Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СУДСТВО

+8
zozoti
alienmk
Luxor
PRVOBOREC
defo
Hamad bim Khalifa
трендафил
osa
12 posters

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

СУДСТВО Empty СУДСТВО

Пишување by osa Сре Фед 17 2016, 22:24

е ова е стварно претеризам ...каде живееме бре ..слушам еден цреп денес се јавува на отворена ТВ емисија и вели :како не им е срам да го притворат Едмонд Темелко така болен и слаб ...Е па јас само ке прашам јасно и гласно :зошто не ја жалеше трудницата која ја затворија и го изгуби бебето ,па и одвај остана жива .....зошто не го жали тој што заврши во ендек по порачка од овие ....
_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Чет Фед 18 2016, 06:33

Се работи за различни случаи. За Темелко нема материјални докази дека сторил нешто. Има само исказ од 1 (и со зборови еден) наводен сведок дека повикувал да се гласа за ВМРО. Да повикувал да се гласа за ДУИ или ДПА како што имаат правено други, немаше да ви пречи и не ви пречеше до сега. По сдсмовската логика треба да се притвори секој што повикува за гласање за некоја партија. Почнувајќи од партиските лидери Заев или Груевски. Против двојца пак од случајот Титаник за кои обвинителството на Катица Јанева бараше притвор нема ниту исказ од сведок, ниту материјален доказ. Не знам за кого зборуваш дека завршил во ендек по порачка од било кого. И во прислушкуваните материјали што незаконски ги презентираше Заев нема нешто такво ако мислиш на Никола Младенов, Бог да го прости. На суд требаат докази. Во политиката може да се обидува некој и да лаже, но во лагите се куси нозете. Во секој случај на 24 април ќе видиме колкумина мислат како тебе.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Чет Фед 18 2016, 17:33

Tochno Trendafile za sud trebaat dokazi...A niv gi ima i povekje od dovolno i za Temelko i za ostanatite kriminalci od dpmne...Ako svarovski sudstvoto prodolzhi da ja opstruira pravdata imame drugo reshenie...

Законите дозволуваат формирање посебен оддел во Кривичниот суд кој би ги судел случаите од СЈО

ЗАКОН ЗА СУДОВИТЕ – ЧЛЕН 23
(3) Во рамките на основните судови со проширена надлежност задолжително се основаат специјализирани судски оддели што ќе постапуваат за одделни видови на спорови.
(4) Основните судови можат да имаат судски одделенија, да судат надвор од седиштето на судот, како и да имаат судски денови надвор од седиштето на судот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Чет Фед 18 2016, 19:45

Член 32
(1) Во Основниот суд Скопје I - Скопје се формира специјализирано судско одделение надлежно за судење на дела од областа на организираниот криминал и корупција за целата територија на Република Македонија. Специјализираното судско одделение е надлежно да суди за:
– кривични дела извршени од структурирана група од три или повеќе лица, која постои одреден временски период и дејствува со цел да изврши едно или повеќе кривични дела за кои е предвидена казна затвор од најмалку четири години, со намера директно или индиректно да се стекне со финансиска или друга корист,
– кривични дела извршени од структурирана група или злосторничка организација на територијата на Република Македонија или други држави или кога кривичното дело е подготвено или планирано во Република Македонија,
– кривични дела злоупотреба на службена положба и овластување од членот 353 став 5, примање на поткуп од значителна вредност од членот 357 и противзаконито посредување од членот 359 сите од Кривичниот законик, извршени од избран или именуван функционер, службено лице или одговорно лице во правно лице и
– кривични дела неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од членот 215 став 2, перење пари и други приноси од казниво дело од значителна вредност од членот 273, терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од членот 313, давање поткуп од поголема вредност од членот 358, незаконито и меѓународното право од Кривичниот законик, независно од бројот на сторителите.
Овој и некои други членови од законот не си ги прочитал. Иначе за Темелко навистина нема ниту еден доказ ниту повеќе од еден сведок. Во ситуација во која многу сведоци се жалат на тортура и изнудување на исказ и за тоа имаат поднесено кривични пријави. Скопскиот суд Скопје 1 има проширена надлежност и во него ќе се водат процесите по обвиненијата на социјалдемократското (можеби соросоидно) јавно обвинителство (СЈО). Ни со наметнатиот со сила Пржински договор, наметнат од врхушката на ЕУ и САД што има геноциден однос кон Македонија и Македонците според невладината Македонски манифест не се предвидени специјални судови. Па не може СДСМ да ни наметнува стално решенија, односно да воведува диктатура. Колку и да има поддршка од т.н. чадор, односно тие што ги финансира новинарите што лажеа дека Македонија ја повредила Времената спогодба со именувањето на автопатот и аеродромот со името на еден од великаните (ако не и најголем) од историјата на Македонија. Исто и кога беше подигнат негов споменик. Ајде да напишам дека се работи за Александар Македонски бидејќи можеби не го сметате за Македонец. Дека беше финансирано со поткуп на новинари од ЗНМ лажење пресуди меѓународниот суд во Хаг. Кој не утврди ниту една повреда на спогодбата од страна на нашата држава. Но во НАТО и во ЕУ не се почитува правото, односно судството, што е овде тема, па уште не сме членка на НАТО ниту ги имаме почнато преговорите за членство во ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Чет Фед 18 2016, 22:40

Trendafile, ti glup si ili se pravish glup???

– кривични дела извршени од структурирана група од три или повеќе лица, која постои одреден временски период и дејствува со цел да изврши едно или повеќе кривични дела за кои е предвидена казна затвор од најмалку четири години, со намера директно или индиректно да се стекне со финансиска или друга корист,

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Фед 19 2016, 19:02

Nikogash ne sum se odushevuval na politicari, bilo na koja partija ili bilo od kaj da poteknuvaat. Ednostavno gi smetam za nuzno zlo!
Megjutoa da se pritresuesh na pojava kakva e grujoshesku, u najmala raka treba da si blago retardiran!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Пет Фед 19 2016, 19:59

Blago retardirani se tie sto veruvaat dekaa zajakot ke uspee daq go odlozi izborite. Ke ve zgazime kaomunjari, nema eden pratenik da imate. narodot znae komu da mu veruba.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Пет Фед 19 2016, 22:34

Teo напиша:Trendafile, ti glup si ili se pravish glup???

– кривични дела извршени од структурирана група од три или повеќе лица, која постои одреден временски период и дејствува со цел да изврши едно или повеќе кривични дела за кои е предвидена казна затвор од најмалку четири години, со намера директно или индиректно да се стекне со финансиска или друга корист,
Приближно вакво е обвинувањето на Катица Јанева во нејзиниот прв случај. кој триумфално го најави, но неславно и продолжи. Па платениците на Сорос почнаа да бараат специјален суд. Иако специјален суд постои. И таму и се води постапката.
Hamad bim Khalifa напиша:Nikogash ne sum se odushevuval na politicari, bilo na koja partija ili bilo od kaj da poteknuvaat. Ednostavno gi smetam za nuzno zlo!
Megjutoa da se pritresuesh na pojava kakva e grujoshesku, u najmala raka treba da si blago retardiran!
Треба ли да се потресувам на појава како Зоран Заев или Владе Милчин. Едниот што се самопрогласи за црпнат, а јас не знам за некој што така се самопрогласил да не е или луд или измамник. Другиот бил и останува кодош.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by osa Пет Фед 19 2016, 22:51

koj sud e specijalen trendafile ?...partiski i korumpiran da ,no specijalen ?ne, ne tresi zeleni ...mnogu dobro znaesh shto e specijalen sud i kako funkcionira toj ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Фед 20 2016, 08:16

[quote="трендафил"]
Teo напиша:Trendafile, ti glup si ili se pravish glup???


Hamad bim Khalifa напиша:Nikogash ne sum se odushevuval na politicari, bilo na koja partija ili bilo od kaj da poteknuvaat. Ednostavno gi smetam za nuzno zlo!
Megjutoa da se pritresuesh na pojava kakva e grujoshesku, u najmala raka treba da si blago retardiran!
Треба ли да се потресувам на појава како Зоран Заев или Владе Милчин. Едниот што се самопрогласи за црпнат, а јас не знам за некој што така се самопрогласил да не е или луд или измамник. Другиот бил и останува кодош.

So koj toa moj post vide deka pripagjam vo nesvest na izjavite i potezite na Zaev, Milcin.....? Navedi nekoj! Naprotiv vo ovaa konstelacija na rabotive ne pravat gluposti 10 pati na den kako dpbneskiov TOTEM gVUJO!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Саб Фед 20 2016, 09:31

трендафил напиша:
Teo напиша:Trendafile, ti glup si ili se pravish glup???

– кривични дела извршени од структурирана група од три или повеќе лица, која постои одреден временски период и дејствува со цел да изврши едно или повеќе кривични дела за кои е предвидена казна затвор од најмалку четири години, со намера директно или индиректно да се стекне со финансиска или друга корист,
Приближно вакво е обвинувањето на Катица Јанева во нејзиниот прв случај. кој триумфално го најави, но неславно и продолжи. Па платениците на Сорос почнаа да бараат специјален суд. Иако специјален суд постои. И таму и се води постапката.

Да Трендо, постои специјалниот суд на пастирот составен од сваровски судии задолжени да ја бранат фамилијата од барање на законска одговорност за криминалите што0 ги направи. Нормално дека секој случај против член на таа фамилија ќе пропадне.


трендафил напиша:
Hamad bim Khalifa напиша:Nikogash ne sum se odushevuval na politicari, bilo na koja partija ili bilo od kaj da poteknuvaat. Ednostavno gi smetam za nuzno zlo!
Megjutoa da se pritresuesh na pojava kakva e grujoshesku, u najmala raka treba da si blago retardiran!
Треба ли да се потресувам на појава како Зоран Заев или Владе Милчин. Едниот што се самопрогласи за црпнат, а јас не знам за некој што така се самопрогласил да не е или луд или измамник. Другиот бил и останува кодош.

Таман работа, Заев, Милчин. Ти се потресуваш само на појава на диктатори, како што се потресуваше на другарот Тито и верно му служеше до распадот на YU државата, и како што сега се потресуваш на појавата на пастирот и се обидуваш да му служиш до уништувањето на македонската држава на директна штета на своите потомци. Велам се обидуваш затоа што демократските сили во Македонија ќе го спречат разнебитувањето на македонскиот нартод и држава кое се обидувате да го спроведете во интерес на албанците, грците и србите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Сре Фед 24 2016, 15:57

Дпмне призна - правеле изборни измами.  

Уставен пресече, Иванов ќе може да помилува лица кои сториле изборни измами

Со 5 гласа за и четири против Уставните судии го вратија правото на претседателот на државата за помилување на изборни нерегуларности.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Сре Фед 24 2016, 15:59

Еве кои се партиските судии од тефтерчето на Гоца во уставен.


Lafo Mamane
‏@ninjastic75

СУДСТВО Cb-__tSWAAEEuoh

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Чет Фед 25 2016, 09:08

Да разграничиме две работи. Можеби судот ќе донесе одлука да се поништи членот од законот што го ограничува правото на претседателот да помилува обвинети и осудени за некои дела, а можеби не. Во моментов е само прифатена иницијативата за разгледување на оваа представка, но каков ќе биде крајниот резултат не се знае. Секои дискусии, да не зборувам за протести пред судот се притисок врз судството. Постапка вообичаена за СДСМ и соросоидите. Уште помалку знаеме дали и Иванов ќе биде како Црвенковски па ќе помилува криминалци што вршеа изборна кражба. Или дека ќе амнестира еден криминалец што подоцна ќе стане лидер на политичка партија и квази лидер на опозицијата што сака со странска помош да дојде на власт.
Исто така сите што не патат од излапеност, претпоставувам дека паметат дека кога се носеа овие измени на законот во 2009 година СДСМ беше против овој член, односно против лимитирање на правата на претседателот да врши помилувања. Не знам од каде сега сте против. Имате ли за некоја работа одреден став или секогаш се водите од дневно политички потреби. Бидејќи нели вие сте чеда на САД и ЕУ, кажете во која друга земја од т.н.меѓународен блок постојат вакви ограничувања.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Чет Фед 25 2016, 19:49

Еве линк за да видите дека во 2009та година вие тврдевте дека ограничувањето на Претседателот на РМ да не може да помилува во некои случаи е противуставно. Сега кога Уставниот суд го прифаќа вашето мислење организирате протести пред судот. Бидејќи не сум психијатар нема да коментирам во врска со ова, можеби грешам, но според мене лудило.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Чет Фед 25 2016, 19:51

Трендо, ајде не се мачи. На наредната седица уставен ќе му даде право на Хорхе да ја помилува фамилијата за изборни измами. Што значи дека се спремате да го направите тоа и на наредните избори.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Чет Фед 25 2016, 19:58

Да не заборавам, еве што за тоа мисли народот на кој твојот пастир се повикува.

Втор ден протест пред Уставен суд (ГАЛЕРИЈА)

СУДСТВО Protest(1)

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Чет Фед 25 2016, 20:16

Ако Сорос и Заев одлучат да протестираат против некој автопат, истите овие луѓе ќе ги видиме на протестите. Во секој случај претпоставувам дека никој од овие нема да гласа за СДСМ. Затоа што Уставниот суд доколку ја прифати представката и го поништи ограничувањето што го има нашиот претседател практично го прифаќа мислењето на СДСМ. Кое гласаше против законот кога беше донесен во 2009та година. И тогаш тврдеше дека овој член е противуставен. Треба да се радувате ако Уставниот суд го прифати вашето мислење. Макар и со задоцнување од 7 години. Со напомена дека сега прв пат има добиено барање за такво нешто.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Чет Фед 25 2016, 20:38

Ни тоа нема да ви помогне. Се сомневам дека калинкарот има храброст да ве помоилува. А освен тоа, можеби и тој одвај чека да ве затворат па да се извлече од вашите канџи.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by defo Чет Фед 25 2016, 20:53

Китевски: Сега ја поднесов иницијативата, бидејќи е актуелна темата
Типов има 3-месечно работно искуство, и врз основа на тоа, тој може да одреди што е законско што не...Very Happy

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Чет Фед 25 2016, 21:09

Трендо гледај колку ве сака народот.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Чет Фед 25 2016, 21:14

Еве што зборувавте во 2009та година, кога се гласаше за спорниот член. Што се однесува до тие што вршат притисок врз Уставниот суд, сигурно е дека има многу повеќе од тие што протестираа што се против власта. Но другите ги има повеќе. До сега за окулу 200 илјади. како ќе биде на 5ти јуни ќе видиме. Според тоа кој сака, а кој бега од избори, претпоставувам дека резултатот ќе биде приближно ист како на минатите. Што би рекле дека приказните за наводно лажирање на изборите се безобразна лага.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Чет Фед 25 2016, 21:18

Гледаш како гадно сте погрешиле тогаш. Но, вистината е како шило, в`ти, в`ти и ќе излезе на виделина, да го парафразирам твијот пастир. Ако тогаш не сте го донеле законот сега ќе немаше потреба да го менувате преку сваровски судиите и со тоа да признаете дека сте правеле изборни фалсификати. Но за среќа сте го утнале и тоа како и се друго освен криминалот кој неверојатно успешно го практикувате.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Чет Фед 25 2016, 21:37

Ако на 5ти јуни разликата биде слична како во 2014 година, очекувам дека ќе се срамиш од ова што си го напишал. Исто и јас доколку разликата биде значително помала. Да сме живи и здрави. ќе видиме.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Гостин Чет Фед 25 2016, 21:44

Можам ли да ти верувам Трендафиле? Колку според тебе треба да биде таа разлика за да ја прифатиме како значително поголема или помала?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот