува секакво градење. Без разлика дали се работи за музеј, споменик, театар, административна зграда, факултет ... Или да се осудува кога некоја институција ќе направи нешто, дури и ако прифати предлог на СДСМ. Како на пример предлогот од 2009 година уставниот суд да ја поништи одлуката со која на претседателот му се укинува правото да помилува во некои случаи дури и доколку затворениците се ресоцијализирани.
Ајде да видиме дали денеска Заев ќе се појави на судењето за поткуп, односно за барањето на едно евро за општината да се плати присилно донација за црквата во Струмица, но и едно евро на Вицето. Или повторно некој амбасадор, како што минатиот пат тоа беше Бејли, ќе му обезбеди на одложување на еднаш веќе амнестираниот криминалец. Не знам дали друг обвинет би можел да не се појави на суд со образложение дека имал закажано деловен состанок. Со водачот на политичкото, да не кажам криминално здружение. Ова конкретново кај нас се обиде да изврши државен удар.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Чет Мар 03 2016, 15:07

Pak si tresel zeleni...Kako bre nekoe drvo??? Se isekovte...Imate patoloshka omraza kon drvjata...A sluchajot na Zaev go odlozhuvate vie...Dovolno ste glupavi da ne gi predadete dokazite na SJO...

PS. Ne znam od kade kaj tebe "ludachkata strast" da se raduvash na gradbi od stiropor koi dodeka da gi zavrshite gi rushite i pak se pochnuvate od pochetok...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Пет Мар 04 2016, 08:03

Шилегов:Претседателката на Уставен во директна партиска поврзаност со ВМРО-ДПМНЕhttp://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=27654

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Пет Мар 04 2016, 17:53

I Josifovski partiski sudija na dpmne vo ustaven...

ШИЛЕГОВ: УСТАВНИОТ СУДИЈА ЈОСИФОВСКИ ДА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

За Уставен судија, Јосифовски е предложен од Илија Димовски, односно од ВМРО-ДПМНЕ и во отсуство на пратениците од опозицијата е избран во 2012 година. Дополнително, синот на судијата Јован Јосифовски, Борис, е генерален секретар во Кабинетот на Ѓорѓе Иванов,

Јован Јосифовски, судија во Уставен суд, исто како и Елена Гошева, претседателка на Уставниот суд, има конфликт на интереси и треба да поднесе оставка од функцијата, рече портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

- Јосифовски и неговото семејство се партискои поврзани со ВМРО-ДПМНЕ. Токму затоа тој не може да одлучува објективно, непристрасно и согласно законот, кога станува збор за изборни криминали на ВМРО-ДПМНЕ. Од 2006-та до 2011 година Јосифовски бил претседател а и член на Државната изборна комисија предложен од ВМРО-ДПМНЕ. Како член на ДИК, Јосифовски учествувал во избори коисе предмет на кривично-правна истрага за изборни нерегуларности. За Уставен судија, Јосифовски е предложен од Илија Димовски, односно од ВМРО-ДПМНЕ и во отсуство на пратениците од опозицијата е избран во 2012 година. Дополнително, синот на судијата Јован Јосифовски, Борис, е генерален секретар во Кабинетот на Ѓорѓе Иванов, од ВМРО-ДПМНЕ. Борис Јосифовски бил советник во Советот на општина Гази Баба, исто така од ВМРО-ДПМНЕ. Ова ја покажува директна партиска поврзаност на Јосифовски со ВМРО-ДПМНЕ – тврди Шилегов.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Вто Мај 31 2016, 09:33

Еве колку е независно македонското судство.

„Странски служби“ со домашен предзнак следеле судии по амбасади и ги кодошеле кај претседателите

Македонското судство се соочува со нов скандал, по оној минатонеделниот кога полицајци тајно ја снимаа судијката Гордана Спиревска која го води случајот против Закир Бектеши Чауш за аферата со лажните лични карти.

Сведок дознава дека судија од скопски суд бил сменет од позицијата откако „странски служби“ со домашен предзнак го известиле претседателот на судот дека е виден како влегува во резиденцијата на американски дипломат на Водно.

Доброинформирани судски извори потврдуваат дека судијата за кого стигнал алармот дека бил кај „американците“ веднаш бил повикан од претседателот кој го прашал што барал кај нив?

Истите извори, блиски до претседателот, за Сведок тврдат дека судијата му „вратил“ на претседателот дека и тој оди во Амбасади, и не гледа ништо лошо во тоа, бидејќи бил повикан за консултации за одреден проект, а САД преку разни фондови и агенции се најголеми поддржувачи на реформите во судството, организирајќи серија обуки.

Но, за претседателот на судот, одењето на судијата кај американците било сигнал дека тоа значи „влијание“ какви одлуки да се носат и веднаш го сменил судијата од еден во друг оддел.

Како што објаснуваат судски извори за Сведок, одењето на судијата можеле да го регистрираат само полициски служби и за нив е скандалозно што информацијата веднаш била пренесена до судот.

-Ова е доказ дека судот се служи со полициски методи, а тоа е т.н. информативен разговор, веднаш е повикан судијата да се изјасни зошто бил таму-тврди нашиот извор.

Но, не останало се само на смена на судијата од еден на друг оддел, туку за скандалот дека се „повикувале судии по амбасадаи за наводно да им се каже какви одлуки да се носат“ се огласи и владејачката партија ВМРО ДПМНЕ на прес конференција, на која ова го најави Антонијо Милошоски.

-Ако полицијата му јавила на Претседателот на судот дека одреден судија бил кај Американците, кој им јави на ВМРО ДПМНЕ за истото, па тие одржаа и прес конференција. Јасно е дека државата и партијата кај нас не се одвоени, но овој случај, колку и да личи дека е изолиран, покжаува дека сме полициска држава, во кое судството е само негова маша а не инструмент за контрола и заштита на слободите и правата - констатира нашиот извор од суд во Скопје каде што била направена смената.

http://www.svedok.org.mk/mk/record.php?id=432

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Сре Сеп 07 2016, 00:16

Се пополнува судството со партиски послушници. Кои нема многу да му помогнат на пастирот и фамилијата после изгубените избори во декември.

УПОЗ: Меѓу новоизбраните судии се и тие што не заплашуваа за време на штрајкот

Со тоа претпоставуваме дека си го одработија и својот избор во повисоките судови, реагира Синдикатот.

СУДСТВО - Page 2 Upoz_1

Синдикатот на УПОЗ денеска преку соопштение го поздрави вчерашниот избор на судии од Академијата на судии и јавни обвинители и изрази надеж дека успешно, совесно, чесно, одговорно, посветено и законски ќе ја обавуваат функцијата.

На новоизбраните и унапредените судии УПОЗ им порачува „да не заборават дека не се единствените вработени во правосудството и оти зад нив стојат 2.300 вработени без кои не можат да ја извршуваат својата функција“.

„Меѓу вчера избраните судиите во повисоките судови кои напредувале Синдикатот на УПОЗ и неговите членови, препознаа имиња на судии кои особено се истакнаа за време на штрајкот во судовите и направија се за да ги заплашат членовите, да ги казнат и да ги одвратат од штрајкување. Со тоа претпоставуваме дека си го одработија и својот избор во повисоките судови. Затоа изборот на неколку судии избрани во повисоките судови (Апелационите и Врховниот) неможеме да кажеме дека е изненадување за Синдикатот бидејќи за нив тоа се очекуваше и се најавуваше уште за време на штрајкот“, се вели во соопштението од синдикатот.

Од УПОЗ наведуваат дека меѓу новоизбраните судии во повисоките судови има и нивни поранешни членови и истакнуваат оти не сакаат да веруваат дека „нивното откажување од членството во Синдикатот непосредно пред нивниот избор е посебен придонес за нивниот избор“.

http://plusinfo.mk/vest/85053/upoz-megju-novoizbranite-sudii-se-i-tie-shto-ne-zaplashuvaa-za-vreme-na-shtrajkot-

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Сре Сеп 07 2016, 00:16

luxor напиша:Се пополнува судството со партиски послушници. Кои нема многу да им помогнат на пастирот и фамилијата после изгубените избори во декември.

УПОЗ: Меѓу новоизбраните судии се и тие што не заплашуваа за време на штрајкот

Со тоа претпоставуваме дека си го одработија и својот избор во повисоките судови, реагира Синдикатот.

СУДСТВО - Page 2 Upoz_1

Синдикатот на УПОЗ денеска преку соопштение го поздрави вчерашниот избор на судии од Академијата на судии и јавни обвинители и изрази надеж дека успешно, совесно, чесно, одговорно, посветено и законски ќе ја обавуваат функцијата.

На новоизбраните и унапредените судии УПОЗ им порачува „да не заборават дека не се единствените вработени во правосудството и оти зад нив стојат 2.300 вработени без кои не можат да ја извршуваат својата функција“.

„Меѓу вчера избраните судиите во повисоките судови кои напредувале Синдикатот на УПОЗ и неговите членови, препознаа имиња на судии кои особено се истакнаа за време на штрајкот во судовите и направија се за да ги заплашат членовите, да ги казнат и да ги одвратат од штрајкување. Со тоа претпоставуваме дека си го одработија и својот избор во повисоките судови. Затоа изборот на неколку судии избрани во повисоките судови (Апелационите и Врховниот) неможеме да кажеме дека е изненадување за Синдикатот бидејќи за нив тоа се очекуваше и се најавуваше уште за време на штрајкот“, се вели во соопштението од синдикатот.

Од УПОЗ наведуваат дека меѓу новоизбраните судии во повисоките судови има и нивни поранешни членови и истакнуваат оти не сакаат да веруваат дека „нивното откажување од членството во Синдикатот непосредно пред нивниот избор е посебен придонес за нивниот избор“.

http://plusinfo.mk/vest/85053/upoz-megju-novoizbranite-sudii-se-i-tie-shto-ne-zaplashuvaa-za-vreme-na-shtrajkot-

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Вто Ное 08 2022, 09:10

Ислам Абази е избран за шеф на обвинителството за организиран криминал. Се работи за комшија во Зајас на лидерот на ДУИ и командант на УЧК Али Ахмети. Човекот има метеорски успон во кариерата.

https://denesen.mk/abazi-misteriozniot-sosed-na-ali-ahmeti-koj-stana-shef-na-jo-za-organiziran-kriminal/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by PRVOBOREC Сре Ное 09 2022, 09:48

СУДСТВО - Page 2 Img_1334

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Сре Ное 09 2022, 17:04

Не знам од каде тој Киднапираниот на тајно гласање знае кој како гласал, бидејќи наводно гласањето беше тајно, зад параван.

Еве една интересна колумна за новиот шеф на обвинителството .

Зајас ли е, Шангај ли е, напирунде паламанде

Мартин Богатиноски

Дали се познавате и каков однос имате со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, со оглед на тоа што и двајцата потекнувате од исто село?

Очекувано, ова беше едно од новинарските прашања што вчера му беа поставени на новоизбраниот шеф на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Ислам Абази, за време на неговото прво обраќање до јавноста.

– Можеби некогаш сум се сретнал со господинот Ахмети, ама немаме лични контакти – одговори видно вознемирениот Абази, додека капките пот му се тркалаа по лицето, образите му се руменееја ко на селска невеста, а очите му шараа голу-долу и успешно одбиваа директно соочување со камерите.

Колку и да е така како што тврди Абази, сепак тешко е човек од прва да му поверува дека еден потенцијално амбициозен јавен обвинител од Зајас не се сретнал макар во џамија, во чајџилница или на улица со докажано амбициозниот Али Ахмети, исто од Зајас.

Не за друго, вака може човек да влезе во заблуда и да си направи слика во главата дека Зајас не е село со едвај 3.000 резидентни жители, туку дека е предградие на Шангај, на пример, каде што тешко е со еден ист човек да се сретнеш двапати во животот, макар да ти бил и прв комшија.

Но, нејсе, така тврди главниот јавен обвинител и ние сме должни да му веруваме сѐ додека не се докаже спротивното. И стварно голема штета беше што довербата не успеа да потрае барем цел еден ден, туку веднаш беше распрсната на парчиња, згмечена, пеплосана…

Едноставно, човек да не биде раат со она новинарине. Замисли, по само неколку часа откако Абази тврдеше дека не е во блиска релација со партијата на Ахмети, новинарите му извадија цели албуми со фотографии на кои се гледа јавниот обвинител како другарува со функционери на ДУИ.

И во истиот тој момент, не само што се покака самиот Абази, туку се покака Јавното обвинителство како институција, се покака и правната држава, се покака системот, се покакавме сите ние што верувавме дека сѐ уште постои надеж и дека ќе нѐ биде. Ние таквите не само што се покакавме, туку и ќе си го изедеме какето. И нашето и нивното.

Како сакате сфатете ме, ама ова крај нема, а ние тонеме сѐ подлабоко и подлабоко. Постојано се обидуваме да заличиме на држава, ама личиме и смрдиме само на лепешка.

И треба да се предадеме. Барем еднаш да се охрабриме како народ и да кренеме бело знаме. Да си признаеме дека за ништо не нѐ бидува. Да си признаеме дека ние не заслужуваме да имаме држава, а уште помалку Македонија заслужува да нѐ има нас – такви себични, злобни и прости…

Треба да молиме за прошка. И за помош. Нам ни треба стручна помош. Треба некој да нѐ седне на кожен двосед, да ни тутне салфетки за бришење солзи и да се обиде да ни доведе ред во мислите (а тој некој да не е Тино Кајшаров оти наебавме уште толку).

Потребно е да сфатиме дека не сме родени за да бидеме водачи. Маршалот одамна се одјави, а македонски Рагнар Лодброк не се родил, ниту, пак, некогаш ќе се роди.

Затоа, предлагам, кога веќе имаме дефицит на луѓе од мајка родени и кога немаме водачи во вистинска смисла на зборот, потребно е да си ги увеземе. А како да го направиме тоа? Многу едноставно – ќе си ги купиме!

Потребен ни е главен јавен обвинител? Ќе си платиме човек, школуван, врвен експерт во таа област. Јапонец, роден во Токио. Далеку од Зајас. Ќе му понудиме пари колку што не може ни да замисли. И ќе го молиме да нѐ стави во ред.

Ни треба сериозен премиер-лидер, кој умее да се справува со предизвиците и да ја предводи земјава кон светла иднина? Во ред, предлагам некој Данец, Литванец или некоја Швеѓанка. Ќе си ги платиме и ќе ги преплатиме. Сигурно нема да нѐ чинат повеќе од тоа што нашиве можат за неколку месеци да го испокрадат. И не мора ни тука да живеат. Нека си уживаат во својата татковина и нека ја водат државава онлајн, ко на игрица.

И можеби ви звучам чудно, смешно и несериозно, ама па и вие не сте нешто за фалење.

https://plusinfo.mk/za-as-li-e-shanga-li-e-napirunde-palamande/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Пет Ное 18 2022, 22:08

Амбасадорката на газдите од Кале е незадоволна од изборот на Абази за шеф на обвинителството за организиран криминал и корупција. Истовремено Фатиме Фетаи се повлече од конкурирањето за шеф на скопското обвинителство. Можен епилог, оставка на Абази, Фетаи шеф на обвинителството за организиран криминал и корупција.

https://lider.mk/ambasada-na-sad-zbuneti-sme-od-izborot-na-abazi-gragjanite-zasluzuvaat-nezavisno-sudstvo-i-nema-mesto-za-politichko-meshanje-vo-ovie-postapki/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 2 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот